Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1621  
Vechi 25.03.2011, 14:50:24
georgeta florica's Avatar
georgeta florica georgeta florica is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ludovic Vezi mesajul
Si noi (N)P ne inchinam Lui. ce va face sa credeti ca daca nu folosim icoane in ritualul nostru de inchinare inseamna ca nu ne inchinam LUI?
Dvs vreti ca noi sa acceptam un mod de inchinare care Dumnezeu nu l-a poruncit dar fara sa ne oferiti un argument clar ca Dumnezeu ar accepta acest mod de inchinare.



Nu e nimeni invrajbit, si nu considera nimeni ca un vitel e totuna cu o icoana cu Maica Domnului. Nu stiu de unde aveti aceasta opinie. Problema e cu totul alta si anume : nici icoana cu Maica Domnului si nici vitelul de aur nu sunt Dumnezeu.
Dar in icoana e chipu LUI!!Daca d.voastra va uitati la o poza cu mama d-voastra ,ce vedeti ,de cine va aminteste ?V.am dat doar un exemplu ,nu se poate compara o poza cu o icoana a Domnului.Nu cumva e chipul ei si va aminteste cu drag de ea ?Pentru noi EL e DOMNUL si apoi MAICA DOMNULUI si sfintii sunt mijlocitori.
__________________
Averile comune pot fi furate, dar bogatiile adevarate nu. In sufletul fiecaruia se afla lucruri pretioase care nu pot fi luate.
  #1622  
Vechi 25.03.2011, 17:25:11
georgeta florica's Avatar
georgeta florica georgeta florica is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit o icoana a sfantului Gheorghe si nu un idol

http://www.youtube.com/watch?v=yT8cg...eature=related, poate va mai luminati si o sa faceti putina diferenta.
__________________
Averile comune pot fi furate, dar bogatiile adevarate nu. In sufletul fiecaruia se afla lucruri pretioase care nu pot fi luate.
  #1623  
Vechi 26.03.2011, 00:11:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Catalin,
Nu ai citit bine, doar la inceput am citit doar Biblia pentru ca nu imi permiteam sa imi cumpar si altele (pe langa faptul ca nici timp de citit nu prea aveam) si nici netul nu era ca acum. De atunci insa am citit o gramada de alte carti, inclusiv vietile sfintilor care de altfel imi plac destul de mult, si il felicit pe administratorul acestui site pentru ca face o munca foarte buna dand spre citire in fiecare zi din vietile sfintilor. Dupa cum vezi in vietile sfintilor, majoritatea vorbesc numai de credinta lor in Hristos, rugaciunile facute lui Hristos, totul se invarte in jurul lui Iisus. Sunt rare cazurile in care se mai pomeneste si cate vreun alt sfant anterior lor.

La cel care a dat citatul cu scosul demonilor in numele lui Iisus i-am raspuns deja, si daca are curiozitatea sa citeasca mai multe la citatul adaugat de mine, in care se arata clar ca nu se pot scoate demonii cu putere de la demon, va vedea ca a spune un astfel de neadevar este chiar pacat impotriva Duhului Sfant, din cauza ca se ia opera Duhului Sfant si se atribuie diavolului.
Cuvintele lui Iisus "nu in numele Tau am scos demoni?" au cu totul alt inteles si am raspuns deja aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1600

Am vazut acum postarea ta despre penticostali si rugaciunea inimii. Pai in cazul asta, daca tu esti convins de cele scrise, nu inteleg de ce nu mergi si tu in adunarile lor si sa le dovedesti in practica, facand rugaciunea inimii, ca ai dreptate si apoi sa le vorbesti din experienta personala, ai avea mai multa credibilitate asa, si ai dovedi ca intr-adevar le doresti binele.
Daca nu ati observat, fiecare cult sau alte religii si ateii cauta sa-si justifice apartenenta la acel cult, chiar daca ii oferi toate raspunsurile exacte. Iisus a facut minuni si a predicat in Israel, iar evreii nu au crezut in el. Iar in Sfanta Scriptura Apostolilor le-a spus Iisus sa mearga sa vesteasca, iar de la cei ce nu vor sa asculte sa plece.
Eu am scris ce am citit ca povesteau cei doi, nu e doar o poveste inchipuita. Acestia spuneau ca ei au devenit ortodocsi, ceilalti penticostali care au asistat la acel fenomen au ramas la fel. Un om nu-si schimba ideile oricat de gresite ar fi, doar el poate sa o faca, nu-l poate convinge nimeni. Mai ales daca e vorba de religie.

