Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.05.2009, 08:24:44
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Rugaciunea Sfantului Efrem Sirul

[SIZE=4] [/SIZE]
[SIZE=3]Doamne și Stãpânul vietii mele,
Duhul trândãviei, al grijii de multe ,[/SIZE]

[SIZE=4][SIZE=3]al iubirii de stãpânie și al grãirii în deșert
nu mi-l da mie!
Iar duhul curãtiei, al gândului smerit,
al rãbdãrii și al dragostei,
dãruieste-mi mie, slugii Tale!
Așa, Doamne, Împãrate,
dãruiește-mi ca sã-mi vãd greselile mele
și sã nu osândesc pe fratele meu,
cã binecuvântat ești în vecii vecilor. Amin.[/SIZE]


[SIZE=3]Rugãciunea Sfântului Efrem Sirul (~306 - 373) marcheazã slujbele Postului Mare. Este repetatã de trei ori si însoțitã de trei metanii mari, închinãciuni cu fruntea pânã la pãmânt. Metania desemneazã tocmai pocãința ca eliberare a noastrã de sub toatã stãpânirea acestei lumi.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]


[/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.05.2009, 08:47:49
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Rugaciunea Părintelui Arsenie Boca

[SIZE=3]Rugăciune de dimineață scrisă de Părintele Arsenie Boca[/SIZE]

[SIZE=3]Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-mă ca astăzi toată ziua să mă lepăd de mine însumi, că cine știe din ce nimicuri mare vrajbă am să fac și astfel, ținând la mine, să Te pierd pe Tine.[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Doamne Iisuse Hristoase, ajută-mi ca rugaciunea Preasfântului Tău nume să-mi lucreze în minte mai mult decât fulgerul pe cer, ca nici umbra gândurilor rele să nu mă întunece, căci iată păcătuiesc în tot ceasul.[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Doamne, Cela ce vii în taină între oameni, ai milă de noi, că umblăm împiedicându-ne prin întuneric. Patimile au pus tina pe ochii minții, uitarea s-a intărit în noi ca un zid, impietrind în noi inimile noastre și toate împreună au făcut temnița în care Te ținem bolnav, flămând și fără haină, așa risipind în deșert zilele noastre, umbriți și dosădiți până la pământ.[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Doamne, Cel ce vii între oameni în taină, ai milă de noi si pune foc temniței, aprinde dragostea în inimile noastre, arde spinii patimilor noastre și fă lumină sufletelor noastre. Doamne, Cela ce vii în taină între oameni, ai milă de noi, vino și Te sălășluiește întru noi, împreună cu Tatăl și cu Duhul Tău cel Sfânt. Căci Duhul Sfânt se roagă pentru noi cu suspine negrăite, când graiul și mintea rămân neputincioase.[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Doamne, Cel ce vii în taină, ai milă de noi, căci nu ne dăm seama cat suntem de nedesăvârșiți și cât ești de aproape de sufletele noastre și cât ne depărtăm noi prin păcatele noastre.[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Ci luminează lumina Ta peste noi, ca să vedem lumina prin ochii Tăi, să trăim în veci prin viața Ta.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3] Lumina și Bucuria noastra, slavă Tie! Amin.[/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.05.2009, 09:25:32
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Smile

Citat:
În prealabil postat de anne Vezi mesajul
[SIZE=3]Rugăciune de dimineață scrisă de Părintele Arsenie Boca[/SIZE]

[SIZE=3]Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-mă ca astăzi toată ziua să mă lepăd de mine însumi, că cine știe din ce nimicuri mare vrajbă am să fac și astfel, ținând la mine, să Te pierd pe Tine.[/SIZE]

[SIZE=3]Doamne Iisuse Hristoase, ajută-mi ca rugaciunea Preasfântului Tău nume să-mi lucreze în minte mai mult decât fulgerul pe cer, ca nici umbra gândurilor rele să nu mă întunece, căci iată păcătuiesc în tot ceasul.[/SIZE]

[SIZE=3]Doamne, Cela ce vii în taină între oameni, ai milă de noi, că umblăm împiedicându-ne prin întuneric. Patimile au pus tina pe ochii minții, uitarea s-a intărit în noi ca un zid, impietrind în noi inimile noastre și toate împreună au făcut temnița în care Te ținem bolnav, flămând și fără haină, așa risipind în deșert zilele noastre, umbriți și dosădiți până la pământ.[/SIZE]

[SIZE=3]Doamne, Cel ce vii între oameni în taină, ai milă de noi si pune foc temniței, aprinde dragostea în inimile noastre, arde spinii patimilor noastre și fă lumină sufletelor noastre. Doamne, Cela ce vii în taină între oameni, ai milă de noi, vino și Te sălășluiește întru noi, împreună cu Tatăl și cu Duhul Tău cel Sfânt. Căci Duhul Sfânt se roagă pentru noi cu suspine negrăite, când graiul și mintea rămân neputincioase.[/SIZE]

[SIZE=3]Doamne, Cel ce vii în taină, ai milă de noi, căci nu ne dăm seama cat suntem de nedesăvârșiți și cât ești de aproape de sufletele noastre și cât ne depărtăm noi prin păcatele noastre.[/SIZE]

[SIZE=3]Ci luminează lumina Ta peste noi, ca să vedem lumina prin ochii Tăi, să trăim în veci prin viața Ta.[/SIZE]

[SIZE=3]Lumina și Bucuria noastra, slavă Tie! Amin.[/SIZE]
Ce rugaciune frumoasa.
Nu am mai intalnit-o.
Am s-o fac si eu daca nu te superi.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.05.2009, 10:17:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Lumină lină

Lumină Lină a Sfintei Slave a Tatălui Ceresc, Celui fără de moarte , a Sfântului Fericitului Iisuse Hristoase, venind la apusul soarelui, văzând lumina cea de seară, lăudăm pe Tatăl, pe Fiul și pe Sfântul Duh. Dumnezeu vrednic ești în toată vremea a fi lăudat de glasuri cuvioase, Fiul lui Dumnezeu , Cel ce dai viață, pentru aceasta lumea Te mărește .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.05.2009, 12:02:07
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Rugaciunea Staretilor Optinieni

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Ce rugaciune frumoasa.
Nu am mai intalnit-o.
Am s-o fac si eu daca nu te superi.
[SIZE=3]Chiar te rog, dragă Nina...Cum să mă supăr? Dimpotrivă, mă bucuri!!![/SIZE]
[SIZE=3]Uite și o alta, tot pentru dimineață, care imi place la fel de mult:[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Rugaciunea stareților optinieni[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Doamne, dă-mi să intâmpin cu liniște sufletească tot ce imi aduce ziua care începe. Dă-mi să mă predau cu totul voii Tale sfinte.În fiecare ceas al acestei zile povațuieste-mă în toate și ajută-mă. Chiar dacă aș primi necazuri și nenorociri în timpul zilei, învață-mă să le primesc cu sufletul liniștit și cu credință tare, căci în toate este voia Ta cea sfântă.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]În toate cuvintele și faptele mele călăuzește-mi gândurile și simțămintele. În toate întâmplările neprevăzute fă ca să nu uit că totul este trimis de sus de către Tine. Învată-mă să mă port drept și rațional cu toți frații mei, să nu tulbur și să nu supăr pe nimeni. Doamne dă-mi putere să duc greutate zilei care începe și toate întâmplările din cursul zilei. Călăuzește voința mea și învață-mă să mă rog, să cred, să nădăjduiesc, să rabd, să iert și să iubesc. AMIN.[/SIZE]
(Starețul Varsanufie)
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.05.2009, 12:25:18
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Psalmul 140
1.[COLOR=purple]Doamne, strigat-am către Tine, auzi-mă; ia aminte la glasul rugăciunii mele, când strig către Tine[/COLOR].
2.[COLOR=black]Să se îndrepteze rugăciunea mea ca tămâia înaintea Ta; ridicarea mâinilor mele, jertfă de seară. [/COLOR]
[COLOR=black]3.Pune Doamne, strajă gurii mele și ușă de îngrădire, împrejurul buzelor mele. [/COLOR]
[COLOR=black]4.Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele; iar cu oamenii cei care fac fărădelege nu mă voi însoți cu aleșii lor. [/COLOR]
[COLOR=black]5.Certa-mă-va dreptul cu milă și mă va mustra, iar untdelemnul păcătoșilor să nu ungă capul meu; că încă și rugăciunea mea este împotriva vrerilor lor. [/COLOR]
[COLOR=black]6.Prăbușească-se de pe stâncă judecătorii lor. Auzi-se-vor graiurile mele că s-au îndulcit, [/COLOR]
[COLOR=black]7.Ca o brazdă de pământ s-au rupt pe pământ, risipitu-s-au oasele lor lângă iad.[/COLOR]
[COLOR=black]8.Căci către Tine, Doamne, Doamne, ochii mei, spre Tine am nădăjduit, să nu iei sufletul meu. [/COLOR]
[COLOR=black]9.Păzește-mă de cursa care mi-au pus mie și de smintelile celor ce fac fărădelege. [/COLOR]
[COLOR=purple][COLOR=black]10.Cădea-vor în mreaja lor păcătoșii, ferit sunt eu până ce voi trece[/COLOR].[/COLOR]
[COLOR=#800080][/COLOR]
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.05.2009, 12:29:43
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Psalmul 141
1.[COLOR=purple]Cu glasul meu către Domnul am strigat, cu glasul meu către Domnul m-am rugat. [/COLOR]
2.Vărsa-voi înaintea Lui rugăciunea mea, necazul meu înaintea Lui voi spune.
3.Când lipsea dintru mine duhul meu, Tu ai cunoscut cărările mele. În calea aceasta în care am umblat, ascuns-au cursă mie.
4.Luat-am seama de-a dreapta și am privit și nu era cine să mă cunoască. Pierit-a fuga de la mine și nu este cel ce caută sufletul meu.
5.Strigat-am către Tine, Doamne, zis-am: "Tu ești nădejdea mea, partea mea ești în pământul celor vii".
6.Ia aminte la rugăciunea mea, că m-am smerit foarte. Izbăvește-mă de cei ce mă prigonesc, că s-au întărit mai mult decât mine.
7.Scoate din temniță sufletul meu, ca să laude numele Tău, Doamne. Pe mine mă așteaptă drepții, până ce-mi vei răsplăti mie.
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.05.2009, 18:33:29
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Multumesc tuturor celor care ati postat .Azi cand sunt trist nu pot sa zic decat ca rugaciunea este gradina inflorita a sufletului nostru si dorul meu a fost si ramane ca cei cviziteaza acest subiect citind sa se si roage.Voi mai posta si eu insa nu azi .Astept sa vad daca Trandafir_Alb a gasit acea rugaciune din buchetul catolic si foarte Frumoasa despre care i-am vorbit daca nu ramanind sa o postez eu si sper sa o fac corect caci este profunda de-a dreptul aceasta o voi face cu gandul la parintele Ioan Ciungu care in seminar a fost preotul duhovnic al seminarului atunci si de care nu mai stiu nimic si imi este dor de cuvintele dansului.,ppt ca la rugaciunea de seara obisnuia sa ne citesaca diferite rugaciuni si de la catolici selectate binenteles incercand sa ne invete ceva (despre aceasta urmand sa vorbesc mai incolo).
Mie imi plac rugaciunile lungi si voi posta si din acelea caci sunt de oprofunzime si frumusete rara. Restul e tacere
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.05.2009, 19:09:53
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Doamne, daruieste-mi sa primesc cu liniste sufleteasca tot ce imi va aduce ziua de azi. Invredniceste-ma sa ma dau intru totul Sfintei Voii Tale. In tot ceasul astazi, povatuieste-ma si in toate ma sprijineste.
Oricare vor fi vestile pe care le voi primi in timpul zilei, invata-ma sa le primesc cu sufletul linistit si intarit in credinta ca peste toate este Sfanta Voia Ta.
In toate faptele si cuvintele mele, Tu calauzeste-mi gandurile si simtirile. In toate intamplarile neasteptate, nu ma lasa sa uit ca totul vine de la Tine.
Invata-ma sa fiu deschis si intelept cu fiecare din madularele familiei mele duhovnicesti, pe nimenea amarand, pe nimenea intristand.
Doamne, da-mi putere sa port osteneala zilei de astazi si toate intamplarile din vremea ei.
Calauzeste-mi voia si invata-ma sa ma rog, sa nadajduiesc, sa cred, sa iubesc, sa rabd si sa iert.Amin!
Este rugaciunea pe care eu o spun in fiecare dimineata si care imi este foarte draga. Am vrut sa o postez, dar nu am avut timp, iar acum cand am vazut-o m-am bucurat enorm ca sunt si alte pers. care se folosesc de ac. minunata rugaciune. Frumos topic ai creat Marius.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.05.2009, 20:11:57
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Multumesc Lumina de Inger
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 15:08:21
sufletul nostru ANDREEA-CRISTINA momosica Umanitare 0 23.09.2011 02:01:51
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 17:57:10
Poze pentru sufletul nostru cozia Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 08.01.2010 07:35:38
Despre sufletul nostru patinina34 Generalitati 31 10.03.2009 22:32:57