Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 25.09.2008, 22:25:05
deedeez3 deedeez3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2008
Mesaje: 8
Implicit

crestinii au mereu o scuza...in fine...credeti ce vreti, dar se pare ca sunteti la fel de inversunati cu religia precum musulmanii aia extremisti din arabia saudita si alte locuri. un sfat: mergeti si traiti intr-una din tarile musulmane dezvoltate si modernizate, faceti-va prieteni si apoi veniti si mai spuneti niste pareri, dupa fapte, nu dupa auzite si citite...kiss u!!!!!!!

i love everybody!
  #82  
Vechi 25.09.2008, 22:40:13
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Mântuitorul Hristos ne-a spus ca nu exista crestinism moderat. "Împaratia cerurilor se ia cu sila", "Nu puteti sluji la doi domni", "Umblati pe calea cea strâmta" si altele. Însa nu e un radicalism de dragul radicalismului si nu e îndreptat împotriva celorlalti.

Care tari musulmane dezvoltate si modernizate? Turcia e stat laic, de aceea lucrurile merg maibine acolo, e singura tara musulmana care nu aplica Sharia. Celelalte aplica Sharia în grade diferite. Te referi la Pakistanul nuclear? E una din cele mai sinistre societati. Te referi la Iran? La fel, una din cele mai sinistre dictaturi. Te referi la tarile Golfului? Acelea s-au îmbogatit din petrol, nu din munca. Musulmanii sunt cei mai lenesi oameni de pe planeta, asa cum recunoaste acest seci arab care compara tarile europene unde munceste opt ore pe zicu tarile arabe unde un sondaj a aratat ca angajatii guvernamentali muncesc 37 de minute pe zi:

http://www.youtube.com/watch?v=2maIFU8-7n4



  #83  
Vechi 25.09.2008, 22:47:37
deedeez3 deedeez3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2008
Mesaje: 8
Implicit

he he...super tare! mie imi place turcia! oamenii astia muncesc de 3 ori mai mult ca orice roman, chiar ii apreciez si sunt un exemplu de tara musulmana moderna, dezvoltata si civilizata!

sunt crestina si cred in Dumnezeu, iar pentru mine Allah e acelasi lucru. Poate sunt prea simpla pt lumea asta complicata, dar in nici un caz nu sunt "un exemplu al minciunii pe care musulmanii o folosesc cât si a stupiditatii credintelor islamice"

mersi pt epitete, Traditie! keep on going!
  #84  
Vechi 27.09.2008, 16:05:16
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Sustine Coranul terorismul?Film in romana
http://www.youtube.com/watch?v=BZD7OesVB2k
  #85  
Vechi 29.09.2008, 10:11:37
deedeez3 deedeez3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2008
Mesaje: 8
Implicit

gata? nu mai zice nimeni nimic? hai sa deschidem alta discutie.
  #86  
Vechi 29.09.2008, 13:07:09
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

wafa sultan,o fosta musulmanca vorbeste despre islam.
http://www.youtube.com/watch?v=BezYiNhp_ZU -in romana
  #87  
Vechi 30.09.2008, 08:53:57
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Deedez, ai citit coranul de la cap la coada? Daca nu, eu zic s-o faci. Ai sa observi ca:
-este inventia lui mahomed
-îndeamna la crima, ura, pedofilie, poligamie, minciuna
-stabileste tot felul de ritualuri absurde, semn ca mahomed era bolnav psihic.


De ce nu observa si musulmanii aceste lucruri? Le observa dar nu au curajul sa admita, de frica sa nu fie ostracizati de rude, cunoscuti sau chiar omorâti.