De exemplu dvs., aveti pareri care desi contravin parerii sfintilor spuneti ca ale dvs. sunt corecte si ei se inseala. Nu ati inteles ca si ingerii cazuti pot face "minuni"? Noi toti ne luptam ca ingerii cazuti, dar despre ispite am mai discutat la un alt topic.
  #1624  
Vechi 26.03.2011, 00:15:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ludovic Vezi mesajul
Textul din Iesire 20:4 e mai larg:

Să nu-ți faci chip cioplit și nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, și din câte sunt pe pământ, jos, și din câte sunt în apele de sub pământ!
Să nu te închini lor, nici să le slujești, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea și al patrulea neam...

Ce inseamna pentru dumneavoastra "nici un fel de asemanare"?
Gresita comparatia cu icoanele. Idolii erau muntii, soarele, stelele, apele, animalele, etc. Ei se inchinau la acestea spunand ca sunt zei.
De asemenea, idol poate insemna orice inchipuire neadevarata despre Dumnezeu, diferita fata de ceea ce El ne-a revelat.
  #1625  
Vechi 27.03.2011, 20:10:07
Barnaba Barnaba is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.03.2011
Locație: întru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2
Implicit

E duminică.
Să punem un video cu penticostali, să mai detensionăm atmosfera:
http://www.youtube.com/watch?v=d4zFQ...eature=related

Nu mai știu unde am citit că muzica creștină alungă duhurile.
O săptămână faină și Pacea Domnului!

Last edited by Barnaba; 28.03.2011 at 01:13:24.
  #1626  
Vechi 27.03.2011, 23:25:22
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

asta e muzica buna de stadion, nu de biserica.
  #1627  
Vechi 27.03.2011, 23:51:04
Barnaba Barnaba is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.03.2011
Locație: întru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2
Implicit

Nu trebuie să trăim o viata dubla.

Cântăm Domnului cu bucurie aceleași cântări de slavă și în biserica și pe stadion.
Iar cântecele deocheate nu ar trebui să le ascultăm nici pe stadion și, desigur, nici în biserica.

Scuza: „ da, am cerut muzica de pahar dar nu eram in biserică, era la o nuntă...” e șchioapă rău.
Dumnezeu ne vede pretutindeni.

În această săptămână haideți să trăim cu trezvie, ca și cum am fi în biserică!
  #1628  
Vechi 28.03.2011, 10:22:36
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Gresita comparatia cu icoanele. Idolii erau muntii, soarele, stelele, apele, animalele, etc. Ei se inchinau la acestea spunand ca sunt zei.
De asemenea, idol poate insemna orice inchipuire neadevarata despre Dumnezeu, diferita fata de ceea ce El ne-a revelat.
Catalin,
Sfintii au avut mereu pareri care contraveneau parerilor altor sfinti, fara ca asta sa le anuleze sfintenia, pentru ca sfintenia nu sta in parerile oamenilor ci in credinta ca Iisus este Dumnezeu Fiul si in ascultarea (prin fapta) a cuvantului lui Iisus. Iar cum fapta ceruta este iubirea, iata ca Sf. Augustin zice: "Iubeste si fa ce vrei". Si sunt deacord cu el. Asa ca faptul ca am unele pareri care contravin unor pareri a unor sfinti nu inseamna absolut nimic atata timp cat respect cuvantul lui Iisus. Dvs de exemplu aveti cu siguranta o parere care contravine atat parerii Sf. Ap. Pavel cat si a Sf. Ioan Gura de Aur: acceptati casatoria divortatilor al caror partener este inca in viata, contravenind astfel si invataturii Domnului, invatatura pe care sfintii nu au schimbat-o. Dvs insa o faceti pentru a respecta invatatura celor care au dat pogoraminte in ciuda cuvantului lui Iisus si a sfintilor. Iar in timp ce cuvantul lui Iisus nu va trece niciodata, cuvantul oamenilor va trece. Eu nu am zis niciodata altfel decat Domnul Iisus, asa ca in ceea ce priveste invatatura data de El, nu am pareri contrare sfintilor, dimpotriva, sunt deacord cu ei. Diferentele intervin atunci cand este vorba de alte invataturi introduse de oameni, iar in acestea nici sfintii nu au fost deacord intre ei, fara insa sa le anuleze sfintenia.

