Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.07.2010, 09:34:44
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cred ca intotdeauna trebuie sa te pui in postura pagubitului si nu vei gresi. Ce frumos este cand din neatantie ti se da gresit restul, iar tu indrepti greseala, restituind ceea ce nu iti apartine- este doar un exemplu minor.
Apoi sa nu iutam ca gesul adultului este exemplu pentru cei mici.
Cand esti cinstit, si Dumnezeu iti da inmiit!
Si inca un sfat- fii darnic si nu te bucura de nimic din ceea ce este al aproapelui tau!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.07.2010, 14:18:40
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Cred ca intotdeauna trebuie sa te pui in postura pagubitului si nu vei gresi. Ce frumos este cand din neatantie ti se da gresit restul, iar tu indrepti greseala, restituind ceea ce nu iti apartine- este doar un exemplu minor.
Apoi sa nu iutam ca gesul adultului este exemplu pentru cei mici.
Cand esti cinstit, si Dumnezeu iti da inmiit!
Si inca un sfat- fii darnic si nu te bucura de nimic din ceea ce este al aproapelui tau!
Ce ușor e să dăm rețete !

Viațe este din păcate (sau din fericire!?) foarte complicată iar noi plini de păcate fapt pentru care primim ceea ce merităm adică necazuri și suferințe căci se spune într-un acatist al Maicii Domnului "ceea ce prin suferințe cureți păcatele noastre".

De cele mai multe ori nu facem decât păcate chiar credincoși fiind și suntem furi de cele sfinte!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.07.2010, 17:49:15
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Nu cred ca este o reteta, mai degraba experienta de viata. De fapt, asta facem pe forum.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.07.2010, 17:52:04
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Oare de ce mai avem PORUNCILE, FERICIRILE...sper sa nu fi suparat pe nimeni...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.06.2011, 22:01:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu fur timp. Timpul meu si al altora.
Adica , iti furi caciula ! Acest tip de furt este din ce in ce mai raspandit . Ne furam propria caciula , ne mintim pe noi insine in multe , multe situatii , si cand tragem linie , tot noi iesim pe minus !
Attached Images
File Type: jpg 3cristiboss56images.jpg (9,7 KB, 0 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Masonii din Comunitatea Europeana ne fura padurile mihailt Generalitati 21 01.06.2010 16:10:42
Fiica mea fura clementia Generalitati 20 31.03.2010 09:44:11
PACATOSII FURA IMPARATIA CERURILOR!!! sergiub Preotul 6 11.05.2008 23:50:11