Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.05.2009, 21:52:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Fericirile

Întru Împărăția Ta , când vei veni, pomenește-ne pe noi , Doamne. Fericiți sunt cei săraci cu duhul, că acelora este împărăția cerurilo / Fericiți sunt cei ce plâng, că aceia se vor mângâia. / Fericiți sunt cei blânzi, că aceia vor moșteni pământul. / Fericiți sunt cei ce flămânzesc și însetoșează de dreptate, că aceia se vor sătura. / Fericiți sunt cei milostivi, că aceia se vor milui. / Fericiți sunt cei curați la inimă, că aceia vor vedea pe Dumnezeu. / Fericiți sunt cei făcători de pace, căci aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema / Fericiți sunt cei prigoniți pentru dreptate, că acelora este împărăția cerurilor. / Fericiți veți fi, când vă vor batjocori pe voi, și vă vor prigoni, și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind, pentru Mine.
Bucurați-vă și vă veseliți , că plata voastră multă este în ceruri. Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, și acum și pururea și în vecii vecilor. Amin +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.05.2009, 22:04:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit La icoana Maicii Domnului :

Prea curată Născătoare de Dumnezeu, Tu care ești izvorul milii, învrednicește-ne și pe noi milostivirii.
Caută spre poporul cel păcătos. Arată-Ți puterea Ta ca totdeauna. Căci nădăjduind întru Tine, îți strigăm, cu Ți-a strigat oarecând Gavril, mai marele Voevod al celor fără de trupuri, Bucură- Te !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.05.2009, 22:53:14
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

"Rugaciunea parintilor pentru copii

Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat in fata lui suflare de viata si, binecuvantandu-l, ai zis:cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul,- iar la Cana Galileii, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi harul Tau si sa Te milostivesti asupra copiilor mei, pe care ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i de intelepciune si pricepere. Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. Porunceste ingerilor tai ca totdeauna sa le fie calauze si povatuitori spre toate faptele cele bune, ca de-a pururea sa Te poata lauda si preamari in veci. Amin."
O rugăciune pe care încerc să o spun cât de des pot , o rugăciune dragă mie.
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.05.2009, 23:21:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O rugăciune când te închini la icoana Domnului

Prea curatului Tău chip ne închinăm , bunule , crînd iertare greșalelor noastre, Hristoase Dumnezeule, - că ai binevoit să Te sui cu trupul pe cruce, de bună voie. Pentru aceasta cu mulțumită strigăm ție : Toate le-ai umplut de bucurie, Mântuitorul nostru , Tu care ai venit să mântuiești lumea. Amin !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.05.2009, 23:54:56
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Din mila Domnului mi'a fost dat sa aud una dintre rugaciunile bunicii mele (84ani).

"Doamne, vino in inima mea si ma binecuvinteaza!"

Nu stiu de unde o stiu, cum a formulat'o asa, insa cred ca a fost cea mai vie rugaciune pe care am auzit'o vreodata. Mi'a bucurat inima in asa masura incat nu o sa o mai uit vreodata.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.05.2009, 00:22:24
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anne Vezi mesajul
[SIZE=3]Rugăciune de dimineață scrisă de Părintele Arsenie Boca[/SIZE]

[SIZE=3]Doamne, Cela ce vii în taină între oameni, ai milă de noi, că umblăm împiedicându-ne prin întuneric. Patimile au pus tina pe ochii minții, uitarea s-a intărit în noi ca un zid, impietrind în noi inimile noastre și toate împreună au făcut temnița în care Te ținem bolnav, flămând și fără haină, așa risipind în deșert zilele noastre, umbriți și dosădiți până la pământ.[/SIZE]

[SIZE=3].[/SIZE]
Va rog, sa-mi explice cineva partea aceasta
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.05.2009, 00:46:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Când intri în biserică

Intra-voi în casa Ta, mă voi închina către Biserica Ta. Întru frica Ta , Doamne , povățuește-mă întru dreptatea Ta. Pentru vrăjmașii mei, îndreptează înaintea Ta calea mea. Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.05.2009, 08:05:44
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit rugaciune de multumire - psaltire

Doamne , Dumnezeul meu ,
ca un bun si de oameni iubitor ,
multe mile ai facut cu mine , pe care nu ma asteptam sa le vad .
Cu ce oare voi rasplati bunatatile Tale ,
Doamne , Doamne al meu ?

Multumesc numelui Tau celui mult laudat ,
multumesc milostivirii Tale celei negraite ce o ai spre mine ,
multumesc indelungii Tale rabdari celei neasemanate ,
si te rog sprijina-ma si de acum inainte si ma ajuta .

Fereste-ma , Stapane al tuturor , ca sa nu mai gresesc inaintea Ta !

