Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 23.09.2009, 12:45:37
unortodox unortodox is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2008
Mesaje: 41
Implicit sa ne intoarcem la invatati

Eu nu am nici o parere personala fata de cei numiti in popor "pocaiti". Parerile mele sunt imprumutate de la Parintele Cleopa si sfantul Vasile cel Mare, mai exact din canonul sfintiei sale.

Citez:
"Nu vă luati după slugile satanei care vin din Apus cu milioane de dolari. Ei cumpără pe prosti si pe nelămuriti în credintă, să rupă unitatea în sufletul poporului român si vor să facă cele mai mari erezii si nebunii în tara aceasta. Păziti-vă de acestia! Au case de rugăciuni dar acolo e casa satanei. (Ortodoxia si internationalismul religios, ed. Scara, 1999)

Din punct de vedere al trairii ortodoxe, neoprotestantismul nu reprezinta nici o problema, dar din punct de vedere social sunt o problema si o molima intrucat considerandu-ne pe noi ortodoxii nici mai mult nici mai putin decat niste pagani, tind sa ne excluda din structurile sociale sau din institutiile unde tatal lor i-a instalat pe inalte posturi. Asa ca te trezesti ca nu poti ocupa un post pe care l-ai castigat pe drept intrucat acel post este rezervat pentru un "frate" al directorului.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 23.09.2009, 14:11:27
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Domnule condor sper ca aveti atata inteligenta incat sa va dati seama ca nu ma refeream la Biserica primilor ani ci la sectele neo-protestante care procedand asa cum am descris mai sus, au pretentia ca sunt Biserica

"Faptul ca o mana de oameni se aduna regulat , citesc din Scriptura,canta si au o traire morala nu-i face automat Biserica lui Hristos ci doar o gasca de razvratiti" - sunt cuvintele dvs.

Am intreles ca faceti referire la "sectele neo-protestante", despre care spuneti ca "se aduna regulat, citesc din Scriptura, si au o traire morala". Aceleasi atribute le avea si Biserica lui Hristos din primul secol: membrii ei se adunau (si se rugau), cercetau Scriptura si duceau o viata morala. Curios este faptul ca, pe cei care au astfel de atribute, dvs. ii numiti "o gasca de razvratiti", care nu au dreptul sa creada ca fac parte din Biserica lui Hristos.

Atunci va intreb: cei care merg la slujbe care nu se tineau pe vremea Sfintilor Apostoli, pupa mana preotului, se ichina la sfinti (inchinare refuzata chiar de Sfintii Apostoli), apoi injura, se imbata, fura si curvesc, pot avea pretentia ca sunt Biserica?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 23.09.2009, 15:04:52
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
"Faptul ca o mana de oameni se aduna regulat , citesc din Scriptura,canta si au o traire morala nu-i face automat Biserica lui Hristos ci doar o gasca de razvratiti" - sunt cuvintele dvs.

Am intreles ca faceti referire la "sectele neo-protestante", despre care spuneti ca "se aduna regulat, citesc din Scriptura, si au o traire morala". Aceleasi atribute le avea si Biserica lui Hristos din primul secol: membrii ei se adunau (si se rugau), cercetau Scriptura si duceau o viata morala. Curios este faptul ca, pe cei care au astfel de atribute, dvs. ii numiti "o gasca de razvratiti", care nu au dreptul sa creada ca fac parte din Biserica lui Hristos.

Atunci va intreb: cei care merg la slujbe care nu se tineau pe vremea Sfintilor Apostoli, pupa mana preotului, se ichina la sfinti (inchinare refuzata chiar de Sfintii Apostoli), apoi injura, se imbata, fura si curvesc, pot avea pretentia ca sunt Biserica?

Cred ca avem foarte mari probleme cu intelegerea, eu nu ziceam k a te aduna regulat si a citi din scriptura e rau ci ziceam ca oricine se poate aduna , citi, canta, asta nu inseamna ca sunt biserica lui Hristos,
traire morala au si ateii
intalniri regulate au si mormonii, masonii, scientologii etc
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 23.09.2009, 16:21:14
unortodox unortodox is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2008
Mesaje: 41
Implicit normal ca nu

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Faptul ca sunteti ortodoxa, nu cred ca este "meritul" si alegerea dvs. Gresesc?
Nu gresesti/gresiti (gresiti - forma politicoasa de adresare aplicabila in cazul in care exista o diferenta de varsta ce trebuie luata in calcul) deloc.
Daca suntem ortodoxi este numai meritul Lui Dumnezeu care ne-a ales si ne-a facut vase alese dandu-ne apoi pe tava sa mancam din jaratecul cuvintelor Sale pentru a putea zbura deasupra ratacirilor lumii acesteia.
Repet: nu gresesti/gresiti deloc caci nu noi l-am ales pe Dumnezeu ci El ne-a ales pe noi si ne-a daruit cu dreapta Sa credinta ca sa nu murim ci sa avem Viata vesnica.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 23.09.2009, 17:45:59
unortodox unortodox is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2008
Mesaje: 41
Red face Raspuns

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Nu toti neo-protestantii afirma ca religia nu conteaza. Unii sustin ca nu exista mantuire in afara bisericii lor (si ortodocsii cred la fel - cu putine exceptii).

Eu nu m-am botezat la o anumita confesiune. Botezul a insemnat pentru mine un legamant cu Dumnezeu, nicidecum cu vre-o confesiune.

In confesiunea din care fac parte nu exista cotizatie. Poti sa nu platesti nici un banut, si nu este absolut nici o problema. Beneficiezi de toate oficierile (botez, casatorie, inmormantare) fara sa fii intrebat de bani.




In prima predica pe care am ascultat-o (in cadrul confesiunii la care am aderat ca membru, ulterior), pastorul a spus ceva de genul asta (redau cat se poate de exact): "dragii mei, zilele trecute stateam de vorba cu o doamna, buna crestina dar de alta religie...". Mi-a placut ce a spus pastorul. Dar, mi-a placut si mai mult cand aceeasi parere (ca exista buni crestini si in afara propriei confesiuni), am gasit-o si in manualul doctrinelor biblice ale bisericii.

Cand un protestant afirma ca religia nu conteaza nu isi poate darama propria credinta. Credinta mantuitoare este in jertfa lui Hristos, nu in vre-o religie.

Ce importanta are daca ma numesc ortodox, catolid sau protestant? Este chiar daunator (din cauza unor astfel de "credinte" au aprut razboaiele religioase si prigonirile). Important este sa cred in Cel care imi daruieste mantuirea.

"Caci atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, incat a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara ci sa aiba viata vesnica." (Ioan 3:16)
Ce au facut de fapt cultele neo-protestante? Au luat o religie si i-au ametit sensurile:

- ei nu au o religie ei ii spun frumos "cult" sau "confesiune" ca pana la urma nu vor sa re-lege creatura de creator ci sa-i dea omului o preocupare
- ei nu au dogma ci doctrina
- nu mai spun ca merg la biserica - ca de fapt nici nu e o Biserica - ci spun ca merg la "adunare".
- lor nu le vorbeste preotul - ca de fapt nici nu e Preot al Dumnezeului Prea Inalt - ci le vorbeste pastorul.
- nu au nasi ci "familie de onoare".
- neavand mantuire ii duc si pe altii in ratacire spunand ca mantuirea exista si in afara bisericii adica ceva in genul "daca esti in mijlocul oceanului poti ajunge la tarm si inotand". Este posibil, dar foarte putin probabil sa se intample asta.
- ei nu au slujbe ci servicii iar serviciile lor nu sunt mantuitoare ci "inaltatoare" sau "frumoase"
- nu au impartasanie ci "masa"

Totul e mai frumos si mai modern la ei, nu-i asa?

Apoi ii mai vezi pe unii "pocaiti" ca vin la slujbele de inmormantare ale ortodoxilor si spun "Pai daca mortul nu s-a pocait (pocait = trecut la neo-protestanti) in timpul vietii acum degeaba-i mai canta preotul la ureche".
Mergi la o adunare de-a lor din curiozitate si auzi cum pastorul ii da sus si tare cu "ce lagatura sa fie intre un credincios si un necredincios" in timpul catehezei pentru tineri adica dragi tineri pocaiti voi sunteti o natiune de preoti, o natiune aleasa, asa ca nu carecumva sa va amestecati cu paganii (ortodoxii).

Apoi, dupa multa otrava raspandita prin radio, televiziune si locurile lor de adunare vin si zic ca ei vor pace si vor ca bisericile sa fie puternice si poate intr-o zi unite.
Singura mea alinare este un adevar proorocit de mult de Vaile cel Mare cum ca cei picati in eresuri tind sa se intoarca la religia din care au venit, pentru ca desi au intristat pe Duhul Sfant prin aderarea la eresuri, Acesta nu i-a lasat de tot in ratacire din pricina Botezului pe care l-au primit.
Statisticile confirma proorocirea: 80% din cei ce s-au dus la diverse secte se intorc in timp la religia din care au facut parte initial (gasiti documentatie in acest sens).

Asa ca ai pus inceput bun cand te-ai intors pe forumul crestin ortodox. Acesta este primul pas. Felicitari si
Doamne ajuta!!!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 23.09.2009, 21:19:33
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Cred ca avem foarte mari probleme cu intelegerea, eu nu ziceam k a te aduna regulat si a citi din scriptura e rau ci ziceam ca oricine se poate aduna , citi, canta, asta nu inseamna ca sunt biserica lui Hristos,
traire morala au si ateii
intalniri regulate au si mormonii, masonii, scientologii etc
Ba am inteles. Numai ca am venit si cu ceva completari.

Pe langa faptul ca se aduna impreuna si se roaga numai lui Dumnezeu, canta spre slava lui Dumnezeu si fac fapte morale, ce ar trebui sa mai faca oamenii pentru a fi biserica lui Hristos? Incercati sa scoateti mai bine in evidenta "insuficienta" acestor insusiri care pot fi si ale unor "bande de razvratiti".

Ce trebuie sa faci ca sa fii din biserica lui Hristos? Va rog sa nu-mi raspundeti ca, pur si simplu, trebuie sa fie membru al unei biserici pe care unii o considera ca fiind Biserica lui Hristos. Concret. Ce trebuie sa faca un crestin autentic?
Reply With Quote
  #67  
Vechi 23.09.2009, 22:58:55
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Ba am inteles. Numai ca am venit si cu ceva completari.

Pe langa faptul ca se aduna impreuna si se roaga numai lui Dumnezeu, canta spre slava lui Dumnezeu si fac fapte morale, ce ar trebui sa mai faca oamenii pentru a fi biserica lui Hristos? Incercati sa scoateti mai bine in evidenta "insuficienta" acestor insusiri care pot fi si ale unor "bande de razvratiti".

Ce trebuie sa faci ca sa fii din biserica lui Hristos? Va rog sa nu-mi raspundeti ca, pur si simplu, trebuie sa fie membru al unei biserici pe care unii o considera ca fiind Biserica lui Hristos. Concret. Ce trebuie sa faca un crestin autentic?
In mesajul meu, vroiam sa subliniez faptul ca foarte multi se aduna, canta, vorbesc, fiecare dupa propria interpretare si au pretentia ca sunt "Biserica"
bine conceptul de "Biserica" este foarte abstract la neo-protestanti , pt unii nu are niciun rol, pt altii doar decorativ, desi fiecare se ataseaza de principiile unui cult,
Ce ar trebui sa faca oamenii ca sa fie biserica lui Hristos? ar trebui sa fie in Biserica Lui Hristos, in comuniunea euharistica si tainica cu Fiul Lui Dumnezeu, in locul revarsarii harului si lucrarii Sfintelor Taine
un crestinism fara Biserica, fara Taine fara Euharistie, este doar o teorie sau in cel mai bun caz un club
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 23.09.2009, 23:30:23
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Felicitari Condor. Ai reusit sa isti o adevarata furtuna de idei. Am citit cu interes discutiile de pe acest topic. Intr-adevar, diavolul cunoaste bine Biblia, poate reproduce texte intregi, dar nu-i vibreaza inima la revarsarea Adevarului din Sfanta Scriptura pentru ca nu-l mai intelege.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 24.09.2009, 01:47:17
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Toata viata luptam pentru dobandirea Duhului Sfant si pastrarea Lui, pentru ca usor este a-l pierde!
Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni de pe acest forum CRESTIN ORTODOX, dar ma gandesc ca cei care ratacesc de la adevarata credinta, ORTODOXIA, sa incerce sa citeasca si altceva, in primul rand despre Sfanta Traditie.

Cred ca aici se pot gasi niste raspunsuri:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/secte/traditie.htm
__________________
"Intelepciunea lui Dumnezeu are o usa foarte mica. Ca sa intri prin ea trebuie sa-ti pleci capul".



http://omenirea-incotro.blogspot.com/
Reply With Quote
  #70  
Vechi 24.09.2009, 09:37:28
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Ce ar trebui sa faca oamenii ca sa fie biserica lui Hristos? ar trebui sa fie in Biserica Lui Hristos, in comuniunea euharistica si tainica cu Fiul Lui Dumnezeu, in locul revarsarii harului si lucrarii Sfintelor Taine
un crestinism fara Biserica, fara Taine fara Euharistie, este doar o teorie sau in cel mai bun caz un club
Dvs. ii vedeti pe crestini ca pe niste oameni bisericosi, atrasi de cele mistice. Eu ii vad asa cum ne indeamna Domnul Iisus Hristos si Sfintii Apostoli sa fim: plini de credinta in jertfa salvatoare a Mantuitorului si in fagaduintelel Lui si plini de ravna pentru fapte bune.

Partea bisericeasca si cea ritualica sunt foarte putin amintite in Sfanta Scriptura. Viata de credinta este strans legata de gandurile si faptele tale din fiecare zi.

Felul dvs. de gandire se reflecta si in ceea ce fac cei mai multi ortodocsi. Nu pun accent pe o viata morala si plina de grija fata de aproapele lor. Si este foarte rau. Biserica si preotii nu pot face nimic pentru acesti oameni. Locul lor nu poate fi in imparatia cerurilor. O spune clar Cuvantul lui Dumnezeu:
"Nu va inselati in privinta aceasta: nici curvarii, nici inchinatorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomitii, nici hotii, nici cei lacomi, nici betivii, nici defaimatorii, nici hraparetii nu vor mosteni Imparatiam lui Dumnezeu."(1 Corinteni 6:9,10)

"Ti s-a aratat omule ce este bine si ce alta cere Dumnezeu de la tine, decat sa faci dreptate, sa iubesti mila, si sa umbli smerit cu Dumnezeul tau?"(Maleahi 6:8)

Ca ideologie, crestinismul propovaduit de Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli este simplu. Avem nevoie de credinta in jertfa mantuitoare a lui Hristos. Aceasta credinta ne indeamna la dragostea de Dumnezeu si dragostea de semeni. Iar "dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui" (1 Ioan 5:3).

Nu stiu de unde ati scos dvs. atatea taine si ritualuri. Domnul Iisus Hristos ne-a lasat doar, ca parte ritualica, Sfanta Impartasanie, botezul si nunta. In rest, tot crestinismul se reflecta in viata de zi cu zi. (recititi Noul Testament - e plin de indemnuri si sfaturi pentru o vietuire curata). Dvs., prin multimea de datini, ritualuri si inchinari de tip pagan ati transformat Crucea lui Hristos intr-o adevarata sorcova.

Ca sa inchei in silul dvs.: un crestinism fara credinta in jertfa salvatoare a Mantuitorului, fara dragoste de Dumnezeu si fara dragoste de semeni, este mai rau decat un club. Este o frana in calea dezvoltarii spirituale si morale a omului.

Daca vreti sa vedeti care biserica este a lui Hristos, verificati in felul urmator: vedeti in care biserica omul se schimba si devine placut lui Dumnezeu. Bisericile in care omul ramane la fel cum a fost (betiv, curvar,egoist, etc), nu sunt a lui Hristos.

Last edited by condor; 24.09.2009 at 09:40:07.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dfgergheg



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Au protestantii si neoprotestantii o Traditie proprie? Florin-Ionut Secte si culte 90 14.02.2012 13:25:48
problema mea... soulonfire Generalitati 41 18.08.2011 21:46:52
am si eu o problema.. noname Umanitare 6 26.12.2008 00:16:18
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 20.06.2008 23:42:10