Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.08.2009, 15:30:25
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Bucura-te, Fecioara neprihanita!Bucura-te,Mireasa aleasa a lui Dumnezeu!Bucura-te, cea Sfanta!Bucura-te, cea Preafrumoasa si Aleasa!Bucura-te, vedere plina de bucurie!Bucura-te pamant nelucrat!Bucura-te,Maica ce nu stii de barbat!Bucura-te,Mireasa, pururea fecioara!

Raiul in intregime, cu fiecare salas este prea mic pentru a te cuprinde Doamne!Si iata aceasta Fecioara smerita cum te va primi?

Spune-mi,Fiul meu,cum ai fost sadit in mine si cum ai luat chip in pantecele meu? Te vad,o,pantece, si ma minunez.Sanul meu este plin de lapte si nu sunt casatorita.Te vad iesit din mine si infasat cu scutece, iar pecetea fecioriei mele intreaga,pentru ca Tu ai lasat-o asa cand ai voit a Te naste.O,Pruncul meu preaiubit,Dumnezeu mai inainte de toti vecii.Imparate Doamne,Cel Preainalt,ce partasie ai Tu cu noi cei de jos?Facatorule al cerului cum ai primit a Te salaslui printre noi?Cum ai binevoit a Te naste intr-o pestera?

O,Rod al pantecelui meu!O,Viata mea!Prin Tine am cunoscut ce sunt in lume si ca Tu esti Dumnezeul meu.Din pricina nestricarii pecetii fecioriei mele strig acuma ca Tu esti Dumnezeul meu cel Vesnic,Care ai venit in Trup.Nu cunosc barbat,dar cunosc ca Tu ai pus capat necuratiei mele, fiind curata intru Nasterea ta.Tu ai lasat pantecele meu intreg, asa precum a fost mai inainte de Nastere.

Sfantul Roman Melodul
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.08.2009, 15:44:54
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Un loc trebuie pregatit inainte de venirea imparatului.Hainele trebuie curatate pentru a primi pe Imparatescul Prunc.In sfarsit, lutul trebuie pregatit inainte de sosirea Olarului.

Sa salte toata faptura;sa salte David, caci din tulpina si din samanta lui a iesit Floarea,Mantuitorul si Domnul tuturor...Ana a fost stearpa si a nascut si nu a mai fost ca cea fara de fii.Din veci a fost harazita ea sa fie maica a Preacuratei Fecioare,din care a iesit Domnul nostru,Facatorul a toate,in chip de rob.Mielusea neprihanita, care ai purtat in pantece pe Hristos, Cel ce a luat chipul nostru,pe tine te cinstim,cu cantari,impreuna cu Ana, maica ta.

Astazi firea omeneasca, care din pamant a fost zidita, primeste pentru intaia oara dumnezeirea.Tarana a fost plamadita din nou, cu desavarsita slava.Astazi firea noastra primeste de la Dumnezeu darul facerii celei dintai si se intoarce la starea cea aleasa;primind insa stralucirea cea dintai, care a fost intunecata odinioara de pacat, de la Maica Celui Preafrumos, firea a primit dumnezeiasca innoire,zidirea din nou a lumii.Omul a fost plamadit iarasi, primind dumnezeirea, stravechea asezare.

Sf Andrei Criteanul
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.08.2009, 20:07:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Către tine !

