Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.05.2010, 12:05:35
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Maria, nu stiam asta. Trist lucru. Si eu as vrea sa stiu cand si de ce s-a luat aceasta hotarare tocmai acum cand tinerii calatoresc din ce in ce mai mult si intra in contact cu tineri de alte confesiuni - este deci inevniabil sa fie mai multe cereri de casatorii mixte.
Nu am vazut nimic venind de la Patriarhie in privinta asta. Ceea ce intr-adevar am vazut este un comunicat al Arhiepiscopiei Sucevei care intr-adevar asa spune. Parerea mea este ca asa este pe hartie,o decizie mai mult la nivel de episcopie, in realitate episcopul da aprobari pentru astfel de casatorii, dupa cum multe alte lucruri se fac in Romania. Oricum stiu ca in trecutul recent casatoria in biserica ortodoxa intre un ortodox si un catolic nu era o problema. Nu asa era cazul cu (neo)protestantii, totusi.

Oricum asa o hotarare mi se pare ceva gen, cum se spune in engleza, sa-ti impusti piciorul singur. Pe de o parte tinerii se vor casatori in biserica catolica si vor evita pe cea ortodoxa, pe de alta parte se incurajeaza trecerea la ortodoxie in graba, fara pregatire, si mai ales fara o dorinta sincera de a deveni ortodox, ci doar ca o alta chestie pe care tre' sa o faci ca sa intri in rand cu lumea . Ceea ce mie, din punct de vedere pastoral, mi se pare o greseala. Si asa botezurile adultilor la noi, la ortodocsi, se fac in general fara cateheza in prealabil, ce rost au convertirile astea de ochii lumii, pana la urma?

Si chiar asa este, am un bun prieten, american, botezat unitarian, deci botez ne-valid, care se va casatori in august cu o romanca ortodoxa, si pentru asta trebuie sa se boteze intai. Si o face fiindca socrii vor sa-si vada fata mireasa, si deci, se boteaza ca sa le faca lor pe plac, fiindca nu se poate rochie de mireasa fara nunta in biserica. Dar cateheza 0 barat, dorinta sincera de a deveni ortodox tot aproape de 0, deci.... S-a apucat el singur sa citeasca din Kallistos Ware, dar in continuare imi spune ca el tot arianismul il intelege mai bine.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 11.05.2010 at 12:09:36.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.05.2010, 12:09:17
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking cred ca imi voi raspunde singur

S-ar putea sa fie vorba de articolul 47 din Regulamentul de procedura al instantelor
discipli*nare si de judecata ale BOR.Interesant.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.05.2010, 12:33:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E o casatorie teoretic posibila dar care functioneaza fara conflicte pe tema religiei doar daca cel putin unul din cei doi este mai neglijent fata de propriul crez..

Gandeste-te din timp la toate aspectele si cum le veti solutiona ca probleme nu se opresc doar la cununie..
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.05.2010, 13:05:32
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Maria, nu stiam asta. Trist lucru. Si eu as vrea sa stiu cand si de ce s-a luat aceasta hotarare tocmai acum cand tinerii calatoresc din ce in ce mai mult si intra in contact cu tineri de alte confesiuni - este deci inevniabil sa fie mai multe cereri de casatorii mixte.
Fani nu stiu daca exista o circulara sau ceva scris si publicat in privinta asta. Dar nu cred ca noi mirenii de rand trebuie sa avem neaparat acces la aceste "regulamente interne" ale BOR ca sa le respectam. Cred ca e suficient de spus ca multi preoti ortodocsi mi-au spus acest lucru.

Probabil insa ca, la fel ca deobicei, se vor mai gasi unii si altii care sa "treaca peste" si sa puna astfel in pericol si sufletul lor si pe al celor pe care ii cununa astfel, si pe al viitorilor copii ai cuplului.

Cat despre ceea ce spuneai despre tinerii care calatoresc din ce in ce mai mult si intra in contact cu tineri de alte confesiuni... TOCMAI IN ACEST CONTEXT mi se pare bine venita o astfel de masura.

