Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 24.09.2009, 18:36:57
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
preotii ortodocsi nu pun accent pe trairea morala?
Raspuns: Nu. Sau, poate dumneata nu stii sa faci diferenta intre a aminti despre ceva si a pune accent pe ceva.

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
dar,ai fost vreodata intr-o biserica ortodoxa?si daca ai fost ti-ai dat castile de muzica jos din urechi?(scuzama,dar ma uimeste simplitatea gandirii tale).ai stat de vb cu un preot vreodata?ai vb cu iustin parvu?ai vb cu arsenie papacioc?ai vb cu teofil paraianu?........
-Am fost, nu purtam casti (nici acum nu as purta - cand intru intr-o biserica, am un comportament respectuos, chiar daca nu este biserica mea). -
-Am stat de vorba cu mai multi preoti (am fost nevoit sa am si discutii publice cu unii dintre ei)
- Am stat de vorba cu Teofil Paraian (staretul manastirii Brancoveanu, de la Sambata de Sus - jud. Brasov). M-am spovedit la dumnealui.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 24.09.2009, 19:19:07
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Domnule,dumneavoastra constientizati ca nu intelegeti nici un mesaj cum trebuie, cum puteti crede ca sunteti in masura sa intelegeti Biblia atunci?
Am constientizat mesajul dvs. mai mult decat va imaginati. Sunt de acord cu dvs. ca poti ajunge in iad cu Biblia in mana (banuiesc ca asa ceva ati vrut sa spuneti).

Dar, mi-am permis sa raspund si la ceva ce se intelegea foarte clar din postarea dvs. : aversiunea fata de cercetarea Sfintei Scripturi. Sa nu-mi spuneti ca sunteti departe de asa ceva. Mesajele dvs. nu incurajau deloc cercetarea Cuvantului lui Dumnezeu. Dimpotriva.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul

Sunteti constient ca cei din cadrul sectelor tot descopera interpretari la foc armat si unii pot sa interpreteze doar pentru a se evidentia si ei cu ceva in cadrul comunitatii???

Daca ar avea mintea luminata cu adevarat de Dumnezeu nu ar intelege toti sectantii Biblia la unison?
Dvs. chiar credeti ca "sectantii" cerceteaza Biblia cu seriozitate si dorinta de a afla adevarul? Doar declara asta. Exista vre-o 3 sau 4 biserici neo-protestante care fac lucrul acesta in mod constiincios. Restul, doar mimeaza studiu Bibliei (si ajung, asa cum ati spus, la "descoperiri la foc automat".).

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
P.S. Ati constientizat macar pana acum, tot citind pe acest forum ca dumneavoastra nu cunoasteti toata Biblia?
Foarte corect.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
si ca nici macar nu credeti in toata Biblia de fapt?
Cat se poate de fals.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Recunoasteti ca sectantii nu prea se ghideaza de fapt dupa principiul " Sola Scriptura " ci mai mult dupa " Solo Antico Testamento" ?
" Solo Antico Testamento"?! Nu am mai auzit de asa ceva.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Va numiti crestin, credeti in Iisus Hristos dar serbati Sabatul, cand nici un crestin nu a mai serbat Sabatul dupa Invierea Mantuitorului?
Gresit. Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli au pazit singura zi din saptamana binecuvantata si sfintita de Dumnezeu, inca de la facere. Iar primii crestini, au pazit ziua a saptea (sambata).
Arhiereul Calist Botosaneanul, episcop de Arges, in "Istoria bisericeasca" din 1902, pg. 55, declara: "Ziua in care crestinii savarseau cultul lor religios la inceput a fost sambata,

Noi pazim ziua a carei Domn este Hristos. "Fiul omului este Domn si al sambetei". (Marcu 2:28)

Considerati ca nu sunt crestini cei care pazesc toate cele 10 Porunci ale lui Dumnezeu (inclusiv porunca a patra referitoare la ziua de odihna inchinata Domnului)? "Aici este rabdarea sfintilor care pazesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Iisus" (Apocalipsa 14:12)



Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Dumneavoastra va puteti numi " confesiunea" cum va doriti, insa simtiti ca nu o puteti numi "Stalpul si temelia Adevarului" si nu faceti acest lucru pentru ca NU este.
Nu v-au luat-o altii inainte, Biserica Ortodoxa este Stalpul si Temelia Adevarului

