Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.11.2010, 23:02:48
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Și eu m-am gândit la asta și totuși ASCOR e și ea o asociație, care zic eu că e bună. Nu resping deloc ipoteza ta, eu încă sunt nehotărâtă în ceea ce-i privește :D Ce crezi despre ASCOR?
pai nu am avut de a face direct cu ASCORUL dar mi se pare diferit de OD si visarionism in sensul ca nu creaza o comunitate in intelesul deplin al cuvantului ci se axeaza strict pe oportunitati de impreuna-lucrare pt studenti...am auzit si chestii mai putin imbietoare despre el dar stiu ca parintele Paraianu era incantat de organizatie...cred ca merita incercat :D
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.11.2010, 23:12:41
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela87 Vezi mesajul
Cam atat, pe scurt... Oastea Domnului nu e o grupare exclusivista, o "bisericuta" formata in interiorul sau pe langa Biserica Ortodoxa ci e o grupare de oameni care vor cu adevarat sa traiasca in spiritul ortodox (cel putin asa o inteleg eu acum) si oricine e binevenit.
pai...partea ortodoxa chiar este "in interiorul" Bisericii Ortodoxe...cat despre ostasi sunt convins ca sunt crestini ravnitori care au cele mai bune intentii.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.11.2010, 23:45:59
Romina Romina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2010
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela87 Vezi mesajul
Eu m-am nascut si am crescut inbtr-o familie de ostasi (ostasi adevarati, ortodocsi cu duhovnic, postitori samd). E adevarat ca fiecare padure are uscaturile ei si (ca de altfel in intreaga BO) exista anumite curente cel putin ciudate care circula pe ici pe colo, cate unul care se simte mai sef, altul care vrea sa isi faca propria dogmatica etc insa OD, asa cum a fost creata nu e nimic mai mult sau mai putin decat o chemare catre o traire cu adevarat ortodoxa.

OD a luat fiinta intr-o noapte de Anul Nou in care pr Iosif a hotarat sa faca ceva concret pt enoriasii sai. Un grup de betivi care injurau trecand pe sub geamul casei in care el locuia i-au trezit aceasta dorinta. Recomand cartea "Istoria unei jertfe" de Train Dorz, acolo se pot vedea exact toate incercarile prin care a trecut parintele in incercarea lui de a trezi tot poporul la o viata cu adevarat ortodoxa.
Adunarile din fiecare duminica si sarbatoare dupa amiaza au luat locul diferitelor hore si sezatori in care se practicau diferite obiceiuri lumesti (dansuri, glume, bautura, etc). Tin sa subliniez ca (asa cum este scris si in "Dreptarul invataturii sanatoase") o adunare a Oastei nu ar trebui niciodata, sub nici un motiv sa se suprapuna cu Sfanta Liturghie.

Traian Dorz... Personal il consider un mare poet, un talent adevarat care a suferit ani grei de inchisoare pt credinta marturisita. Un om care a trait cu adevarat iubirea fata de Hristos, atat am dedus eu din toate scrierile sale pe care am reusit sa le citesc.

Cam atat, pe scurt... Oastea Domnului nu e o grupare exclusivista, o "bisericuta" formata in interiorul sau pe langa Biserica Ortodoxa ci e o grupare de oameni care vor cu adevarat sa traiasca in spiritul ortodox (cel putin asa o inteleg eu acum) si oricine e binevenit.
Imi spui te rog si mie unde si cand au loc intalnirile de la Oastea Domnului?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.11.2010, 23:53:42
Daniela26
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rasfoind site-ul am auzit de oastea domnului. Am dat o cautare pe youtube si am gasit filmulete cu ei. http://www.youtube.com/watch?v=-lEqL...eature=related
Ii consider eretici deoarece canta "cantari bisericesti" in "biserica" cu intrumente muzicale, ceea ce e blasfemie, neortodox.

Last edited by Daniela26; 29.11.2010 at 23:56:55.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.11.2010, 07:41:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela26 Vezi mesajul
Ii consider eretici deoarece canta "cantari bisericesti" in "biserica" cu intrumente muzicale, ceea ce e blasfemie, neortodox.
Cred că nu aveți proprietatea unor termeni. Erezia este contestarea încăpățânată a unor dogme de credință. Blasfemia (hula) este ultragierea lui Dumnezeu. Întrebări:
1) Care sunt dogmele de credință ortodoxe pe care ostașii le contestă în mod încăpățânat ?
2) Credeți sincer că a cânta Domnului folosind instrumente muzicale Îi aduce ultragiu ?
3) Vechii evrei cântau Psalmii folosind acompaniament muzical. Credeți că David Îl blasfemia pe Dumnezeu ? Curios lucru: de aceea să-l fi iubit Dumnezeu atât de mult ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.12.2010, 01:03:04
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela26 Vezi mesajul
Rasfoind site-ul am auzit de oastea domnului. Am dat o cautare pe youtube si am gasit filmulete cu ei. http://www.youtube.com/watch?v=-lEqL...eature=related
Ii consider eretici deoarece canta "cantari bisericesti" in "biserica" cu intrumente muzicale, ceea ce e blasfemie, neortodox.
Atunci inseamna ca si bizantinii erau eretici deoarece in Sfanta Sofia nu aveau una ci chiar doua orgi, ba mai mult aveau si pasarele mecanice in Sfanta Sofia care ciripeau, iar ostasii au ei lipsurile lor dar de aici pana la a fi eretici e cale lunga
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.12.2010, 01:50:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Atunci inseamna ca si bizantinii erau eretici deoarece in Sfanta Sofia nu aveau una ci chiar doua orgi,
Adevărul este că prezența orgilor la Sf Sofia este foarte controversată. În orice caz, orgile nu sunt proprii tradiției liturgice răsăritene și prezența lor ar trebui descurajată. Asta, desigur, nu înseamnă că cineva care cântă la instrumente în biserică ar dovedi erezie, ci eventual dovedește gust îndoielnic și insuficient respect pentru tradiția bizantină.

Citat:
ba mai mult aveau si pasarele mecanice in Sfanta Sofia care ciripeau, iar ostasii au ei lipsurile lor dar de aici pana la a fi eretici e cale lunga
În mod cert păsărelele mecanice erau la palat, în jurul tronului împărătesc, fiind consemnate de ambasadorii veniți din țări barbare, care erau uluiți de asemenea inginerii. Împărații bizantini investeau bani serioși în reprezentare, diplomație și spionaj. În ultimele secole, Imperiul Roman de Răsărit mai mult prin puterea diplomației sale a supraviețuit, decât prin puterea armată.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.12.2010, 23:22:03
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela26 Vezi mesajul
Rasfoind site-ul am auzit de oastea domnului. Am dat o cautare pe youtube si am gasit filmulete cu ei. http://www.youtube.com/watch?v=-lEqL...eature=related
Ii consider eretici deoarece canta "cantari bisericesti" in "biserica" cu intrumente muzicale, ceea ce e blasfemie, neortodox.

Prevederile Sf Parinti , interzic folosirea instrumentelor in timpul liturgic, ori adunarile celor din Oastea Domnului, sunt inafara timpului liturgic,
Ce ai zice, ca si unii preoti in adunarile de catehizare a tinerilor, folosesc instrumente muzicale, in special orga si chitara, pentru ai atrage, si nu sunt din Oastea Domnului, ba eu cunosc un aseamenea preot care are si functie administrativa in Biserica, este si el eretic?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.12.2010, 02:09:33
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow oastea Domnului

Iertare dar eu am taria sa spun si nu Imi este rusine ca In timpurile comuniste cind inca nu aveam mai mult de 10 ani mergeam la oastea Domnului si se adunau pe ascuns cite 10 -- 15 la cineva acasa si din ce am trait si nu putin eu stiu ca rugaciunea era pe primul plan si cIntatrile , insa rIvna cu care se adunau si se rugau Raposati mei bunici si caldura sufleteasca nu am gasito de atunci nicaieri .
Asa au fost si cred ca trebuie sa fie si astazi toti oameni far dusmanie fara ura si far a lua locul care a fost dat Lui HRISTOS CA SA JUDECE LUMEA ,VAI VAI NOUA CA NU CUNOASTEM si nici nu vrem sa cunoastem pacatele moastre ci pe ale fratilor si apropiatilor nostri le cunoastem si ne grabim sai judecam noi care ar fi mai bine sa nu ridicam ochii nostri in sus spre cer de rusine insa nu avem rusine nici de oameni si nici de Dumnezeu,tare ne place sa ne considere lumea intelepti si sa ne arate cu degetul ce buni sintem si ce bataiosi pt. credinta noastra ortodoaxa , Insa uitam cel mai elementar lucru ca MINTUITORU HRISTOS A SPUS CA UNDE VOR FI DOI SAU TREI ADUNATI IN NUMELE LUI ACOLO SI EL COBOARA IN MIJLOCUL LOR. sI nu a precizat ca unde , insa ete usor de dedus ca orcine ,se aduna In Numelele LUI nu se poate aduna la vreo fapta re pt ca El FIUL LUI DUMNEZEU ESTE BUNATAE DRAGOSTE IUBIRE SI SMERENIE SI ATUNCI NIMENI NU POATE SA FIE ALTFEL DECIT CA SI EL.
Nu este cazul sa facem noi analiza vieti fratilor nostri si sa cautam sai judecam, pentru ca fiecare pom se cunoaste dupa roada pe care o aduce .

Eu sint departe de tara In Spania si nu am fost de mult in tara insa de aici se vede multe si se poate intelege multe eu intru pe net seara si ascult Radio oastea domului si multe invataturi si nu cred ca sint ersuri sau Invataturi Inafara Biserici . acum va rog sa nu va suparati pe mine si sa va rugati si pentru mine si pentru toti cei plecati departe de de voi .

Va doresc la toti frati crestin Oartodoxi Intru IISUS HRISTOS ca sa fiti mai buni si mai iubitori de Dumnezeu si de aproapele ,si Bunul Dumnezeu sa va sfinteasca si sa va daruiasca Darul Duhuli SF. sa va faca vase alese si placute lui lucratori rIvnitotri si implinitori ai poruncilor Lui amin amin amin
Doamne si StapInul vieti mele , duhul trIndaviei ,al griji de multe,al iubiri de stapInire si al grairi In desert , nu mil da mie,
iara duhul curati, al gIndului curat si smerit, al rabdarisi al dragostei, daruieste-l mie slugi tale.
Asa , Doamne ,Imparate , daruieste -mi ca sa-mi vad gresalele mele si sa nu osIndesc pe fratele, meu ca binecuvIntat esti in veacul veacurilor amin .
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.12.2010, 18:42:07
Monalisa Monalisa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Prevederile Sf Parinti , interzic folosirea instrumentelor in timpul liturgic, ori adunarile celor din Oastea Domnului, sunt inafara timpului liturgic,
Ce ai zice, ca si unii preoti in adunarile de catehizare a tinerilor, folosesc instrumente muzicale, in special orga si chitara, pentru ai atrage, si nu sunt din Oastea Domnului, ba eu cunosc un aseamenea preot care are si functie administrativa in Biserica, este si el eretic?
Dar sa inteleg ca nu e bine sa foloseasca instrumente muzicale de acest gen? de ce?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului andreea h Dogmatica 4 01.06.2013 09:35:35
Oastea Domnului danyel Biserica Ortodoxa Romana 182 26.11.2012 23:40:50
Oastea Domnului Giorgina Alte Religii 38 28.06.2010 23:48:35
Oastea Domnului juana302 Generalitati 4 23.07.2008 15:16:43
Oastea Domnului paraschevaiasi Generalitati 2 22.02.2007 23:03:48