Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2008, 11:46:34
ars_amandi ars_amandi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 5
Implicit

In familia mea, taica-meu este protestant, maica-mea este ortodoxa. Nu asta conteaza. Vreau sa va povestesc despre altceva.
Nu acum multa vreme, am trait un soi de intimplare ciudata, pe care eu o numesc iluminare.
Ce vreau sa spun cu asta - din toate supararile, problemele, tristetile, grijle, etc. pe care le aveam, nu a mai ramas nici una. Simt ca nimic nu ma incatuseaza de pamint. „ok, de ce n-ai murit?” ar intreba lumea. Pai tocmai asta e! De cand nu ma mai leaga nicio ura de lume, am inceput s-o iubesc!
Numai ca..vedeti voi, de cind s-a intimplat asta, oamenii s-au impartit in doua categorii, in ce ma priveste : cei care ma urasc si cei care ma iubesc. Dar pe toti ii mir, controversez, enervez, etc.
Am stat si m-am gindit.
Am descoperit ca as putea ajuta si pe altii. cum?de ce?pentru ce? Nu stiu.
Oricum, nimeni nu vrea sa asculte intr-adevar.
Vreau sa stiu ce credeti si voi, cei ...care credeti !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.04.2008, 12:23:59
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Atunci cand lumea te vorbeste de rau exista 2 posibilitati:
- sa fi pe calea adevarului
- sa fi pe calea batjocoritorilor

Cum iti dai seama unde esti? Daca parintii tai duhovnicesti sunt lipsiti de smerenie, sunt batjocoritori, sunt paratori de frati, sunt oameni care iubesc spectacolul si fac din inchinarea la Dumnezeu un spectacol, atunci se poate sa ai un "duh de ratacire" si sa fi pe calea celor batjocoritori.

Dar daca mergi la Sfanta Biserica Ortodoxa cu smerenie si nu pentru spectacol, si pentru gadilarea stimei tale de sine, nu pentru a te arata si a te socializa exagerat cu persoane de sex opus atunci esti pe calea adevarului:

Luca 18
13. Iar vamesul, departe stand, nu voia nici ochii să-si ridice către cer, ci-si bătea pieptul, zicând: Dumnezeule, fii milostiv mie, păcătosului.
14. Zic vouă că acesta s-a coborât mai indreptat la casa sa, decât acela. Fiindcă [color=red]oricine se inaltă pe sine se va smeri, iar cel ce se smereste pe sine se va inălta. [/color]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.04.2008, 12:26:06
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Spune-ne ce fel de iluminare ai avut, ce s-a intamplat si ce crezi/ simti/ gandesti acum.

Daca nu stim ce marturisesti si nefiind noi vazatori cu duhul, nu putem comenta nimic.

Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.04.2008, 20:29:26
ars_amandi ars_amandi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leinarius
Spune-ne ce fel de iluminare ai avut, ce s-a intamplat si ce crezi/ simti/ gandesti acum.

Daca nu stim ce marturisesti si nefiind noi vazatori cu duhul, nu putem comenta nimic.
- văd mai clar anumite lucruri si probleme, fără să fie nevoie să le elucidez cu muncă. le stiu dezlegarea si gata.
- nu mă enervez, nu mă înfurii, nu mă dor urile celorlalti
- nu mă extaziez, nu mă exhib/inhib sau mint pe mine însămi. (e o nevroză generală în lumea asta)
- nu caut argumente acolo unde nu sunt
- nu mă dă peste cap o întîmplare obisnuită
- iubesc copiii, iubesc lumea, îi iubesc pe toti, si mi-e milă de ei, că sunt tristi si preocupati
- reusesc să descifrez gînduri nespuse mie
- observ că oamenii se uită la mine din ce în ce mai uimiti.
mentionez că înainte de întîmplarea care a declansat faptele pe care le zic, eram un om normal, preocupat de studii, foarte îndîrjit, hitlerist.
eh, vă par si vouă o ciudătenie?!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.04.2008, 04:57:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

aici e pericol mare de inselare, parerea mea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.04.2008, 09:33:38
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

@ars_amadni: Dar totusi nu ai spus ce anume s-a intamplat atunci, cand ai fost iluminat...
Spune-mi macar: esti crestin ortodox, mergi la biserica, te-ai mai si spovedit din cand in cand? Primesti impartasania cu Sfintele? Te rogi?

Lucrurile astea sunt relevante.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.04.2008, 10:12:16
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ars_amandi
vãd mai clar anumite lucruri si probleme, fãrã sã fie nevoie sã le elucidez cu muncã. le stiu dezlegarea si gata
Proverbe 3:7 Nu fii intelept in ochii tăi; [color=red]teme-te de Dumnezeu si fugi de rău;[/color]

Citat:
În prealabil postat de ars_amandi
eram un om normal, preocupat de studii, foarte îndîrjit, hitlerist.
Sa inteleg ca acum nu mai esti asa preocupat de studii, esti mai flegmatic, si filosof?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.04.2008, 14:49:15
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ars_amandi
In familia mea, taica-meu este protestant, maica-mea este ortodoxa. Nu asta conteaza. Vreau sa va povestesc despre altceva.
Nu acum multa vreme, am trait un soi de intimplare ciudata, pe care eu o numesc iluminare.
Ce vreau sa spun cu asta - din toate supararile, problemele, tristetile, grijle, etc. pe care le aveam, nu a mai ramas nici una. Simt ca nimic nu ma incatuseaza de pamint. „ok, de ce n-ai murit?” ar intreba lumea. Pai tocmai asta e! De cand nu ma mai leaga nicio ura de lume, am inceput s-o iubesc!
Numai ca..vedeti voi, de cind s-a intimplat asta, oamenii s-au impartit in doua categorii, in ce ma priveste : cei care ma urasc si cei care ma iubesc. Dar pe toti ii mir, controversez, enervez, etc.
Am stat si m-am gindit.
Am descoperit ca as putea ajuta si pe altii. cum?de ce?pentru ce? Nu stiu.
Oricum, nimeni nu vrea sa asculte intr-adevar.
Vreau sa stiu ce credeti si voi, cei ...care credeti !
amandi,eu cred in aceasta iluminare despre care povestesti .mai ales daca esti crestin ,mergi la biserica ,te rogi ,urmezi calea dreapta,se pot intampla lucruri cu adevarat minunate,te poti trezi pur si simplu ca dintr-un vis,poti deveni cu totul alt om.cred acest lucru deoarece m-i s-a intamplat si mie la fel,asta dupa multi ani de rugaciune,de citit carti religioase,de mers la biserica,ma simt acum mult mai bine,simt o dragoste nemasurata fata de Dumnezeu,o bucurie care nici nu se poate exprima in cuvinte,totul este acum mult mai clar,greutatile vietii le iau ca pe niste incercari date de Domnul,ii stiu pe cei care ma urasc ,e deajuns sa ma uit la privirea omului ,sau sa-mi spuna cateva vorbe si imi dau seama imediat ce fel de om este.pot spune ca Bunul Dumnezeu a facut cu mine semn spre bine si m-a inteleptit.eu ma rog acum continu,rugaciunea inimii ,este tot ce imi doresc cel mai mult ,sa fiu tot timpul cu Dumnezeu,este prima oara cand povestesc aceasta stare prin care trec,am incercat sa-i spun odata cuiva ceea ce simt ,despre aceasta mare dragoste fata de Divin,despre acesta usurare,insa m-a luat in ras ,a zis ca am innebunit,atunci nu am mai zis nimic.deci ,Ilumirea despre care vorbesti exista si eu cred cu tot sufletul .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.04.2008, 13:30:26
ars_amandi ars_amandi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Sa inteleg ca acum nu mai esti asa preocupat de studii, esti mai flegmatic, si filosof?
hitlerist - adică îmi doream să dau cîteva bombe atomice, întelegi ? să omor lumea. nu cumva filosof si flegmatic e mult mai bine în comparatie cu asta?!

si-apoi...gînditi-vă. samariteanul a făcut atunci fapta bună. pot fi un flegmatic care-si iubesti si ajută semenii.

filo-sophia în seamnă iubitor de întelepciune.

credeti voi că dumnezeu are ceva împotrivă ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.04.2008, 19:11:44
ars_amandi ars_amandi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica73
amandi,eu cred in aceasta iluminare despre care povestesti .mai ales daca esti crestin ,mergi la biserica ,te rogi ,urmezi calea dreapta,se pot intampla lucruri cu adevarat minunate,te poti trezi pur si simplu ca dintr-un vis,poti deveni cu totul alt om.cred acest lucru deoarece m-i s-a intamplat si mie la fel,asta dupa multi ani de rugaciune,de citit carti religioase,de mers la biserica,ma simt acum mult mai bine,simt o dragoste nemasurata fata de Dumnezeu,o bucurie care nici nu se poate exprima in cuvinte,totul este acum mult mai clar,greutatile vietii le iau ca pe niste incercari date de Domnul,ii stiu pe cei care ma urasc ,e deajuns sa ma uit la privirea omului ,sau sa-mi spuna cateva vorbe si imi dau seama imediat ce fel de om este.pot spune ca Bunul Dumnezeu a facut cu mine semn spre bine si m-a inteleptit.eu ma rog acum continu,rugaciunea inimii ,este tot ce imi doresc cel mai mult ,sa fiu tot timpul cu Dumnezeu,este prima oara cand povestesc aceasta stare prin care trec,am incercat sa-i spun odata cuiva ceea ce simt ,despre aceasta mare dragoste fata de Divin,despre acesta usurare,insa m-a luat in ras ,a zis ca am innebunit,atunci nu am mai zis nimic.deci ,Ilumirea despre care vorbesti exista si eu cred cu tot sufletul .
stai si gîndeste-te bine asupra a ceea ce simti, zic eu. cred că este întelept să simti, nu să gîndesti. dar trăieste intens starea ta, altfel risti să o preiei gresit.

si încă ceva: dumnezeu este în toate. iubeste mai întîi pe cei din jurul tău si cinsteste prin ei existenta LUI. poate suna blasfemic. dar gîndeste-te bine. gînditi-vă bine. EL ce a făcut? a iubit pe toti, prin ei pe dumnezeu. nu-l punem pe locul doi, ci pe primul, în felul ăsta. dacă te dedai Lui dar uiti de lume, e ca si cînd te-ai da tie, în egosim.

îmi cer scuze dacă ideea nu place. puteti să o contraziceti din toate puterile, sunt gata să vă accept argumentele.

dar o secundă,o singură secundă, luati în considerare ce am spus, ca fiind adevărat. poate vă revelează ceva acest gînd.

ca motto : nu esti atoatecuprinzător atunci cînd negi totul, ci atunci cînd poti accepta totul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
Povestea mea ralucao Intamplari adevarate 7 07.03.2011 18:07:13
povestea mea Simonik Nunta 31 07.03.2011 13:42:29
Povestea unei casatorii Laurentiu Generalitati 2 04.11.2007 01:58:42