Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.03.2010, 21:56:51
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Cred ca teoretic mântuirea este posibila si în alte culturi dar cu conditia ca omul sa dobândeasca mintea Sfintilor Parinti. Si cum a dobândi aceasta si a nu fi auzit de Ortodoxie nu prea este posibil, e cam deplasat sa spui ca exista mântuire în afara Ortodoxiei.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.03.2010, 22:32:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cred ca teoretic mântuirea este posibila si în alte culturi dar cu conditia ca omul sa dobândeasca mintea Sfintilor Parinti. Si cum a dobândi aceasta si a nu fi auzit de Ortodoxie nu prea este posibil, e cam deplasat sa spui ca exista mântuire în afara Ortodoxiei.
Andrei, tu vorbesti numai despre o eventuala convertire la Ortodoxie.
De unde stii tu ca idiomul "dobindirea mintii Sfintilor Parinti" nu capata alte forme in alte culturi. Dupa cum bine stii chinezii, si japonezii au avut o multime de oameni blinzi vazatori prin om si prin efemeritatea lucrurilor. Acestea nu sunt povesti. Tie nu ti-au sunat aceste particularitati ca fiind similare.

Incearca sa lasi deoparte un pic rivna de a avea pururea dreptate asa cum gresit ni s-a inoculat si gindeste-te si la ei, evident ca nu in termeni de a adera la ei ca doar ai discernamint si credinta in ce avem noi..insa mintuirea noastra SIGUR depinde si de cei din jur nu de animozitatea falsa creata in jurul lor.
Pacea instaurata de Hristos dupa prapadul Apocaliptic sunt convins ca va avea in componenta sa iubirea tuturor, indiferent de accentele in/cu care s-au format.
De abia atunci va fi bine
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.03.2010, 22:35:06
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citi aici:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ghlight=fachir
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.03.2010, 23:17:04
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cred ca teoretic mântuirea este posibila si în alte culturi dar cu conditia ca omul sa dobândeasca mintea Sfintilor Parinti. Si cum a dobândi aceasta si a nu fi auzit de Ortodoxie nu prea este posibil, e cam deplasat sa spui ca exista mântuire în afara Ortodoxiei.
Daca ar fi sa trebuiasca sa dobandim mintea Sfintilor Parinti , ce departe am fi si noi de mantuire .Si totusi asa este ,fara a ajunge la macar o parte din ravna si desavarsirea si smerenia lor ,si noi,care ne facem griji pentru altii ,suntem la fel de departe ca ei.
Ei sunt departe de mantuire caci nu o cunosc.Noi suntem departe,caci suntem neputinciosi.
Ortodoxia nu da mantuirea,ci calea catre ea
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.03.2010, 00:10:43
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Andrei, tu vorbesti numai despre o eventuala convertire la Ortodoxie.
De unde stii tu ca idiomul "dobindirea mintii Sfintilor Parinti" nu capata alte forme in alte culturi. Dupa cum bine stii chinezii, si japonezii au avut o multime de oameni blinzi vazatori prin om si prin efemeritatea lucrurilor. Acestea nu sunt povesti. Tie nu ti-au sunat aceste particularitati ca fiind similare.

Incearca sa lasi deoparte un pic rivna de a avea pururea dreptate asa cum gresit ni s-a inoculat si gindeste-te si la ei, evident ca nu in termeni de a adera la ei ca doar ai discernamint si credinta in ce avem noi..insa mintuirea noastra SIGUR depinde si de cei din jur nu de animozitatea falsa creata in jurul lor.
Pacea instaurata de Hristos dupa prapadul Apocaliptic sunt convins ca va avea in componenta sa iubirea tuturor, indiferent de accentele in/cu care s-au format.
De abia atunci va fi bine

Prin mintea Parintilor nu înteleg doar virtutile ci si cunoasterea teologica si mistica. Trebuie sa avem constiinta unui Dumnezeu personal, viu si sa stim cu lucreaza El în vietile noastre. Domnul spune ca viata vesnica este cunoasterea Lui.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 04.03.2010 at 00:17:38.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.03.2010, 00:42:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Domnul spune ca viata vesnica este cunoasterea Lui.
Bun, si ce pot eu sa fac pentru cunoasterea Lui asa cum solemn declari tu?
Ce pot? Eu sunt mic si neinsemnat in fata lui Universala Nici nu inteleg despre ce vorbeste. Eu nu stiu la ce face referire Dumnezeu, si in acelasi timp este mult prea greu pentru mine sa incep sa-mi inchipui si sa-mi imaginez tot felul de ritualuri, asa cum cintam intruna si sa cred in tot felul de minuni descrise la a 100-a mina.
Eu pot doar sa-mi duc viata in mod pasnic conform normelor de convietuire civilizata si da, inteleg porunca iubirii aproapelui pe care da, o simt in suflet, imi ajut si eu cum pot si cind pot aproapele...insa..alte teorii si abureli...iertare dar ma depaseste, ok?..iar pe mine personal minciuna de sine ma doare si stiu sigur ca-mi lasa o rana pe suflet..asa ca prefer sa evit orice ...inchipuire! ( nu zic ca sunt minciuni, pur si simplu nu ma intereseaza si nu le accept)

Vrei sa fiu mai bine lamurit, vino Tata cu clarificari si cu verificari actualizate....ca sunt un biet om nu un gigant planetar, caracatita universala!...hai sa fim mai seriosi cu afirmatiile pe care le facem si mai responsabili!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.03.2010, 01:24:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit asta da, aia ba

