Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 27.08.2010, 20:50:31
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Eu zic sa nu mai desconsideri sfaturile Sfintilor Parinti si ai parintilor nevoitori din ortodoxie, ca ei si-au inchinat cu adevarat toata viata lor lui Dumnezeu, intelegerii Scripturii, si acordarea de sfaturi noua oamenilor cu mai putin har.
Nu desconsider. Te sfatuiesc dute pe topicul meu ala cu Dubii despre botez la pagina 14 si citeste postarea mea "Sa lasam fleacurile" pt Bairstow. Este un exemplu, aici vezi vezi cum Sf. Parinti au inteles GRESIT povestea uciderii lui Stefan. Tu nu trebuie sa crezi ce am scris eu ci SA CONTROLEZI tu in Biblia ta, ca sa vezi cu ochii tai. Doar cu rugaciune.
(din Faptele Apostolilor cap 6 si 7)

Iti doresc un sfarsit de saptamana fericit cu multa pace in inima.
___________________________________________
"Obiceiul de a-i judeca pe alții, de a-i critica și de a le găsi greșeli este un semn că viața noastră nu este dreaptă și că nu am simțit, personal, harul iertător al lui Dumnezeu."
Reply With Quote
  #112  
Vechi 28.08.2010, 09:02:47
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
se vede ca nu a inteles Scriptura. Nu desconsider pe nimeni.
Asa vezi tu, ca nu a inteles Scriptura. Eu zic ca ai cazut in pacatul mandriei.
Eu inteleg bine, vad mai bine, sunt mai desteapta.
Deci tu care acum ai inceput sa studiezi , singura, fara un duhovnic care sa iti desluseasca neintelesurile adanci, vezi bine, si un parinte care aproape 90 ani a studiat Biblia indrumat de duhovnicul si nasul sau calugaresc nu intelege bine. Fi atenta in capcana in care poti pica. Diavolul lucreaza in multe feluri.

ZIZO, eu am fost atee, nu am apartinut nici unei religii, am studiat si eu mult , nu neaparat ortodoxia, am fost pana acolo incat cu insusi diavolul m-am infruntat. I-am strigat vino sa te vad daca existi ca sa pot sa cred , si a venit. Deci atentie mare, ca risti sa te pierzi si sa pierzi si pe cel pe care il sfatui tu acum. Nu risca oricum ca stiu ca e important pentru tine.

Stii proverbul romanesc: cine nu are batrani sa ii cumpere. Nu a fost el spus degeaba. Ai incredere in intelepciunea lor. Va veni si vremea cand vei vedea ca au dreptate. Trebuie sa studiezi mai mult. Cand nu intelegi ceva treci peste, noteaza ce nu ai inteles si mergi mai departe. Inseamna ca inca nu vezi acolo , dar va veni vremea cand vei vedea. Lasa parerile altor oameni mai putin pregatiti. Intreaba doar pe cel care cu adevarat a studiat ani foarte multi, care si-a petrecut toate clipele in post si rugaciune , ca acela stie.

