Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2008, 20:52:35
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

De ce a fost nevoie sa se odihneasca Dumnezeu?are un alt subinteles "odihna"?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.01.2008, 21:46:48
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

"Odihna" (termenul ebraic sabat insemnand "a sta pe ceva" sau "a ramane un*deva") lui Dumnezeu nu e, de aceea, incetarea lucrarii divine, ci un, alt mod al prezentei active a lui Dumnezeu in univers (cf. Ioan, 5, 17). Dum*nezeu nici nu S-a retras din creatie, in sens dualist ori deist, in care transcendenta divina e interpretata ca absenta din cosmos, nici nu S-a confundat cu ea, in sens panteist, ci Se manifesta prin energiile Sale necreate ca Pantocrator sau Proniator al ei. Pe marginea textului biblic, Sfantul Atanasie noteaza ca "intelepciunea lui Dumnezeu (Logosul Crea*tor si Proniator, n.n.), purtand universul ca pe o lira si impreunandu-le pe cele din aer cu cele de pe pamant si pe cele din cer cu cele din aer, si unind intregurile cu partile si conducandu-le pe toate cu porunca si cu voia Sa, alcatuieste o singura lume si o unica randuiala frumoasa si ar*monioasa a ei" (Cuvant impotriva elinilor, XLII). Ba chiar aceasta odihna a lui Dumnezeu din ziua a 7a pregateste odihna creatie in Dumnezeu in ziua a 8a
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.01.2008, 14:27:35
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Dumnezeu s-a odihnit a saptea zi pentru a pune capat creatiei...nu pentru ca a obosit sau alte aiureli debitate de unii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.01.2008, 17:52:18
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

:)de asta am intrebat si eu pentru am mai auzit si alte pareri si multi care ziceau ca Dumnezeu nu trebuie sa se odihneasca, el fiind atotputernic si ca e gresit din partea crestinilor sa creada asta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.01.2008, 18:31:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Dumnezeu s-a odihnit a saptea zi pentru a pune capat creatiei...nu pentru ca a obosit sau alte aiureli debitate de unii.
Ziua a 7-ea este o zi a contemplarii, a realizarii, a implinirii, a bucuriei intru maretia si desavarsirii creatiei Lui Dumnezeu. Odihna ne trebuie noua celor in trup nu Duhurilor Sfinte .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.01.2008, 17:08:39
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Dumnezeu s-a odihnit a saptea zi pentru a pune capat creatiei...nu pentru ca a obosit sau alte aiureli debitate de unii.
Ziua a 7-ea este o zi a contemplarii, a realizarii, a implinirii, a bucuriei intru maretia si desavarsirii creatiei Lui Dumnezeu. Odihna ne trebuie noua celor in trup nu Duhurilor Sfinte .
Ai dreptate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.01.2008, 17:26:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In Vechiul Asezamant, ca sarbatoare consacrata, Sabatul se impune odata cu revelatia de la Horeb-Sinai; odata cu incheierea Legamantului. Insa de la Horeb (alt nume pentru muntele Sinai), Dumnezeu i se descopera lui Moise, ca "Dumnezeul lui Avraam, al lui Isaac si al lui Iacob", ca existenta absoluta: "Eu sunt Cel ce sunt" (Iesire III, 14); deci ca Persoana si Fiinta, Creator si Proniator a toate. Atunci profetul primeste mesajul divin: "Am vazut necazul poporului Meu in Egipt si strigarea lui de sub apasatori si durerea lui o stiu. M-am pogorat dar sa-l izbavesc" (Iesire III, 7-8).

Incredintat si intemeiat pe aceasta descoperire, in numele, in puterea si sfintenia lui Dumnezeu, Moise infaptuieste opera de izbavire din robie a poporului ales, instituind in legatura cu eliberarea din robie, prin porunca dumnezeiasca, sarbatoarea Pastilor Vechiului Testament. Pana la eliberarea lui Israel din robie, nu se aminteste nicaieri, in Vechiul Testament de tinerea Sabatului.

Instituind sarbatoarea Pastilor, Moise spune: "Ziua aceea sa fie spre "pomenire si sa praznuiti intr-insa ziua Domnului din neam in neam. In ziua intaia sa aveti adunare sfanta, in ziua a saptea iar adunarea sfanta, si in acele zile sa nu faceti nici un fel de lucru, decat numai cele ce trebuie fiecaruia de mancat. Paziti sarbatoarea Azimilor, ca in ziua aceea am scos taberele voastre din pamantul Egiptului." (Iesire XII, 16-17). "Sapte-zile sa mananci azime, iar in ziua a saptea este sarbatoarea Domnului" (Iesire XIII, 6). Iinca si mai precis vorbeste Moise , despre ziua a saptea ca zi de odihna, dupa trecerea prin Marea Rosie si hranirea poporului cu mana in pustie. In legatura cu acest fapt, Moise le porunceste sa adune fiecare mana numai pentru cate o zi. In ziua a sasea insa trebuiau sa adune de doua ori mai mult - "cate doua omere mai mult de fiecare". Si Moise le arata: "Iata ce a zis Domnul: maine e zi de odihna, odihna cea sfanta in cinstea Domnului: ce trebuie copt, coaceti; ce trebuie fiert, fierbeti astazi, si ce va ramane pastrati pentru a doua zi. Sase zile sa adunati, "iar ziua a saptea este zi de odihna si nu veti afla din ea in aceasta zi. Si s-a odihnit poporul in ziua a saptea" (Iesire XVI, 23, 26, 30).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.01.2008, 17:32:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca Sabatul nu este pasivitate pentru credinciosul Vechiului Testament "Sase zile, spune el, sa mananci paine nedospita iar in ziua a saptea este incheierea sarbatorii Domnului Dumnezeului tau; sa nu lucrezi in acele zile nimic, fara numai cele pentru suflet. (Deut. XVI, 8), cu atat mai mult el nu poate semnifica inactivitatea, lipsa lucrarii dumnezeiesti. "Dumnezeu nu oboseste si nu isi sleieste puterea. Ca intelepciunea Lui este "nemarginit de adanca" zice Proorocul (Isaia XL, 28).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.01.2008, 18:02:29
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Ca sa le sfintzeasca. subantzelesul odihnei este, am impresia, impacarea totala shi definitiva cu Dumnezeu in Hristos, ziua 8-a. :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.01.2008, 15:48:40
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Da si eu m-am intrebat asta mai demult, iar acum mi-am adus aminte citind in acest topic, gasind si raspuns in acelasi timp la intrebarea ce ma framanta atunci, :)
Reply With Quote
Răspunde