Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.01.2011, 22:46:37
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
de ce nu repari tu ce a gresit zeul ? ia demonstreaza-i cum se face o lume adevarata ,perfecta ? ori esti rau ca nu vrei sa faci sa dispara imperfectiunea si suferinta din lume recreand-o tu asa cum ar trebui, ori toata puterea ta se rezuma la dat din gura ?
Din cate reusesc sa-mi dau seama, dar si din ce imi spune lumea, nu am probleme cu capu'. Cel putin nu atat cat sa ma cred atotputernic. In schimb, pot sa-mi dau seama cand e conceput gresit. Cand creezi niste pasari cu aripi inutile la zbor sau orice altceva, din punctul meu de vedere se cheama ca nu esti un inginer tocmai stralucit. Inteleg cum a dus evolutia la asa ceva dar nu inteleg zeul care ar fi creat asa ceva. Mai ales daca este echipat cu pretentii de omnibenevolenta.
Citat:
cum, tu ai o minte perfecta care analizeaza intregul univers dar in acelasi timp esti impotent sa schimbi ceva in acest univers? oare nu esti la fel de impotent si in analiza ? caci o lume imperfecta inseamna si o minte imperfecta . deci mintea ta imperfecta spune "Dumnezeu e imperfect!". inseamna ca o minte perfecta (nu e cazul tau) ar fi spus opusul. ce ti-e si cu logica atee.
Nu trebuie sa fii perfect ca sa stii ca un lucru e gresit. Nu de alta, dar chiar tu ai pretentia ca stii ca evolutionismul nu este corect desi crezi ca se rezuma la intamplare, ceea ce te plaseaza la capatul opus perfectiunii. Zau ca era simplu sa intelegi ca evolutia nu e doar intamplare.
Crede-ma ca am schimbat ceva in acest univers. Nu pot sa spun ce :)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.01.2011, 09:17:55
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Ateismul se propagă prin ignoranța maselor, prin aceea că oamenii fără o gândire dezvoltată au încredere cultică în pretinsa inteligență și obiectivitate a oamenilor de știință, care de fapt sunt în bună măsură niște indivizi ducând și ei lipsă de o gândire sănătoasă.

Acest lucru se vede foarte bine în subiectul teoriei evoluției. În loc să se plece de la probabilitatea ca lucrurile să fi evoluat așa cum susține această teorie și de la care ar fi fost direcția naturală reală, se aduce ca dovadă situația existentă, adică existența fosilelor, înrudirile aparente între animale, dovezile genetice.

Dacă s-ar pleca de la probabilitate, s-ar vedea că, pe lângă faptul că viața (adică ceea ce știința numește viață) nu avea cum să apară, ea nu avea cum să evolueze de la forme simple la forme foarte complexe.

Trăim în perioada copilăriei științei, când teorii iraționale sunt luate ca adevăr și când oamenii sunt manipulați datorită spiritului de turmă.

Informați-vă fraților, nu mai luați tot ce vi se spune, nu mai credeți orice, gândiți cu mintea voastră după o documentare corespunzătoare.

În ciuda aparenței de seriozitate, știința actuală conține multă prostie și minciună, fiind un lucru omenesc, dominat de prejudecăți, preluări neverificate și alte erori.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.01.2011, 00:03:18
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nu am suficienta imaginatie (a se citi nu halucinez suficient) incat sa inteleg din textul de mai sus aberatiile scrise de tine in deschiderea topicului. Unde scrie ceva de un programator? Unde scrie ca starea initiala trebuie sa fie binecunoscuta, mai ales de catre cineva?
nu ai suficienta imaginatie? dar imaginatie sa-ti inchipui ca materia nevie devine singura viata ai ,asa?

ca la gradinita ,ca asa vrei tu :
Concisely stated, a genetic algorithm (or GA for short) is a programming technique (=facut de un programator inteligent ;stii ...programele de calculator sunt facute de programatori nu cresc in padure )that mimics biological evolution(=punct de plecare foarte clar ,nu se refera la evolutia numarului 4 sau a galaxiei Andromeda ci se refera la un spectru ingust :VIATA BIOLOGICA pe Terra ) as a problem-solving strategy(= iata SCOPUL :problem solving strategy .) ei ,comedie,algoritmii genetici au scop dar dupa cum spuneam ,teoria evolutiei(dupa parerea ateista) nefiind asistata ,controlata si condusa de o inteligenta spre un scop anume ,in nici un caz nu e dovedita de algoritmii genetici CACI NU ARE SCOP ci doar se intampla !

Citat:
Din cate reusesc sa-mi dau seama, dar si din ce imi spune lumea, nu am probleme cu capu'. Cel putin nu atat cat sa ma cred atotputernic.
ce mai conteaza acum, ca ai o insusire mai mult sau mai putin , ca daca tot te crezi atotstiutor cand ii dai sfaturi lui Dumnezeu cum ar fi trebuit sa fie lumea ,nu vad de ce nu te-ai crede si atotputernic ? :)

Citat:
Nu trebuie sa fii perfect ca sa stii ca un lucru e gresit.
te inseli amarnic.ia intreaba o curca la ce foloseste semanatoarea si plugul din curte ? iti va raspune ca alea sunt pentru a dormi ea noaptea cocotata pe ele. tu daca nu stii scopul pentru care a fost creata aceasta lume vei raspunde ca si curca. dar Cel care a facut aceasta lume ne-a spus si scopul ei( stia ca singuri nu am fi ajuns la acest adevar ,dovada sunt ateii care vor numai prin mintea lor sa priceapa lumea si nu inteleg nimic) .

