Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #551  
Vechi 01.08.2012, 10:16:48
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Din realitatea obiectivă, cea pe care și tu o cunoști la fel de bine ca mine. Doar că o negi cu înverșunare.
Mda , o realitate dura (ptr secte) : donatiile.

Pe de alta parte , care ar fi acea "realitate obiectiva" de care zici ? (te rog sa spui , si sa nu o intorci ca la ploiesti asa cum ai facut cu stefan florin)
Reply With Quote
  #552  
Vechi 01.08.2012, 10:55:04
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Mda , o realitate dura (ptr secte) : donatiile.

Pe de alta parte , care ar fi acea "realitate obiectiva" de care zici ? (te rog sa spui , si sa nu o intorci ca la ploiesti asa cum ai facut cu stefan florin)
Realitatea e că în bisericile neoprotestante (nu știu cum e în secte) donațiile nu se tezaurizează ci se investesc în proiecte (proiecte evanghelistice, proiecte sociale, etc.), unde e "duritatea" de care vorbiți?

Pe de altă parte, realitatea obiectivă cu posesiunile BOR nu e negată nici măcar de către aceasta, dimpotrivă revendică mai mult din ce nu a fost retrocedat până acum... Și nu contest din punct de vedere juridic dreptul ei de a revendica ce i-a apaținut înainte de naționalizare.
Reply With Quote
  #553  
Vechi 01.08.2012, 10:58:55
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Realitatea e că în bisericile neoprotestante (nu știu cum e în secte) donațiile nu se tezaurizează ci se investesc în proiecte (proiecte evanghelistice, proiecte sociale, etc.),
donatiile sunt insusite de catre lideri !
Reply With Quote
  #554  
Vechi 01.08.2012, 11:05:39
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
donatiile sunt insusite de catre lideri !
Vorbiți în totală necunoștință de cauză! Donațiile aparțin în totalitate Bisericii care hotărește ce face cu ele. Pe de altă parte, zecimea - nici măcar ea nu este în totalitate folosită pentru salariile pastorilor.
Reply With Quote
  #555  
Vechi 01.08.2012, 11:39:51
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Realitatea e că în bisericile neoprotestante (nu știu cum e în secte) donațiile nu se tezaurizează ci se investesc în proiecte (proiecte evanghelistice, proiecte sociale, etc.), unde e "duritatea" de care vorbiți?

Pe de altă parte, realitatea obiectivă cu posesiunile BOR nu e negată nici măcar de către aceasta, dimpotrivă revendică mai mult din ce nu a fost retrocedat până acum... Și nu contest din punct de vedere juridic dreptul ei de a revendica ce i-a apaținut înainte de naționalizare.
Din nefericire , oamenii ca tine , nu se informeaza , si risca sa para penibili cand fac astfel de afirmatii. pe deasupra , dumneata nici nu vrei sa recunosti ca padurile/aurul/terenurile SUNT donate...
IAr in cadrul Bisericii Ortodoxe Romane exista multe proiecte :
1. Catedrala Mantuirii Neamului (+cantina+clinica)
2. construiri biserici noi in tara
3. renovari picturi manastiri
4. proiecte sociale (în cuprinsul Patriarhiei Române funcționează peste 700 instituții sociale)
5. Asociatiile filantropice din cadrul BOR sunt printre cele mai importante din Romania
6. Activitati cultural-misionare.
7. proiecte anti-abandon scolar
8. asistenta pentru persoanele defavorizate (familii sarace , persoane bolnave cu hiv, batrani , persoane cu nevoi speciale)
9...... sa mai continui ?
In plus , nu mai are rost sa adaug in lista si sumele care s-au cheltuit pe aceste activitati.

Nu stiu daca ai observat , dar BOR nu cheltuieste banii pe pliante/reclame , spectacole de propaganda(prozeletism) , emisiuni la OTV, standuri cu carti "de sanatate fizica si spirituala" precum bisericile sectante neoprotestante (azs , penticostali , baptisti , mI, "evanghelisti").

surse:
http://www.basilica.ro/ro/stiri/acti...011__8442.html
http://www.basilica.ro/ro/comunicate...aseb_5456.html
Reply With Quote
  #556  
Vechi 01.08.2012, 13:36:59
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Nu stiu daca ai observat , dar BOR nu cheltuieste banii pe pliante/reclame , spectacole de propaganda(prozeletism) , emisiuni la OTV, standuri cu carti "de sanatate fizica si spirituala" precum bisericile sectante neoprotestante (azs , penticostali , baptisti , mI, "evanghelisti").

surse:
http://www.basilica.ro/ro/stiri/acti...011__8442.html
http://www.basilica.ro/ro/comunicate...aseb_5456.html
La noi a venit o data un individ in scoala, cu tot felul de aparate de masurat diverse, deci nu pomenea nimic de vreo confesiune. Dupa ce a masurat profesorii, a inceput sa scoata diverse cartulii viu colorate de prin geanta, incerca sa le bage pe gat colegilor, le-a expus pe mese...cica toate despre alimentatie la prima vedere.

Imi amintesc de asemenea ca mi-a trecut prin maini o cartulie adventista, tot asa... cu legume si fructe viu colorate, retete, iar pe ici pe colo mai apareau si sondaje, conform carora, adventistii ar trai mai mult decat ceilalti!!!:))

Oamenii astia sunt disperati chiar cu fructele si legumele lor, dupa care abia incep sa pomeneasca de secta lor, semn ca simt si ei care e ordinea importantei :D
Reply With Quote
  #557  
Vechi 01.08.2012, 15:18:08
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
dumneata nici nu vrei sa recunosti ca padurile/aurul/terenurile SUNT donate...
Cum să nu recunosc? Sunt donate (cele care sunt donate bineînțeles), am spus eu altceva?

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
IAr in cadrul Bisericii Ortodoxe Romane exista multe proiecte :
1. Catedrala Mantuirii Neamului (+cantina+clinica)
Acest prim megalo-proiect este chiar al Neamului, căci la el contribuie toți cetățenii: ortodocși, catolici, protestanți și neoprotestanți prin consistentele donații (ah, iarăși aceste donații) din partea Statului la al cărui buget contribuie.

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
9...... sa mai continui ?
Acest al 9-lea proiect al BOR e de departe cel mai interesant.

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
In plus , nu mai are rost sa adaug in lista si sumele care s-au cheltuit pe aceste activitati.
Desigur. Asta spuneam și eu dacă ați fost atent.

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Nu stiu daca ai observat , dar BOR nu cheltuieste banii pe pliante/reclame , spectacole de propaganda(prozeletism) , emisiuni la OTV, standuri cu carti "de sanatate fizica si spirituala" precum
Am observat și jos pălăria pentru această dovadă de pragmatism în cheltuirea fondurilor! Căci -nu-i așa?- care neoprotestant va fi atât de nemintos să se reîntoarcă în B.O. în urma acestei propagande? Știu ei bine de ce au ieșit de acolo ca dintr-o clădire în curs de prăbușire...

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
bisericile sectante neoprotestante (azs , penticostali , baptisti , mI, "evanghelisti").
Cam ciudățică această alăturare biserici-sectante, hotărâți-vă; ori sunt biserici, ori sunt secte! În plus, martorii lui Iehova nu sunt biserică ci asociație, așa cum se și autodenumesc.
Reply With Quote
  #558  
Vechi 01.08.2012, 15:21:49
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
pe ici pe colo mai apareau si sondaje, conform carora, adventistii ar trai mai mult decat ceilalti!!!:))
Nu erau "sondaje", ci concluzia în urma unui riguros studiu științific. Însă, după părerea mea nu faptul că adventiștii trăiesc cu 7-11 ani mai mult ca restul populației e important, ci felul mult mai sănătos cum își trăiesc anii.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Oamenii astia sunt disperati chiar cu fructele si legumele lor
Nu știu de unde ai dedus disperarea (oricum, nu adventiștii se calcă în picioare acolo unde se împart moca mici și sarmale), cert e că fructele și legumele (la care adaugă te rog și cerealele) sunt ale Domnului nu ale "lor".
Reply With Quote
  #559  
Vechi 01.08.2012, 15:44:29
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Din nefericire , oamenii ca tine , nu se informeaza , si risca sa para penibili cand fac astfel de afirmatii. pe deasupra , dumneata nici nu vrei sa recunosti ca padurile/aurul/terenurile SUNT donate...
IAr in cadrul Bisericii Ortodoxe Romane exista multe proiecte :
1. Catedrala Mantuirii Neamului (+cantina+clinica)
2. construiri biserici noi in tara
3. renovari picturi manastiri
4. proiecte sociale (în cuprinsul Patriarhiei Române funcționează peste 700 instituții sociale)
5. Asociatiile filantropice din cadrul BOR sunt printre cele mai importante din Romania
6. Activitati cultural-misionare.
7. proiecte anti-abandon scolar
8. asistenta pentru persoanele defavorizate (familii sarace , persoane bolnave cu hiv, batrani , persoane cu nevoi speciale)
9...... sa mai continui ?
In plus , nu mai are rost sa adaug in lista si sumele care s-au cheltuit pe aceste activitati.

Nu stiu daca ai observat , dar BOR nu cheltuieste banii pe pliante/reclame , spectacole de propaganda(prozeletism) , emisiuni la OTV, standuri cu carti "de sanatate fizica si spirituala" precum bisericile sectante neoprotestante (azs , penticostali , baptisti , mI, "evanghelisti").

surse:
http://www.basilica.ro/ro/stiri/acti...011__8442.html
http://www.basilica.ro/ro/comunicate...aseb_5456.html
Multumesc pentru acest mesaj, mi-a fost util!
Reply With Quote
  #560  
Vechi 01.08.2012, 15:53:10
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Din realitatea obiectivă, cea pe care și tu o cunoști la fel de bine ca mine. Doar că o negi cu înverșunare.
ce intelegi tu prin realitate obiectiva?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32