Revenind la minuni, eu stiu foarte bine ca diavolul face minuni, dar stiu si ca diavolul nu va putea niciodata sa faca minunile facute de Duhul Sfant, ba mai mult, daca cineva vede o minune care este facuta de Duhul Sfant si spune ca acea minune a fost facuta cu ajutorul Satanei, este ceea ce Iisus a numit pacat impotriva Duului Sfant, pacat care nu se iarta niciodata. Si nu se iarta pentru simplul motiv ca este un refuz de a-l cunoaste pe Dumnezeu, ori cine nu este capabil sa vada ca minunile facute de Duhul Sfant nu sunt ale diavolului, cum atunci poate spune ca accepta lucrarea Duhului Sfant pentru el si pentru altii? Dvs stiti care minuni sunt de la Duhul Sfant ca sa fiti siguri ca nu faceti pacat impotriva Duului Sfant atunci cand afirmati ca o minune vine de la diavol si nu de la Duhul Sfant?
Revenind la acei penticostali convertiti, din cate am inteles din postarea dvs, ei au facut rugaciunea inimii si in adunare nu s-a mai vorbit in limbi, de unde concluzia lor ca acolo ar fi fost satana. Deci, daca este atat de usor de dovedit, de ce nu au vorbit in public ca sa dea marturie, si apoi sa demonstreze din nou ca este cum zic ei, pentru ca oamenii sa creada si sa se lase de vorbitul in limbi? Iisus si apostolii nu faceau minunile pe ascuns ci in vazul lumii tocmai ca lumea sa creada, iar cand se alunga diavolul, nimeni nu avea nici un dubiu ca diavolul fusese acolo si ca fusese alungat, ci discutiile veneau de la intrebarea: cu ce putere se faceau toate acelea, puterea lui Dumnezeu sau a celui rau?... Dumneavoastra insa spuneti ca cei care cred in Iisus ar fi posedati pentru ca vorbesc in limbi, ori o astfel de acuzatie trebuie dovedita in mod clar, pentru ca este foarte grava.
Si eu am participat la o adunare harismatica catolico-protestanta (aceea la care fusesem chemata de prietena mea catolica si in care acea femeie catolica mi-a spus ca trebuie sa raman ortodoxa, fara ca eu sa o fi intrebat nimic). In acea adunare faceau un alt lucru total neobisnuit pentru ortodocsi: repaosul in Duhul Sfant, in care pastorul sufla peste oameni si acestia cadeau pe pamant (le fugea pamantul de sub picioare la propriu), si asa ramaneau o bucata de vreme, intinsi pe spate pe podea. Nu intru in amanunte despre ceea ce am vazut, vreau doar sa spun ca, in continuu am facut rugaciunea inimii ca sa fiu sigura ca nu se lipeste de mine duhul strain ortodoxiei care era acolo, si cu toate astea nimic nu s-a intamplat, in sensul ca acei oameni si-au vazut de repaosul lor in Duhul Sfant, iar cand a suflat pastorul si peste mine nu mi s-a intamplat absolut nimic, si nu eram singura care nu cadea, erau si dintre ai lor care nu cadeau la suflarea pastorului. Interpretarea mea finala nu a fost ca acolo era diavolul care nu m-a atins din cauza rugaciunii pe care o faceam, ci nu exclud sa fi fost intr-adevar opera Duhului Sfant care nu s-a manifestat si asupra mea din cauza necredintei mele in acea practica. Ceea ce am vrut insa sa subliniez este ca rugaciunea mea nu a facut sa inceteze ceea ce se intampla acolo. Si in plus, se pare ca la astfel de adunari, se intampla si vindecari miraculoase. Eu insa nu am vazut niciuna in acea zi, si nici asta nu m-a facut sa cred ca rugaciunea mea ar fi impiedicat vindecarile. Este absurd.

Last edited by Adriana3; 28.03.2011 at 10:27:13.
  #1629  
Vechi 28.03.2011, 12:21:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Sfintii au avut mereu pareri care contraveneau parerilor altor sfinti, fara ca asta sa le anuleze sfintenia, pentru ca sfintenia nu sta in parerile oamenilor ci in credinta ca Iisus este Dumnezeu Fiul si in ascultarea (prin fapta) a cuvantului lui Iisus.
E cam gresit, asta e conceptia neoprotestantilor care vor sa le reduca meritele sfintilor. Nu numai ca nu au avut mereu pareri diferite, dar sunt extrem de rare cazurile in care unul a avut o parere diferita, o eroare. Avem cate ceva la Fer. Augustin, iar la Sf. Grigorie de Nissa parerea despre apocatastaza. Nu puteau avea pareri diferite, pentru ca astfel erau eretici si erau antemizati. Daca ne referim la invatatura de credinta.
Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Iar cum fapta ceruta este iubirea, iata ca Sf. Augustin zice: "Iubeste si fa ce vrei". Si sunt deacord cu el. Asa ca faptul ca am unele pareri care contravin unor pareri a unor sfinti nu inseamna absolut nimic atata timp cat respect cuvantul lui Iisus.
S-ar putea sa fi inteles gresit mesajul Sf. Augustin. Acesta nu se refera la faptul ca poti crede ce vrei sau sa faci ce vrei. Chiar Fer. Augustin a facut o lista cu toate ereziile de pana la el si a luptat impotriva ereziilor.
De aceea Dumnezeu S-a revelat in Scripturi pentru ca dupa Adam oamenii au pierdut legatura directa cu El si nu mia cunosteau adevarul. Iar "dupa cum simteau" ei se inchinau la munti, la soare, idoli, etc. Unii simt ca yoga e calea cea buna, sau alte religii.
Dvs. spuneti ca dvs. sunteti mai mare decat sfintii si mai aproape de Dumnezeu, de aceea intelgeti mai bine cuvantul lui Iisus. Eu cred ca amandoi suntem la cel mai de jos nivel.
Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Dvs de exemplu aveti cu siguranta o parere care contravine atat parerii Sf. Ap. Pavel cat si a Sf. Ioan Gura de Aur: acceptati casatoria divortatilor al caror partener este inca in viata, contravenind astfel si invataturii Domnului, invatatura pe care sfintii nu au schimbat-o. Dvs insa o faceti pentru a respecta invatatura celor care au dat pogoraminte in ciuda cuvantului lui Iisus si a sfintilor.
Aceasta tine de canoane, nu de dogma. In plus v-am dat si citate. E adevarat doar ca se da o prea mare libertate, ar trebui sa fie mai restrictiva a doua casatorie.
Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Iar in timp ce cuvantul lui Iisus nu va trece niciodata, cuvantul oamenilor va trece. Eu nu am zis niciodata altfel decat Domnul Iisus, asa ca in ceea ce priveste invatatura data de El, nu am pareri contrare sfintilor, dimpotriva, sunt deacord cu ei. Diferentele intervin atunci cand este vorba de alte invataturi introduse de oameni, iar in acestea nici sfintii nu au fost deacord intre ei, fara insa sa le anuleze sfintenia.
De aceea inainte nu citea orcine Biblia, pentru ca sa nu interpreteze fiecare dupa capul lui. Fiecare protestant e un teolog. Trebuie sa fii si capabil duhovniceste sa intelegi Scriptura. Ca asa s-au nascut zeci de mii de denominatiuni.
Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Revenind la minuni, eu stiu foarte bine ca diavolul face minuni, dar stiu si ca diavolul nu va putea niciodata sa faca minunile facute de Duhul Sfant, ba mai mult, daca cineva vede o minune care este facuta de Duhul Sfant si spune ca acea minune a fost facuta cu ajutorul Satanei, este ceea ce Iisus a numit pacat impotriva Duului Sfant, pacat care nu se iarta niciodata. Si nu se iarta pentru simplul motiv ca este un refuz de a-l cunoaste pe Dumnezeu, ori cine nu este capabil sa vada ca minunile facute de Duhul Sfant nu sunt ale diavolului, cum atunci poate spune ca accepta lucrarea Duhului Sfant pentru el si pentru altii? Dvs stiti care minuni sunt de la Duhul Sfant ca sa fiti siguri ca nu faceti pacat impotriva Duului Sfant atunci cand afirmati ca o minune vine de la diavol si nu de la Duhul Sfant?
