Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.04.2009, 13:20:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Românii ortodocși din diasporă, în pelerinaj la mânăstirile moldave

Cu binecuvântarea Înalt Preasfințitului Iosif, Mitropolitul Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, Asociația Nepsis organizează un pelerinaj la așezămintele monahale din nordul Moldovei și Bucovinei. Excursia va avea loc în perioada 4 - 14 iulie 2009, iar cei care doresc să participe la acest pelerinaj trebuie să se înscrie până pe 10 mai. Participanții se vor bucura timp de 11 zile de vizitarea cunoscutelor lăcașuri și cunoașterea atmosferei duhovnicești din această zonă. Toți care doresc sunt invitați ca prin acest pelerinaj să cunoască tradiția mânăstirilor moldovene, frumusețea slujbelor ortodoxe, comorile culturale și liniștea satelor României. Grupul va fi însoțit de Preasfințitul Marc, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale. Asociația "Nepsis" , care își propune să sprijine copiii aflați în dificultate, desfășoară diverse activități socio-filantropice și toate sumele încasate din astfel de acțiuni merg direct la comunitățile locale. Organizatorii sunt voluntari, iar toate beneficiile obținute din acest pelerinaj se vor dona Asociației "Axios", care sprijină copiii din orfelinatele din România. Activitățile asociației răspund diferitelor nevoi la nivel medical , social , educativ și profesional.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.04.2009, 13:09:31
oana_maria oana_maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.03.2009
Locație: Targu Neamt,Humulesti,judetul Neamt,o frumoasa zona depresionara plina de obiective turistice
Mesaje: 49
Implicit

sunt sigura ca va fi o excursie de neuitat,in zona Neamtului se afla cel putin 20 de manastiri ortodoxe....eu ma duc cu ajutorul lui Dumnezeu,intr-o excursie cu alti colegi de-ai mei,ce va dura 4 zile,si voi merge la Sambata de Sus la mormantul parintelui Arsenie Boca,la Curtea de Arges etc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.04.2009, 13:14:15
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_maria Vezi mesajul
sunt sigura ca va fi o excursie de neuitat,in zona Neamtului se afla cel putin 20 de manastiri ortodoxe....eu ma duc cu ajutorul lui Dumnezeu,intr-o excursie cu alti colegi de-ai mei,ce va dura 4 zile,si voi merge la Sambata de Sus la mormantul parintelui Arsenie Boca,la Curtea de Arges etc.
[COLOR=green]Stai intr-o zona foarte draga sufletului meu și binecuvantata de Dumnezeu.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.04.2009, 21:01:04
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_maria Vezi mesajul
sunt sigura ca va fi o excursie de neuitat,in zona Neamtului se afla cel putin 20 de manastiri ortodoxe....eu ma duc cu ajutorul lui Dumnezeu,intr-o excursie cu alti colegi de-ai mei,ce va dura 4 zile,si voi merge la Sambata de Sus la mormantul parintelui Arsenie Boca,la Curtea de Arges etc.
Foarte frumoasă intenția ta dar te-aș sfătui să nu cauți mormântul părintelui Arsenie Boca la M-rea Sâmbăta ci la M-rea Prislop, jud. Hunedoara. Un pelerinaj plin de bucurie vă doresc!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.04.2009, 12:03:37
oana_maria oana_maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.03.2009
Locație: Targu Neamt,Humulesti,judetul Neamt,o frumoasa zona depresionara plina de obiective turistice
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Foarte frumoasă intenția ta dar te-aș sfătui să nu cauți mormântul părintelui Arsenie Boca la M-rea Sâmbăta ci la M-rea Prislop, jud. Hunedoara. Un pelerinaj plin de bucurie vă doresc!
merg si la Sambata de Sus si la Prislop
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Excursie (pelerinaj) in parcul national Buila- vanturarita (valcea) la Manastirile Ie JustNicol Pelerinaje la locuri Sfinte 1 18.06.2012 23:55:46
Cei din diaspora - cum este cu strana la voi? sophia Muzica Bisericeasca 22 30.06.2011 16:11:41
Preotii din diaspora sophia Preotul 131 15.06.2010 19:16:58
Pelerinaj la Manastirile din Moldova Cartagina Intrebari utilizatori 1 30.03.2010 16:04:40