Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.02.2008, 20:35:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Despre vremurile de azi , s-a vorbit acum 2000 de ani. Iata Daniel Prorocul a spus in capitolul 2 "in vremea de apoi se va inmulti vremea foarte, si se vor inteleptii oamenii si vor zbura prin vazduh si vor inconjura lumea". Este vorba de avioane si alte cele. Dar si Prorocul Ieremia a vazut masinile fara cai pe care le vedeti acum peste tot pe sosele si drumuri. Si intreba pe DUMNEZEU:"Doamne ce sunt acestea , care huruie pe drum si intrec carele oamenilor ?" voi continua sa mai redau din "DESPRE APOCALIPSA"- Arhim .CLEOPA ILIE (va urma).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.02.2008, 13:11:11
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri.As mai avea o mica nelamurire.Georgevala spus ca se stia chiar si "timpul venirii Mantuitorului", adica timpul nasterii Lui...cam care ar fi acele versete(sau capitol) ca eu nu am gasit...adica exista un context istoric irepetabil, ceva care sa arate ca nasterea trebuia sa fie neaparat acum 2000 de ani?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.02.2008, 16:55:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Draga oni, venirea Fiului lui Dumnezeu in lume prin intrupare a fost hotarata de Dumnezeu din vesnicie, intrucat El, fiind deasupra timpului stia ca omul va cadea. Aceas hotarare este numita de Scriptura mai-inainte-hotarare si prestiinta (Fapte, 2, 23; I Petru, 1,20)"taina voii Sale, dupa bunavointa Sa, precum mai inainte a hotarat intru Sine" Efes 1,9. Hotararea cea din veci a lui Dumnezeu pentru mantuirea lumii a fost implinita de Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu care S-a intrupat "la plinirea vremii" Gal4,4. S-a dat fagaduinta ca din samanta Evei se va ridica Cel ce va zdrobi capul sarpelui (Fac3,15). Apoi prin Iacov se prezice chiar timpul venirii Mantuitorului, precum si semintia din care Se va naste.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.02.2008, 20:08:44
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Apoi prin Iacov se prezice chiar timpul venirii Mantuitorului
Pai da, si am intrebat unde exact ca eu nu am gasit.Se spune despre o perioada clara si irepetabila?Se prezice de exemplu numele unui anumit imparat sau rege care domnea in perioada aceea?Sau un eveniment clar in preajma caruia se va naste inca din VT?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.02.2008, 21:54:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
Va multumesc pentru raspunsuri.As mai avea o mica nelamurire.Georgevala spus ca se stia chiar si "timpul venirii Mantuitorului", adica timpul nasterii Lui...cam care ar fi acele versete(sau capitol) ca eu nu am gasit...adica exista un context istoric irepetabil, ceva care sa arate ca nasterea trebuia sa fie neaparat acum 2000 de ani?
Textul legat de timpul venirii Mantuitorului este cel de la profetul Daniel 9,24-27, cand vorbeste de cele "saptezeci de saptamani" caresunt saptamani de ani care se calculeaza de la data edictului de rezidire a Ierusalimului, de catre imparatul Artaxerxe Longimanul, la anul 452 i.Hr.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.02.2008, 23:05:51
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Textul legat de timpul venirii Mantuitorului este cel de la profetul Daniel 9,24-27, cand vorbeste de cele "saptezeci de saptamani" caresunt saptamani de ani care se calculeaza de la data edictului de rezidire a Ierusalimului, de catre imparatul Artaxerxe Longimanul, la anul 452 i.Hr.
Da, chestia asta am vazut-o si eu dar zicea in Biblie(ortodoxa)la antet ca exista diferente intre Textul Masoretic si Textul Septuagintei, ca este un numar simbolic si ca orice calcul matematic nu isi are rostul, saptamanile acestea fiind de fapt o perioada nedeterminata???.Si nici nu am inteles ce inseamna "saptamani de ani"???.Deci, pe scurt, nu am inteles nimic.Ba se poate face, ba nu se poate face un calcul matematic, ba sunt saptamani, ba sunt "saptamani de ani"...si de unde se deduce de la ce eveniment calculam aceste "saptamani"(daca se poate calcula ceva)?Asa ca va rog din nou sa ma lamuriti, daca mai aveti rabdare cu mine...:rolleyes:
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.02.2008, 20:10:24
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Textul legat de timpul venirii Mantuitorului este cel de la profetul Daniel 9,24-27, cand vorbeste de cele "saptezeci de saptamani" caresunt saptamani de ani care se calculeaza de la data edictului de rezidire a Ierusalimului, de catre imparatul Artaxerxe Longimanul, la anul 452 i.Hr.
Da, chestia asta am vazut-o si eu dar zicea in Biblie(ortodoxa)la antet ca exista diferente intre Textul Masoretic si Textul Septuagintei, ca este un numar simbolic si ca orice calcul matematic nu isi are rostul, saptamanile acestea fiind de fapt o perioada nedeterminata???.Si nici nu am inteles ce inseamna "saptamani de ani"???.Deci, pe scurt, nu am inteles nimic.Ba se poate face, ba nu se poate face un calcul matematic, ba sunt saptamani, ba sunt "saptamani de ani"...si de unde se deduce de la ce eveniment calculam aceste "saptamani"(daca se poate calcula ceva)?Asa ca va rog din nou sa ma lamuriti, daca mai aveti rabdare cu mine...:rolleyes:
Asa este. In Biblia- jubiliara a Sfantului Sinod sunt mai multe sensuri. Eu am oferit un raspuns dintr-un manual de Dogmatica.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.02.2008, 22:03:25
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Inteleg....acum...totusi, as vrea sa ridic o problema pe care practic o au si evreii ca de asta nu Il accepta pe Iisus ca Mesia(si din cauza ca asteptau un imparat din lumea aceasta, dar asa ii alta problema)...De ce nu L-a chemat pe Iisus "Emanuel", asa acum a prezis Isaia????Ca totusi asta era o profetie destul de clara si nu s-a implinit...:|
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.02.2008, 22:44:41
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sa nu uitam ca Dumnezeu este "Cel cu nume multe" sau "fara de nume". Iisus-Mantuitor, Hristos-Uns, sunt cele mai potrivite nume, fara a pune in umbra si numele de Emanuel care este folosit mai ales in iconografie pentru perioada copilariei Mantuitorului.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.02.2008, 22:57:01
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Inteleg, dar totusi aici este vorba despre o profetie clara si serioasa...Isaia s-a referit in mod explicit la numele pe care Il va purta Mesia, "Emanuel"...iar ingerul a vestit numele de "Yeshua"/Iisus...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Profetiile lui Sundar Singh despre Romania florinrusu Intamplari adevarate 47 22.11.2012 01:52:25
Manastirea Esanca a implinit in ziua hramului un an de la infiintare NECTARIE Biserica Ortodoxa Romana 1 09.01.2011 00:36:39
A implinit 130 de ani andreicozia Generalitati 13 17.08.2010 16:28:27
profetii mesianice catalinabalhui Din Vechiul Testament 4 23.04.2009 10:08:41
Profetiile ghicitorilor se implinesc pentru ca... pacatoasa Vrajitoria 4 27.04.2008 23:14:31