Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #701  
Vechi 12.10.2012, 19:55:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Omiliile sunt comentarii la Sfanta Scriptura.
Acum, poate ma insel eu, da, in vechime nu exista o distinctie atat de taioasa intre comentariu scris si predica.
Dar Sf. Ioan are si scrieri mai teoretice, mai in stil scris, si scrieri care sunt de fapt transcrieri ale unor cuvantari sau predici. De aici deosebirea de stil.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #702  
Vechi 12.10.2012, 20:13:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu, raspundeam mesajului lui Cezar. Daca cineva se apuca sa bata pe altcineva pe strada si tu ii spui sa inceteze inseamna ca il judeci? Daca tie ti-a placut acel mesaj si doar la mine ai gasit judecata nu mai am nimic de adaugat.
Am gasit judecata ca spui ca ecumenistii sunt intoleranti. (mesajul lui Cezar gasesc ca era foarte corect dpdv al continutului, dar ca era cam dur in exprimare, iar o exprimare prea dura poate din pacate distruge efectul bun al continutului..).
Asa, pot spune ca dupa experienta mea mai degraba anticecumentistii sunt adesea intoleranti..
Experienta noastra depinde si in ce tabara ne aflam. Ca eu sunt nu ecumenista, ci cu deschidere catre 'ecumenie'.
Dar hai sa nu abatem discutia la asta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #703  
Vechi 12.10.2012, 20:15:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Opresc desfrânarea, adulterul, dar nu căsătoria. Osândesc pe desfrânați, pe adulteri și-i alung din sânul Bisericii; dar nu încetez de a lăuda pe cei căsătoriți, dacă trăiesc cu înțelepciune.
De ținut minte aceste cuvinte al Sf Ioan Gură de Aur.
Reply With Quote
  #704  
Vechi 12.10.2012, 20:16:00
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit 2. Raspunsul Nr.2

Dupa toate cele discutate, NU mai vorbesc eu ci las pe Sf.Ioan Gura de Aur sa vorebasca de la sine... in care SA LUAM AMINTE!!!! Iertati pt tot!!! dar pun aici sa vada toti textul cu cele mai importante ale Sf.Ioan Gura de Aur

<<„Nu vă lipsiți unul de altul decât din bună înțelegere” (I Corinteni 7, 5).
- Ce înseamnă de fapt aceasta?
- Să nu se înfrâneze femeia dacă bărbatul nu vrea, nici bărbatul dacă femeia nu dorește.
- Cum așa?
- Fiindcă mari rele se nasc din înfrânarea aceasta. Căci și adulterele și desfrânările și răsturnarea caselor adesea de aici se fac. Fiindcă dacă având femeile lor, desfrânează, cu mult mai mult dacă îi lipsești de această mângâiere. Și bine a zis: „Să nu vă lipsiți” – numind-o aici lipsire și mai sus datorie – ca să arate tăria stăpânirii [unuia asupra celuilalt]. Căci a se înfrâna fiecare fără să vrea amândoi înseamnă a se lipsi. Iar dacă e de bunăvoie, nu mai este [lipsire]. Că dacă m-ai îndupleca să iei ceva de la mine, nu o numesc lipsire. Iar cel ce ia fără voia mea și fiind eu silit, mă lipsește.

Lucrul acesta îl fac multe femei, lucrând [astfel] un păcat mai mare decât dreptatea, devenind prin aceasta vinovate de desfrâul bărbatului și împrăștiind toate. Însă trebuie să se cinstească mai înainte de toate buna înțelegere [homonoia] fiindcă și aceasta este mai importantă decât toate; iar dacă vrei, să cercetăm acest lucru din fapte.

Fie o femeie și un bărbat, și femeia să se înfrâneze fără să vrea bărbatul. Așadar, cum? Dacă acela din această pricină desfrânează, sau chiar dacă nu desfrânează, însă suferă și se tulbură, și se aprinde, și se luptă, și mii de probleme îi face femeii, care e câștigul postului și al înfrânării, de vreme ce dragostea [agape] e sfâșiată? Nici unul! Căci câte ocări, câte probleme, cât război nu ies sigur de aici?>>

detalii: http://tainacasatoriei.wordpress.com...gere/#more-498

Si apoi cititi si conferinta scrisa (dupa audio) a bunului parinte CONSTANTIN COMAN care fiind in duhul sf.Parinti mai mult decat mine, vine cu aceeasi problema

http://tainacasatoriei.wordpress.com...-familie-1994/

IERTATI! pt tot!!!
Reply With Quote
  #705  
Vechi 12.10.2012, 21:11:37
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Dupa toate cele discutate, NU mai vorbesc eu ci las pe Sf.Ioan Gura de Aur sa vorebasca de la sine... in care SA LUAM AMINTE!!!! Iertati pt tot!!! dar pun aici sa vada toti textul cu cele mai importante ale Sf.Ioan Gura de Aur

<<„Nu vă lipsiți unul de altul decât din bună înțelegere” (I Corinteni 7, 5).
- Ce înseamnă de fapt aceasta?
- Să nu se înfrâneze femeia dacă bărbatul nu vrea, nici bărbatul dacă femeia nu dorește.
- Cum așa?
- Fiindcă mari rele se nasc din înfrânarea aceasta. Căci și adulterele și desfrânările și răsturnarea caselor adesea de aici se fac. Fiindcă dacă având femeile lor, desfrânează, cu mult mai mult dacă îi lipsești de această mângâiere. Și bine a zis: „Să nu vă lipsiți” – numind-o aici lipsire și mai sus datorie – ca să arate tăria stăpânirii [unuia asupra celuilalt]. Căci a se înfrâna fiecare fără să vrea amândoi înseamnă a se lipsi. Iar dacă e de bunăvoie, nu mai este [lipsire]. Că dacă m-ai îndupleca să iei ceva de la mine, nu o numesc lipsire. Iar cel ce ia fără voia mea și fiind eu silit, mă lipsește.

Lucrul acesta îl fac multe femei, lucrând [astfel] un păcat mai mare decât dreptatea, devenind prin aceasta vinovate de desfrâul bărbatului și împrăștiind toate. Însă trebuie să se cinstească mai înainte de toate buna înțelegere [homonoia] fiindcă și aceasta este mai importantă decât toate; iar dacă vrei, să cercetăm acest lucru din fapte.

Fie o femeie și un bărbat, și femeia să se înfrâneze fără să vrea bărbatul. Așadar, cum? Dacă acela din această pricină desfrânează, sau chiar dacă nu desfrânează, însă suferă și se tulbură, și se aprinde, și se luptă, și mii de probleme îi face femeii, care e câștigul postului și al înfrânării, de vreme ce dragostea [agape] e sfâșiată? Nici unul! Căci câte ocări, câte probleme, cât război nu ies sigur de aici?>>

detalii: http://tainacasatoriei.wordpress.com...gere/#more-498

Si apoi cititi si conferinta scrisa (dupa audio) a bunului parinte CONSTANTIN COMAN care fiind in duhul sf.Parinti mai mult decat mine, vine cu aceeasi problema

http://tainacasatoriei.wordpress.com...-familie-1994/

IERTATI! pt tot!!!
Da, si eu am postat asta de mai multe ori pe acest forum..
Dar cei care cred in abstinenta necesara 90 la suta din zile tot nu il vor lua in seama.
Iar Anca va zice ca nu e in stilul lui. Sau poate va incepe sa creada si ea ca se mai insela. ;-)

Iertare, glumesc.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #706  
Vechi 12.10.2012, 21:58:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Asta cam suna a: nu corespunde cu ce gandesc eu, deci nu poate fi adevarat.. Hm...
Sfantul Ioan Gura de Aur are si multe lucrari exegetice, adica de comentarii ale Scripturii. Nu numai predici (omilii). Sigur ca in acele lucrari are alt stil decat la cele care sunt o transcriere a unul stil oral.
Apoi, mai depinde si de cine a facut traducerea.
Ma intreb de ce la Omilii stilul e perfect, iar la lucrarea indicata mai sus, care nu are stil oral, stilul schioapata?!?

