Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.05.2014, 16:03:59
Elena2014RO Elena2014RO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2014
Mesaje: 3
Implicit Sufletul meu cauta liniste si ajutor!

Buna ziua! Nu stiu daca scriu unde trebuie insa din cate am vazut cred ca e cel mai potrivit loc. Sunt nelinistita sufleteste si imi caut linistea cu toata fiinta mea. Am 26 de ani, pana acum nu am reusit sa realizez importanta lui Dumnezeu, am fost oarba si nu am putut vedea dincolo de aparente, dar acum, pentru ca incep sa vad din ce in ce mai mult dincolo de ceata imi doresc foarte mult sa imi gasesc un duhovnic care sa ma ajute sa gasesc linistea sufleteasca si care sa ma indrume pe calea cea curata si buna. Eu locuiesc in Germania si muncesc aici si mi-as dori foarte mult ca pana la intoarcerea mea in tara sa reusesc sa discut prin telefonul fix cu dansul. Am citit pe internet foarte multe pareri despre preoti sau calugari despre care se spune ca sunt buni sfatuitori oamenilor insa nu am reusit sa ma decid in privinta unuia anume asupra caruia sa ma indrept deoarece parerile despre acesti oameni sunt impartite, sunt persoane care spun ca darul oamenilor acestora vine de la Dumnezeu si sunt oameni care spun ca aceste persoane au doar aparent un har. Va rog foarte mult daca puteti ajutati-ma cu un sfat, indrumati-va spre o persoana cu adevarat credincioasa, blanda si un bun sfatuitor. Va voi ramane vesnic indatorata.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.11.2017, 01:05:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Un duhovnic din cale afara de bun nu prea sta el la discutii prin telefon, eu cel putin nu am auzit.

Lucrurile duhovnicesti nu prea se discuta prin telefon, ele se fac si cele mai putin duhovnicesti se spovedesc fata catre fata.

Probabil ai mai multa nevoie de un prieten.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.11.2017, 07:10:57
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena2014RO Vezi mesajul
Buna ziua! Nu stiu daca scriu unde trebuie insa din cate am vazut cred ca e cel mai potrivit loc. Sunt nelinistita sufleteste si imi caut linistea cu toata fiinta mea.
Ai uitat de fapt ca tu il cauti pe Dumnezeu, care este in permanenta cu tine, si alaturi de care ar trebui sa fim si noi. Cel putin declarativ.

Primul pas: spovedirea. Nu vei avea nici un fel de liniste sufleteasca daca nu te spovedesti. Cu siguranta ca poti gasi un preot unde esti tu.

Apoi poti sa incepi sa te rogi, iar lucrul asta iti va aduce multa liniste.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.11.2017, 08:57:45
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
...

Primul pas: spovedirea. Nu vei avea nici un fel de liniste sufleteasca daca nu te spovedesti. Cu siguranta ca poti gasi un preot unde esti tu...
Foarte corect.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare