Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 11.09.2022, 22:17:26
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member

Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Implicit

Stii cum e vorba.

Joitico fii barbata.

Fa-ti ordine in viata, pune-o la punct pe nevasta-ta, ori tace ori sunt suficiente mojloace.

Daca esti mamaliga si te calca aia in picioare ti-o ei.

La un moment dat trebuie sa fii barbat in casa ca muierea se pune in gura cu o muiere nu cu un barbat.

Un barbat stie ce are de facut sa fie ordine in casa nu lasa muierea dupa capul ei.

Problemq nu e la muiere...

Muierea incearca atunci cand poate. Cand nu poate tace.
Reply With Quote
Vechi 11.09.2022, 22:21:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Stii cum e vorba.

Joitico fii barbata.

Un barbat stie ce are de facut sa fie ordine in casa nu lasa muierea dupa capul ei.

Problemq nu e la muiere...

Muierea incearca atunci cand poate. Cand nu poate tace.
Nu mai e frate așa, unele femei sunt nebune sau dezechilibrate, singurul lucru e să le eviți să fugi ca de dracu de ele și să nu te încurci la cap cu ele.

În ziua de azi femeia nu mai e sub autoritatea bărbatului legea îi conferă dreptul să-ți fu.. viața și să nu poți să-i arzi niște palme de să le țină minte, de asta se va și distruge societatea, familia, tot, lasă-le să piară pe mâna lor nu te complica cu așa ceva.
Vechi 11.09.2022, 22:28:35
gpalama's Avatar
Senior Member

Implicit

Trebuie incercat.

Nu stiu ce e acolo, dar daca nu poti fi barbat si ai luat o proasta care trebuie reeducata intai, ca ma-sa a invatat-o cu piz*** mare si cu gura mai mare, ca din cate vad ma-sa se baga peste tot...

Pai atunci ai dat de dracu. Vorba lui Stan patitu...

Oricum trebuie incercat.
Reply With Quote
Vechi 11.09.2022, 22:52:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
Trebuie incercat.

Nu stiu ce e acolo, dar daca nu poti fi barbat si ai luat o proasta care trebuie reeducata intai, ca ma-sa a invatat-o cu piz*** mare si cu gura mai mare, ca din cate vad ma-sa se baga peste tot...

Pai atunci ai dat de dracu. Vorba lui Stan patitu...

Oricum trebuie incercat.
Nu e vb de mine, eu eram interesat ce zice Sergiu8 că am mai recunoscut un posibil astfel de tipar și e adevărat că unele lucrează în echipă mamă fiică.

Deci există femei care iau masca credincioșiei, a buneicuviințe, se împărtășesc des și alte bla blauri și poți ajunge să dai de un diavol, duhovnicii nu avertizează bărbații ce să nu ia din Biserică deși știu ce poame au în arealul parohiei și aici e vina lor.

Preferă să treacă cu vederea în speranța că o să le umple buzunarele cu bani femei de genul că vezi doamne vin mai des la Biserică.

Chiar mă întreb cum se poate împărtăși des cineva de genul și să nu pățească la propriu lucruri negative cum zicea chiar apostolul Pavel despre cei care se împărtășesc fără băgare de seamă.

Singura chestie bizară din ce a povestit omul e că a venit din Biserică toată ispita asta, nu din club, nu de pe plajă la mare, deci e clară treaba.

Nu scrie pe fruntea lor care sunt dezechilibrate sau au potențial mega distructiv într-o relație iar duhovnicii care știu tac.
Vechi 11.09.2022, 23:12:37
gpalama's Avatar
Senior Member

Implicit

Pai daca ma-sa a petit-o e clar ca aia nu are minte pentru ea si vorbeste ma-sa prin ea.

Mare pacat are maica-sa in povestea asta.

Dar si Sergiu ar trebui sa isi inteleaga intai pozitia lui in treaba asta, sunt sigur ca el nu are o pozitie corecta de discutie si nu se pozitioneaza corect, de aici si discutiile astea.

Si nu poate sa-i zica sa taca din gura 1 luna sa vada daca e liniste? Sa faca ascultare cum e in Biserica?

Sa asculte de barbat? Adica ce are, e strecheata?

Vorba ta, doua perechi de palme rezolva multe, in special cand o iau razna pe coclauri.
Reply With Quote
Vechi 11.09.2022, 23:52:33
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 13.08.2017
Implicit

Citat:
Pai daca ma-sa a petit-o e clar ca aia nu are minte pentru ea si vorbeste ma-sa prin ea.

Mare pacat are maica-sa in povestea asta.

Dar si Sergiu ar trebui sa isi inteleaga intai pozitia lui in treaba asta, sunt sigur ca el nu are o pozitie corecta de discutie si nu se pozitioneaza corect, de aici si discutiile astea.

Si nu poate sa-i zica sa taca din gura 1 luna sa vada daca e liniste? Sa faca ascultare cum e in Biserica?

Sa asculte de barbat? Adica ce are, e strecheata?

Vorba ta, doua perechi de palme rezolva multe, in special cand o iau razna pe coclauri.
Am avut multe ieșiri nervoase la adresa ei și a rudelor.
Multe le regret ca în final a fost afectat tot copilul.
Si nu au rezolvat nimic.