Caci daca ajungem sa incuviintam din ce in ce mai usor trecerea de la o confesiune la alta ce mai inseamna dreapta noastra credinta?

Cum sa fiu de acord ca un ortodox sa se cunune la catolici? Au ei oare sfanta impartasanie? au ei oare aceeasi credinta ca si noi? NU! de un milion de ori nu. si nu cred ca e cazul aici sa intram in eterna dezbatere catolici-ortodocsi.

Insa, nu cred ca a trece peste diferentele de credinta (fie ele si interconfesionale) ca raspuns la "marea iubire" dintre cei doi tineri, este o solutie!.

Daca nu putem renunta la iubirea pentru un om si nu punem mai presus iubirea de Dumnezeu si dreapta noastra credinta, oare cum ne vom dobandi mantuirea?

Trebuie sa facem compromisuri? Cu ce? Cu credinta? Cu insasi mantuirea sufletului nostru?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.05.2010, 14:01:32
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy liber la dat cu rosii in subsemnatul

Maria se naste in Romania.Parintii sunt ortodocsi iar Maria a fost botezata ortodoxa.Daca
s-ar fi nascut in Iran erau mari sanse sa fi fost o musulmanca.Dar ea s-a nascut in Romania.Jimmy se naste in USA/UK/Italy/Holland.Este catholic/protestant,etc.Daca s-ar fi nascut in Romania ar fi fost mari sanse sa fi fost ortodox dar el s-a nascut in alta parte.Nici el si nici Maria nu au hotarit asta.Sunt mari sanse ca decizia alegerii religiei lor sa nu le fi apartinut.Maria este trimisa cu serviciul in Egipt.La fel si Jimmy.Cei 2 se cunosc si se indragostesc.Dupa o perioada cei 2 afla ca au o credinta diferita.Ar exista posibilitatea ca cei 2 sa faca doar cununia civila dar ei ar dori sa o faca si in fata Domnului.Problema este ca fiecarui i s-a spus ca este corecta credinta in care a crescut el/ea.

Fiecare se duce acasa sa ceara un sfat.Maria va fi sfatuita sa ramina la ortodocsi .Jimmy va fi sfatuit sa ramina la catolici/protestanti.Anumite biserici spun ca nu se pot cununa mixt din diferite motive.
Cei 2 au o dilema:
a).unul trebuie sa renunte la credinta lui in numele unei alte credinte pt ca dragostea dintre ei sa triumfe.
b).se cununa doar civil ca sa nu se supere nimeni
c).incerca sa se cunune mixt dar se pare ca sunt grave probleme+interdictii din regulamente interne.

Ref la cazul a)>daca sacrifica credinta in numele dragostei avem o problema.Pe linga faptul ca in acest caz convertirea este o ipocriziei.Daca ar spune ca vor sa treaca din suflet la alta credinta>le-ar trebui timp pentru asta.Nu poti trece peste noapte.Inseamna sa spui celui de linga tine>,,Stii ceva?Imi trebuie ceva timp sa-ti analizez credinta,sa o inteleg si apoi sa vad daca pot trece la ea.Poti sa ma iubesti tu cat vrei>eu trebuie sa lamuresc problema conceptuala.Asa ca stai calm/calma pina gasesc raspunsul.Exceptional.
Ref la cazul b)>traisca Sindicatul Ateist pt ca tocmai au facut rost de 2 membrii cotizanti
Ref la cazul c)>probleme mari,insurmontabile.O sa caute pina vor face spume da si atunci casatoria lor in fata Domnului va fi nula(din ce vad mai nou).

Morala>cei doi ori devin atei,ori se cununa in Las Vegas,ori unul din dragoste trece in mod ipocrit al credinta celuilalt ori trece cu sinceritate si in timp scurt desi nu stie mare lucru si stia ceva contrar pina la acel moment.Logica perfecta.

