Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 25.06.2007, 19:23:29
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Citat:
În prealabil postat de romandragut
nu ma intereseaza ce zice biserica, insa daca vrajotoria care a luat amploare mi s epare un joc periculos al escroceriei, horoscopul mi se pare o chestie amuzanta (in care nu cred).
Mi se pare o chestie de bun simt ca atunci cand esti in vizita la cineva sa il respecti, sa nu sfidezi etc... Daca te uiti cum se cheama site-ul - ii zice `crestinortodox.ro` - asta inseamna ca majoritatea celor care viziteaza acest site respecta si ii intereseaza ce zice Biserica Ortodoxa... Daca nu te intereseaza ce zice Biserica, taie-o...
Eventual poti sa nu fi de acord, si respectam asta... dar sa zici ca nu te intereseaza ma face sa cred ca tu nu ai ce face... Ce cauti aici, daca nu te intereseaza?? Nu face asta din tine un `pierde-vara`?
Adevarul este insa ca TE INTERESEAZA ce zice Biserica, te framanta, dovada ca tot intri pe site-ul asta... asa ca ai 2 variante: fie recunosti ca te intereseaza, si incetezei sa te mai minti. 2. Fie dai dovada de bun simt si nu mai intri pe aci...
nu sifdez. doar imi spun punctul de vedere. si am ales sa nu fiu ipocrit si sa spun ceea ce gandesc.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 26.06.2007, 20:26:35
Shalom Shalom is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 32
Implicit

Hmmm,"horoscopul?"vrajeli,povesti de adormit copiii si inventii "credibile" pentru cei care vor sa isi iroseasca timpul pretios si scurt,neavand alta ocupatie mai buna,decat sa afle ce nu trebuie si nu se cuvine sa afle,si ce nu le este dat sa afle.
Shalom!=Pace Dumnezeiasca!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 04.07.2007, 16:27:58
arle arle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2007
Mesaje: 8
Implicit

e interesant sa citesti horoscopu si sa-ti faci o realitate imaginara ca sa-i zic asa...dar daca o pui la suflet atunci mi se pare grasit nu poti sa-ti lasi soarta in astre nu stiu si cum a zis romandragutul amuzant...mai ales cand vezi anumite coincidente
Reply With Quote
  #84  
Vechi 21.07.2007, 17:39:09
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

hehe. bietul horoscop. ce responsabilitati isi asuma acum.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 22.07.2007, 00:13:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arle
e interesant sa citesti horoscopu si sa-ti faci o realitate imaginara ca sa-i zic asa...dar daca o pui la suflet atunci mi se pare grasit nu poti sa-ti lasi soarta in astre nu stiu si cum a zis romandragutul amuzant...mai ales cand vezi anumite coincidente
Mai este si autosugestia la mijloc , iar atunci cind apare si coincidenta, horoscopul devine pentru unii credibil. Credibil este ceea ce traim si simtim , ce ne asteapta maine sau poimaine, numai Bunul Dumezeu stie .
Reply With Quote
  #86  
Vechi 22.07.2007, 00:53:20
irina-elena irina-elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Mesaje: 46
Implicit

eu nu pun baza pe previziunile din horoscop, sa stiti ca pentru cei care-i dau crezare se poate intampla asa cum li se spune datorita unui fenomen psihologic numit ,,profetia care se autoimplineste" sau in alti termeni: ,,programare pe succes/ pe esec".
dar mi se pare ciudat ca trasaturile nativilor din fiecare zodie, asa cum le insaileaza horoscoapele, chiar se potrivesc persoanelor pe care le cunosc, inclusiv mie. e oare o greseala sa cred asta? de exemplu, ca racul e prietenos, sociabil, ca pestii sunt inconstanti, sesibili, cu capul in nori, chestii din acestea generale, incat e ca o joaca sa vezi daca te incadrezi in tiparul general, asa cum faci cand incerci sa te incadrezi in unul din cele 4 tipuri de temperamente.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 22.07.2007, 01:34:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina-elena
eu nu pun baza pe previziunile din horoscop, sa stiti ca pentru cei care-i dau crezare se poate intampla asa cum li se spune datorita unui fenomen psihologic numit ,,profetia care se autoimplineste" sau in alti termeni: ,,programare pe succes/ pe esec".
dar mi se pare ciudat ca trasaturile nativilor din fiecare zodie, asa cum le insaileaza horoscoapele, chiar se potrivesc persoanelor pe care le cunosc, inclusiv mie. e oare o greseala sa cred asta? de exemplu, ca racul e prietenos, sociabil, ca pestii sunt inconstanti, sesibili, cu capul in nori, chestii din acestea generale, incat e ca o joaca sa vezi daca te incadrezi in tiparul general, asa cum faci cand incerci sa te incadrezi in unul din cele 4 tipuri de temperamente.
Chestea cu potrivirea este relativa. Sint elemente care sint comune tuturor sau elemente care se "adeveresc" prin coincidenta . Psihologia este cred mult mai credibila decit astrologia. Cele 4 tipuri temperamentale sint cele mai apropiate de adevar. Horoscopul nu face pina la urma urmei decit sa-l duca pe om cu gandul obsesiv la ziua de maine , de poimaine sau de peste un an. Il sminteste, il dezorienteaza si oare ce vrajmas si-ar dori acest lucru ? Il cunoastem cu totii si nu vreau sa-i pronunt numele pentru a nu incarca negativ forumul. Il stim si trebuie prin rugaciune sa-i slabim puterea lui marsava indreptata impotriva creatiei Lui Dumnezeu , adica : OMUL.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 22.07.2007, 09:47:40
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Savatie Bastovoi marturisea cu privire la zodii si horoscoape: "Faptul ca omul e indreptat spre latura tainica a existentei sale vorbeste despre dualitaea naturii umane. Pe de o parte, e lumea imediata, vazuta, iar pe de alta parte, lumea mistica, necunoscuta si nesigura, dar prezenta in chip latent in fiecare. Omul crede, daca nu in Dumnezeu, atunci in orice altceva...Omul are nevoie de repere in univers, el nu poate sa existe de la sine...E adevarat ca exista stele si constelatii, fiecare cu nume si traiectorii proprii, dar cum putem crede ca un corp irational poate influenta in vreun fel fiinta atat de complexa care este omul?"
Reply With Quote
  #89  
Vechi 22.07.2007, 11:59:18
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

"nu va deprindeti pe calea paganilor si de semnele de pe Cer sa nu va infricosati, caci numai paganilor le este frica de ele"
Reply With Quote
  #90  
Vechi 22.07.2007, 15:07:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
"nu va deprindeti pe calea paganilor si de semnele de pe Cer sa nu va infricosati, caci numai paganilor le este frica de ele"
Citautul dat este scos din context. Oricum ne minunam in fiece seara de vara de "luminatorii "de pe cer si de toate semnele ceresti , minune de netagaduit a Creatorului. Dar toate cele de pe cer sint o taina ce n-am patruns-o in totalitate si multe alte taine de nepatruns le vom intelege odata si odata,dar nu in asta lume trecatoare si limitata in felul ei . Horoscopul ca si alte multe sint rod al imaginatiei noastre si trebuie tratate ca atare .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Horoscopul are legatura cu crestinismul ortodox? Bast-et Generalitati 21 24.08.2010 15:48:15
Horoscopul stefanbogdan17 Intrebari utilizatori 21 02.06.2010 20:30:21