Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #981  
Vechi 08.10.2017, 23:09:36
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Parada dascalilor, Anton Holban. :)
Doar Jocurile Daniei de el, mea culpa. :)
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #982  
Vechi 08.10.2017, 23:26:54
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB
Ușor conduci pe un netot

Dar mai ușor pe cel cuminte.

Pe-un semidoct, nici tu, Părinte,

Nici zeii cerului nu pot!
Te-ai dat pe fata pana la urma ca esti ucenicul zeilor si le raspandesti invatatura...Dumnezeu e bun si se vor mantui si cei care cred in Iisus si cei care cred in Baal,nu-i asa?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #983  
Vechi 08.10.2017, 23:34:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Te-ai dat pe fata pana la urma ca esti ucenicul zeilor si le raspandesti invatatura...Dumnezeu e bun si se vor mantui si cei care cred in Iisus si cei care cred in Baal,nu-i asa?
As lua-o ca pe o glumitza amuzanta, tentativa de pamflet la adresa unui gen de 'crestinism', dar in ultima vreme dai deja destule motive de ingrijorare..ca sa nu mai zic si emoticonurile se. potrivesc cu textul ca.nuca in perete, deja parca ai luat-o pe aratura, intreb inca o data, sigur esti bine?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.10.2017 at 23:36:29.
Reply With Quote
  #984  
Vechi 08.10.2017, 23:37:24
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG
În concluzie, ai fost un semidoct în materie de paranormal, și acum ești un semidoct în materie de creștinism.
Ca sa-ti dai seama ca cineva e semidoct nu e necesar sa stii mai multe decat el in domeniu? Dupa ce o sa citesti Dogmatica o sa realizezi cine e semidoctul dintre voi .Doar dupa aceea...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #985  
Vechi 08.10.2017, 23:45:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ihi,.ne-ai dat tu un test si ai vazut tu, arbitrul impartial si documentat, care ce cat ..
Totusi o chestie nu inteleg, daca esti asa doct, cum se face ca toate contributiile tale se rezuma la rolul de periutza pentru catalin2?

Adica, macar cu blogul ala pustiu si trist la care ii faci reclama in semnatura pari mai capabil de atat?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #986  
Vechi 09.10.2017, 00:35:04
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Incerc sa am o randuiala de impartasire in fiecare post iar in posturile mari la inceput si sfarsit, conform randuielii Bisericii, si cred ca asta este calea corecta in problema asta.
Litughia înseamnă comuniune euharistică. Scopul final al Litughiei este împărtășirea credincioșilor. A doua parte a Liturghiei, adică Liturhia credincioșilor, conține rugăciuni în care preotul se roagă pentru toți credincioșii prezenți și care urmează se se împărtășească. Pentru ce (cine!) se mai rostesc aceste rugăciuni, dacă nimeni nu se împărtășește în cea mai mare perioadă a anului? Liturghia nu este o poezie pe care o recităm fără a ține cont de sensul și rostul acestor rugăciuni.

Beneînțeles că nu luăm împărtășania ca pe un copot de prune, ci numai printr-o pregătire temeinică, spovedanie sistematică, ținerea posturilor etc. Și toate acestea numai cu binecuvântarea duhovnicului. Din păcate aceste lucruri sunt prost înțelese (nu mă refer la tine) și s-a ajuns la aceste extreme: împărtășire doar în anumite perioade fixe ale anului. Faptul că tu ai această rânduiala (poate asta îți folosește ție în această perioadă), nu înseamnă că aceasta este rânduiala Bisericii. Părere mea este că în aceste vremuri tulburi avem nevoie de a ne împărătși cât mai des (bineînțeles cu o pregătire temeinică și permanentă).
Reply With Quote
  #987  
Vechi 09.10.2017, 10:52:48
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ihi,.ne-ai dat tu un test si ai vazut tu, arbitrul impartial si documentat, care ce cat ..
Totusi o chestie nu inteleg, daca esti asa doct, cum se face ca toate contributiile tale se rezuma la rolul de periutza pentru catalin2?

Adica, macar cu blogul ala pustiu si trist la care ii faci reclama in semnatura pari mai capabil de atat?
Cand vorbesti de adevarul Bisericii nu trebuie sa ai nici o "contributie" ci doar trebuie sa-l repeti pentru cei care se cred mai inteligenti decat Biserica.

Ceata lui Pitigoi are contributii ,catalin si cu mine doar repetam ce spune Biserica.

Citat:
Ușor conduci pe un netot

Dar mai ușor pe cel cuminte.

Pe-un semidoct, nici tu, Părinte,

Nici zeii cerului nu pot!
Hai daca tot te-ai dat pe fata spune-ne si cati zei sunt ,numele lor si ce trebuie sa facem ca sa-i multumim.Nu te sfii...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #988  
Vechi 09.10.2017, 16:40:54
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Zburatoarea, tot genul de "latrau-pentru-cauza", deh. Asa cred unii ca sa apara credinta proprie, oricare ar fi ea: prin grobianisme si mistouri ieftine, care de fapt il ridiculizeaza pe autor.
Nu intelege nimic din propozitia simpla: "Divinitatea NU are nevoie de vreo creatura care sa O apere de jignirile, negarea sau blasfemiile la care recrg unele creaturi, uneori".
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #989  
Vechi 09.10.2017, 18:45:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Cătălin,faptul că ai fost interesat,ai citit și ai practicat nu înseamnă că ai înțeles ceva și nu te face vreo autoritate.
E plină România de oameni cu doctorate care sunt bâtă în domeniile lor. Uită-te la Emilian, master în teologie.....
În concluzie, ai fost un semidoct în materie de paranormal, și acum ești un semidoct în materie de creștinism.
Însă, unul care se conformează perfect proverbului românesc: "Dacă .... semidoctul .... nu e și fudul, parcă nu e semidoct destul"
Nu stiu cum vezi tu la altii exact lucrurile care ti se potrivesc tie. Chiar in acest mesaj spui cu infatuare cum stii tu mai bine, ca eu nu stiu nimic, fara sa aduci ca argument altceva in afara de parerea ta stramba. De cand esti pe forum ai aratat doar rautate si aroganta, pe langa nestiinta.
Reply With Quote
  #990  
Vechi 09.10.2017, 18:56:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Macar Noul Testament daca citeai..sau macar clasicul 1Corinteni 13 daca stiai..expertule..
Lipsa de caracter duce si la ratacire. Acum ai ajuns sa sustii si invataturi penticostale, pe langa celelalte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17