Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.04.2008, 14:20:31
taisiamaria taisiamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2008
Mesaje: 1
Implicit

As vrea sa scriu si eu o intampare din viata mea.Intro zi ne-am hotarat sa mergem la o icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului din jud.Arges(Namaiesti).Am intrat in manastire fara umilinta de parca m-as fi dus la piata sa cer ceva.Mi-a venit totusi un gand ce-mi spunea sa ma rog pt. sanatate dar mi-am zis ca nu are nici un rost deoarece sunt tanara 26 de ani...desi cu o noapte inainte am visat ca era fetita mea bolnava .AM cerut altceva de la Maica Domnului.La o saptamana eram cu fata in spital diaree acuta care ne-a chinuit mult timp.Pt mine a fost un adevarat cosmar sa-mi vad copilul de 9luni cu branule,perfuzii...Acum dc.vad un bebelus bolnav incep sa plang fara sa ma pot abtine.
Atunci am dobandit si eu o boala cronica.ACum am aflat si eu de sfantul NECtarie caruia ma rog tot timpul sa ma vindece de aceasta boala.Am gresit atunci ...nu am realizat ca cel mai important lucru este sa fim sanatosi si ca pentru asta trebuie sa ne rugam si sa ne abtinem de la pacat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.04.2008, 16:14:02
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Interesanta pilda!
E foarte bine stiut ca doar suferinta inmoaie inima si-o indupleca, ne-o deschide spre Cele Sfinte, spre iubirea de semeni.
Deci "boala" ta pare mai degraba o milostenie de Sus, care ne ajuta sa lasam pacatul, sa fim mai blanzi, mai buni, mai aproape de Dumnezeu. Si sa fii sigura ca ajunsi pe treapta cuvenita a ispasirii, se va lua si boala de la noi fiindca pur si simplu nu va mai fi de nici un folos...
Pna atunci roaga-te in continuare cu credinta si nu mai privi boala cu ingrijorare!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.05.2008, 11:35:17
elena1974 elena1974 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Buna tuturor,
Asa este , nu ar trebui sa vedem boala ca pe o povara, ci ca pe o milostenie.draga taisiamaria duc si eu cu mine doua boli cronice care din afara par destul de greu de dus.In urma cu 9 ani cand am aflat despre una dintre ele am crezut ca va fii cea mai grea povara a vietii mele....ca sa vad in parcursul acestor ani ca viata iti ofera multe alte incercari, iar diabetul este floare la ureche...multumesc lui Dumnezeu pentru ca ma ajuta sa fiu sanatoasa, M-a ajutat sa am un copilas sanatos ( are 4 ani),si o viata linistita.Nu m-am rugat niciodata sa ma vindec de aceasta boala, stiu ca sa-r putea daca as avea destula credinta ,dar nu am...in scimb ma rog pentru liniste si sa fiu un om bun.
Dumnezeu sa ne ajute
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este mai de pret:Sanatatea sau boala? MarinaAlca Generalitati 19 10.01.2014 17:37:11
Va rog din tot sufletul sa va rugati pt sanatatea si viitorul meu andrutza151 Generalitati 12 14.11.2011 10:00:59
Sanatatea, mai buna decat toate? alexandrucoca Intrebari utilizatori 19 08.10.2010 10:49:47
Sanatatea cu cardul cu cip Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 1 20.07.2010 12:15:17
Faptele parintilor si sanatatea copiilor mc2009 Intrebari utilizatori 6 12.05.2010 17:08:37