Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 26.04.2009, 20:39:18
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Nu ma pot abtine sa nu-ti raspund la asta..
Celulele parului ar putea da nastere teoretic la copii, prin clonare. "

ce treaba are clonarea cu ortodoxia ??? eu nu cred ca Dumnezeu inzestreaza celula de par cu harul de a ajunge om ... si nici nu planuieste El una ca asta niciodata ; astea sunt aberatii ale omului cu inima contorsionata de patimile antihrstice ...


" Dar hai sa zicem ca asta nu e calea naturala (desi caile naturale sunt si ele rele, dupa tine, ca sunt de la cadere incoace), dar ce spui tu inseamna ca fiecare barbat cand concepe un copil omoara altii doua sute de milioane minus unul, pentru ca nu stiu daca stii ca atatia spermatozoizi contine in medie sperma ejaculata, si numai unul invinge cursa! (unite-te pe wikipedia daca nu ma crezi) "

faptul ca un om nu supravietuieste din cauza unor conditii vitrege firesti , asta nu ma face pe mine vinovat ... insa daca eu am pus capat vietii lui atunci sunt ucigasul lui ... deci faptul ca celulele nu supravietuiesc in cinditiile respective care tin de fire , asta e una , dar a le omora cu mana ta , e altceva ... onania este pacat , caci se omoara celulele care ar fi supravietuit in conditiile firii , insa faptul ca nu toate celulele sunt destinate a supravietui pentru ca nu e firesc asta e altceva ...

deci tin sa repet : cand vorbesc de celulele de inmultire nu vorbesc si nu le consider niste celule obisnuite , cum fac altii ... celulele de inmultire sunt celule care sunt intr-un plan special al Lui Dumnezeu ... ele sunt inca de la conceptie considerate
Reply With Quote
  #92  
Vechi 26.04.2009, 20:42:24
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Sau ca Traditie, ca copii ar trebui conceputi fara orgasm (adica fara ejaculare!!). "

traditie nu a zis ca nu trebuie orgasm ... a zis numai ca orgasmul cum il cunoastem noi in starea decazuta in care suntem este cu pacat ... mancam de pofta si asta e pacat ... pofta aia e pacatul ... si totusi mancarea nu se poate sa nu aduca si o oarecare placere fireasca , care nu e pacat ... intelegi ? exista un pacat in placerea aia cum o avem noi , o exagerare ...
Reply With Quote
  #93  
Vechi 26.04.2009, 20:44:50
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cam greu sa iti mai dau citatul din sf maxim , deoarece numai am cartea , insa stiu ca el a zis asta , cand a scris despre viata Maicii Domnului ... am sa incerc sa fac rost iar de carte , de la biblioteca , da e cam greu sa mai merg acolo + ca nam mai fost de mult ...
Reply With Quote
  #94  
Vechi 26.04.2009, 21:25:58
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
cam greu sa iti mai dau citatul din sf maxim , deoarece numai am cartea , insa stiu ca el a zis asta , cand a scris despre viata Maicii Domnului ... am sa incerc sa fac rost iar de carte , de la biblioteca , da e cam greu sa mai merg acolo + ca nam mai fost de mult ...
Salut, Emanuel. Hai, fara suparare, sa incheiem discutia asta deocamdata, pentru ca ajungem la un punct la care suntem de parere diferita si niciunul nu reuseste sa-l convinga pe celalalt.
Unul din punctele de divergenta este daca viata incepe de la spermatozoizi si ovule sau de la embrion. Altul este despre ciclu, daca este sau nu pacat. Altul este daca canoanele trebuie aplicate sau nu cu principiul economiei. Alta este daca trebuie sau nu duhovnicii sa dea pogoraminte. Alta este daca Parintii au intotdeauna dreptate. Alta este care este scopul casatoriei si care este rolul relatiei trupesti. Mai sunt si altele, de care nu am vorbit aici, dar care erau implicate in spusele noastre. De o vreme, vad ca nu facem amandoi decat sa repetam aceleasi argumente si ne invartim in cerc.

Uite, te las pe tine sa ai ultimul cuvant si nu-ti mai raspund la ultimele postari de data asta.
Eu propun sa nu mai postam despre asta deocamdata, si sa mai citim amandoi si sa revenim cand avem texte patristice noi si argumente noi. Eu o sa caut de partea mea ce am promis, si tu cauta si tu. Bine?
Iti admir ravna pentru ortodoxie, desi nu sunt de acord cu tine in multe puncte. Sa stii ca si eu iubesc Biserica si credinta, dar le iubesc altfel ca tine. Nu cred ca avem dreptul noi sa spunem cine se va duce in iad. Daca ar fi El asa aspru, n-ar mai ajunge nimeni in rai.
Dumnezeu sa-ti ajute si repet, fara suparare!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 27.04.2009, 10:57:49
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sunt de acord ...
Reply With Quote
  #96  
Vechi 27.04.2009, 11:55:00
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mircea_dd Vezi mesajul
BUNA MAI ANAMARIA !!!ne-ai adresat o antrebare noua celor casatoriti si mai ales celor care tin de ce spune biserica ei bine ;;eu sunt casatorite de 4 ani,provin dintr-o familie de preoti adica sora mea e preoteasa si cumnatul preot ,mai am si un var preot deci am ancercat pana acum sa tin macar asa an mare de legea bisreiceasca si sa nu fac ceea ce e pacat dar,; an ce priveste acum situatia ta la fel si eu am ajuns sa-mi pun antrbari si nu pot gasi niciun raspuns findca dumnezeu spune sa ne anmultim adica sa facem copii cati ne da cel de sus totusi e greu an zilele noaste si te pune pe ganduri cum ai zis si tu ;;;avotul e pacat ,sa te protejezi e pacat atunci ce se poate face ptr.ca e greu si findca nu avem barbai care sa fie de acord sau macar dinaia credinciosii care sa perceapa pacatul a nu mai face copi si invers sa faci avoet. SINGURA SOLUTIE ESTE ACEASTA PE CARE SI EU AM APLICATO.; AM TREI COPII MAI MULTI NU SE POATE CA NU SUNTEM DE COMUN ACORD SI E SI GREU AN ZILELE AN CARE TRAIM NU? ATUNCI ,SE ZICE SI AN CARTILE SFINTE SA FACEM PACATUL MAI MIC IAR DE CEL MAI MARE SA FUGIM. DECI EU MA PROTEJEZ ACU CU ANTICONCEPTIONALE DECAT SA NU MA PROTEJEZ SI SA FAC PACATUL MAI MARE ADICA CRIMA SA-L AVORTEZ NU ;AM ALES CALEA ACEASTA SI MA SPOVEDESC MEREU AJUT COPI SI VOI BOTEZA COPI ASA DUPA POSIBILITATI PANA LA MOARTE ASTA CA SA-MI ACOPAR PACATUL CA MAM ANPOTRIVIT VOI LUI DNZ,. AN A MAI FACE COPI MAN TELEGI SI CU POST,RUGACIUNE DUPE PUTINTA, BOTEZURILE CARE LE VOI FACE ANRUNA ,MILOSTENIILE CARE FE FAC TOT DUPA PUTINTA SI SPOVEDANIA CU ANPARTASANIA A CELE 4 POSTURI DIN ,POATE MA VA PRIMI SI PE MINE DNZ. MACAR ACOLO AGATATA DE RAI .CU SINCERITATE .TE PUP SI-TI DORESC MULTA ANTELEPCIUNE AN CAZUL TAU CA SA STI CE SA ALEGI numai bine la toata lumea va doresc bye bye
Desi sunt in afara topicului vin si eu cu o mare rugaminnte draga Mircea... daca nu pentru tine, atunci macar ptr mine, nu mai folosi î din a acolo unde nu e cazul:
[COLOR=Red]antrebare [/COLOR]... corect este întrebare
[COLOR=Red]ancercat[/COLOR]...încercat
[COLOR=Red]an mare[/COLOR]... în mare
[COLOR=Red]antrbari[/COLOR] ...întrebari
[COLOR=Red]anmultim[/COLOR]....înmultim
[COLOR=Red]ANPARTASANIA[/COLOR]... împartasania
[COLOR=Red]ANTELEPCIUNE[/COLOR]....întelepciune


ca sa nu mai pomenesc si de celelate greseli, caci efectiv mi-e mie rusine, de rusinea ta([COLOR=Red]APLICATO,COPI,MAN TELEGI [/COLOR])
Nici unul dintre noi nu s-a nascut invatat, toti mai facem greseli: din graba, oboseala, neatentie, nestiinta.. dar citind textul tau, sincer e foarte deranjant sa vezi cum este atat de batjocorita biata limba romana. Iarta-ma, dar intre doua milostenii si botezuri pe care spui ca le faci, ar trebui serios sa pui mana pe o carte de gramatica limbii romane!!!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 27.04.2009, 16:23:50
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu ar fi rau sa dam si ceva explicatii in priviinta folosirii lui i din "a",sau i din "i"...vezi,apare si problema tastaturii,nu toti folosesc acestea din tastatura,astfel ca uneori se realizeaza erori involuntare.
Deci,i din "a" se foloseste doar in interiorul cuvantului,cu exceptia cuvintelor care au prefix inainte,exemplu;"reincercare"...se afla in interiorul cuvantului,dar se foloseste i din "i",pentru ca acest cuvant este format si dintr-un prefix.
Se mai foloseste i din "i",doar la inceputul cuvantului,cum ar fi;"imparat...,impacare,etc".
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #98  
Vechi 28.04.2009, 10:21:47
unortodox unortodox is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2008
Mesaje: 41
Smile asa sa ne ajute Dumnezeu!

Citat:
În prealabil postat de mircea_dd Vezi mesajul
BUNA MAI ANAMARIA !!!ne-ai adresat o antrebare noua celor casatoriti si mai ales celor care tin de ce spune biserica ei bine ;;eu sunt casatorite de 4 ani,provin dintr-o familie de preoti adica sora mea e preoteasa si cumnatul preot ,mai am si un var preot deci am ancercat pana acum sa tin macar asa an mare de legea bisreiceasca si sa nu fac ceea ce e pacat dar,; an ce priveste acum situatia ta la fel si eu am ajuns sa-mi pun antrbari si nu pot gasi niciun raspuns findca dumnezeu spune sa ne anmultim adica sa facem copii cati ne da cel de sus totusi e greu an zilele noaste si te pune pe ganduri cum ai zis si tu ;;;avotul e pacat ,sa te protejezi e pacat atunci ce se poate face ptr.ca e greu si findca nu avem barbai care sa fie de acord sau macar dinaia credinciosii care sa perceapa pacatul a nu mai face copi si invers sa faci avoet. SINGURA SOLUTIE ESTE ACEASTA PE CARE SI EU AM APLICATO.; AM TREI COPII MAI MULTI NU SE POATE CA NU SUNTEM DE COMUN ACORD SI E SI GREU AN ZILELE AN CARE TRAIM NU? ATUNCI ,SE ZICE SI AN CARTILE SFINTE SA FACEM PACATUL MAI MIC IAR DE CEL MAI MARE SA FUGIM. DECI EU MA PROTEJEZ ACU CU ANTICONCEPTIONALE DECAT SA NU MA PROTEJEZ SI SA FAC PACATUL MAI MARE ADICA CRIMA SA-L AVORTEZ NU ;AM ALES CALEA ACEASTA SI MA SPOVEDESC MEREU AJUT COPI SI VOI BOTEZA COPI ASA DUPA POSIBILITATI PANA LA MOARTE ASTA CA SA-MI ACOPAR PACATUL CA MAM ANPOTRIVIT VOI LUI DNZ,. AN A MAI FACE COPI MAN TELEGI SI CU POST,RUGACIUNE DUPE PUTINTA, BOTEZURILE CARE LE VOI FACE ANRUNA ,MILOSTENIILE CARE FE FAC TOT DUPA PUTINTA SI SPOVEDANIA CU ANPARTASANIA A CELE 4 POSTURI DIN ,POATE MA VA PRIMI SI PE MINE DNZ. MACAR ACOLO AGATATA DE RAI .CU SINCERITATE .TE PUP SI-TI DORESC MULTA ANTELEPCIUNE AN CAZUL TAU CA SA STI CE SA ALEGI numai bine la toata lumea va doresc bye bye
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 28.04.2009, 10:32:58
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

ptr mircea_dd...http://www.provita.ro/index.php/cont...onceptionalele sunt un fel de lupi in piele de oaie...
Reply With Quote
  #100  
Vechi 28.04.2009, 11:29:16
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
" Nu ma pot abtine sa nu-ti raspund la asta..
faptul ca un om [eu vorbeam de spermatozoizi) nu supravietuieste din cauza unor conditii vitrege firesti , asta nu ma face pe mine vinovat ... insa daca eu am pus capat vietii lui atunci sunt ucigasul lui ... deci faptul ca celulele nu supravietuiesc in cinditiile respective care tin de fire , asta e una , dar a le omora cu mana ta , e altceva ... onania este pacat , caci se omoara celulele care ar fi supravietuit in conditiile firii , insa faptul ca nu toate celulele sunt destinate a supravietui pentru ca nu e firesc asta e altceva ...
deci tin sa repet : cand vorbesc de celulele de inmultire nu vorbesc si nu le consider niste celule obisnuite , cum fac altii ... celulele de inmultire sunt celule care sunt intr-un plan special al Lui Dumnezeu ... ele sunt inca de la conceptie considerate
Salut. Uite ca ma gasit un mic text de care ziceam, despre iconomie. Dar mai intai un mic raspuns:
Eu cred ca nu pui pe acelasi plan femeia si barbatul. Dar daca spermatozoizii care se pierd din cauza conditiilor vitrege nu se pierd din cauza caderii lui Adam, ci doar din cauza conditiilor vitrege, si nu are nici o vina barbatul cand chiar concepe un copil si nu se masturbeaza, atunci de ce femeia care pierde un singur ovul la fiecare ciclu cand nu ramane insarcinata este pacatoasa si nu va ajunge in rai pana nu isi va invinge ciclul, dupa tine? (ca ai zis asta mai sus) (Noroc cu noi femeile ca avem menopauza, altfel nu ar mai ajunge niciuna in rai! Dar rau de voi barbatii, ca voi aveti sperma si la batranete :-D )
Nu crezi ca judeci cu doua masuri? Sau poate chiar nu stii niste chestii de biologie. Tu chiar nu stii ca atunci cand ai concepe un copil, tot ai fi facut sa moara 200 de milioane minus unul din spermatozoizi. Si afirmi ca daca femeia se masturbeaza se produce o ovulatie. Ovulatia se produce odata pe luna! Si numai in cazuri rale se produce mai mult de un ovul odata; sau daca face un tratament de fertilizare.

Poate si ce ai citit tu despre Maica Domnului ia inteles gresit. Ea a fost fecioara inainte, in timpul si dupa nastere, si nu a mai avut dupa aia viata sexuala, asta este credinta ortodoxa.
Si chiar daca sa zicem nu ar mai fi avut nici ciclu (nu e imposibil), nu inseamna ca asta e calea pt toate muritoarele. Ca nici noua nu ni se cere sa-l nastem pe Hristos in trup, fara barbat, sau sa ramanem fecioare dupa nastere.
Nu stim noi cum a fost omul inainte de cadere. Probabil isi putea controla activitatile trupului, sufletul era stapan peste trup, asa zic unii parinti. Hai sa zicem ca nu se pierdeau nici ovule, nici spermatozoizi. Insa nu asta ni se cere noua pentru mantuire, sa devenim in TRUP ca Adam si Eva. Poate ni se va da asta la Inviere (si mult mai mult), dar Hristos cand ne spune cum sa ne mantuim, ne spune alte lucruri - sa ne iubim aproapele, sa-l iubim pe El, sa nu ne desfranam etc.

Textul despre 'iconomia' in mesajul urmator.
Te rog, te rog insa: cand iti scriu eu un mesaj nu raspunde cu 10! Nu e drept asa! Tu sustii sus si tare ca trebuie omul sa aiba copii, 20 de copii, copii handicapati, etc, deci tine seama ca eu am un copîl de crescut iar tu nu, deocamdata.
Insa nu te supara, ca nu vreau sa te jignesc!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doi tineri crestini casatoriti dorm in strada... laurastifter Umanitare 16 27.11.2014 09:26:02
Sfaturi pentru tanari casatoriti Dia20_diana Nunta 19 10.08.2012 14:32:23
De ce sunt considerati cei casatoriti pacatosi/murdari? sophia Nunta 101 02.06.2009 16:12:37
TINERI CASATORITI saccsiv Nunta 9 14.01.2008 18:15:19