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Bun, si ce pot eu sa fac pentru cunoasterea Lui asa cum solemn declari tu?
Ce pot? Eu sunt mic si neinsemnat in fata lui Universala Nici nu inteleg despre ce vorbeste. Eu nu stiu la ce face referire Dumnezeu, si in acelasi timp este mult prea greu pentru mine sa incep sa-mi inchipui si sa-mi imaginez tot felul de ritualuri, asa cum cintam intruna si sa cred in tot felul de minuni descrise la a 100-a mina.
Eu pot doar sa-mi duc viata in mod pasnic conform normelor de convietuire civilizata si da, inteleg porunca iubirii aproapelui pe care da, o simt in suflet, imi ajut si eu cum pot si cind pot aproapele...insa..alte teorii si abureli...iertare dar ma depaseste, ok?..iar pe mine personal minciuna de sine ma doare si stiu sigur ca-mi lasa o rana pe suflet..asa ca prefer sa evit orice ...inchipuire! ( nu zic ca sunt minciuni, pur si simplu nu ma intereseaza si nu le accept)
Eu nu inteleg dupa ce criterii alegi unele ("iubirea") si lasi altele.. dupa cum iti convine.
Parca te vad: asta da, asta nu, asta nu, asta da.. parca ai tricota o haina de nunta plina de gauri!

Uite.. cunoasterea mistica de care vorbeste Traditie:
De Mă iubiți, păziți poruncile Mele.
16. Și Eu voi ruga pe Tatăl și alt Mângâietor vă va da vouă ca să fie cu voi în veac,
17. Duhul Adevărului, pe Care lumea nu poate să-L primească, pentru că nu-L vede, nici nu-L cunoaște; voi Îl cunoașteți, că rămâne la voi și în voi va fi
......
24. Cel ce nu Mă iubește nu păzește cuvintele Mele. Dar cuvântul pe care îl auziți nu este al Meu, ci al Tatălui care M-a trimis.
25. Acestea vi le-am spus, fiind cu voi;
26. Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu.

Am dat acest citat deoarece ai insistat pe variate threaduri ca Dumnezeu nu ne spune "suficient de clar', nu se face inteles etc...
Ba, dimpotriva, noi suntem surzi si orbiti de pacate.. ca in cei curati vine Sf Duh si aceia curati toate le vor cunoaste!
Eu spun ca este destul de clar!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.03.2010, 01:34:18
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Eu nu inteleg dupa ce criterii alegi unele ("iubirea") si lasi altele.. dupa cum iti convine.
Parca te vad: asta da, asta nu, asta nu, asta da.. parca ai tricota o haina de nunta plina de gauri!

Uite.. cunoasterea mistica de care vorbeste Traditie:
De Mă iubiți, păziți poruncile Mele.
16. Și Eu voi ruga pe Tatăl și alt Mângâietor vă va da vouă ca să fie cu voi în veac,
17. Duhul Adevărului, pe Care lumea nu poate să-L primească, pentru că nu-L vede, nici nu-L cunoaște; voi Îl cunoașteți, că rămâne la voi și în voi va fi
......
24. Cel ce nu Mă iubește nu păzește cuvintele Mele. Dar cuvântul pe care îl auziți nu este al Meu, ci al Tatălui care M-a trimis.
25. Acestea vi le-am spus, fiind cu voi;
26. Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu.

Am dat acest citat deoarece ai insistat pe variate threaduri ca Dumnezeu nu ne spune "suficient de clar', nu se face inteles etc...
Ba, dimpotriva, noi suntem surzi si orbiti de pacate.. ca in cei curati vine Sf Duh si aceia curati toate le vor cunoaste!
Eu spun ca este destul de clar!
Nu-mi aduc aminte sa fi facut un appointment cu moi. Am o agenda foarte incarcata..poate luna viitoare!
Asa ca treci la coada!
Pa si pusi!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.03.2010, 01:45:59
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu-mi aduc aminte sa fi facut un appointment cu moi. Am o agenda foarte incarcata..poate luna viitoare!
Asa ca treci la coada!
Pa si pusi!
repertoriul tau din luna martie (=luna femeilor, martisorului etc?)
Am mai spus: crestinismul se poate mima, dar bunul simt, ba!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.03.2010, 02:02:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu-mi aduc aminte sa fi facut un appointment cu moi. Am o agenda foarte incarcata..poate luna viitoare!
Asa ca treci la coada!
Pa si pusi!
Mesajul tau anterior:
Citat:
si da, inteleg porunca iubirii aproapelui pe care da, o simt in suflet
.. miscator..
cu doua mitocanii pui in practica "iubirea " pe care o porti in suflet.

Nici nu stiu daca sa te propun spre banare pt grosolanie.. pana acum nu am mai auzit pe nimeni sa creada ca ajunge inger pazitor dupa moarte... adica, ai si tu "surprizele" tale, lucruri pe care rar le auzi:
Citat:
În prealabil postat de andreicozia
Eu nu as vrea sa ajung inger pazitor. Este o responsabilitatea foarte mare. Ce te faci cind omul pazit nu te asculta si trebuie sa-l pedepsesti lipsindu-l de paza, caz in care incep sa dea bolile peste el sau moare intr-un accident intr-o furgoneta, in timp ce se intoarce din Spania. N-as putea sa indur asemenea decizii de a-l lasa pe respectivul pacatos in plata Domnului
cum sa propun spre banare un om care se ia atat de in serios?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
preceptii gresite sau mituri rautacioase despre credintele altora Theodor_de_Mopsuestia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 89 07.05.2013 00:21:47
Sfantul Maxim Marturisitorul- martir pentru dreapta credinta georgeval Diverse Sarbatori 7 03.04.2012 01:34:34
reintoarcerea la dreapta credinta nsimona Generalitati 18 31.12.2010 16:58:55
Dreapta credinta a poporului roman phradmon Biserica Ortodoxa Romana 33 26.10.2008 11:57:00
Blog "Ortodoxia - dreapta credinta!" MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 05:19:00