Individa,la cel mai mic reproș vine cu toată gașca.
Adică,sunt ei cum sunt, dar sunt uniți.

Ii spui sa o lase mai moale cu rudele, ca eu m-am însurat cu ea,nu îmi trebuie familie extinsă, casa si punga sa fie comune,nu sa furi banii familiei și pe ascuns sa ajuți soacra sa plătească creditele pe care le-a făcut și nu le poate onora. Și alte asemenea.
Te trezești cu toți pe cap. Soacra, socru,cumnat, cumnata și celalalt cumnat. Unul cu interlopi, altul care lucrează la mascați.
De 2 ori am fost amenințat cu agresiune fizică din partea lor, iar din partea ei și a soacrei nu mai vorbesc.
Plus șantaj emoțional ca atunci când suntem la serviciu soacra-mea sta cu copilul.

Ea e mama pentru rude. Taica-su cu berea ,televizor și somn toată ziua nu își face nici cumpărături. Maica-sa, pensionata de la psihiatrie de la 29 de ani, și pe bune dar și de lene, sta în pat la TV iar copilul se joaca singur în lumea lui,când suntem amândoi la serviciu.

Ea,colerica,impulsiva,vulcanica,imprevizibilă. Dacă zici o vorba de ea,ai ei sau relația bolnavicioasa cu rudele 2-3 săptămâni se țigănește pana o iei razna.
Rudele ei trebuie menajate. Asa a trăit până la 38 de ani, nici după ce s-a măritat nu s-a schimbat și nu o va face.

Nu ai cu cine. E de internat la psihiatrie. Sau de dus la Moliftele Sf. Vasile.
Crede-ma,nu ti-ai dori o cearta cu asemenea femeie.
Ar fi bine sa o inregistrez audio/video măcar o dată.

Oricum, acum nu prea mai contează.
Ideea e ca daca încerci să îți spui punctul de vedere(sa îl spui,nu impui) ti-o iei timp îndelungat.

E o minune, ca după atâtea discuții și certuri,amenințări, despărțiri, tentative de divorț și chiar divorț, după 7 ani mai sunt lucid și întreg la minte.
Asta chiar e o minune!!!

Nu ai cu cine. Femeia are probleme. Și asa sunt toți cei din neamul lor,toată șatra lor.

În final,orice tentativa de a discuta se răsfrânge asupra copilului, îl traumatizeaza și mai tare.
Așa că mai bine taci și înduri.Sau pleci,dacă te lasă inima pentru copil. Pentru mine el e sufletul meu,nu are nici o vina,îl iubesc, iar pentru el as trece de 10 ori prin ce am trecut.
Dumnezeu mi-a dat acest mare dar, el e mângâierea mea.
Reply With Quote
Vechi 12.09.2022, 00:57:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Rudele ei trebuie menajate. Asa a trăit până la 38 de ani, nici după ce s-a măritat nu s-a schimbat și nu o va face.
Frate la ce povestești pe cuvânt că ai o viață care seamănă cu o poveste de Filocalie sau Pateric, ba cu vecinii, ba cu soția, nu o spun din complezență.

Citat:
Nu ai cu cine. E de internat la psihiatrie. Sau de dus la Moliftele Sf. Vasile.
Eu cred că mi-am dat seama printre primii dintre cititori de profilul persoanei, chiar azi am văzut o mică doză de nebunie la altcineva în Biserică și instant m-am gândit la ce povesteai tu.

Citat:
Crede-ma,nu ti-ai dori o cearta cu asemenea femeie.
Nu cred că ne-am dori deloc așa ceva prin preajmă, oare oamenii ăia nu au obraz în sinea lor la câte ți-au făcut să nu-i cuprindă remușcările, oare de tine nu li se face măcar jenă când stau ei singuri cu conștiința lor ?

Citat:
E o minune, ca după atâtea discuții și certuri,amenințări, despărțiri, tentative de divorț și chiar divorț, după 7 ani mai sunt lucid și întreg la minte.
Asta chiar e o minune!!!
Păi tu n-ai fost niciodată pe câmpii, ai fost doar un om liniștit, blajin, la casa lui și unii te-au luat de fraier pt că erai la locul tău.

Citat:
Nu ai cu cine. Femeia are probleme. Și asa sunt toți cei din neamul lor...
Trebuia să deschizi puțin ochii înainte, dar nici duhovnicul acela nu te-a ajutat, urât din partea lui mai ales că nebunia scrie clar că e impediment canonic la căsătorie, odată că se poate transmite ereditar urmașilor, a doua oară că nu mai poți să faci casă cu cineva care te poate coborâ la nivelul lui și exaspera.

Last edited by Iorest; 12.09.2022 at 01:00:41.
Reply With Quote
Vechi 12.09.2022, 01:19:57
gpalama's Avatar
Senior Member

Implicit

Vezi-ti de treaba.

Ai fost slab pe pozitii si nu ai facut ce trebuie.

Cu ranga ii rupeai pe toti. Trebuia sa faci ordine in casa insiferent ce era. Nu intrau aia peste tine daca te vedeau tarr. Trebuia sa dai cat puteai.

Dar o femeie din asta nu merita. Te-au facut toti din vorbe ai fost fraierul din colt.

Pare o satra mai mult decat o familie.

Uniti unit dar satra.

Dar femeia asta are instinct de satra nu de casa. Aia nu e femeie e din satra.

Asa ca tu stiice faci.

Dar esti prea prea emoric. In fiecare post si fraza o tii cu emotivitatea. Esti pe jumate femeie. Ia-ti un barbat sa te invete ce sa faci.

Tbuia sa o calci in picioare orice era. Sa fi venit cu toata satraieseai cu ranga si o rezvai. Nu asa. Nu ai procedar corevt. I-ai lasat sati se suie in cap.

Oricum la ce zici nu e nimic de reparat. Adica nu ai ce viitor sa culegi. Ia-ti baiatul cu un avocat bun si mergi mak departe in viata.

Fa-ti ordine in viata.

Dar te intreb si eu tu nu ai pe cineva mai destept sa te ajute sa iti pui ordine in ganduri si viata?

Adica tu cam mergi aiurea in viata fara rost si cap.

Nu pari baiat rau dar pari neintelept...

Fa ordine in viata ca nu strica

Sterge tot si mergi mai departe. Termin-o cu asta cu emotivitatea. Daca e ceva fii barbat ca nu strica. Inchide socotelile aiurea ca nu are sens sa le lasi deachise.

Vezi, daca diacutam putin poate iti clarifici si tu lucrurile.

Last edited by gpalama; 12.09.2022 at 01:23:41.
Reply With Quote
Vechi 12.09.2022, 11:25:47
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 13.08.2017
Implicit

Pai Nu, ca i-am explicat foarte clar cum sta situația.
Dacă nici după divorțul care s-a terminat în vară și care spune ca a marcat-o (mai nou de asta nu pleacă de la părinți și se muta cu mine, ca e prea zguduita de divorț) ,dacă nici după ce a văzut cât de afectat e Ionuț, dacă nu își schimba radical atitudinea( sa nu mai pună rudele deasupra familiei, bărbatului și copilului,nu spun sa nu mai aibă legături cu rudele sau sa ii ajute,ci doar sa arate prin fapte ca ține la familie și copil,dacă nu se tratează de isterie,nu îmi arata respect și supunere,ascultare cuvenita barbatului) ura și la gara.

E ultima ei șansă. Nu pentru ea,ci pentru copil.
Am văzut și eu diferența între a-l vedea zilnic sau o data pe săptămâna. Și el și eu am fost afectați.Dar asta e situația.
Nu ma mai las șantajat emoțional de ea cu copilul.

Imi văd de viață, serviciu,iau copilul când pot,stau cu el cât mai mult în situația dată,cum s-a hotărât în convenția de divorț, mai mult nu am ce face omenește. Îmi refac viața, găsesc o femeie care știe și poate sa fie soție și mamă, nu cum vede asta familia.

Dacă e de la Dumnezeu, dacă nu,decât sa mai am parte de te miri ce specimen, mai bine lipsa. Deschid bine ochii și răbdare, nu imediat nuntă.

Dacă nu îmi văd de mântuire, rugaciune și Biserica.
Si slavă Ție Doamne pentru toate !

Am conștiința curata înaintea Domnului ca am încercat pentru iubitul meu băiat nu numai posibilul,dar și imposibilul.
Pentru el sunt în stare sa trec prin foc, dar nici sa las la nesfârșit o bătaie de joc fata de sufletul meu de om.
Are și răbdarea mea limite.
Pana aici. Gata.

--------------
Acum legat de partea cea mai delicata, sensibilitatea copilului meu și afectarea lui de situație.
Tot ce pot face eu. Împărtășit des. Sfântul Maslu, dar când mai crește, acum la varsta asta nu are răbdare sa stea.

Il duc la un psiholog bun specializat în lucrul cu copii mici.
Iar peste vreo 2 ani, îl dau la arte marțiale.
Apoi când mai crește sală.
Si apoi box.

Cu sală, karate și box pana la adolescență își va întări mentalul și psihicul garantat.
Reply With Quote
Vechi 12.09.2022, 11:58:15
gpalama's Avatar
Senior Member

Implicit

Uita-te la mine.

O atitudine verticala in care ii arati ca nu se poate juca cu tine o sa ii fie de folos pe viata.

Trebuie sa fii barbat si categoric.

Cu compromisil nu ajungi jicaieri.

Muta-te in alta parte departe de rudele ei.

Pana nu ai sa devii stapanul casei tale sa te respecte cu bune si rele nu ai sa faci nimic.

Stii filmul ala "imblanzirra scorpiei"? Ar tbui vazut de orice barbat la inceputul casatoriei.

Vezi ca asta cu sala si box si karate ziceam si eu la fel.

Da, intareste psihicul dar ti-l face si incapatanat de nu te mai intelegi cu el... Invatata lectia asta.

Vezi ca asta cu puterea e cumva discutabila.

Last edited by gpalama; 12.09.2022 at 12:25:25.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare