Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.01.2007, 15:05:00
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de mirelat
Cartea Sf.Ignatie Briancianinov despre vedenii este intr-adevar foarte buna, va recomand s-o cititi daca puteti sa faceti rost de ea. Are exemple parca mai convingatoare decat alte carti pe tema asta.
Citeste pe Rudolf Steiner ati explica care e treaba cu vedeniile si cu visurile.
Din cate stiu Rudolf Steiner este teosof sau antroposof ( ii cam aceeasi chestie in sensul ca nu este ortodox ). Asa ca nu cred ca e foarte folositor acest om. Sa nu ajungi in vreo erezie...
Acest om ma indreptat spre Domnul Nostru HRISTOS sau mai bine spus ceea ce a scris.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.01.2007, 21:47:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

In lucratura lui mirsava,diavolul poate sa faca si el "minuni", sa arate lumina inselatoare asa ca mare atentie Gabriel ( daca am retinut numele tau adevarat) ARH...... .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.01.2007, 17:22:07
lumix lumix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 10
Implicit

Sunt necesare unele trairi "minunate" in viata noastra chiar si de ar fi inselatorii ale diavolului asta ne ajuta si ne tine treji in lupta noastra de zi cu zi de a merge pe calea cea dreapta(daca o gasim cu adevarat)..important este sa ne ridicam atunci am cazut si sa ne repetam mereu ca daca diavolul ne incearca atunci este samanta de credinta in noi si ca il avem pe Domnul ca arma de reusita ...Este simplu -in orice facem sunt 2 cai(alternative) -una grea si implica rabdare, smerenie, iubire, iertare...si alta usoara- ura, replica, fala si lasitate...

Si pustnicii au fost "pacaliti" de diavoli, atunci cu atat mai mult suntem noi cei ce traim langa el.
M-am crezut si eu odata "aleasa", ca am puteri paranormale(am obiceiul sa cobesc si sa prevad unele lucruri)si de ce mi-a fost frica de aceea n-am scapat...asa ca numai mi-e frica decat de Domnul sa nu ma ia la el si sa fiu nepregatita.



Nimic nu este intamplator si fara rost
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.01.2007, 18:10:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lumix
Sunt necesare unele trairi "minunate" in viata noastra chiar si de ar fi inselatorii ale diavolului asta ne ajuta si ne tine treji in lupta noastra de zi cu zi de a merge pe calea cea dreapta(daca o gasim cu adevarat)..important este sa ne ridicam atunci am cazut si sa ne repetam mereu ca daca diavolul ne incearca atunci este samanta de credinta in noi si ca il avem pe Domnul ca arma de reusita ...Este simplu -in orice facem sunt 2 cai(alternative) -una grea si implica rabdare, smerenie, iubire, iertare...si alta usoara- ura, replica, fala si lasitate...

Si pustnicii au fost "pacaliti" de diavoli, atunci cu atat mai mult suntem noi cei ce traim langa el.
M-am crezut si eu odata "aleasa", ca am puteri paranormale(am obiceiul sa cobesc si sa prevad unele lucruri)si de ce mi-a fost frica de aceea n-am scapat...asa ca numai mi-e frica decat de Domnul sa nu ma ia la el si sa fiu nepregatita.



