Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.03.2010, 20:05:45
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Cit de departe sunt ateii si cei pe care ii ,,remorcheaza" de cuvintul si poruncile lui D.zeu . Ce are aface oamenii fara D.zeu cu Hristos ? Ateismul este o doctrina , nu este o floare la butoniera , este un sistem ideativ bine ticluit si opus ortodoxiei , dumnezeirii insasi , vietii si a mortii in ultima instanta , esenta vietii incepe abia din momentul mortii biologice !. Daca tu (oricine ai fi !) nu respecti , nu cinstesti si nu venerezi pe Tatal meu si pe Maica mea cum sa fiu eu prieten cu tine, nu pot, i-as trada pe ai mei iar ai mei sunt viata eterna . De la botez eu sunt purtator de Hristos (citi in Hristos v-ati botezat in Hristos v-ati si imbracat ) iar Hristos este acelasi de ieri, de astazi si in veasc (epistola catre evrei)si mai ales El nu se lasa batjocorit (Galateni 6,7). Pai in cazul acesta eu iubindu-ma cu ateii il tradez pe Hristos, il desfrinez pe Hristos cu mamona in graiurile si bratele caruia ma predau chipurile din considerente intelectuale , sociale , umanitare sau umaniste . Pai acest Hristos viu si neschimbat cind a venit sa mintuiasca lumea chiar asa de lipsit de ,,capacitati" a fost incit sa nu-si dea seama ca in timp , cindva vor aparea si ateii si sa ne zica citeva vorbe despre a fi una si cu ei ?
Ii iubim si ii avem aproape ca frati ai aceluias D.zeu pina in clipa in care se pune peoblema marturisirii doctrinei de credinte . Ei cred doar in om . De cite ori omul a vrut sa fie ceva fara D.zeu a cazut exemplar : asa a cazut Adam, asa a cazut Iuda si asa a cazu si papa de la Roma (dupa invataturile sf. Iustin Popovici -sirbul) Credinta lor este ,,fara D.zeu" adica cu omul . Acesta este dumnezeul lor la care se inchina : omul . Ce frumos spunea Hristos femeii samarinence : ,,...voi va inchinati caruia nu stiti iar noi ne inchinam caruia stim", eterne sunt cuvintele Evangheliei !!
Vai de orice om care voieste sa fie ceva fara Hristos !
Pt. mine, prezenta lor aici pe forum nu-mi atrage atentia , sunt inafara preocuparilor mele !
Prietene..am mari rezerve ca esti medic,..sau ca ai ceva comun cu medicina.Sant in bransa,..citeste te rog o carte scrisa de un hematolog celebru,membru al academiei franceze..Jean Pierre Sulliere...Enigma mortii..si apoi mai stam la discutii.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.03.2010, 20:21:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @ voxdei

Acum am intrat pe profilul tau si am citit ca esti.. ortodox.
Din postarile tale eu eram sigura ca esti ateu (unul mai moderat, sigur)!
Nu veau sa o iei ca pe un atac/jignire.. departe de mine asa ceva.
Ce vreau sa spun este ca ne cunoastem din ceea ce scriem.
Zaharia nu a scris nimic care sa fie in afara invataturii bisericii (macar din cat cunosc eu, din cat pot sa inteleg).

Viata este dincolo.. ce este gresit in asta?
"Iubiților, vă îndemn ca pe niște străini ce sunteți și călători aici pe pământ, să vă feriți de poftele cele trupești care se războiesc împotriva sufletului. " (I Epistola a Sf. Ap. Petru)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.03.2010, 21:24:53
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

M-as bucura daca sunt pentru dialog, dar constat ca sunt numai in contradictoriu, ei sunt in incercarea de a ne "salva " pe noi parca suntem niste pierduti. Ma cutremura forma ideologica a unor discutii fara finalitate.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.03.2010, 22:12:32
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Prietene..am mari rezerve ca esti medic,..sau ca ai ceva comun cu medicina.Sant in bransa,..citeste te rog o carte scrisa de un hematolog celebru,membru al academiei franceze..Jean Pierre Sulliere...Enigma mortii..si apoi mai stam la discutii.
1. ,,Prin uzul si abuzul unor postulate ascunse, al unor indrasnete si adesea neintemeiate extrapolari, s-a creat o pseudo-stiinta(evolutionismul !)Ea prinde radacini chiar in miezul biologiei" (Pierre Grasse, biolog, Presedintele Academiei Franceze de Stiinte, 1973)


2. ,,Religia si stiinta naturii nu se exclud, cum cred sau se tem unii in ziua de astazi, ci se intregesc si se armonizeaza impreuna" ( Max Planck, Laureat Premiul Nobel)


3. ,,Ideea ca lumea, universul material s-a creat singur imi pare absurda. Nu concep lumea decit avind un Creator , deci un Dumnezeu.Pentru un fizician, un singur atom este atit de complicat, atit de bogat in inteligenta, incit un univers materialist... nu are sens !" ( Alfred Kastler, Laureat Premiul Nobel)


4. ,, Pt. a analiza originea vietii -biogeneza- ar fi bine sa stim ce este viata; dar din pacate asupra acestei chestiuni, biologia nu poate decit sa se declare incompetenta " ( Jean Rostand, biolog, Premiul Nobel)


5. ,, Materia nu exista decit pentru viata, iar viata insasi nu exista decit pentru Duhul" ( J. Chevalier, filosof)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.03.2010, 22:18:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
M-as bucura daca sunt pentru dialog, dar constat ca sunt numai in contradictoriu, ei sunt in incercarea de a ne "salva " pe noi parca suntem niste pierduti.
Asta e, de fapt, problema cu acest fel de atei. Cu ceilalți nu am nici o problemă. La urma urmei, Dumnezeu ne-a dat libertate de alegere. Putem să ne așezăm viața avându-L pe El ca temelie, sau putem să nu credem în El, iar între acestea două sunt nuanțe de gri.
Din păcate, mai există acest soi de ateism militant. Ei fac exact ceea ce ne acuză pe noi că facem: ei se cred misionați. Ei fac prozelitism ateu. Dacă tu crezi cumva în Dumnezeu, ei socotesc că te îndrepți spre dezastru și că ai gândirea afectată, dacă nu cumva ești de-a dreptul tâmpit. Noroc cu ei, cu ateii, care sunt aici tocmai ca să-ți arate lumina ateismului lor.
Ei bine, cu acest fel de atei militariști nu mă împac de loc. Consider că este o impertinență în acțiune. În viața mea nu m-am gândit să intru pe un forum de ateism și să încerc să le arăt cât de mult greșesc fiind atei. Dar, pentru ei, asemenea gen de acțiune este ceva normal și de la sine înțeles.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.03.2010, 22:26:14
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Domnule topcat, esti amabil sa-mi spui ce meserie si ce studii ai ? Poate ca raspunzindu-mi vom face o discutie serioasa si constructiva . De ce te intreb asa ceva , pt. ca si dumneata te-ai legat de profesia mea si atunci reactionez oarecum in oglinda. Si in alta ordine de idei, daca cineva iti dovedeste ca exista D.zeu , viu, adevarat si cu toate celelalte calitati , ai crede ?
Era o intrebare retorica, pusa ca simplu pacient, care isi doreste medici la spitale si nu popi.
Parca refuzai dialogul cu micimea mea.
Oricum, de meseria mea e greu sa te legi :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.03.2010, 22:30:23
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asta e, de fapt, problema cu acest fel de atei. Cu ceilalți nu am nici o problemă. La urma urmei, Dumnezeu ne-a dat libertate de alegere. Putem să ne așezăm viața avându-L pe El ca temelie, sau putem să nu credem în El, iar între acestea două sunt nuanțe de gri.
Din păcate, mai există acest soi de ateism militant. Ei fac exact ceea ce ne acuză pe noi că facem: ei se cred misionați. Ei fac prozelitism ateu. Dacă tu crezi cumva în Dumnezeu, ei socotesc că te îndrepți spre dezastru și că ai gândirea afectată, dacă nu cumva ești de-a dreptul tâmpit. Noroc cu ei, cu ateii, care sunt aici tocmai ca să-ți arate lumina ateismului lor.
Ei bine, cu acest fel de atei militariști nu mă împac de loc. Consider că este o impertinență în acțiune. În viața mea nu m-am gândit să intru pe un forum de ateism și să încerc să le arăt cât de mult greșesc fiind atei. Dar, pentru ei, asemenea gen de acțiune este ceva normal și de la sine înțeles.
Puteti sa o luati ca o incercare de la El :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.03.2010, 22:31:39
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Era o intrebare retorica, pusa ca simplu pacient, care isi doreste medici la spitale si nu popi.
Parca refuzai dialogul cu micimea mea.
Oricum, de meseria mea e greu sa te legi :)
Pacat, ai pierdut sansa unui dialog serios. A fost alegerea ta !
La revedere domnule topcat !?!?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.03.2010, 22:43:04
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pacat, ai pierdut sansa unui dialog serios. A fost alegerea ta !
La revedere domnule topcat !?!?
Ghinion
Poate intr-o viata viitoare :)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.03.2010, 22:52:26
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
1. ,,Prin uzul si abuzul unor postulate ascunse, al unor indrasnete si adesea neintemeiate extrapolari, s-a creat o pseudo-stiinta(evolutionismul !)Ea prinde radacini chiar in miezul biologiei" (Pierre Grasse, biolog, Presedintele Academiei Franceze de Stiinte, 1973)