Către tine, Preacurat-o , Maică a lui Dumnezeu, eu , ticălosul , cad și mă rog. Știi, Împărăteasă, că eu neîncetat păcătuiesc și-L mânii pe Dumnezeul meu. Și de multe ori căindu-mă , devin mincinos în fața lui Dumnezeu și mă căiesc și mă cutremur ca să nu mă trăsnească Dumnezeu, și apoi , iarăși săvârșesc păcatul. Cunoscând toate acestea, Stăpâna mea Doamnă Născătoare de Dumnezeu, te rog să mă miluiești , să mă întărești și să-mi dai putere să fac binetle. Căci știi, Stăpână, Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, că mi-am urât întodeauna faptele mele cele rele și că iubesc din tot sufletul meu Legea Dumnezeului meu ! Dar nu știu , Doamnă Preacurată, cum se face că iubesc ceea ce urăsc, iar cele bune le calc în picioare. Nu îngădui , Preacurată să fac voia mea, că nu este bună. Ci să fac voia Fiului tău și Dumnezeul meu , ca să mă mântuiască și să mă înțelepțească și să-mi dea harul Sfântului Duh, ca de azi înainte să încetez săvârșirea faptelor mele celor rele și să-mi trăiesc zilele ce mi-au rămas, în poruncile Fiului tău, Căruia I se cuvine toată slava , cinstea și stăpânirea, cu Tatăl cel fără de început și cu Preasfântul și Bunul și de viață făcătorul lui Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.08.2009, 08:43:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O ! Preasfântă Doamnă, Fecioară de Dumnezeu Născătoare

Născătoare de Dumnezeu Fecioară, bucură-te, ceea ce ești cu Dar dăruită, Marie , Domnul este cu tine . Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul pântecului tău ; că ai născut pe Mântuitorul sufletelor noastre. O ! Preasfântă Doamnă , Fecioară de Dumnezeu Născătoare , primește nevrednica noastră rugăciune și ne păzește de moarte năpraznică și ne dăruiește pocăință înaintea sfârșitului nostru. Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.11.2009, 13:34:00
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

"Rodul pantecelui tau nu este ca rodul de toamna, ci mai curand este un vlastar al nemuririi.Nu este ca secerisul care vine ca dar al naturii, ci ca o floare rasarita din samanta dumnezeiasca.Pentru noi s-a nascut Incepatorul a toate,Cel ce nu are inceput,Pruncul care este mai inainte de a fi veacurile,Fiul Fecioarei,Cel Vesnic care a fost crescut in pantecele ei,Cel ce este cu varsta mai mare decat Maica Sa si care iata se hraneste cu lapte;Cel ce hraneste toate si care Singur se imbraca cu haina cea de piele.Stralucirea Tatalui ce iata se arata pe Sine ca noi,Imparatul care nu mai are pe altul dupa el.Te maresc pe tine,Fecioara plina de har,Maica printre fecioare si Fecioara printre cele ce au nascut,arhetip al amandurora,mame si fecioare, dar mai presus de acestea toate." † Teodoret de Ancyra
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.11.2009, 13:52:44
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Bucura-te, tronul preasfant al lui Dumnezeu,casa a slavei Lui,podoaba lumii intregi,margaritar ales,rai care spui slava lui Dumnezeu,care straluceste jos pe pamant cu lumina neajunsa... Bucura-te, Marie cea plina de har, mai sfanta decat toti sfintii,mai inalta decat cerurile,mai slavita decat heruvimii si mai cinstita decat serafimii, mai slavita si mai inalta decat toata faptura, caci la slavita si minunata ta aducere la Templu ne-ai adus noua ramura de maslin a liberarii din apele potopului;Bucura-te, porumbita care ne-ai adus vestea cea mare a mantuirii... potir aurit care cuprinzi dulceata sufletului nostru,pe Hristos mana cea duhovniceasca. † Sfantul Gherman al Constantinopolului
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.11.2009, 18:51:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O , Maică Fecioară Marie !

O, Maică Fecioară Marie ! / Prin vremuri grozave de urgie / Trec astăzi popoarele toate / Și-o lume întreagă se zbate . / O, Maică Fecioară Marie ! / Fă liniște , pace să fie , / Usucă potopul mâniei / Și-aprinde iar focul frăției . / O, Maică Fecioară Marie ! / Fă timpuri mai bune să fie , / Și zile mai multe senine / S-avem de la Domnul prin tine . / O, Maică Fecioară Marie ! / Popoarele zac în robie , / În lanțuri duc zile amare / Cerând de la tine scăpare. / O, Maică Fecioară Marie ! / Revarsă din cer bucurie , / Și scurge din valea de lacrimi / Noianul cel mare de patimi . / O, Maică Fecioară Marie ! / Fă iarăși în lume să vie / Iubirea , nădejdea , credința , / Și-n toate spre bine, voința . / O, Maică Fecioară Marie ! / Grăbește tu timpul să vie / O singură turmă să fie , / Și-un singur Păstor pe vecie ! Amin ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.12.2009, 22:56:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Preacurată Maică - Cristian P.

Trimite semn de pocăință / Poporului nedumerit/ Și adă iarăși la credință / Pe sufletul cel rătăcit ! / Dezleagă, Preacurată Maică, / Cătușele celor robiți / Și dăruiește-le răbdare / Creștinilor năpăstuiți !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.12.2009, 09:48:35
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Minunate rugaciunile pe-aici. Multe, frumoase si de mare folosinta. Am incercat sa descopar si rugaciunea pe care-o spun aproape in fiecare seara la miezul noptii, alaturi de celelalte, dar n-am gasit-o. Mie imi este foarte apropiata de suflet si o voi reda mai jos pentru a o vedea si altii. Sper sa nu ma incurc!...
Nepatata, neintinata, nestricata, fara de prihana Fecioara, Mireasa dumnezeiasca stapana, Care pe Dumnezeu Cuvantul, cu oamenii, prin prea marita ta nastere L-ai unit, si firea cea lepadata a neamului nostru, cu cele ceresti o ai impreunat.
Ceea ce esti singura nadejde a celor deznadajduiti si a celor biruiti ajutor, gata ocrotitoare a celor ce alearga la tine, si a tuturor crestinilor scapare, nu-ti fie scarba de mine, pacatosul, necuratul, netrebnicul si ticalosul, care cu urate si ganduri si cu vorbe si cu fapte de rusine, pe mine insumi de tot netrebnic m-am facut si prin lenevie, dulcetilor vietii rob m-am dat, ci ca ceea ce esti buna si Nascatoarea Celui bun, fii langa mine pururea ca o indurata si duioasa iubitoare de bine, in viata de acum calda mijlocitoare si ajutatoare, navalirile potrivnicilor oprindu-le si la mantuire indreptandu-ma. Iar in timpul iesirii mele, ticalosul meu suflet, pazindu-l si intunecatele chipuri ale viclenilor diavoli, departe de la dansul alungandu-le, de munca cea vesnica ma scapa si mariri celei negraite a Fiului Tau si Stapanului nostru si Domnul, mostean aratandu-ma, care sa o si dobandesc, stapana mea, preasfanta Nascatoare de Dumnezeu. Prin mijlocirea si prin sprijinirea ta, cu darul si cu iubirea de oameni a Unuia nascut Fiului Tau, a Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, caruia I se cuvine, toata slava, cinstea si inchinaciunea, dimpreuna cu cel fara de inceput al Lui Parinte si cu preablandul si bunul si de viata facatorul sau duh, totdeauna, acum si pururea si-n vecii vecilor. Amin!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.12.2009, 23:37:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Chemarea Maicii Domnului la vreme de boală

La geamuri ferestrei doar norii mai vin , / Trecând și spre alții , lăsându-mă - în chin. / În pat, zac în boală, dureri noi încerc, / Și vine , și trece al orei greu cerc. / Măicuță înaltă , să-mi vii tu la geam , / Făcându-mi cu mâna , speranță să am , / Te-aștept , iar cu gândul te chem necurmat, / Ridică-mi durerea ce m-a-înfășurat ! / Toată nerăbdarea acum mi s-a-ntors / În of-uri și vai-uri ; de teamă sunt stors. . . / Îmi mângâie fruntea cu har luminat, / Fecioară Maria , de sus , din înalt ! / Prietenă Sfântă, nu mă părăsești / Când boala m-apasă , tu mă ocrotești !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni care au miscat sufletul nostru claudiu-marius Rugaciuni 208 18.02.2019 21:00:38
Bunavestire a Preasfintei,Stapanei noastre de Dumnezeu Născătoarei ... dorinastoica14 Diverse Sarbatori 18 25.03.2018 05:20:35
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 17:57:10
Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu alecsandru Rugaciuni 20 06.02.2010 19:42:59
Maria Nascatoare de Dumnezeu danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.08.2008 13:39:39