In rest, unde ai vazut ca imi impun propria parere? Ar trebui sa ma vezi cu cate carti stau in jurul meu si le cercetez, inainte de a da un raspuns. Eu am timp. Si carti.
Reply With Quote
  #707  
Vechi 12.10.2012, 22:02:30
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pai troooocmai asta era ideea : ca s-a inselat si el odata..
Sigur ca nu se potriveste. Nu este credinta ortodoxa.
Daca nu se potriveste, este din cauza asta, nu pentru ca ar fi falsificat cineva scrierea.
NU CRED acest lucru.
Reply With Quote
  #708  
Vechi 12.10.2012, 22:06:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Un cuvant plin de intelepciune al Sfantului Ioan Iacob Hozevitul , care spune :
Povestea un preot misionar din Grecia (dintre cei râvnitori) că mergând odată către un sat (aproape de Tesalonic) s-a întâlnit cu un țăran care se întorcea de la câmp. Ca să-l încerce pe om de răbdare, a zis către el preotul: “Bună seara, păcătosule!” La vorba asta i-a sărit omului țandăra, răspunzând preotului cu mânie:
“Eu păcătos? De unde știi asta? Eu sunt cel mai bun creștin din sat, că nu mă știu pătat de loc întru păcate!”
Văzând preotul nostru că a dat de bucluc, a căutat să schimbe vorba ca să-l liniștească, dar n-a fost chip. Omul n-a mai vrut să vorbească și a plecat supărat. Interesându-se preotul în sat despre omul acela cu pricina a aflat că el era eroul sfezilor și al tulburărilor din sat. Toți se fereau de el ca de o vacă care împunge.
Poate vreți să râdeți cumva de socoteala țăranului și de supărarea lui? Gândiți-vă însă puțin și veți vedea că mai toți avem socoteala lui.
Acela, pentru că se știa în căsătorie legitimă (adică căsnicie cinstită) era de părere că este cel mai bun creștin.
De asemenea și noi mulți dintre călugări și călugărițe, cari suntem feriți de microbii desfrâului lumesc, socotim că ne-am înstrăinat de păcate și trăim fără prihană.
Chiar dacă (pe de altă parte) am ajunge la măsura lui Lucifer întru mândrie, chiar dacă am întrece pe Iuda, prin iubirea de argint, chiar dacă am fi pentru toți ca o vacă împungătoare (cu mânia și zavistia), chiar dacă am mânca carnea fratelui prin clevetire și bârfire, chiar dacă am fi lacomi și trândavi (ca niște râmători, precum sunt eu primul), în sfârșit (ca să nu mai înșir multe), chiar dacă unii (ca și mine) ne-am bălăci în mocirla tuturor fărădelegilor și de am umbla în calea fariseilor prin lucruri fățarnice, noi fericiți ne socotim ca niște porumbițe nevinovate, pe câtă vreme nu ne știm întru păcate (adică nu suntem în desfrâul lumii).
O, ferice de noi (nevinovații) că nu umblăm în calea păcătoșilor! Cam așa cugetăm mulți dintre noi, sărmanii!
Dar fraților și surorilor, ia stați puțin să ne dezmeticim! Oare nu cumva ne înșelăm cu părerea?
Ia s-o luăm de la începutul lumii, să vedem, noi suntem greșiți, ori a greșit Scriptura.
Lucifer, mai marele îngerilor doară a făcut desfrânare (ca cel care nu avea trup) și cum s-a prăbușit din cer cu a treia parte din îngeri, prefăcându-se în diavoli?
Oare mândria și încăpățânarea lui nu este păcat?
Adam și Eva n-au făcut desfrânare și totuși au pierdut raiul și prin ei tot neamul omenesc s-a osândit la moarte?
Oare lăcomia și obrăznicia strămoșilor nu este păcat ca și desfrâul?
După aceea pedeapsa lui Cain oare pentru desfrâu a fost? Pizma lui care a născut primul omor între oameni, oare nu este păcat? Lăcomia lui de agoniseală care l-a învățat să vândă pe Stăpânul, oare nu este păcat?
Dar împerecherile cari s-au ivit în sânul Sfintei Biserici și prigoanele cele înfricoșate cari nu încetează nici astăzi, oare din păcatul trupului se nasc? Râvna cea fără socoteală și urâciunea, oare nu sunt și ele păcate? Căci doară toți ereticii și prigonitorii Bisericii au fost și sunt foarte râvnitori. Dar râvna lor este fără socoteală și pentru asta urăsc adevărul și hulesc pe Dumnezeu.
Dar oare, fraților, războaiele și mizeria care bântuie lumea numai din păcatul trupesc se nasc? Goana cea nebună pentru stăpânire, râvna la avuția străină, care ațâță pe om la război și-l face mai crud ca o fiară, oare asta nu este păcat ca și desfrânarea?
Vedeți că până la desfrânare sunt alte păcate mai grele și mai greu de vindecat.
Ne înșelăm rău dacă socotim păcate numai căderile trupești (curvia și tot neamul ei). Să nu creadă cineva că este fără prihană, dacă a fost ferit cumva de “gripa” desfrâului trupesc. Gripa aceasta (adică păcatul trupesc) este vădită în toată lumea ca o troahnă generală și i se cunosc cauzele și leacurile perfect.
Dar ia gândiți-vă câte boli ascunse se cuibăresc în sufletul nostru fără să fie vădite la arătare și fără să pricepem de unde se nasc și cu ce leacuri se vindecă.
Deci fraților, să nu ne fericim pe noi sărmanii dacă suntem feriți de gripă și în schimb întru noi mocnesc boli mai grele (zic de cele sufletești) pe care nu le pricepem ușor, dar care ne rod haina sufletului ca și viermii.
Să nu socotim păcătos numai pe omul desfrâului și nici să numim păcate numai pe cele trupești, căci atunci facem mincinoase Sfintele Scripturi și nu ne putem cunoaște și nici îndrepta boala sărmanei noastre făpturi.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #709  
Vechi 12.10.2012, 22:08:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, si eu am postat asta de mai multe ori pe acest forum..
Dar cei care cred in abstinenta necesara 90 la suta din zile tot nu il vor lua in seama.
Iar Anca va zice ca nu e in stilul lui. Sau poate va incepe sa creada si ea ca se mai insela. ;-)

Iertare, glumesc.
Da, eu ma insel dese ori, cand ma incred in mine si nu imi bazez raspunsul pe Sfintii PArinti!
Reply With Quote
  #710  
Vechi 12.10.2012, 22:50:17
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
NU CRED acest lucru.
Să înțelegem că îl considerați pe Sf. Ioan infailibil ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02