2. ,,Religia si stiinta naturii nu se exclud, cum cred sau se tem unii in ziua de astazi, ci se intregesc si se armonizeaza impreuna" ( Max Planck, Laureat Premiul Nobel)


3. ,,Ideea ca lumea, universul material s-a creat singur imi pare absurda. Nu concep lumea decit avind un Creator , deci un Dumnezeu.Pentru un fizician, un singur atom este atit de complicat, atit de bogat in inteligenta, incit un univers materialist... nu are sens !" ( Alfred Kastler, Laureat Premiul Nobel)


4. ,, Pt. a analiza originea vietii -biogeneza- ar fi bine sa stim ce este viata; dar din pacate asupra acestei chestiuni, biologia nu poate decit sa se declare incompetenta " ( Jean Rostand, biolog, Premiul Nobel)


5. ,, Materia nu exista decit pentru viata, iar viata insasi nu exista decit pentru Duhul" ( J. Chevalier, filosof)
Frate,in caz ca nu ai observat eu nu sant ateu..cred in existenta unui Creator..dar un pic divers de cum se straduiesc sa-l faca unii sa-l faca si mult mai bun decat il prezinta biserica noastra ortodoxa.In definitiv umanitatea are cateva miliarde de suflete si dupa unii trei sferturi din ele sant condamnate la infern...neavand .."dreapta credinta"Asa sa fie oare...ar ingadui Dumnezeu asta sau IIsus?Eu refuz sa cred.Lumea e plina de nedreptate...asa o fost intotdeauna si nimeni sa nu-mi spuna ca din vina lui Adam...ca ma faceti sa rad.Mai scurt...cred in Dumnezeu si in Hristos..dar am mari rezerve in biserica..si fariseismul multor preoti..(nu la toti..)Total deacord...intre Dumnezeu si stiinta nu sant cotradictii..exista doar ignoranta si habotnicie care ne impiedica sa vedem adevarul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce credeti despre diferenta de varsta? Sonrisa Nunta 117 29.03.2013 18:42:18
Pentru crestini:de ce credeti ca intra ateii pe un forum crestin? flying Generalitati 21 11.04.2010 23:23:37
Ce credeti despre vedenii? lacrimi Din Noul Testament 42 28.03.2010 20:48:52
Ce credeti despre noul Patriarh andorueca Generalitati 14 19.05.2008 21:33:56
Prezenta catolicilor pe Forum PadreCory Biserica Romano-Catolica 71 29.04.2008 17:24:37