ZIZO, odata am intalnit un calugar pe drum, intamplator, pe strada, s-a oprit, m-a privit si mi-a spus: ai grija la mama ta, fereste-te. Atat. Atunci am fugit acasa plangand, i-am povestit sotului meu intamplarea si mult timp m-a framantat acest aspect. A trebuit sa treaca cativa ani de atunci ca sa vad ca a avut dreptate. Atunci l-am privit cu neincredere , ulterior as fi vrut sa il mai intalnesc , dar nu l-am mai intalnit niciodata.
Oamenii sunt atat de diferiti, fara exceptie, sa nu credem ca mamele, tatii, sotii sau copiii, nu, toti fara exceptie. Asta nu inseamna sa nu ii respectam. Asta a fost cazul meu si atat.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 28.08.2010, 09:17:19
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
pe ei cine i-a invatat? nu tot Duhul Adevarului care l-au primit de la Dumnezeu? de ce pe mine nu m-ar putea calauzi in a cerceta Scriptura? Eu nu am nici un merit, sunt o pacatoasa, si nu ma compar cu nimeni.
Scrie in N.T ca Scriptura e de folos pentru a mustra si pentru a indrepta viata omului care cauta strada dreapta ce duce la mantuire. Deci e folositoare pt MINE, eu am nevoie ca pasii mei sa fie indreptati ca sa fac voia lui Dumnezeu. Nu este de folos Sfintilor Parinti care deja sunt sfinti!! Citeste aici: Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel cap.3
"16. Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate,
17. Astfel ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit, bine pregătit pentru orice lucru bun. "
Pe ei i-au invatat duhovnicii si nasii lor in calugarie, apoi nevointa lor, si bineinteles Duhul Adevarului. In orice religie toti indeamna sa nu pleci pe un drum nestiutor singur fara calauza ca risti sa te ratacesti oricat de bine intentionata esti. Si crede-ma ca asta este o cale pe care atunci cand pleci nu o stii si are multe rascruci, un pas gresit la o rascruce si te-ai pierdut.
Vezi, Scriptura este pentru a mustra si a indrepta viata omului. Daca eu cateodata am fost mai dura cu tine, tu ai zis ca eu dau cu pietre. Nu dau cu pietre, te mustrez. Nu stiu daca fac bine, Dumnezeu sa ma ierte, dar fac ce simt. Si stiu ca ortodoxia este calea dreapta. Eu am vazut-o candva , cu siguranta ai s-o vezi si tu.
Tu zici: poate Sfanta Scriptura mustreaza pe cei care sunt deja Sfinti?
Eu zic: Sfintii Parinti au fost: oameni ca si noi mai intai, parinti duhovnici apoi, mari nevoitori in viata , care au avut nevoie si ei de mustrare candva, dar care dupa ce au murit, au devenit Sfinti. Si asta nu au ales ei si nici noi, ci numai bunul Dumnezeu.
Vezi diferenta? O vezi acum? Nimeni nu se naste Sfant si nu e Sfant in viata decat insusi Iisus Hristos.
Mustrarea o ai de trebuinta cat esti in viata.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 28.08.2010, 09:27:31
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Nu desconsider. Te sfatuiesc dute pe topicul meu ala cu Dubii despre botez la pagina 14 si citeste postarea mea "Sa lasam fleacurile" pt Bairstow. Este un exemplu, aici vezi vezi cum Sf. Parinti au inteles GRESIT povestea uciderii lui Stefan. Tu nu trebuie sa crezi ce am scris eu ci SA CONTROLEZI tu in Biblia ta, ca sa vezi cu ochii tai. Doar cu rugaciune.
(din Faptele Apostolilor cap 6 si 7)

Iti doresc un sfarsit de saptamana fericit cu multa pace in inima.
___________________________________________
"Obiceiul de a-i judeca pe alții, de a-i critica și de a le găsi greșeli este un semn că viața noastră nu este dreaptă și că nu am simțit, personal, harul iertător al lui Dumnezeu."

Ok. Pana luni sau marti cand revii, am sa studiez pasajul indicat de tine si sa vedem. Discutam pe tema asta. Dar va fi parerea mea si atat.
Multumesc, si tie la fel. Domnul sa fie cu tine.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 30.08.2010, 14:42:01
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
cineva mi-a scris pe aces forum asa: "iubiti-va unii pe altii! Si de aici aratau ca homosexualitate e buna sau poligamia." Acum te intreb, tre' sa o iau asa sau trebuie sa citesc versul fara sa-l scot din text??





Iti dau acest text din Biblie unde Sf. Pavel zice ca Dumnezeu cu intelepciunea Sa a avut un plan de veci care s-a implinit la moartea Domnului Hristos pe cruce, vorbea despre planul de rascumparare a omenirii din pacat de sub satana. Si in urma implinirii acestui plan, prin credinta in Hristos Iisus, noi putem sa ne apropiem de Dumnezeu cu indraznela si DEPLINA INCREDERE. Nimeni nu a vazut pe Dumnezeu deci nu s-ar putea apropia de EL dar putem sa ne apropiem de Cuvantul Sau cu indrazneala.
Nu vad de ce sa nu incerc singura sa inteleg Biblia, adica sub calauzirea Duhului Adevarului cerut prin rugaciune si primit la botez! Chiar daca ma voi ajuta cu Sf. Parinti ai B.O. romane cand am de discutat cu cineva dintre ai mei de aici toooot cu Biblia tre' sa-i explic ca ei nu au aceleasi scrieri ale Traditiei si apoi se complica lucrurile.
Sper sa ma fi facut inteleasa.

Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel cap 3

10. Pentru ca înțelepciunea lui Dumnezeu cea de multe feluri să se facă cunoscută acum, prin Biserică…….. După planul cel din veci, pe care El l-a împlinit în Hristos Iisus, Domnul nostru, 12. Întru Care avem, prin credința în El, îndrăzneală și apropiere de Dumnezeu, cu deplină încredere
Daca ai incerca singura sa intelegi Biblia atunci nu ai fi aici pe forum. Ai fi singura in camera ta, tu si Biblia. Atat. Dar este oare asta bine? Esti atat de mandra de tine incat iti da siguranta intelegerii corecte pe care doar inteleptii o au? Cu siguranta poti zice?: sunt inteleapta, inteleg tot, nu am nevoie de explicatiile altor oameni? Daca raspunsul tau este da, sunt inteleapta, atunci nu are rost sa mai scrii pe forum, asa o fi, cine sunt eu sa te judec pe tine? daca raspunsul tau este nu, atunci acolo unde nu intelegi cauta raspunsuri de la cei intelepti. Cine sunt cei intelepti? Oameni oarecare din diferite secte? Oameni de rand din randul bisericii ortodoxe? oamenii de pe acest forum?
Oamenii intelepti in deslusirea Scripturii sunt acei care o viata intreaga s-au smerit si s-au rugat la Dumnezeu, care au mers pe calea placuta lui Dumnezeu si de la care noi trebuie sa invatam. Acestia sunt Sfintii Parinti, acestia sunt calugarii nostrii parinti.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 30.08.2010, 15:15:43
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

ZIZO tu zici:
Chiar daca ma voi ajuta cu Sf. Parinti ai B.O. romane cand am de discutat cu cineva dintre ai mei de aici toooot cu Biblia tre' sa-i explic ca ei nu au aceleasi scrieri ale Traditiei si apoi se complica lucrurile.
Sper sa ma fi facut inteleasa.

Eu zic asa:
Crestinii ortodocsi de pretutindeni au aceleasi scrieri ale Traditiei. Sfinti Parinti, la origine provin din diferite locuri de pe glob, dar apartin uneia si adevarata biserica crestina. indiferent unde te afli pe glob, ca si crestin, daca vrei sa intelegi Biblia te ajuti cu scrierile Sfintilor Parinti , scrieri care sunt aceleasi oriunde te-ai afla. Nu confunda Traditia crestina cu traditia unei anumite tari. Sunt total diferite. Traditia crestina, nu poate fi localizata pe harta, ca apartinand unui anume popor, sau tari, asa ca e inutil sa zici despre comunitatea unde traiesti, ca ei nu au aceleasi scrieri ale Traditiei.
Nu poti explica cuiva crestinismul fara sa folosesti scrierile crestine.
Din totdeauna omul a avut parinti crestini de la care au invatat.

Iata ce spune Avva Antonie (egiptean):
2
Tot avva Antonie, cu mintea ațintită la genunea judecăților lui Dumnezeu, a întrebat: Doamne, cum de mor unii tineri, și alții la adânci bătrâneți? De ce sunt săraci unii, iar alții se îmbogățesc? De ce nedrepții se îmbogățesc, iar drepții sunt săraci?
Și iată că o voce i-a zis: Antonie, ai grijă de tine. Căci acestea sunt judecățile lui Dumnezeu, și ție nu ți se cade să le știi.

3
L-a întrebat cineva pe avva Antonie: ce să fac ca să-i plac lui Dumnezeu? Iar bătrânul i-a răspuns: păzește ceea ce-ți spun: oriunde ai merge, să-l ai pe Dumnezeu înaintea ochilor pururea; orice ai face, să ai adeverirea4(martyria, confirmare, validare.) Sfintelor Scripturi; oriunde te-ai statornici, nu pleca devreme de-acolo. Urmează-le pe acestea trei și te vei mântui.

4
I-a spus avva Antonie avvei Pimen: lucrarea cea mare a omului e să-și arunce păcatul înaintea lui Dumnezeu, și să se aștepte la ispită până la ultima suflare.

5
A spus tot el: nimeni neispitit nu va putea merge în împărăția cerurilor. Că de aceea se spune: înlătură ispitele și nimeni nu mai e mântuit.

6
L-a întrebat avva Pamvo pe avva Antonie: ce să fac? Iar bătrânul îi spuse: nu te încrede în dreptatea ta, nu te frământa pentru cele trecute; stăpânește-ți limba și pântecele.5(Ceea ce intră și ceea ce iese.)

7
A spus avva Antonie: am văzut toate mrejele vrăjmașului întinse pe pământ, și am suspinat zicând: cine o să treacă printre ele? Și am auzit o voce care zicea: smerenia.

8
A mai spus: sunt unii care își chinuie trupurile cu nevoința, dar din lipsa duhului deosebirii6(diakrisis, discernământ.) s-au îndepărtat de Dumnezeu.

24
I s-a descoperit avvei Antonie în pustie: este la oraș unul asemenea ție, de îndeletnicirea lui vindecător, care-și dă prisosul celor ce au nevoie și care cântă în toată ziua Trisaghionul cu îngerii.

25
A spus avva Antonie: va veni o vreme când vor înnebuni oameni, și dacă vor vedea pe unul nesmintit, se vor ridica împotriva lui, zicând: aiurezi – pentru că nu va fi ca ei.



ZIZO ai citit la 8? Fi atenta sa nu cazi si tu asa. Intelegi 24 si 25>?
Reply With Quote
  #117  
Vechi 30.08.2010, 22:34:08
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit nu ma mai impodobi cu atribute din astea ce-ti plac

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Esti atat de mandra de tine incat iti da siguranta intelegerii corecte pe care doar inteleptii o au?
nu sunt mandra de mine deloc. Din contra! Dar tie iti place mult de tot sa ma intepi!


Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Cu siguranta poti zice?: sunt inteleapta, inteleg tot, nu am nevoie de explicatiile altor oameni? Daca raspunsul tau este da, sunt inteleapta, atunci nu are rost sa mai scrii pe forum, asa o fi, cine sunt eu sa te judec pe tine? daca raspunsul tau este nu, atunci acolo unde nu intelegi cauta raspunsuri de la cei intelepti.
Nu sunt inteleapta, nu inteleg tot, nu am spus asa ceva nici nu am gandit. Dar asta nu ma impiedica sa vreau sa inteleg intai singura si apoi caut, dupa cum vezi, intelepti pe forumul ortodox. Nu gresesc in fata lui Dumnezeu daca incerc singura.

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Oamenii intelepti in deslusirea Scripturii sunt acei care o viata intreaga s-au smerit si s-au rugat la Dumnezeu, care au mers pe calea placuta lui Dumnezeu si de la care noi trebuie sa invatam. Acestia sunt Sfintii Parinti, acestia sunt calugarii nostrii parinti.
Adica ei sunt fara pacate? Ei nu pot gresi?? Esti sigura de ceea ce spui?
Reply With Quote
  #118  
Vechi 30.08.2010, 23:09:21
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Red face Crestinii ortodocsi de pretutindeni au aceeasi Sf. Scriptura

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Crestinii ortodocsi de pretutindeni au aceleasi scrieri ale Traditiei.
Or fi avand daca zici tu, dar iti inchipui cat de greu sau poate imposibil imi va fi ca sa gasesc aceeasi carte in romana si in japoneza. Pe cand Biblia exista in ambele limbi si e clara, fara pareri in stil romanesc sau oriental.
Nu uita ca Biblia este CUVANTUL LUI DUMNEZEU. citez din ea: "16. Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate."

Da-mi un citat din scrierile Traditiei care afirma sunt insuflate de Dumnezeu.
De ce Dumnezeu nu a lasat scris in N.T. ca ar fi mai iesit scrieri inspirate de EL cu trecerea timpului? Din contra ne-a avertizat ca la Biblie nu trebuie sa se mai adauge nimic.

citez: "De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta; 19. Iar de va scoate cineva din cuvintele cărții acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieții și din cetatea sfântă și de la cele scrise în cartea aceasta. "
Daca sta scris ca nici nu trebuie sa se adauge nici sa se scoata din Carte cum de ies Sf. parinti ca ciupercile dupa ploaie? si zic ca botezul se facea la copiii mici contrazicand ceea ce sta scris in Cuvantul lui Dumnezeu??


Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
3
L-a întrebat cineva pe avva Antonie: ce să fac ca să-i plac lui Dumnezeu? Iar bătrânul i-a răspuns: păzește ceea ce-ți spun: oriunde ai merge, să-l ai pe Dumnezeu înaintea ochilor pururea; orice ai face, să ai adeverirea4(martyria, confirmare, validare.) Sfintelor Scripturi; oriunde te-ai statornici, nu pleca devreme de-acolo. Urmează-le pe acestea trei și te vei mântui.
ADEVERÍ = a se confirma, a se împlini, a se îndeplini, a se realiza.
Deci Antonie a sfatuit pe acel "cineva" oriunde va trai sa confirme, sa implineasca, sa indeplineasca sa realizeze ceea ce sta scris in Sfanta Scriptura.
Frumos, este si ideea mea aceasta. Si eu incerc sa fac asta ca inainte nu ma interesa deloc Scriptura. Acelasi lucru am descoperit si eu in Scriptura chiar daca m-am hotarat de putin timp sa ascult de Dumnezeu, chiar daca nu am dedicat toata viata lui Dumnezeu.
Te rog sa-ti amintesti de talharul care s-a pocait pe cruce, ca urma sa ajunga in Imparatie chiar daca nu a trait cum dorea Dumnezeu pana in acel moment. Daca el ajunge in Imparatie eu nici macar nu pot sa inteleg Cuvantul lui Dumnezeu? adica cu el, Dumnezeu a fost extraordinar de bun iar pe mine nu ma ajuta nici in aceasta intelegere a indicatiilor care ne-a lasat scrise? Eu nu am nici un merit, dar ala de pe cruce avea???



Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
25
A spus avva Antonie: va veni o vreme când vor înnebuni oameni, și dacă vor vedea pe unul nesmintit, se vor ridica împotriva lui, zicând: aiurezi – pentru că nu va fi ca ei.
mi se pare ca de pe forumul acesta s-au ridicat impotriva mea multi de tot si nu doar mi-au zis ca aiurez ci m-au facut cu "ou si cu otet", mincinoasa, pacatoasa, eretica.. ca nu judec deloc, sectare...chioara...etc. Oare de ce?
Reply With Quote
  #119  
Vechi 31.08.2010, 08:27:16
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
nu sunt mandra de mine deloc. Din contra! Dar tie iti place mult de tot sa ma intepi!




Nu sunt inteleapta, nu inteleg tot, nu am spus asa ceva nici nu am gandit. Dar asta nu ma impiedica sa vreau sa inteleg intai singura si apoi caut, dupa cum vezi, intelepti pe forumul ortodox. Nu gresesc in fata lui Dumnezeu daca incerc singura.



Adica ei sunt fara pacate? Ei nu pot gresi?? Esti sigura de ceea ce spui?
Draga mea nu te intep, dar tu singura ai spus ca Sfinti Parinti gresesc in interpretare. Ca nu ai nevoie de ei si ca doar Biblia este valabila. Intelepti pe forumul ortodox nu cred ca ai sa gasesti. Aceia nu stau pe forumuri si discuta ca adevarat se spune , in patericul atonit:

``Deseori, părinții de la Muntele Athos spun:
– Dacă ar trebui să rămânem tăcuți, când credința noastră trebuie apărată împotriva ereziilor, care ar fi rostul șederii noastre pe aceste stânci atât de mulți ani?
– Dogmele nu pot intra în Piața Comună, așa cum intră bunurile materiale.``

Aici dogmele inseamna invatatura crestina ortodoxa.