Ca Tu cunosti alunecarea cea lesnicioasa a firii mele ,
Tu stii nepriceperea mea …

Tu cunosti cele faptuite de mine ,
cele intru cunostinta si cele intru necunostinta ,
cele de voie si cele fara de voie ,
cele din noapte si cele din zi ,
cele cu mintea si cele cu gandul …

De aceea ,
ca un Dumnezeu bun si de oameni iubitor ,
sterge-le , Prea Bunule Doamne ,
cu roua milei Tale si ne mantuieste ,
pentru Sfant Numele Tau ,
cu judecatile care stii !

PENTRU CA TU ESTI
LUMINA SI ADEVARUL SI VIATA
SI TIE SLAVA INALTAM :
TATALUI SI FIULUI SI SFANTULUI DUH ,
ACUM SI PURUREA SI IN VECII VECILOR .
Amin.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.05.2009, 08:09:42
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit rugaciune de acceptare a voii lui Dumnezeu

Doamne, nu știu ca să cer de la Tine

Tu singur știi ce-mi trebuie.
Tu mă iubești mai mult decât mă pot iubi eu.
Dă-mi să-mi văd nevoile mele
care sunt ascunse de mine.
Nu îndrăznesc a cere nici cruce, nici mângâiere,
numai să stau în fața Ta,
Inima mea îți este deschisă.
Pun toată nădejdea mea spre Tine.
Tu vezi nevoile mele pe care eu nu le știu,
vezi și fă cu mine după mila Ta.
Zdrobește-mă și mă vindecă.
Lovește-mă și mă vindecă.
Mă cuceresc și tac înaintea voii Tale celei sfinte
prin judecățile Tale cele nepătrunse de mine.
Mă duc pe mine spre jertfă Ție.
N-am dorință afară de a împlini voia Ta.
Învață-mă să mă rog,
Însuși Te roagă întru mine.
Amin.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.05.2009, 12:09:31
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

In mod deosebit imi place Canonul de pocainta catre Domnul Iisus Hristos.Iata cateva fragmente:


"Adu-ti aminte, ticalosule om, ca de pacate esti robit, cu minciuna, cu clevetirea, cu vrajba, cu neputinta, ca de o fiara cumplita. Suflete al meu pacatos, au doara aceea ai voit?
Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.


Mi se cutremura madularele si cu totul sunt vinovat, privind cu ochii, auzind cu urechile si cu totul dandu-ma pe mine Gheenei. Suflete al meu pacatos, au doara aceea ai voit?.......


Pe desfranatul si pe talharul, care s-au pocait, i-ai primit, Mantuitorule, iar eu cu lenea pacatului m-am ingreunat si de cel rau sunt robit. Suflete al meu pacatos, au doara aceea ai voit?.........


Ajutatoare minunata si grabnica tuturor oamenilor, Maica lui Dumnezeu, ajuta-mi mie nevrednicului, ca sufletul meu cel pacatos aceasta a voit....


Cine face unele ca acestea, precum fac eu? Precum zace porcul in tina asa si eu slujesc pacatului; ci Tu, Doamne Dumnezeule, scoate-ma din trandavia aceasta si-mi da mie inima ca sa fac voia Ta....


Nu te nadajdui, suflete al meu, in bogatia cea trecatoare sau in adunarea cea nedreapta, ca toate acestea nu stii cui le vei lasa, ci striga: Miluieste-ma, Hristoase Dumnezeule, pe mine pacatosul.
Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.


Nu nadajdui, suflete al meu, in sanatatea trupeasca cea trecatoare, nici in frumusetea cea degrab trecatoare, ca vezi cum si cei puternici si cei tineri mor; ci striga: Miluieste-ma, Hristoase Dumnezeule, pe mine nevrednicul.

Cum nu voi plange cand imi aduc aminte de moarte? Ca am vazut pe fratele meu in groapa, zacand fara de marire si fara de chip. Dar ce astept? Si in cine nadajduiesc? Numai in Tine, Doamne, pe care te rog, ca mai inainte de sfarsit, sa ma indreptezi.
Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.


Cred ca vei veni sa judeci viii si mortii si toti vor sta in a lor randuiala: batranii si tinerii, conducatorii si supusii lor, domnii si judecatorii, bogatii si saracii, femeile si barbatii. Oare, cum ma voi afla eu atunci? Drept aceea strig Tie: Da-mi, Doamne, mai inainte de sfarsit sa ma pocaiesc.


Preacurata Nascatoare de Dumnezeu, primeste rugaciunea mea cea nevrednica, pazeste-ma de moartea cea urata si-mi daruieste mai inainte de sfarsit sa ma pocaiesc....."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 15:08:21
sufletul nostru ANDREEA-CRISTINA momosica Umanitare 0 23.09.2011 02:01:51
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 17:57:10
Poze pentru sufletul nostru cozia Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 08.01.2010 07:35:38
Despre sufletul nostru patinina34 Generalitati 31 10.03.2009 22:32:57