Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.06.2008, 11:11:36
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
postul asta e din ianuarie si voi raspundeti in iunie.
Din pacate au sfatuit-o gresit in perioada aia.
Ar fi interesant ce s-a mai intamplat cu viata ei, sau nu are timp sa stea pe calculator pt ca sta sa incaseze batai...prostia se plateste!
ce urat ai vorbit, cel putin la sfarsit! eu am avut perioade in care eram extrem de sensibila din cauza unor probleme foarte grave, iar starile mele de neputinta si refugiu in pacate, desi nu foarte grave, (stari generate si de scenele violenta in familie la care asistam de mic copil), ma aduceau in pragul disperarii - astfel de vorbe m-ar fi adus in pragul sinuciderii, de fapt ar fi fost chiar un impuls eficient... ce fel de crestini suntem, ne ucidem intre noi - pt ca vorbele dor uneori mai rau decat o rana a trupului, pt ca ranile sufletului sunt mult mai dureroase... - si pretindem ca vrem iubire intru HRISTOS!!! :dozingoff:
ar trebui sa-ti ceri iertare pt exprimare, habar nu ai in ce stare putea ea sa fie cand ti-a citit mesajul, pe care l-ai postat si tu de ochii lumii, ca doar la asta ne reducem cand sarim ca lupii invinuindu-ne unii pe altii de patimi, in loc sa ne vedem pe noi.............!!! mai ales pe un forum CRESTIN-ORTODOX... incep sa-i inteleg pe unii care au plecat de aici...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.06.2008, 07:04:12
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmopolitan
De curand am cunoscut o doamna care mi-a vorbit despre credinta si mi-a facut cunostinta cu un preot. Dansul m-a sfatuit sa nu ii vorbesc sotului meu despre aceasta aventura, sa ma rog si sa respect canonul pe care mi l-a dat. [...]Ce ma sfatuiti?
ideea este ca nu mai era nimic de sfatuit, ca primise deja sfatul de care avea nevoie, de la cine trebuie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.06.2008, 13:25:58
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de cosmopolitan
De curand am cunoscut o doamna care mi-a vorbit despre credinta si mi-a facut cunostinta cu un preot. Dansul m-a sfatuit sa nu ii vorbesc sotului meu despre aceasta aventura, sa ma rog si sa respect canonul pe care mi l-a dat. [...]Ce ma sfatuiti?
ideea este ca nu mai era nimic de sfatuit, ca primise deja sfatul de care avea nevoie, de la cine trebuie.
Scuza-ma, dar cand auzi pe cineva ca arunca vorbe de genul "prostia se plateste", dupa o afirmatie care nu este decat ironica, si nu denota decat aere de superioritate sau cine stie ce-o fi avand in suflet pt femeia respectiva... cand a spus "Ar fi interesant ce s-a mai intamplat cu viata ei, sau nu are timp sa stea pe calculator pt ca sta sa incaseze batai...prostia se plateste! " ...?!! ??? ???
Pt astfel de lucruri spuse in fata, sau auzite pe la spate, se ajunge la ura intre oameni... macar sa nu se mai fi bagat in seama... :hmmm:
Eu nu am nimic cu ea, nu mi s-a pus pata pe dansa - cum i s-o fi pus ei pe biata femeie, pt ca nu o cunosc in realitate. Dar imi dau repede seama ce are in suflet un om, ce vrea sa spuna, pana in cele mai mici detalii, si nu ma mai surprinde nimic... :dozingoff: ;)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.06.2008, 14:52:22
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragomirna
Dar imi dau repede seama ce are in suflet un om, ce vrea sa spuna, pana in cele mai mici detalii, si nu ma mai surprinde nimic... :dozingoff: ;)
wow!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.06.2008, 17:43:19
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de dragomirna
Dar imi dau repede seama ce are in suflet un om, ce vrea sa spuna, pana in cele mai mici detalii, si nu ma mai surprinde nimic... :dozingoff: ;)
wow!
Nu voiam sa sune ca stiu ce e in inima unui om.... Asta numai Dumnezeu o stie. Ma refeream strict la ce vrea sa spuna cineva, dupa modul cum se exprima. In general nu ma aprind deloc asa repede, enervez foarte des prin calm si indiferenta la atitudini de genul, dar cand zic ceva imi pare rau daca persoana respectiva nu intelege aluzia si ma uraste pe mine pt greseala ei... Dar asta e, nu ma simt vinovata pt sentimentele nimanui fata de mine. Eu inteleg aluziile la adresa mea, si ma autocritic destul de mult si singura. In sfarsit, nu trebuia sa fac atata tragedie, nici eu... Dar totusi, exprimarea a lasat de dorit. Si nu mai zic nimic! :| ;)
Sper ca Dumnezeu a ajutat-o cumva pe femeia aceea. Poate revine cu vesti bune, daca nu asa cum si-ar fi dorit, sa se impace cu sotul ei, atunci macar cu ceva ce a invatat din experienta ei. :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.06.2008, 22:54:04
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maysa_ferrer
Doamne Dumnezeule,nu imi vine sa cred...stiu ca postez tarziu,dar poate cineva mai citeste totusi....cum pot unii oameni sa sfatuiasca sa se raspunda la rau cu bine?si ce fel de bine?De ce sa nu raspunda cu Bine pt Ea?pentru o viata linistita,fara violenta,fara frica?Cineva intreba mai sus daca este abuzat fizic si copilul?Se presupune ca ar fi mai grav??Mai grav de atat?Conteaza daca e vorba de un copil sau o femeie????Ma uimiti...Ba nu,ma socati....Si ma socheaza ca santeti si femei....Cuvintele de genul dreptul la viata va zic ceva????De ce nu condamnati persoana care face rau?De ce doar persoana abuzata trebuie sa se roage pt celalalt,in timp ce el poate face atata rau?Nu are oare constiinta,individualitate,...responsabilitatea propriilor fapte?Oare cand ne vom trezi?:(
noi tre sa ne rugam si pt cei ce nu au constiita propriilor fapte ,incit sa aj si ei sa se roage ,pina la urma ,spre a lor mintuire.In N.T.scrie ca daca dusmanul iti da o palma sa ii intorci si celalt obraz.Violenta naste violenta ,iar pacea vine de la Dumnezeu ,iar violenta de la cel rau .Deci sa nu ii dam apa la moara celui rau ,sa nu ii dam drepturi asupra noastra!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.06.2008, 01:44:41
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmopolitan
Sotul meu este violent. Ma loveste si ma ameninta cu moartea. Desi ma straduiesc sa nu il contrazic, se enerveaza singur si incepe sa sparga obiecte prin casa. De multe ori ma loveste inainte de a spune ceva. Avem impreuna o fetita. Intr-un moment de slabiciune m-am apropiat de un alt barbat. Mi-am dat seama ca nu este corect si am renuntat repede la aceasta legatura extraconjugala. De curand am cunoscut o doamna care mi-a vorbit despre credinta si mi-a facut cunostinta cu un preot. Dansul m-a sfatuit sa nu ii vorbesc sotului meu despre aceasta aventura, sa ma rog si sa respect canonul pe care mi l-a dat. Barbatul pe care l-am cunoscut ar dori sa reluam legatura si sa ne casatorim. Mi-e tema ca ii va vorbi sotului meu despre toate astea. Eu insa tin foarte mult la sotul meu si nu doresc sa ma despart de el. Sotul meu este violent si din pacate nu pot sa ii marturisesc eu insami aceasta greseala. Ce ma sfatuiti?
Daca vrei sa te mantuiesti rabda toate pentru Hristos . Roagate cat poti de mult . Fi plina de bunatate cu el ca astea nu poate sa dureze o vesnicie. Iar daca il vei parasi nu numai copilul vostru va suferii ci vei primi si osanda pentru acest lucru. NU te lua dupa femeile care spun simplu , paraseste-l . Nu asta e solutia .
Care e scopul nostru suprem ? Dragi frati intru Hristos? Oare nu mantuirea sufletelor noastre? Oare nu femeia credincioasa ajuta sa se mantuie barbatul necredincios si invers?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.06.2008, 11:41:42
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Aurel, vorbesti prostii. Copiii sufera mai mult cand isi vad mama maltratata decat daca paritii se despart. Spun din proprie experienta. Daca nu ai trecut prin asta, e bine sa nu emiti asemenea "sfaturi." Mantuirea nu sta in a trai continuu in frica unei morti violente. Mai curand mantuirea se castiga in liniste si pace, nu intr-o atmosfera de ura si frica. Cum sa te rogi daca nebunul tranteste si sparge lucruri prin casa fara motiv? Cum a te gandesti sa faci o fapta buna cand tu insati te imti intr-o situatie disperata? Cum sa nu aluneci in pacat cand acasa ai parte doar de batai si de nici o mangaiere?