Multumim tuturor celor care ne ofera aceste optiuni.Cat despre acel sentiment numit dragoste(intre 2 oameni)…ne trebuie aprobari mai nou.Ne vom aseza cuminti la ghiseul religiei potrivite ca sa luam toate aprobarile necesare.Sper sa nu uitam sa ne iubim pina ne va fi pusa stampila,,Bun”pe certificatul,,Pregatiti pentru rai”.Nu stiu de ce dar cred ca la acel ghiseu,pe lumea asta,stau oameni si nu Cel de Sus.

Mai exista o varianta>cand cunosti pe cineva si simti ca s-ar putea sa fie ceva de durata>intreaba-l: ai aceiasi credinta ca si mine?Daca se uita perplex>nu abandonati.
Explicati acelei persoane cum sta treaba.Sa nu uitati la final sa-i faceti si o declaratie de dragoste.Nu stiu daca va salva momentul dar merita incercat.

Daca am ajuns sa punem reguli pe sentimentele oamenilor,in acest mod,va anunt ca numarul ateilor va urca precum indicele Dow Jones.Sau stiti ceva?Hai sa ne indragostim doar ortodocsi cu ortodocsi,protestanti cu protestanti,catolici cu catolici,etc.Splendid tablou.Romeo si Julieta ar crapa de nervi pe anumite aspecte.Poate ar trebui sa umblam cu placute la gat ca cel din fata sa stie din start ce credinta am si sa nu-si piarda timpul.Dar cei care sunt deja familii mixte?Aia sunt deja desert pt Aghiuta huh?:))Cunosc un caz.El este doctor.Salveaza multe vieti dar va arde-n Iad conform la ce spuneti.O sa-i spun.Nu conteaza ce face sau ce fel de om este>conteaza ca nu este inrolat in credinta
,,potrivita".Tough luck.Dar cum ar fi ca acest om,cand vine un om de o alta credinta la el>sa nu-l opereze?Sau el nu poate asta?Foarte corect...



Acesta este solutia?Multumim din suflet.Va doresc succes in viata.Acum voi dormi linistit noaptea.Personal ii multumesc lui Dumnezeu ca milioane de oameni de pe glob,cand se indragostesc unul de altul o fac fara sa ceara aprobarea cuiva.Altfel ar exista certificat de valabilitate pt dragoste si s-ar vinde la kg.In rest sa ma judece Cel de Sus pt ce am scris precum si cei care simt cva pot ridica piatra.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.05.2010, 14:54:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Fani nu stiu daca exista o circulara sau ceva scris si publicat in privinta asta. Dar nu cred ca noi mirenii de rand trebuie sa avem neaparat acces la aceste "regulamente interne" ale BOR ca sa le respectam. Cred ca e suficient de spus ca multi preoti ortodocsi mi-au spus acest lucru.

Probabil insa ca, la fel ca deobicei, se vor mai gasi unii si altii care sa "treaca peste" si sa puna astfel in pericol si sufletul lor si pe al celor pe care ii cununa astfel, si pe al viitorilor copii ai cuplului.

Cat despre ceea ce spuneai despre tinerii care calatoresc din ce in ce mai mult si intra in contact cu tineri de alte confesiuni... TOCMAI IN ACEST CONTEXT mi se pare bine venita o astfel de masura.

Caci daca ajungem sa incuviintam din ce in ce mai usor trecerea de la o confesiune la alta ce mai inseamna dreapta noastra credinta?

Cum sa fiu de acord ca un ortodox sa se cunune la catolici? Au ei oare sfanta impartasanie? au ei oare aceeasi credinta ca si noi? NU! de un milion de ori nu. si nu cred ca e cazul aici sa intram in eterna dezbatere catolici-ortodocsi.

Insa, nu cred ca a trece peste diferentele de credinta (fie ele si interconfesionale) ca raspuns la "marea iubire" dintre cei doi tineri, este o solutie!.

Daca nu putem renunta la iubirea pentru un om si nu punem mai presus iubirea de Dumnezeu si dreapta noastra credinta, oare cum ne vom dobandi mantuirea?