Nimic nu este intamplator si fara rost
In general, in vise nu e bine sa ne incredem , pentru ca de la ele este un pas f. mic la superstitii care nu duc la nimic bun. Apar derapaje de la adevarata credinta. Chiar daca tinem cu tot dinadinsul sa vorbim cu cineva despre un anumit vis, cosmar, vedenie a noastra, este bine sa consultam un duhovnic cu multa experienta. Schimbarild reale din viata noastra sint intradevar singurele venite din Harul infinit al Bunului DUMNEZEU. De noi, de atitudinea noastra depinde in ce fel sint aceste schimbari . Harul lui DUMNEZEU lucreaza in noi cu ajutorul nostru. Daca nu suntem pe aceiasi lungime de unda, ca sa spun asa, Harul nu are nici un efect asupra noastra.De aceea , postul, rugaciunile, spovedania facuta regulat si la timp sint elemente prmordiale in relatia om- Dumnezeu. Sa ne incredem deci numai in Sfinta Scriptura si in Bunul DUMNEZEU, celelalte aspecte sint in general apanajul diavolului.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.04.2007, 23:22:08
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Unele vise se pot stabili de unde sunt,dar da,numai unele,celelalte ramanand o enigma de unde sunt,de aceea nu trebuie sa ne batem capul de unde sunt si de unde nu sunt, adica, de la cine vin mai bine zis.Dar cand cineva viseaza o icoana,iar in icoana este SFANTA CRUCE atunci visul cu icoana este de la DUMNEZEU pt.ca cel rau fuge de SFANTA CRUCE.Iar eu cand am visat-o pe SFANTA CUVIOASA SEBASTIANA aceasta avea SFANTA CRUCE in mana DREAPTA, ceea ce e clar,visul cu SFANTA ICOANA era de la DUMNEZEU,asa cred eu,nu stiu sigur,dar stiu ca cel rau fuge de Sfanta CRUCE sau de Crucifix.Iar eu am mai descoperit ca SFANTA este ocrotitoarea mea pt.,ca atunci m-a zamislit sau,cum se mai zice,m-a conceput mama mea intrucat se poate verifica.EX:25 martie-Zamislirea Mantuitorului-25decembrie-Nasterea Mantuitorului;9decembrie-Zamislirea MAicii Domnului-8Septembrie-Nasterea MaiciiDomnului ;23septembrie-ZamislireaSf.IoanBotezatorul-24iunie-Nasterea lui,iar la mine e7iunie cand eSfantaSebastiana-7martie.Concluzia e:mai aveti Sfinti ocrotitori si cand ati fost conceputi sau zamisliti,nu numai cand ati fost nascuti,verificati calendarul ortodox ca sa vedeti ca nu vorbesc de la mine.Doamne ajuta si Hristos a inviat!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.04.2007, 23:46:28
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Eu am fost un tip foarte pofticios cind era vorba de ale guri.Numai cu gindul la un fel de mincare,deja aveam arsuri si trebuia sa-mi satisfac pofta. Nu am tinut post niciodata cu toate ca eram si sint un crestin convins. Dintr-o data,asta cam cu doua saptamini, am decis sa incerc sa tin post miercurea si vinerea.Cei din familie au fost cam sceptici.Am reusit cu brio sa-mi infrinez poftele. In aceasta saptamina mi-am propus ca pina de sfintele sarbatori de CRACIUN sa tin post.Repet ca nu am putut niciodata sa-mi opresc poftele culinare. Astazi JOI, a fost ultima zi de serviciu.S-a organizat de catre cei de acolo o festivitate foarte mare de sfirsit de an , cu fripturi de oaie,porc,pui,cirnati si cele mai diverse bauturi. A trebuit ca angajat sa particip. Tot timpul am spus in gind de multe ori: DOAMNE ISUSE HRISTOASE FIUL LUI DUMNEZEU MILUIESTE MA PACATOSUL DE MINE. Atitudinea mea a fost uluitoare.Am rezistat. Nici macar parca nu am simtit mirosul de friptura. Nu am avut nici un fel de pofte. Am rezistat . Parca am fost altul. Pentru mine cel putin este un fapt incredibil. VA IUBESC PE TOTI. DUMNEZEU sa ne lumineze calea !
Daca ai reusit sa te abtii de la asa mese imbelsugate si pline de ispite gastronomice eu sunt de parere ca ai facut un progress, aceasta fiind rezultatul rugaciunii tale catre Dumnezeu. De exemplu eu daca vad gratar de pui sau mititei si imi este foame nu cred ca rezist unei astfel de mese. Si cand ma gandesc cat de greu este sa te abtii de la astfel de gustari, ma mir ca tu ai putut in pofida faptului ca inainte iti era imposibil sa te infranezi de la pofte.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.05.2007, 19:30:39
ilfenomeno1 ilfenomeno1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2007
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Inainte sa ma intorc spre Hristos aveam un diriginte ( in ciclul gimnazial ) care ne baga teorii in cap gen: "oamenii au fost facuti de o civilizatie extraterestra, Iisus e extraterestru si alte aberatii a celor care cred in OZN-uri". De aceea incercam sa fac tot felul de meditatii din carti pentru a-mi demonstra ca exista suflet si nu suntem roboti creati de OZN-uri.:( Am facut ce-am facut dar n-aveam rabdare si n-am avut semne concise... Dar de cand m-am intors la Hristos am avut mult mai multe semne decat mi-as fi imaginat ( trairi duhovnicesti si chestii de genul asta ), ca exista viata dupa moarte, ca toate prostiile cu OZN-urile sunt false. Mi s-a intamplat doar mie sau exista multi oameni care descopera deseori minuni in viata lor? Astept raspunsuri:D
nici nu-mi vine sa cred


________________
Jocuri - Forum Craiova -Portal Director Download - Bancuri si Poze comice
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intamplari gasite in pateric donisaadriana Calugarul 13 18.01.2015 06:42:43
Vise si intamplari "ciudate". Ce reprezinta ? TudorN Morala Crestina 11 28.11.2013 11:47:51
intamplari adevarate arle Intamplari adevarate 39 01.03.2012 17:38:41
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31
Intamplari din viata costel Generalitati 40 27.11.2009 00:24:46