Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.07.2007, 13:21:22
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Si in afara de asta parintele era un om cu o cultura solida cunostea cate ceva din aproape fiecare domeniu.
DAca va duceti la Prislop sa cedeti cloptnita construita de Parintele Arsenie Boca in stil athonit.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.07.2007, 16:43:14
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Felul cum este pusa intrebarea ma mahneste de fiecare data .
Nu-i prima data , din pacate .

maria
maria55 sunt o gramada de oameni care conidera religia drept sursa de incultura. mi se pare normal sa discuti despre aceste probleme chiar si atunci cand intrebarile sunt puse ironic.

acum este de datoria noastra sa gandim si sa ne exprimam opinia. chiar daca suntem sau nu suntem de acord cu ea. insa este necesara o argumentare.

Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.07.2007, 18:15:44
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Am privit din partea celui care priveste din afara.
Daca-i asa , e altceva anca.
Iti cer iertare !
maria
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.07.2007, 23:56:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Felul cum este pusa intrebarea ma mahneste de fiecare data .
Nu-i prima data , din pacate .

maria
Citindu-l pe PETRE TUTEA vom intelege multe si vom primi raspuns si la intrebarea pusa de ANCA in cadrul acestui topic. Incultura, sau oameni mai putin scoliti sint oriunde si in orice domeniu . Un om simplu si cu bun simt face de multe ori cit zece oameni scoliti dar plini de pacate si cu rautate-n suflet. Credinta nu e sustinuta de oameni inculti , pentru ca pina la urma urmei pentru a cunoaste si a intelege dreapta credinta ortodoxa trebuie sa citesti foarte mult, sa te documentezi neincetat , sa cunosti si sa citesti multa istorie . Chiar eu nefind instruit in deajuns in ale credintei am cerut unui student un manual de Istorie a religiilor. Tot timpul trebuie sa citesti si sa te documentezi si slava Domnului avem o bibliografie bogata legata de credinta. Incultura nu naste carti !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.07.2007, 01:36:16
irina-elena irina-elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Mesaje: 46
Implicit

eu am avut o vecina care este un exemplu de crestin ortodox si de om cult . poate ati auzit de florica t. campan, profesor universitar la catedra de matematica in iasi, Dumnezeu s-o odihneasca. a scris nenumarate carti de popularizare a matematicii, precum ,,vechi si nou in matematica" sau ,,licuricii din adancuri". a scris si o carte in care demonstreza, prin calcule matematice, existenta lui Dumnezeu. n-am citit-o, ca v-as spune in mare despre ea, cred ca e o carte interesanta si grea. a scris si o varianta versificata a psalmilor, la sfarsitul vietii, ultima sa carte. si a fost si crestina practicanta, poate daca ar fi vazut-o prietenul nostru la biserica ar fi catalogat-o drept o baba cu batic, caci avea o infatisare modesta, desi mintea-i era stralucita. si era un om bland si atent cu cei din jur. pe noi, copiii din scara ne primea la ea, ne dadea ceva bun sau ne facea cadou cate un exemplar din cartile sale, cu dedicatie. mie mi-a imprumutat multe carti bune cand eram copil, ca avea o biblioteca enorma, si a vazut ca-mi place sa citesc si a intuit probabil ca mi-ar prinde bine un indrumator in lecturile mele care altfel se faceau cam alandala. imi amintesc ca proust de madeleina lui de gustul fursecurilor aromate facute de buna batranica, pe care le rontaiam in timp ce citeam teatru de bernard show , imprumutat tot de ea, intr-o dupaamiaza insorita de vacanta.
Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca cu dreptii, a murit tinandu-si singura lumanarea si recitand psalmii preferati.
doamne ajuta sa fim toti asa de ,,inculti" si de buni crestini, si sa traim si sa murim cu numele lui Dumnezeu pe buze!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.07.2007, 02:02:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Irina, un exemplu mai graitor nici ca se putea. Am totusi o mare rugaminte si sper sa fiu si in asentimentul celorlalti , daca ai putea sa ne indici exact titlurile cartilor ( cele mai importante) care se refera la credinta, la Dumnezeu insusi. Iti multumesc pentru interventia ta stralucita.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.07.2007, 02:35:07
irina-elena irina-elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Mesaje: 46
Implicit

Catre tine, doamne, inalt sufletul meu-ed chemarea-1992
Dumnezeu si matematica-1997
alte doua au ramas in manuscris, despre cei4 evanghelisti si despre sf ap Pavel
eu am:Psaltirea in versuri
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.07.2007, 09:35:49
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Intelectualul este de cele mai multe ori purtatorul si victima confuziei. Cunosterea lui Dumnezeu nu are nimic de-a face cu ipotezele teoretice, cu silogismele deductive sau cu dovezile logice. Ce este cu adevarat existent: ceea ce percepem cu simturile noastre, ceea ce ne certifica ratiunea? Consider ca nu. Exista si realitati pe care le cunostem numai in cadrul unei relatii.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.07.2007, 10:21:26
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Spuneti ceva si despre Grigorie Palama preaindumnezeitul la minte!:)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.07.2007, 20:16:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Spuneti ceva si despre Grigorie Palama preaindumnezeitul la minte!:)
As fi incantat daca ai face primul pasul, sau ne dai o adresa in acest sens. Oricum exemple sunt destule, marturie ne sta literatura de specialitate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta ioana_ema Generalitati 32 27.06.2013 15:14:27
Credinta Guru inc. Generalitati 32 30.06.2011 01:13:22
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 26.06.2008 23:52:09
credinta erzbet Generalitati 35 13.03.2007 18:33:23