"Stalpul si temelia adevarului" este acea biserica, care are la baza Cuvantul lui Dumnezeu (Sfanta Scriptura) si se subordoneaza acestui Cuvant Adevarat.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 24.09.2009, 20:29:14
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

nu?nu se pune accent?atunci e bine.......nu stii nimic.ai fost degeaba in "BISERICA NOASTRA".ramai in "BISERICA TA DREPT-MARITOARE".e mai bine asa.......poate acolo vezi adevarul.ati impanzit lumea cu dogma voastra.ati prostit populatia infometata de dupa revolutie cu sute de tir-uri cu ajutoare materiale.dar de cele spirituale ati uitat.......cand urmeaza sa legati si homosexualitatea,fratilor intr-un hristos?dar avortul?nu va este frica de dumnezeu?voi vorbiti de sf scriptura?te-am intrebat odata si nu mi-ai raspuns.....va stiti istoria?cati la suta din membrii vostrii isi stiu istoria propriei voastre "biserici"?cate confesiuni,atatea caractere?cate confesiuni atatea gandiri?sunteti mai mult de 30000.........ti-am mai spuso si iti mai spund....sunteti 30000.....
Reply With Quote
  #84  
Vechi 24.09.2009, 23:23:31
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
.ai fost degeaba in "BISERICA NOASTRA".ramai in "BISERICA TA DREPT-MARITOARE"
Altii isi intituleaza biserica "drept-maritoare". Noi il premarim doar pe Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
.
.e mai bine asa.......poate acolo vezi adevarul.]
Adevarul nu este in nici o biserica ci il gasim in Cuvantul lui Dumnezeu. Biserica are datoria sa-l puna pe om fata in fata cu Adevarul.

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
.
nu va este frica de dumnezeu?.....
Ba ne este.

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
.
voi vorbiti de sf scriptura?.....
De ce n-am vorbi? Acceptam sa ni se demonstreze cu Sfanta Scriptura ca gresim (ma refer la cei din biserica mea).

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
.
te-am intrebat odata si nu mi-ai raspuns.....va stiti istoria?cati la suta din membrii vostrii isi stiu istoria propriei voastre "biserici"??
Unii poate o stiu altii poate nu. Ce importanta are? Important este ca fiecare sa faca voia lui Dumnezeu dupa cum este aratata in Cuvantul Sau.

Ca divertisment: dvs. va cunoasteti istoria in mod real? Stiti, spre exemplu, in ce an a fost infiintata B.O.R.?

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
.
cate confesiuni,atatea caractere?cate confesiuni atatea gandiri?sunteti mai mult de 30000.........ti-am mai spuso si iti mai spund....sunteti 30000.....
Ce treaba avem noi cu multimea de confesiuni? De ce nu considerati ca din cele 30000 (cam mare cifra) faceti parte si dvs.? Va credeti mai speciali?
Reply With Quote
  #85  
Vechi 24.09.2009, 23:49:39
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

domnule condor evident ca nu aveti dreptate, bine din moment ca pt neo-protestanti, istoria Bisericii e egal cu zero,nici nu au cum sa afle cum era organizata biserica in sec unu ,doi etc

Biblia nu este un manual de organizare a Bisericii, vedeti foarte clar ca epistolele nu se dadeau intregii bisericii, ci bisericilor locale pt diferite probleme, din Sf Scriptura nu ne reiese clar modul de organizare a Bisericii si nici practicile folosite de crestini, acestea le gasim in scrierile parintilor apostolici , pe care voi ii disconsiderati
Fara sa neg importanta si sfintenia Scripturii, trebuie sa recunosc ca Biserica prin umbrirea Duhului Sfant a dat canonul Biblic, , Biserica nu s-a format prin citirea Scripturii, termenul de Sola Scriptura apare dupa 1500 de ani, eu il consider un compromis

Ca dumneavoastra negati importanta slujbelor,(nu ritualuri, deoarece folositi cuvantu ritual in sens peiorativ) nu inseamna ca asta ar fi, asi dori insa sa cititi marturiile multor credinciosi atinsi de puterea harului sfintitor al Sfintei Liturghi, e o mare indrazneala din partea dvs sa afirmati ca Tainele harice nu au efect,
Faptul ca la ortodocsi nu se recurge la tehnici emotive de creere a unor senzatii care sa te faca sa crezi k esti cuprins de har, nu inseamna ca slujbele sunt fara har sau ca nu ating sufletele, un ortodox practicant nu ar putea sa simta nimic deosebit intr-o adunare penticostala de exempllu, ba mai mult am intalnit cazuri in care oamenii au fost socati dupa o "slujba" penticostala, datorita atmosferei de "circ" de acolo
Sunt de acord ca trebuie pus mai mult accentul pe invatatura , pe predicare, fara insa a disconsidera lucrarea harica a Sfintelor Taine si a sfintei Liturghi

la partea cu schimbarile sunt de acord cu dumneavoastra si chiar despe aceste schimbari vorbeam ca sunt exagerat de popularizate prin adunari "m-am lasat de baut, = m-am schimbat , sunt copil a lui Dumnezeu"
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #86  
Vechi 25.09.2009, 00:46:55
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

oricum,cu pocaitii nu se poate discuta.....din pacate.si nici nu avem ce discuta..........oricum problema ramane deschisa.sunt o problema pt romania?da!sunt........
Reply With Quote
  #87  
Vechi 25.09.2009, 12:14:41
unortodox unortodox is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2008
Mesaje: 41
Implicit quod erat demonstrandum

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Eu fac parte dintr-o biserica. Daca ii mai spun si "confesiune" cred ca nu supar pe nimeni. As putea sa o numesc, biserica "stalpul si temelia adevarului", pentru ca are la baza adevarul din Sfanta Scriptura, dar nu o fac pentru ca mi-au luat-o altii inainte (desi, in biserica lor, minciunile se gasesc chiar in importante scrieri spirituale).



Dogmaticii sunt intepeniti in ideologia lor si nu sunt capabili sa-si recunoasca greselile si sa schimbe dogmele.


Eu frecventez o biserica.



Noi recunoastem ca singurul Preot este Domnul Iisus Hristos. Restul, sunt simpli slujitori (pastori, prezbiteri, diaconi). Preotia pamanteasca a fost un simbol pana la venirea Adevaratului Preot. "Daca ar fi oe pamant, nici nu ar mai fi preot". (Evrei 8:4).

Vezi tu, Condor,

Sectantii au o mare problema si anume mandria spirituala, adica o mare pata pusa pe ochi, care-i impiedica sa vada adevarul. Daca le arati Soarele ei vor vedea degetul cu care le-ai indicat Soarele, daca le spui ca au intors totul pe dos, iti vor spune ca asa faceau si primii crestini, daca le spui de dogme, iti spun ca esti intepenit in ideologii si daca le spui de Preoti, iti spun ca singurul Preot este IIsus.
Pe scurt:

0. Eu nu frecventez o biserica eu sunt un madular al Bisericii.
1. Biserica este UNA la fel cum si Dumnezeu este UNUL. Ceea ce aveti voi doar cu numele se cheama biserica.
2. Melchisedec era oare pastor sau presbiter?
3. Dogmele sunt marcaje care ne ajuta sa pastram calea cea dreapta, ne aduc spre libertate si nu ne intepenesc in ele. Poate voua va place sa zburdati ca mieii pe campiile ideilor dar noua nu ne place sa ratacim Calea.

Ce am vrut sa-ti transmit prin postarea mea este faptul ca voi nu ati facut altceva decat sa intoarceti totul pe dos. V-ati jucat cu sensul Cuvintelor si asta o sa va coste enorm la un moment dat.
Pot sa va accept la nivel pur uman intrucat toti suntem intr-o comuniune tainica prin Adam, motiv pentru care am multi prieteni sectanti dar nu va pot nicicum accepta teoriile si aberatiile cu care v-au inoculat pastorii vostri ca si cand ati fi fost niste biete oi.
Sunteti asemenea lui Pilat care statea in fata Adevarului si intreaba "Ce este adevarul?".

Sincer imi pare foarte rau de voi si astept cu iubire in suflet pentru voi si prietenii mei sectanti sa va intoarceti la sanul lui Dumnezeu. Eu pot intelege prin ce treceti intrucat si eu la inceput am ratacit in erezii sectare dar Dumnezeu mi-a aratat Lumina Sa.

Sa te ajute Dumnezeu sa scapi de mandria spirituala.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 25.09.2009, 14:43:37
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul
Vezi tu, Condor,

Sectantii au o mare problema si anume mandria spirituala, adica o mare pata pusa pe ochi, care-i impiedica sa vada adevarul.
Vi se pare mandrie faptul ca ne recunoastem greselile si cautam sa le indreptam? In biserica din care fac parte exista si incurajari si spirit autocritic real.


Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul
0. Eu nu frecventez o biserica eu sunt un madular al Bisericii.
1. Biserica este UNA la fel cum si Dumnezeu este UNUL. Ceea ce aveti voi doar cu numele se cheama biserica.
Biserica lui Hristos este formata din cei care cred in jertfa Sa si pazesc poruncile lui Dumnezeu (ex:Apocalipsa 14:12)
Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul
2. Melchisedec era oare pastor sau presbiter?
Melhisedec a fost imparat si preot. Singurul care este Preot "dupa randuiala lui Melhisedec", este Domnul Iisus Hristos (Evrei cap.7).
Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul
3. Dogmele sunt marcaje care ne ajuta sa pastram calea cea dreapta, ne aduc spre libertate si nu ne intepenesc in ele. Poate voua va place sa zburdati ca mieii pe campiile ideilor dar noua nu ne place sa ratacim Calea.
Si, ce faci daca o dogma este gresita? Ai curajul sa recunosti greseal si sa o schimbi? (Ex: la inceput adventistii nu au pazit ziua a saptea, deci incalcau una din cele 10 Porunci cu buna stiinta. au avut curajul sa indrepte aceasta greseala).

Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul
Ce am vrut sa-ti transmit prin postarea mea este faptul ca voi nu ati facut altceva decat sa intoarceti totul pe dos. V-ati jucat cu sensul Cuvintelor si asta o sa va coste enorm la un moment dat.
Ce am intors pe dos jucandu-ne cu sensul Cuvintelor? Va rog sa dati un exemplu concret (daca se poate, referitor la adventisti).

Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul
Sincer imi pare foarte rau de voi si astept cu iubire in suflet pentru voi si prietenii mei sectanti sa va intoarceti la sanul lui Dumnezeu.
Ce va face sa credeti ca ne-am indepartat de Dumnezeu?

Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul
Eu pot intelege prin ce treceti intrucat si eu la inceput am ratacit in erezii sectare dar Dumnezeu mi-a aratat Lumina Sa.
Pe la ce secte ati trecut?

Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul
Sa te ajute Dumnezeu sa scapi de mandria spirituala.
Stiu ca indrazneala de a combate ceva ce nu ti se pare adevarat este considerata mandrie in randurile ortodocsilor. Noi suntem obisnuiti sa ne exprimam, chiar si in fata preotilor sau pastorilor. Singurul Cuvant pe care nu-l contestam niciodata este Cuvantul lui Dumnezeu (Sfanta Scriptura).
Reply With Quote
  #89  
Vechi 25.09.2009, 14:47:33
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
oricum,cu pocaitii nu se poate discuta.....din pacate.si nici nu avem ce discuta..........oricum problema ramane deschisa.sunt o problema pt romania?da!sunt........
Nu v-ati intrebat daca nu pot fi o solutie? Ma refer la bisericile neo-protestante serioase. Cred ca Romania ar avea mare nevoie de etica protestanta (sa nu va fuga mintea la ateii din tarile protestante).
Reply With Quote
  #90  
Vechi 25.09.2009, 16:10:14
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Rog public pe administrator sa mute subiectul la secte ca nu vreau sa le aud hulele, aberatiile si murdaria si pe forumul Generalitati .


Sa evanglelizeze apostolii astia mincinosi asemenea lui "Ellen Pinochia" pe forumul destinat lor, ca nu am intrat pe forum ort ca sa vad spamurile azs.


Libera exprimare, dar nici bataie de joc. Sa vb in tarcul lor de caprite.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dfgergheg



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Au protestantii si neoprotestantii o Traditie proprie? Florin-Ionut Secte si culte 90 14.02.2012 13:25:48
problema mea... soulonfire Generalitati 41 18.08.2011 21:46:52
am si eu o problema.. noname Umanitare 6 26.12.2008 00:16:18
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 20.06.2008 23:42:10