Deasemeni e bine sa citesti haditurile, care sunt si mai violente si perverse decât coranul.
  #88  
Vechi 01.10.2008, 06:59:55
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de deedeez3
se pare ca nu acceptati deloc musulmanismul...de ce ii bagati pe toti in aceeasi oala? eu asta nu inteleg...judecati prea dur si daca o sa continuam asa, nu o sa ajungem nicaieri. nu spun ca sunt intru totul de acord cu islamul, dar sa nu credeti ca noi crestinii stim adevarul adevarat despre religia noastra...biblia pe care probabil multi au citit-o nu este cea reala, adevarata biblie se afla bine pastrata la Vatican si daca ar fi dezvaluita, ar fi haos. eu zic sa fim toleranti si sa nu ne mai ghidam dupa religia fiecaruia atata. urasc discriminarile care se fac in general. fiecare cu ce crede. fiecare are dreptul sa creada in felul sau.
Inchizitia a avut loc aproximativ acum o mie de ani, rolul Inchizitiei a fost de educare, iar modul lor de a mentine ordinea s-a raportat bineinteles la nivelul de dezvoltare si valorile acelei societati. Inchizitia a avut mai mult o valoare politica decat religioasa si daca tot vre isa iti reamintesti, inchizitia a avut loc dupa ce Mohamed si-a instaurat propria religie care a conturat-o exact pe poftele lui perfide si pedofile: sa ii permita pedofilia, violul femeilor, uciderea infidelilor care nu doreau sa ii imbratiseze doctrina, jaful si uciderea in masa a triburilor evreiesti si crestine si alte minunatii pe care le afle negresit daca in coran si foarte bine descrise in sunnah- hadituri.

Biblia? Citeste-o mai intai si apoi sa afirmi tampenii. Ce zici de Coranul care a fost scris pe pietre si oase de animale dictat de Mohamed in chinurile crizelor de epilepsie?
  #89  
Vechi 01.10.2008, 12:03:50
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu inteleg ce cauta oameni musulmani pe un forum ortodox.Normal ca un musulman o sa se apere ca doar nu o sa zica da aveti dreptate sunt uracios sau sunt invatat de mic sa urasc evreii ,americanii etc.Am inteles ca este o sarbatoare a lor acuma ,si ca au niste obiceiuri cam dure,nu au voie sa manance nimic ei cand tin post ,nici macar apa ,sau poate ca nu am inteles eu bine.
  #90  
Vechi 28.10.2008, 16:27:58
fleur_de_neige's Avatar
fleur_de_neige fleur_de_neige is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de deedeez3 Vezi mesajul
salutare...din intamplare am gasit acest forum si dupa ce am citit cateva pareri, am decis sa va scriu si eu ceva. nu inteleg de ce toata lumea se pripeste sa afirme niste chestii pe care nu le cunoaste indeajuns. de ex, coranul spune exact ceea ce spune biblia noastra si anume ca allah(dumnezeul nostru) este unic si in el treb sa credem, iar muhamed este mesagerul acestuia. la noi crestinii profetul si mesagerul este isus. tot ce este diferit este faptul ca in credinta islamica dumnezeu (allah) nu a avut fii. credinta islamica este ca allah (dumnezeu) este doar unul, iar muhamed este mesagerul sau. asta spune shahada. eu am un prieten musulman, din turcia ce e drept, care este f normal. am discutat mult despre religie si tot si treb doar sa fii om si sa ii tratezi la fel, deoarece toti credem intr-un dzeu.si stiti ca fiecare padure are uscaciunile ei. islamul are niste teroristi. noi ceilalti l-am avut pe hitler, mussolini si alti criminali in masa. am avut de asemenea inchizitia, care stiti cat rau a facut. daca mass media ne impuie capul cu rautatile facute de islamici, nu inseamna ca si treb sa credem tot. nu uitati ca noi aflam la tv DOAR ce vor americanii sa stim. si intr-adevar exista tot felul de intamplari cu crestine ortodoxe sau catolice maritate cu musulmani, dar sa nu uitam cate femei sunt maltratate de ortodocsii nostri. eu am cunoscut niste oameni minunati in turcia, musulmani, prietenul meu e musulman, si pot spune ca se poate f bine o relatie intre crestini si musulmani. totul e sa gasesti pers potrivita, sa stii sa alegi si sa stii sa iubesti...ATAT!
oh please! ce aberatii,deja ma enervez : cum sa spuna coranul ceea ce spune si biblia?? Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu ,ei nu cred asa ceva ; ce treaba are inchizitia cu ortodoxia ??
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19