Daca am spus ca adevaratii intelepti crestini de la care sa invatam, sunt pe calea lui Dumnezeu si ca toata viata s-au smerit, asta nu inseamna ca sunt fara de pacate. Nu interpreta gresit spusele mele.

Avva Antonie incerca sa nu doarma de loc noaptea si sa se roage incontinuu. Apoi spunea: hai rob rau atipeste o ora si e de ajuns.

Deci vezi ca el se socotea pacatos, rob rau, si somnul il socotea lenevie si lipsa de rugaciune continua. Dar noi acum dupa mii de ani putem spune despre el ca era un Sfant. Poti tu sa te rogi continuu fara oprire, zi si noapte si sa atipesti o ora pe scaun si atat? asa cum facea Sfantul Avva Antonie?

Am dat exemplul asta ca sa vezi ca nu exista om fara de pacate dar faptele noastre placute lui Dumnezeu trebuie sa fie mereu mai multe decat pacatele noastre. la acesti Sfinti Parinti au fost atat de multe faptele bune incat au putut ajunge Sfinti dupa moarte.
La multi dintre noi astazi, oamenii de rand , cu adevarat este exact asa cum spune in Patericul egiptean Avva Arsenie:

``Spunea avva Daniel: ne povestea avva Arsenie ca despre altul (dar eu cred că era el) că ședea un bătrân în chilia lui, și iată că un glas i-a spus: hai și îți voi arăta lucrările oamenilor. Și ridicându-se ieși. Și l-a dus într-un loc anume și i-a arătat un negru tăind lemne, și făcând un snop mare. Și încerca să-l duce și nu putea, și în loc să-l ușureze, mai tăia lemne și adăuga snopului, și a tot făcut așa. Apoi înaintând i-a arătat un om pe un lac și scoțând apă din el, pe care o turna într-un vas ciuruit, și apa se scurgea în lac. Apoi i-a zis: hai să vezi și altceva. Și a văzut un templu și doi oameni călări care duceau o grindă de-a curmezișul. Și voiau să intre pe ușă și nu puteau din pricina grinzii. Și nici unul nu se smerea să-i facă loc celuilalt, și de asta rămâneau înaintea porții.
Aceștia sunt, spuse, cei care duc cu slavă deșartă jugul dreptății și nu s-au smerit ca să se îndrepte singuri, să umble pe calea strâmtă a lui Hristos; de aceea și rămân în afara împărăției lui Dumnezeu. Tăietorul de lemne e cel cu multe păcate, care în loc să se căiască mai adaugă alte păcate la ale sale. Și vărsătorul de apă e cel care face fapte bune, dar adăugându-le și unele rele, prin asta le pierde și pe cele bune. Trebuie să vegheze omul la faptele sale, ca să nu se ostenească în zadar.``

Iata vorbe simple dar pline de intelepciune.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 31.08.2010, 08:54:29
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Or fi avand daca zici tu, dar iti inchipui cat de greu sau poate imposibil imi va fi ca sa gasesc aceeasi carte in romana si in japoneza. Pe cand Biblia exista in ambele limbi si e clara, fara pareri in stil romanesc sau oriental.
Nu uita ca Biblia este CUVANTUL LUI DUMNEZEU. citez din ea: "16. Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate."

Da-mi un citat din scrierile Traditiei care afirma sunt insuflate de Dumnezeu.
De ce Dumnezeu nu a lasat scris in N.T. ca ar fi mai iesit scrieri inspirate de EL cu trecerea timpului? Din contra ne-a avertizat ca la Biblie nu trebuie sa se mai adauge nimic.

citez: "De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta; 19. Iar de va scoate cineva din cuvintele cărții acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieții și din cetatea sfântă și de la cele scrise în cartea aceasta. "
Daca sta scris ca nici nu trebuie sa se adauge nici sa se scoata din Carte cum de ies Sf. parinti ca ciupercile dupa ploaie? si zic ca botezul se facea la copiii mici contrazicand ceea ce sta scris in Cuvantul lui Dumnezeu??
In primul rand vreau sa spun ca sunt pagini web ca sa poti citi aceste scrieri si ba mai mult traduce in orice limba doresti. Iata una: www.pateric.ro, apoi filocaliile. cauta pe google si vei gasi inclusiv download-area lor. vrei nu vrei crestinismul vine de la Rasarit, ortodoxia este biserica rasariteana. Oriental este cu totul altceva. Nu confunda orientalul de unde vine islamul cu rasariteanul. Este ceva cu totul diferit.

Acum, da, la Biblie nu trebuie adaugat nimic. Dar tu nu ai trecut un prag mare de intelegere. Scrierile Sfintilor Parinti nu sunt texte care se adauga Bibliei. Sunt invataminte si sfaturi cum sa citim si sa intelegem Biblia. Accepti interpretarile diferitilor oameni, si nu accepti interpretarile Sfintilor Parinti?
Sfintii Parinti nu ies ca ciupercile dupa ploaie, multe erezii spui tu. Sfintii Parinti nu scot si nu adauga nimic Scripturii. Doar sfatuiesc oamenii care vor sa asculte cum sa citeasca si sa inteleaga Biblia. Atat. Da-mi doar un exemplu de Sfant Parinte care a modificat Biblia.

Este vrerea lui Dumnezeu ca un om sa devina Sfant dupa moarte. Nu a lor si nici a oamenilor. Iata din Patericul atonit:

``În zona dintre Marea Lavră și Kafsokalivia, cu mult timp în urmă, a locuit un bătrân călugăr numit Panaretos. Într-un timp, s-a hotărât să facă o grădină în fața chiliei cu scop dublu: pentru a se osteni și pentru a avea o mângâiere în asprul deșert din recolta grădinii. După trudă și sudoare, timp de multe zile, săpând în acel loc pietros, a lovit o piatră netedă, a ridicat-o cu greutate și acolo a văzut un mormânt în care zăcea un trup îmbrăcat în veșminte sfinte de preot, ca și cum ar fi fost îngropat ieri. Acest trup răspândea o minunată mireasmă.
Părintele Panaretos fusese acolo pustnic timp de peste 50 de ani, dar nu auzise niciodată de viața sau moartea vreunui renumit pustnic, ca acela din mormânt. După primele emoții, a început să plângă, rugându-se: «Sfinte al lui Dumnezeu, dezvăluie-mi cine ești și câți ani ai trăit în acest loc pustiu. Îți mulțumesc că mi-ai destăinuit sfântul tău lăcaș, mie, nevrednicului».
Părintele Panaretos, bătrân evlavios cum era, a rămas treaz toată noaptea, rugându-se și cugetând, deoarece hotărâse să povestească despre găsirea sfintelor moaște la Sfânta Mănăstire Marea Lavră. Dimineața devreme a adormit și l-a visat pe sfântul necunoscut, care i-a vorbit aspru.
– Ce faci aici, Avva?
– Sfinte a lui Dumnezeu, m-am gândit să dau de știre Mănăstirii Lavra să vină să te ia, pentru că ești uitat și părăsit aici, a răspuns părintele înspăimântat.
– Noi nu ne-am ostenit împreună, așa că de ce vrei să-mi muți trupul? M-am nevoit aici peste 50 de ani. Pune-mă înapoi, te rog. Pune piatra de mormânt la loc și nu dezvălui nimic nimănui cât vei trăi.
Bătrânul Panaretos s-a trezit, a acoperit mormântul și s-a simțit mai bine. S-a rugat totdeauna sfântului necunoscut. După ce a ajuns destul de bătrân și a venit să locuiască în Kafsokalivia, puțin înainte de a muri, a povestit părinților ce s-a întâmplat, fără să dezvăluie locul sau alte amănunte.``
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunat Anna Alte Religii 14 07.11.2017 18:59:48
toti sfintii florin112 Sfinti Parinti (Patrologie) 8 10.01.2013 18:47:12
Fără dragoste, viața nu are sens! - Un text minunat laurastifter Generalitati 7 27.07.2011 22:09:55
Viața copilului pusă pe cântar: site-ul care lasă cititorii să voteze pentru o viață colaps Generalitati 24 23.11.2010 22:27:05
COPIL SALVAT MINUNAT DE UN CALUGAR Iustin44 Intamplari adevarate 5 13.04.2008 23:13:31