Desigur ca ingerul cazut nu poate face decat minunile lui, nu poate face minuni divine. Sunt doar copii usor de observat. In scrierile neoprotestante nu se spune care sunt minunile de la vrajmasul si cele de la Dumnezeu. Poate nu stiti, dar celelalte culte neoprotestante spun ca minunile ortodoxe sunt de la vrajmasul. Spuneti tot timpul o filozofie personala bazata pe idei neoprotestante. In ortodoxie deosebirea duhurilor era preocuparea pustnicilor. Dar am vazut ca dvs. aveti alte pareri si legate de ispitele de la vrajmasul.
Acum, sa spuneti ca acea chemare a duhurilor la penticostali e de la Duhul Sfant si ca ortodocsii fac hula impotriva Duhului Sfant ca nu recunosc asta mi se pare chiar prea mult. Daca ati auzit de smerenie, de ce credeti ca se pune accentul pe ea in ortodoxie? Aveti pareri personale din cunostinte putine despre ortodoxie si le considerati probabil adanci cugetari. Pareri personale au toti cei sapte miliarde de oamnei, ca de aceea i-a inzestrat Dumnezeu cu inteligenta. Nu BO se inseala si are numeroase greseli, cum spuneti, doar dvs. nu ati aflat inca destule cunostinte. Iar primul pas e smerenia si a intelege ca fata de sfinti noi suntem la degetul lor mic. carti despre deosebirea duhurilor exista nenumarate in ortodoxie, le putem citi chiar si de pe net. O carte esentiala e MARII INITIATI AI INDIEI SI PARINTELE PAISIE,
de Dyonysios Farasiotis. Cautati-o pe net, altfel discutam filozofie ca si neoprotestantii.
Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Si eu am participat la o adunare harismatica catolico-protestanta
Asta era problema. Daca stiti se spune sa nu mergem la ghicitoare pentru ca duhul acela se lipeste de noi si cu greu ne mai lasa. Iar ghicitoarele folosesc chiar crucea si rugaciuni.
Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
In acea adunare faceau un alt lucru total neobisnuit pentru ortodocsi: repaosul in Duhul Sfant, in care pastorul sufla peste oameni si acestia cadeau pe pamant (le fugea pamantul de sub picioare la propriu), si asa ramaneau o bucata de vreme, intinsi pe spate pe podea.
Nici nu mai e nevoie sa spuneti mai multe, pentru un ortodox e clar. Si nu are cum sa fie neobisnuit decat pentru cel ce nu a a vut niciodata televizor sau calculator: sunt peste tot filmulete din acestea.
Cred ca un sfat bun este sa reflectati asupra a ceea ce v-am spus despre lipirea duhului. E deranjant ca cineva care spune ca e ortodox sa propovaduiasca "minunile" penticostale si, mai mult, sa ii acuze pe ortodocsi. Unde ati citit dvs. un sigur rand scris de vreun ortodox care recunostea ceea ce se intampla la penticotali. Ma refer la cler sau teologi, nu la cei ca dvs. care au pareri persoanale.
Daca citeati acea carte ortodoxa de baza aflati si ca exista vindecari de la vrajmasul, cum se fac si cum vrajmasul poate face un mic bine pentru a atrage in capcana.
Nu am mult timp sa raspund la toate lungile dvs. mesaje, mai ales ca nu pare ca doriti sa aflati ceva, ci doar sa va expuneti parerile pe care le considerati fara greseala. Daca doriti sa aflati ceva, cu mare placere, o dezbatere filozofica nu stiu la ce foloseste.
  #1630  
Vechi 28.03.2011, 13:19:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barnaba Vezi mesajul
Scuza: „ da, am cerut muzica de pahar dar nu eram in biserică, era la o nuntă...” e șchioapă rău.
Dumnezeu ne vede pretutindeni.
De acord, dar nu cred ca remediul este sa punem muzica de pahar pe versuri religioase si sa zicem ca am rezolvat problema.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10