Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.04.2021, 13:02:53
alexlucian alexlucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2014
Mesaje: 20
Implicit rugaciuni pt ajutor la licenta

Nu reusesc sa scriu licenta.
Si mai sunt doar 2 luni (plus examene etc)

S-ar putea sa fie de vina: subiectul ales (prea greu), profesorul care nu prea m-a ajutat cu nimic pana acum, izolarea, frica, depresia, lenea.

Ce sa fac? Am inceput sa citesc, de vreo saptamana, Acatistul Sf. Efrem cel Nou si Acatistul Sf. Nicolae. Am auzit ca ar putea ajuta.
De asemenea, eu mai citesc Acatistul Sf. Duh la examene si incercari f. grele, insa rar, pt ca este o rugaciune puternica si eu sunt pacatos.

Deci ce alte rugaciuni recomandati pt ajutor si luminarea mintii?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.04.2021, 15:00:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Nu reusesc sa scriu licenta.
Si mai sunt doar 2 luni (plus examene etc)

S-ar putea sa fie de vina: subiectul ales (prea greu), profesorul care nu prea m-a ajutat cu nimic pana acum, izolarea, frica, depresia, lenea.
Scrie frate lucrarea, important e s-o ai scrisă să ajungi cu ea la tipar, că după treci fără probleme și îți închei ciclul de studii.
Eu nu cred că dacă tu scrii la ea vreo 6 ore pe zi, nu o termini.

Faci câte un draft pentru fiecare capitol, scrii o primă parte cum îți vine la mână, după care recitești pentru greșeli de tipar, frazare.

Când simți că nu mai poți salvezi și ieși afară la aer liber 15-30 de minute, faci exerciții de expirație, mergi în parc etc, după iar revii cu forțe proaspete.

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Ce sa fac? Am inceput sa citesc, de vreo saptamana, Acatistul Sf. Efrem cel Nou si Acatistul Sf. Nicolae. Am auzit ca ar putea ajuta.
Munca ta e acum să dai din taste ca dactilograful, iar și iar, scrii, corectezi, rescrii, corectezi și așa pic cu pic termini.

Dacă nu termini acum prelungești stresul de acum și-n toamnă, așa mai bine comprimi în 2 luni un stres mare și te-ai scăpat, chiar dacă o să mai ai și greșeli în lucrare, la toamnă deja nu mai ai treabă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.05.2021, 13:55:40
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 378
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Nu reusesc sa scriu licenta.
Si mai sunt doar 2 luni (plus examene etc)

S-ar putea sa fie de vina: subiectul ales (prea greu), profesorul care nu prea m-a ajutat cu nimic pana acum, izolarea, frica, depresia, lenea.

Ce sa fac? Am inceput sa citesc, de vreo saptamana, Acatistul Sf. Efrem cel Nou si Acatistul Sf. Nicolae. Am auzit ca ar putea ajuta.
De asemenea, eu mai citesc Acatistul Sf. Duh la examene si incercari f. grele, insa rar, pt ca este o rugaciune puternica si eu sunt pacatos.

Deci ce alte rugaciuni recomandati pt ajutor si luminarea mintii?
Salutare, incearca sa ti o zi pana atunci post negru si sa spui rugaciunea Tatal Nostru si Psalmul 50 mereu. Ii multumesc Domnului ca am putut sa imi rezolv si eu niste proiecte pentru facultate (master) la examene, pentru ca facusem asta.

Sa iti explic, cand aveam cerintele temelor, ma speriam cat de multe chestii, si lucruri trebuia sa scriu si mai ales, ca nu aveam surse de unde sa iau. Oftam, imi era lene sa caut mai atent. Dar cu rugaciuni + post normal + 1 zi post negru, am iesit din stres, si am inceput treaba incet incet, am reusit sa termin cu ajutorul lui Dumnezeu in Vinerea Mare totul. A fost ceva bataie de cap, cand ma calmam de la stres, incercam si luam subiectele in fiecare parte si le rumegam, si incepeam sa imi dau drumu la rotite (ca sa zic asa) si rezolvam subiectele una dupa alta, si tot timpul ma gandeam ce satisfactie as avea cand le termin. (Am vrut sa termin totul pana de Pasti, ca sa nu mai am treaba cu ele)

O zi buna si succes in continuare!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare