Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 11.05.2014, 00:31:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fericitul Filotei Zervakos – Rugăciune către Preasfânta Născătoare de Dumnezeu, izvorul tămăduirii



Preacurata, preanevinovata, preamilostiva, prealaudata, pururea Fecioara Nascatoare de Dumnezeu Marie, izvor al dumnezeiestii tamaduiri, grabnic ascultatoare si eliberatoare, aparatoare nebiruita a cres*tinilor, mijlocitoare statornica catre facatorul, na*dejdea, acoperamantul si ajutorul celor ce alearga la tine, iti cer dumnezeiasca ta intelegere.
Nimeni din cei ce au venit la tine nu a iesit afara lepadat, curata Fecioara Nascatoare de Dumnezeu, ci, cerand harul, a primit darul cererilor celor de folos.

Și noi, pacatosii si nevrednicii robii tai, intrand cu nevrednicie in preacurata ta casa, in aceasta sfanta manastire, alergam catre tine, scaparea noastra, apa*ratoarea noastra, nadejdea, acoperamantul, ajutorul nostru, iar tu, ca Maica noastra duhovniceasca, preaiubitoare si preamilostiva asculti cererile noastre.

In aceste zile viclene, cand, dupa cum profetul David zicea, cel cuvios pe pamant nu mai este si tot omul este mincinos, iar cei ce fac binele au pierit, caci pana la unul cu totii s-au sfarsit; cand a fugit dragostea celor multi, pentru ca s-a inmultit faradele*gea, credinta s-a micsorat si dupa cuvantul de-Dumnezeu-propovaduitorului Pavel, gura lui Hristos, oa*menii au devenit – unii mai mult, iar altii mai putin – iubitori de sine, iubitori de argint, inselatori, trufasi, hulitori, nemultumitori, nestiutori, neinfranati, neiu*bitori de bine, tradatori, iubitori de placere, avand doar chip de evlavie si nu si lucrare a acesteia; deci in aceasta stare de plans a oamenilor din aceasta ge*neratie vicleana si pacatoasa, a gasit prilej potrivit in*cepatorul intunericului, adancul uraciunii, sarpele cel din vechime, stricatul, vicleanul si prearaul diavol ca sa-si arunce toate puterile lui, toate ostile lui, toti slujitorii lui vazuti si nevazuti asupra Bisericii Orto*doxe, asupra preacuratei si nenuntitei mirese a lui Hristos, ca fiarele cele salbatice urland si ca lupii cei salbatici apucand si sfasiind si imprastiind oile. Iar cei randuiti de Domnul pentru a se ingriji si a pazi oile, cu putine exceptii, s-au facut ajutatori ai stapanului intunericului, ingrijindu-se cum sa predea tur*ma lupilor celor eretici. Altii, vazandu-i pe lupi apu*cand si sfasiind oile, fiind naimiti, au fugit si au lasat oile, iar corabia bisericii, din cauza vanturilor celor puternice si a valurilor celor furioase, a multelor raz*boaie vazute si nevazute, dinauntru sau dinafara, este in pericol sa se scufunde.

Maica noastra duhovni*ceasca, izvorule al tamaduirilor, noi cei mici, cei pa*catosi, cei nevrednici robi ai tai si fii ai tai duhovnicesti, madularele cuvantatoare ale turmei lui Hristos, ale acestei alese a Lui Biserici Ortodoxe, ca niste bolnavi si neputinciosi, cu frica de a nu fi sfasiati de lupii cei turbati, ca niste oameni cu putina credinta, neputand sa ne impotrivim maniei valurilor salbatice ale ereticilor, scapam cu pocainta si cu lacrimi la aju*torul tau cel nebiruit si la acoperamantul tau cel tare. Intinde, Stapana, acoperamantul tau cel tare si ocroteste-ne pe noi, fiii tai, sub acoperamantul aripi*lor milostivirii tale si al dragostei tale de maica si pazeste-ne de incornoratii cei nevazuti, care cauta sa ne sfasie pe noi. Pazeste si manastirea ta si fiii tai de toata erezia cea desarta, de toata ratacirea si de orice alt rau. Mijloceste catre Fiul tau si Dumnezeul nostru pentru iertarea pacatelor noastre, pentru luminarea sufletelor si a cugetelor noastre, pentru calauzirea pe calea adevarului, pentru intarirea noastra in adevara*ta credinta ortodoxa si pentru predaniile cele aposto*lice si patristice. Tine-ne pe noi in dragostea cea ade*varata si curata catre aceasta si catre aproapele nos*tru, intareste-ne pe noi in tine, spre marturisirea si spre lupta virtutii si descopera-ne noua voia lui Dum*nezeu cea preabuna, cea desavarsita.

Mijloceste catre Fiul tau sa-i lumineze pe arhierei, sa se pocaiasca, sa se spovedeasca, sa fie aparatorii viteji ai canoanelor si predaniilor apostolice si patristice, si nu inselatori si calcatori ai acestora. Sa-i lumineze pe mai-marii tarii acesteia ca sa lase necuviinta, certurile dintre ei si ambitiile politice, sa se inteleaga, sa se impace cu mai-marii bisericii, caci unde sunt trufiile, ambitiile si luptele, acolo este toata stricaciunea. Sa ii uneasca pe toti intru una sfanta, soborniceasca si apostoleasca biserica, intr-o singura credinta, intr-un botez, pre*cum ne-au predanisit de-Dumnezeu-purtatorii Parinti la cele sapte sfinte sinoade ecumenice. Sa ne ierte si sa ne mantuiasca pe noi toti dupa marea si bogata Sa mila si sa ne invredniceasca de buna pocainta, de sfarsit bun si de Imparatia cerurilor. Amin.

Sursa:
http://manastireasuruceni.md/acatist...amaduirii.html
Reply With Quote
  #202  
Vechi 11.05.2014, 00:36:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu pentru libertate, pentru incetarea maniei Domnului si pentru pacea intregii lumi

Preasfanta Stapana, Imparateasa cerului si a pa*mantului, Maica lui Dumnezeu si Maica duhovni*ceasca a noastra, a pacatosilor, aparatoare, acopera*mant, ajutor, nadejde si scapare a celor ce alearga la tine. Intru tine indraznim, intru tine ne laudam si catre tine este toata nadejdea noastra. La tine scapam si pe tine te chemam din tot sufletul si din toata ini*ma, mijloceste preabinecuvantata si prealaudata, ca*tre iubitorul de oameni, Fiul tau si Dumnezeul nostru, si roaga-L sa treaca cu vederea multele si nenu*maratele noastre pacate.


Marturisim ca am pacatuit cu totii, am calcat le*gea lui Dumnezeu, am nedreptatit, nimic nu am facut precum ni s-a poruncit noua si nimic bun in noi nu este. Am pacatuit, calcand dumnezeiestile porunci ale Domnului si desconsiderand dumnezeiestile ase*zaminte. Am pacatuit si pentru aceasta dupa dreptate suntem pedepsiti. Este aprinsa in flacari intreaga lu*me, nu doar ca in Sodoma si Gomora, ci dintr-o latu*ra in alta a pamantului si in aceste infricosatoare flacari, pe care le-au aprins pe de o parte multele noas*tre pacate, pe de alta parte mania lui Dumnezeu si ne*voia dreptatii sale, in aceste flacari ard orase si sate, barbati si femei, batrani, tineri si copii. Ard si bogatii, si saracii, si cei mici, si cei mari… O, blestematule pacat, cate rele aduci in lume si noi nefericitii nu vrem sa te lasam pentru ca ne-am obisnuit cu tine. Iar in aceasta vrednica de plans stare in care ne gasim, doar o singura nadejde ne-a ramas, o singura mangaiere si un singur ajutor. Tu, Preasfanta Nas*catoare de Dumnezeu, tu si numai tu, ca Maica a Zi*ditorului tuturor, poti sa ne ajuti si sa ne izbavesti din aceste multe primejdii si ispite care ne-au impresurat.


Are dreptate Fiul tau si Dumnezeul nostru sa ne strice pe toti, caci cu totii am pacatuit si am calcat legea Sa. Dar, Maica a milostivirii, a milei si iubirii de oameni, daca exista oameni care te hulesc – pe tine, pe Fiul tau si pe Dumnezeul nostru—, exista insa si oameni, putini intre cei alesi, care isi pleaca evla*vios genunchii sufletului si ai trupului si te roaga si te slavesc, te cinstesc si se inchina tie si Fiului tau si Dumnezeului nostru.