Trebuie sa facem compromisuri? Cu ce? Cu credinta? Cu insasi mantuirea sufletului nostru?
1) Scotianul si Noesissa au dreptate: ce se va intampla daca se pune in aplicare acest 'decret'? Cazurile unu, doi si trei expuse de ei.
Cei care ar zice atunci: 'nu ma marit cu tine ca esti papistas, desi te iubesc' vor fi foarte, foarte, foarte rari, oricum; si chiar sa fie asta soluutia cea mai buna?
Este vorba aici de aplicarea principiului iconomiei pe care BO a avut intotdeauna intelepciunea sa-l aplice: a face tot posibilul ca o persoana, chiar daca nu traieste situatia ideala, sa poata avea o cale la mantuire, sa ramana membru al Bisericii. Asta se aplica si in cazul nuntii a doua, de ex. Biserica prefera sa ii uneasca pe cei doi, decat sa ii lase sa traiasca impreuna necasatoriti.

2) Bineinteles ca ar trebui sa stim si noi mirenii ce hotaraste patriarhia sau episcopia si de ce schimba ceea ce facea inainte. Biserica nu sunt serviciile secrete. Suntem cu totii membri ai trupului lui Hristos.

3) Ne uneste mai mult de cat ne dsparte cu ceilalti crestini, iar BO in general recunoaste botezul, impartasania si alte taine la ei. Dar ai dreptate, nu ar trebui sa intram si in discutia asta.

4) Nu este vorba totusi sa fii TU de acord ca un ortodox se cununa cu un catolic sau un protestant. Oricum, faptul ca ei ar face-o, nu te obliga pe tine sa te casatoresti cu unul dintre acestia... Este vorba de ce traiesc alti oameni, printre altele cea care a deschis acest topic.
Daca ei se simt in stare sa treaca peste diferentele de credinta si sa isi traiasca fiecare credinta lui (in masura in care o au), atunci este povara lor, poate grea, dar a lor.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.05.2010, 15:05:05
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Maria este trimisa cu serviciul in Egipt.
pot doar sa-ti spun ca eu una nu as pleca niciodata cu serviciul in Egipt si dealtfel nici intr-o alta tara, departe de duhovnicul meu si de familia mea spirituala (de la biserica) si cea trupeasca, parintii si bunicii. (p.S. stiu ca nu sunt eu Maria din ex. tau, dar cred ca te-ai gandit ca as putea fii)

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Cei 2 se cunosc si se indragostesc.
incerc iar sa imi aplic exemplul tau :)

Eu nu m-as indragosti niciodata de cineva de o alta religie. Primul lucru pe care-l fac atunci cand cunosc un baiat il intreb in ce crede, dpdv religios evident. Si daca nu este ortodox nu ma apropii sufleteste.

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Dupa o perioada cei 2 afla ca au o credinta diferita.
nu mi se pare normal ca acest lucru sa se afle, doar dupa o vreme.... daca te intereseaza ce se intampla cu sufletul tau nu-ti permiti sa neglijezi sa afli asa ceva despre un om care sa zicem ca-ti place..



Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Cat despre acel sentiment numit dragoste(intre 2 oameni)…ne trebuie aprobari mai nou.

NU. nu-ti trebuie aprobare ca sa te indragostesti. Dar orice fel de dragoste in afara de cea de Dumnezeu trebuie sa o lasi in sufletul tau cu discernamant. Nu ma refer aici la iubirea de aproapele. Dar daca ne lasam prada patimii dragostei cum ne mai putem darui cu totul Lui Hristos? daca nu putem renunta la un/o iubit/iubita ce sa mai zicem de un parinte caruia ii pleaca copilul sa se faca monah/monahie sau cum sa mai accepte un parinte caruia ii moare copilul ca aceasta nu inseamna o pedeapsa a Lui DUmnezeu?


Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Romeo si Julieta ar crapa de nervi pe anumite aspecte.
zau acum... cine ce treaba are cu romeo si julieta?


Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
In rest sa ma judece Cel de Sus pt ce am scris precum si cei care simt cva pot ridica piatra.
nu judec si nici nu dau cu piatra. la fel ca tine gandesc din pacate foarte multi, din ce in ce mai multi.

eu mi-am spus doar punctul meu de vedere. de ce am facut-o? nu pentru a fi in contradictie cu tine sau cu altii ci doar pentru a le arata celor care gandesc la fel ca mine si se simt (asa cum ma simt si eu uneori)... prea singura... ca NU SUNT SINGURI. ca mai exista si altii care simt si gandesc si traiesc astfel.

Doamne milostiv fii mie pacatoasei!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.05.2010, 15:17:30
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Maria, nu toti sunt ca tine.. Gandeste-te la asta.
Sunt multe, multe situatii in aceasta lume care sa fac un om sa isi paraseasca tara de origine, nu numai spre Egipt. Isi pot gasi si acolo o comunitate spirituala ortodoxa (asa mi s-a intamplat mie).
Sunt multe, multe persoane care ar simti si ar gandi altfel ca tine intr-o asemenea situatie, chiar foarte credincioase fiind.
Mai sunt si persoane care au o credinta mai slaba si ar face ce descrie Scotianul ai sus - s-ar desparti de tot de Biserica.

Cum ziceam, Biserica a avut intotdeauna intelepciunea de a vedea aceste lucruri, pentru mantuirea omului. Tu esti mai severa decat au fost multi episcopi care au aprobat, dintotdeauna, si casatoriile mixte.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.05.2010, 15:24:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Of, iar o luam de la capat fratilor?
Daca Dumnezeu vrea, se poate orice.
Iar iubirea - a refuza un om extraordinar numai din motive de credinta, se cheama discriminare si este pacat in fata lui Dumnezeu.
Dumnezeu, Fiul sau nu a facut, cand a fost pe pamant diferente. I-a bombanit ("pana cand voi mai fi cu voi, neam necredincios") si i-a ajutat pe atatia care aveau alte credinte (Canaaneanca, Samariteanca, etc. ). Se stie ca in Palestina pe atunci erau multe popoare cu diverse orientari.

@Mihnea - o solutie cred ca o ofera chiar biserica ta (mixta). Si nu e vorba ca unul din ei e cam lejer cu credinta lui. E vorba de o lejeritate mai mare unei credinte fata de cealalta ( de ex. catolicism fata de ortodoxie).
Si mai depinde si de omul in sine.
Din dragoste poti multe, habar n-aveti voi.

Da, si eu vad o diferenta si un mare pacat in a obliga pe cineva sa-si schimbe confesiunea. Daca n-o face cu sufletul, degeaba.
Si nu credinta in sine inseamna totul, ci relatia dintre om si Dumnezeu, modul in care traieste un om.
Adica vreau sa spun - poti fi ortodox mizerabil (ca esti totusi botezat ortodox) si catolic minunat. Si ce este mai bine?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.05.2010, 15:30:06
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Talking

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
sa-mi fie cu iertare dar nu mai afirmati ceea ce nu stiti.
nici un preot ortodox nu mai accepta sa oficieze cununii mixte incepand de anul trecut. decat daca trece peste cele hotarate de patriarhie.
HABAR NU AVETI...Cu bani,orice preot te cununa si cu un musulman,totul e sa dai destul.Inseamna ca multi din cei de aici nu stiu nimic despre acest aspect constant al ortodoxiei noastre.Sant cununat mixt de 30 de ani,merg cu deosebita placere si la catolici si la noi la ortodocsi,pentru ca Hristos e unul,si pe Dumnezeu nu intereseaza fanteziile unora care isi spun crestini dar nu scapa ocazia de a-si da ghionturi pe la coaste.Asta in numele dragostei crestine...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recunoasteti persoana VladCat Generalitati 745 20.10.2016 17:32:52
Caut o persoana... Sanduu Generalitati 22 22.12.2011 15:16:28
casatoria cu o persoana nebotezata alecram Nunta 100 07.08.2011 03:36:10
Aceeasi religie sub alta forma? ap2010 Generalitati 16 06.09.2010 21:15:45
Nasi ... de alta religie! cdiasimi Nunta 51 09.02.2010 15:59:33