Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.02.2011, 22:54:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ce Bun Prieten !

Ce bun prieten am gasit / Cand ajutorul i-am primit , / Dar am uitat aceasta zi / Cand El mi-a spus : " vei birui "! / Prieten bun El mi-a ramas / Prin ajutorul ce mi-a dat , / Dar rugaciunea am uitat / S-o zic pentru prieten drag . / Prietene, ce bun ai fost! / Cand mi-amintesc de bunul scoop , / Dar saracia ma indeamna / Sa te gasesc in a mea viata . / Prietenul mi-a spus frumos : / " Iubirea trece peste tot , / Sa-ti fie sufletul curat / Si rugaciunea bunul dar ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.02.2011, 20:55:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Locul cel mai insemnat il are iubirea - " Dumnezeu este IUBIRE "

In raportarea lui Dumnezeu fata de oameni , locul cel mai insemnat il are iubirea ;deci Dumnezeu este iubire . Iar iubirea inalta , iubirea ridica , iubirea completeaza , iubirea daruieste . Unde se vorbeste de Dumnezeu , si fratii sunt uniti cu adevarat in credinta si dragoste de Dumnezeu , aceasta iubire copleseste , dar acolo unde sufletul este impietrit , pe toate le vede rele , strambe , caci rautatea , multa rautate , nu mai presupune bunatate . Dar tot atat de adevarat , este ca :" Pe om , daca-l cauti de bun , bun il gasesti , si daca-l cauti de rau ,si rau il gasesti " . Sa ne lasam coplesiti de iubirea lui Dumnezeu , oriunde am fi , pentru ca ea inalta , ridica , completeaza , daruiete . Slava Tie , Dumnezeule in veci !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.02.2011, 22:08:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit "Miza pe prietenie "

<< De acum nu va mai spun slugi , fiindca sluga nu stie ce face stapanul sau ; ci v-am numit prieteni , pentru ca pe toate le-am auzit de la Tatal Meu vi le-am facut cunoscute >>. . . Despre " Miza prieteniei ":http://www.crestinortodox.ro/editori...nie-70400.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.03.2011, 22:03:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Un scurt cuvant, Tie Doamne !

O saptamana de truda , de ispite , de mult incercari s-au abatut asupra-mi , dar tot Tu , Doamne , mi-ai intins mana cea nevazuta si m-ai scos la liman linistit . Stiu , sunt convins , ca-i linistea de dinaintea "furtunii " , si de aceea Te rog sa ma-ntaresti sa fac fata la toate cele ce or veni asuprea-mi . Tu esti dorirea mea , Tu esti scaparea si izbavitorul meu , Tu esti Dumnezeul parintilor , parinilor mei , Tu esti dorirea si prietenul meu , caci toti m-au parasit , iar de-mi sta cineva alaturi neputincios ca mine este . Iti scriu si aici , pe forum , si oriunde voi fi : te rog Doamne iarta-ma si da-mi din intelepciunea Ta , ca toate sa le fac , nu dupa voia mea , ci dupa voia Ta ! Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.03.2011, 18:05:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Iti multumesc din suflet , si-ti cer iertare !

Iti multumesc Doamne ca astazi mi-ai iertat pacatele savarsite pana acum , dar te rog din suflet sa nu te manii pentru neputinta mea , caci stiu ca voi mai fi in greseli si in faradelegi , si de aceea te rog sa ai rabdare cu mine netrebtnicul , nestatornicul , lenesul , caci fara Tine pier ! Amin !
Attached Images
File Type: jpg 11032011216.jpg (64,4 KB, 6 views)
File Type: jpg 11032011219.jpg (57,4 KB, 5 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 11.03.2011 at 18:14:50.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.03.2011, 19:38:46
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Tie, Doamne!

Bine-ai venit
În suflet curat,
Îți strigă toată ființa,
Tu, Dulce Mângâiere
M-ai ridicat
Și mi-ai primit nevoința.
De te-am uitat,
M-ai iertat,
Înflorește-mă,
Dulce Chemare,
Săracă de prieteni
Te-am căutat,
Dorite,dă-mi alinare !
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.03.2011, 15:14:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugaciune la necazuri si suparari

Doamne , viforul necazurilor se ridica asupra mea si ape intrat-au pana la sufletul meu - dar intru Tine este toata nadejdea mea . Tu cunosti pricina raului ce ma bantuie. La Tine perii capului meu sunt numarati. La Tine , deci scap si pe Tine Te rog sa departezi de la mine orice rau pierzator de suflet si sa-mi ajuti a birui toate ispitele ce ma invaluie - ca Tu esti intarirea , scaparea si Izbavitorul meu , Hristoase Dumnezeule , si Tie slava inaltam , Tatalui si Fiului si Sfantului Duh . Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.03.2011, 13:04:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O rugaciune a Parintelui Cleopa

O rugaciune mai putin cunoscuta a Parintelui Cleopa :"Dumnezeu , Cel in Treime inchinat , Tatal , Fiul si Duhul Sfant , pentru rugaciunile Preacuratei Stapanei noastre Nascatoarei de Dumnezeu si Pururea Fecioarei Maria si cu ale tuturor sfintilor , sa ne miluiasca , sa ne ajute noua pacatosilor , ca sa avem catre Dumnezeu inima de fiu , catre noi sa avem minte de judecator , si catre aproapele , inima de mama . Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.03.2011, 15:03:49
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
sa avem catre Dumnezeu inima de fiu , catre noi sa avem minte de judecator , si catre aproapele , inima de mama . Amin!+
Deosebit de frumos acest pasaj..

Last edited by Melissa; 17.03.2011 at 15:06:52.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.03.2011, 20:18:59
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Când sufletul se umple / De adâncă amărăciune , / Eu cad îngenunchiat / În sfântă rugăciune . / Nu știu să zic prea multe , / Dar sufletul se-nchină, / Și inima , și trupul / Cu-adânc oftat suspină. / E drept , m-a prins păcatul / În ale sale mreji , / Și nu-mi găsesc alinul / Umblând pe căi pribegi . / De aceea vin la Tine / Rugându-Te fierbinte , / Să-mi ierți nesăbuința , / Să fiu ca înainte. / Coboară pacea Ta adâncă / În inima mea frântă , / Să piară de la mine / Acei ce mă-spăimântă . / Căci vreau numai cu Tine / De-a pururi să rămân, / În sfânta rugăciune , / Acum și-n veci , Amin !+
Sunt foarte frumoase versurile! Au si un autor?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 15:08:21
O problema cu un prieten . Templier Knight Generalitati 3 12.03.2012 15:01:38
sa ma rog sa-i dea Doamne-Doamne cuiva credinta? giovaninnaa Rugaciuni 14 23.09.2011 17:18:24
Alta minune a bunului dumnezeu ionut12 Generalitati 3 25.10.2010 16:48:34
Dumnezeu cel ascuns in cate un vers... inorog Arta bisericeasca in general 4 31.01.2010 23:49:41