Iar noi, pacatosii care am venit astazi in aceasta sfanta biserica a ta, plecandu-ne genunchii sufletului si ai trupului, te rugam din tot sufletul si din toata ini*ma noastra, pentru marea si nemasurata ta dragoste, pentru mijlocirile si compatimirea, pentru milostivi*rea si iubirea de oameni pe care le ai, stapana prea*sfanta, catre noi si catre intregul neam omenesc, pen*tru cei putini alesi, pentru pruncii cei fara de rautate, milostiveste-te spre noi si mijloceste catre Unul Nas*cut Fiul Tau si Dumnezeul nostru, sa inceteze mania Sa, urgia Sa, si sa ne elibereze pe noi dintre vrajmasii cei vazuti si cei nevazuti, sa dea pace si unire popo*rului nostru, pace intregii lumi, luminare intru toate oamenilor, ca toti sa fie o singura turma si un singur pastor. Și dintr-o gura si o inima sa slaveasca prea*cinstitul si de mare cuviinta nume al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh si sa te laude si sa te ma*reasca pe tine, preabinecuvantata si preaslavita Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara Maria, acoperaman*tul, ajutorul si mantuirea neamului nostru. Amin.


Sursa:

http://manastireasuruceni.md/acatist...amaduirii.html
Reply With Quote
  #203  
Vechi 09.12.2014, 11:55:26
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit Rugăciunea părintelui Arsenia Boca (chiar dacă a mai fost postată..)

Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, ca umblam impiedicandu-ne prin intuneric. Patimile au pus tina pe ochii mintii, uitarea s-a intarit in noi ca un zid, impietrind in noi inimile noastre si toate impreuna au facut temnita in care Te tinem bolnav, flamand si fara haina, asa risipind in desert zilele noastre, umbriti si dosaditi pana la pamant.

Doamne, Cel ce vii intre oameni in taina, ai mila de noi si pune foc temnitei, aprinde dragostea in inimile noastre, arde spinii patimilor noastre si fa lumina sufletelor noastre. Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, vino si Te salasluieste intru noi, impreuna cu Tatal si cu Duhul Tau cel Sfant. Caci Duhul Sfant se roaga pentru noi cu suspine negraite, cand graiul si mintea raman neputincioase.

Doamne, Cel ce vii in taina, ai mila de noi, caci nu ne dam seama cat suntem de nedesavarsiti si cat esti de aproape de sufletele noastre si cat ne departam noi prin pacatele noastre.

Ci lumineaza lumina Ta peste noi, ca sa vedem lumina prin ochii Tai, sa traim in veci prin viata Ta. Lumina si Bucuria noastra, slava Tie! Amin.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 22.01.2015, 13:11:43
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit rugaciune de pocainta

"Alta lume te asteapta suflete si Judecatorul, Care va sa vadeasca cele rele si ascuse ale tale. Deci nu ramane in acestea de aici, ci apuca mai inainte si striga catre Judecatorul: Dumnezeule, milostiv fii mie si ma mantuieste!
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.

Pentru ca sunt inconjurat de multe pacate, Mantuitorule, si de ranile greselilor fara de numar, rogu-ma Tie, Milostive Hristoase, Doctorul celor bolnavi, cerceteaza-ma, tamaduieste-ma si ma mantuieste.
Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Suflete al meu, pentru ce zaci in lene si fara de grija? De ce nu porti grija de relele ce ai facut in aceasta viata? Sileste-te si te indrepteaza, pana nu-ti inchide Domnul usa.
Alearga la Nascatoarea de Dumnezeu, cazi inaintea ei si striga: Preacurata Stapana, nadejdea deznadajduitilor, mantuieste-ma pe mine, cel ce am gresit mult!"

Last edited by crinrin; 23.01.2015 at 00:53:28.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 02.02.2015, 17:59:05
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit rugaciune de pocainta

"Nevrednic fiind pe pamant, suflete al meu pocaieste-te. Tarana in mormant nu lauda si de greseli nu se izbaveste. Striga dar, catre Hristos Dumnezeu: Cunoscatorule de inimi gresit-am, ci, mai inainte de a ma osandi, Dumnezeule, milostiveste-te spre mine si ma mantuieste.
Pana cand suflete al meu petreci in pacat? Pana cand tot amani pocainta? Adu-ti aminte de judecata ce va sa vie si striga catre Hristos Dumnezeu: Cunoscatorule de inimi gresit-am! Ci, Tu, Doamne, Cel ce esti fara de pacat, miluieste-ma!
Slava Tatalui si Fiului si Sfandului Duh.

La infricosata judecata, fara de parasi voi fi vadit si fara de martori voi fi osandit, ca se vor deschide cartile constiintei si lucrurile cele ascunse se vor vadi. De aceea, mai inainte de a se cerceta cele lucrate de mine, in privelistea aceea a toata lumea, Dumnezeule, curateste-ma si ma miluieste!
Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Stapana de Dumnezeu Nascatoare, neinteleasa si necuprinsa este taina cea infricosata ce s-a lucrat prin tine: ca pe Cel necuprins zamislindu-L, L-ai nascut imbracat in trup, din preacinstitul tau sange. Pe Acela, Curata, roaga-L, ca pe Fiul tau, sa mantuiasca pe toti cei ce-ti canta tie!"
Reply With Quote
  #206  
Vechi 30.03.2015, 04:36:33
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

.......................................
.......................................

Last edited by tot-Laurentiu; 24.06.2018 at 18:08:09.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 02.02.2017, 02:56:09
clau88's Avatar
clau88 clau88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2016
Mesaje: 3
Implicit

Rugăciune Sfântului Marcu al Efesului către Preasfânta Născătoare de Dumnezeu și pururea Fecioară Maria


Plec genunchiul meu ție, Stăpână, eu, ticălosul, și cer acum dumnezeiescul tău ajutor. Dezleagă chinul sufletului, risipește norii deznădejdii cu rugăciunile tale, mângâierea celor întristați. Păstrând, Născătoare de Dumnezeu, Fecioară, strălucirea sufletului curată de întinăciunile patimilor, fă-mă pe mine, cel ce te slăvesc pe tine, luminat să privesc la lumina cea dumnezeiască, fără de prihană Fecioară.

Întorcând, cu puterea ta, Stăpână, atacurile, vrăjmașilor cele asupra noastră, dăruiește turmei tale pace adâncă, ceea ce ești dătătoarea dumnezeieștii păci. Izbăvește-ne pe noi de noroiul patimilor, cu rugăciunile tale către Fiul tău, Curată, dă să pășesc curat pe căile pocăinței care duc, Mireasa lui Dumnezeu, la veșnica odihnă. Ca pe lumina ochilor păzește-mă cu acoperământul tău, rogu-mă Curată, și la umbra aripilor tale ocrotește-mă și mă izbăvește de răutatea demonilor și mă mântuiește. Cu băutura pocăinței adapă-mă, Născătoare de Dumnezeu, Marie, și învrednicește-mă să aduc lacrimi din inimă stingătoare ale văpăii care mă așteaptă. Frica judecății mă tiranisește și hotărârea lui Dumnezeu, dar tu vino mai înainte și stai lângă mine în ziua judecății și mă izbăvește, Marie, dumnezeiască Mireasă. Sufletul meu cel întinat de patimi, Preacurată, și inima mea curățește-le prin mila ta cea curățitoare și fă-le templu al dumnezeiescului Duh. Pe mine, cel neîndreptat și cel singur mă osândesc, Hristoase al meu, mântuiește-mă, cu rugăciunile Maicii Tale, ca să slăvesc multa și nemăsurata Ta milă.

Risipește, Curată, norii întristărilor din sufletul meu și luminează-mă cu razele bucuriei, ceea ce ai născut lumina cea dumnezeiească și neînserată. Cel ce din țărână m-ai zidit, Stăpâne, după chipul Tău, și m-ai învrednicit de înfierea Ta, Iubitorule de oameni, păzește-mă ca un îndurat. Aruncat sunt, Curată, în nemăsurate păcate și în necazurile celor răi, unul după altul, pentru aceea, dăruiește-mi mie iertare și izbăvește-mă din supărări. Izbăvește-mă pe mine de osânda cea veșnică, Stăpână curată, și învrednicește-mă de bucuria cea dumnezeiască și de desfătarea Raiului cu rugăciunile tale. Pleacă-te la rugăciunile celor ce aleargă acum la tine și du-le pe acestea la Atotmilostivul Dumnezeu și plinește cererile, Marie mult lăudată. Scutură somnul lenevirii mele și luminează, rogu-mă, Cuvioasă, simțirile mele, dând priveghere și vrednică pocăință. Roagă-te, Fecioară, ca milostiv să-mi fie mie Cel ușor de împăcat și să mă mântuiască pe mine cel ce cânt cu inima zdrobită: Dumnezeule, bine ești cuvântat. Mila ta nu este mărginită de timp, căci pururea miluiești, cu totul fără prihană, și pe robii tăi și împarți celor ce cer harul tău cel nesfârșit. Ceea ce singură ai fost strălucită cu dumnezeiască slavă, fiind Maică a Celui ce te-a slăvit pe tine, roagă-L, Fecioară, pe Cel singur pururea slăvit să dobândesc și eu slava cea de sus.

Dă iertare, Născătoare de Dumnezeu, Fecioară, și îndreptare vieții celor ce aleargă la tine ca neîncetat să te lăudăm pe tine, și să te preaînălțăm întru toți vecii. Mai presus decât razele luminoase și strălucitoare ale soarelui, Stăpână, ajutorul tău, tinzând tuturor razele minunilor, risipește negura patimilor și a bolilor. Întărește-ne pe noi, cei bătuți de necazuri și de mulțimea supărărilor, cu dumnezeiescul tău ajutor, Marie, Mireasa lui Dumnezeu, pe tăria răbdării și pe piatra nădejdii tale, ca să te slăvim pe tine. Povara întristărlor covârșește, Fecioară fără de prihană, puterea mea și mă trage în prăpastia fără fund a deznădejdii, de care izbăvește-mă, ca neîncetat să te măresc pe tine. Căruță purtătoare de lumină a lui Emanuil te-ai arătat, luminând pe credincioși, Stăpână curată, pentru aceea luminează sufletul meu cel acoperit acum de întunericul trândăviei și nimicit de păcate. Tu ai fost ocrotitoarea sufletului meu, Preacuvioasă, Curată, căci întru tine zdrobesc puterea dușmanilor, de tine mi-am atârnat toate simțurile și mintea, mântuiește-mă, mântuiește-mă, ca să te măresc pe tine cu dor.

Potolește marea chinurilor care împotriva mea se sălbăticește, de Dumnezeu slăvită, scăparea preaputernică a tuturor credincioșilor și călăuzește, Curată, către dumnezeiescul țărm pe ticălosul si nenorocitul robul tău care de iadul pierzaniei deja s-a apropiat și a ajuns în lațul deznădejdii, Stăpână, nu mă trece cu vederea pe mine, cel ce rău mă primejduiesc și caut din tot sufletul grabnicul tău ajutor, căci întru tine mi-am pus toată nădejdea mea, de Dumnezeu fericită.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 03.02.2017, 01:31:38
RaduAlin178 RaduAlin178 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2017
Mesaje: 6
Implicit Carti de cult

Sarut mana, parinte! Am o framantare, daca in casa am carti de cult ortodoxe ( Mineie, Liturghier, Molitfelnic, Acatistier, psaltire, catavasier, octoih, ceaslov, Apostol, penticostar, Triod,, etc, carti de slujba adica) . Este pacat sa citim acasa din ele pentru folos duhovnicesc ? Desigur in taina sa citim, nu cu voce tare, e blasfemie ?
Daca sunt simple lecturi mai este nevoie de binecuvantarea duhovnicului, sau le putem citi la "liber" fara nicio sfiala?
Am auzit intr-o biserica in care eram la Bucuresti ca parintele dadea binecuvantare credinciosilor de exemplu sa citeasca Triodul acasa pentru exersarea pocaintei si a smereniei(chiar asa s-a exprimat) , sau sa citeasca Sf Liturghie acasa in taina pt a constientiza profunzimea rugaciunilor din timpul Dumnezeiestii Liturghii. Ce parere aveti?
Si scuzati ca nu e categoria buna, nu stiu sa pun intrebari pe acest formu decat asa..
Reply With Quote
  #209  
Vechi 18.02.2019, 21:00:38
mihaelatilvar mihaelatilvar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2015
Mesaje: 1
Implicit Pravila Schimonahiei Antonia

file:///C:/Users/LT-HOME/Documents/Pravila_Schimonahia_Antonia%20(3).pdf

Last edited by mihaelatilvar; 18.02.2019 at 21:14:14.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 15:08:21
sufletul nostru ANDREEA-CRISTINA momosica Umanitare 0 23.09.2011 02:01:51
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 17:57:10
Poze pentru sufletul nostru cozia Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 08.01.2010 07:35:38
Despre sufletul nostru patinina34 Generalitati 31 10.03.2009 22:32:57