E usor a spune teorie, dar in practica nu tau lucrurile asa.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.06.2008, 12:28:57
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Aurel, vorbesti prostii. Copiii sufera mai mult cand isi vad mama maltratata decat daca paritii se despart. Spun din proprie experienta. Daca nu ai trecut prin asta, e bine sa nu emiti asemenea "sfaturi."
Subscriu cu propria mea experienta.
Si parintii mei erau violenti, se bateau si se amenintau cu moartea aproape in fiecare a doua seara. Erau foarte irascibili cand erau impreuna, insa daca vorbeai cu ei separat, parca erau cei mai buni parinti.

Tot vorbeau de divort, dar niciodata nu l-au efectuat. Eu si soramea am ramas cu traume pe urma si ne rugam sa divorteze odata, ca sa avem si noi o viata normala.

Copii sunt cei mai afectati in aceste cazuri si nu profita, ba chiar le dauneaza, daca parintii raman impreuna.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.06.2008, 12:43:01
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Foarte,foarte adevarat Noesis si Askeladd....Ca sa nu mai spun ca in tot acest cosmar de familie,mai pot aparea si copii unul dupa altul,si deci victimele se inmultesc,iar asta nu este nici pe departe rabdare in virtutea credintei,ci mai degraba in virtutea prostiei,a ignorantei si a lipsei de curaj si intelepciune intru indreptarea favorabila a situatiei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de un sfat renata.story Generalitati 30 14.07.2011 21:12:04
Va rog as avea nevoie de un ajutor . biancaalexa Pelerinaje la locuri Sfinte 11 10.03.2011 18:35:06
Nevoie de un sfat... Elenacluj Generalitati 19 03.03.2011 14:12:10
As avea si eu nevoie de ceva sfaturi... goldfinger17 Generalitati 2 10.10.2008 23:45:27