Citat:
tu ai pretentia ca stii ca evolutionismul nu este corect desi crezi ca se rezuma la intamplare
1.Dumnezeu a creat lumea cu un scop precis.
2.Lumea s-a creat pe sine(macroevolutia ).

comparativ ,dupa tine,care se refera la intamplare si care la scop?

evolutionismul e adevarat ,dar numai cel observat astazi in laborator , numit microevolutionism(adaptare in cadrul aceleiasi specii) si dovedeste genialitatea Celui care le-a pus "softul" care raspunde la un numar incredibil de variabile din mediu .cat despre macroevolutionism (atom -> celula -> maimuta ->om ) e cea mai mare prostie inventata de om ,nedovedita in laborator si crezuta de evolutionisti nu pentru ca e adevarata ci pentru alte motive ,pe care le stim si noi crestinii, ca suntem si noi ...oameni si stim ce inseamna tirania placerilor trupesti.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.02.2011, 20:20:25
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Va rog sa ma scuzati ca nu am citit doar primul post initiator. Am observat ca nu are rost sa te bagi in discutii evolutionism vs creatie, sabat vs duminica, pur si simplu sunt nefolositoare si consumatoare de timp. O sa iau rolul avocatului evolutionismului, pentru ca e imoral sa lupti impotriva acestuia cu prostie; dusmanul /concurentul/adversarul trebuie privit cu respect. Va rog sa urmariti analogic punctele.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Algoritmii genetici
1.au o Functie de estimare a utilitatii.
2. au o Structura initiala binecunoscuta
3. sunt creati de un ...Programator
Teoria evolutiei
1. nu urmareste nici o utilitate (sau scop), caci e rezultatul intamplarii oarbe dupa cum pretind chiar ....evolutionistii ( e un proces NE-rational si prin urmare habar nu are ce inseamna utilitate,dara-mi-te sa "urmareasca" asa ceva)
2.nu stie nimic despre structura initiala(cum a aparut prima celula).
3.afirma ca nu exista nici un programator(Dumnezeu).
Teoria creationista
1.lumea a fost creata cu un scop bine determinat.
2.explica cum a fost creata structura initiala
3.are un Programator foarte clar.

ateii si ratiunea,baba si mitraliera!
Citat:
Algoritmii genetici
1. Teoria probabilitatilor e stalpul descrierii stiintifice a lumii inconjuratoare asa cum o stim.
2. structura initiala nu este binecunoscuta de mine, cat si de 98% din userii forumului
3. Programatorii-cercetatori sunt unii dintre cei mai inteligenti oameni, ei folosesc matematica in simularile lor virtuale, care sunt simulari adecvate si acceptate de societatea stiintifica; ei folosesc metode stiintifice corecte. Faptul ca au fost descoperiti de catre un programator nu are nicio relevanta pentru acest caz; si eu sunt programator si in acelasi timp cititor de beletristica, asa cum altii sunt programatori si dr. in genetica in acelasi timp.
Teoria evolutiei
1. nu e rezultatul intamplarii oarbe (habar nu ai de evolutionism, pana si termenul de evolutie e sugestiv si generic, insa cred ca ti-a scapat...), e un proces rational si prin urmare habar nu are ce vrei sa spui cu "nu are utilitate"
2. se stie aproape totul despre primii aminoacizi, primele proteine, primele lanturi de proteine cat si despre structura initiala a primei celule, cum a aparut ea si in ce conditii; de fapt, chiar s-a realizat o experienta prin care s-a si obtinut ceva de genu' in laborator - era chiar un topic dedicat pe acest forum:"s-a obtinut viata in laborator". Ceea ce nu se stie insa (si ceea ce confuzi tu) e de unde provin aceste caramizi a vietii; toate erau acolo in supa primordiala gata sa reactioneze.
3. teoria evolutionista nu include prezenta sau absenta lui Dumnezeu, ba chiar poate sa fie neutra; teoria evolutionista e o ipoteza care incearca sa explice cum a aparut si a evoluat viata pe pamant si nu inexistenta lui Dumniezo (Vaticanul chiar accepta ideea evolutionismului). Insa daca se dovedeste a fi adevarata, sansele existentei unui Demiurg ar scadea simtitor, odata cu nulitatea a catorva pasaje din Biblie.
Teoria creationista
1. lumea a fost creata cu un scop bine determinat.
2. Structura initiala?! Amesteci constient afirmatii bazate pe stiinta si rationament cu afirmatii bazate pe credinta si sentimente. Se numeste ghiveci.
3. are Dumnezeu.

crestinii si ratiunea, baba si mitraliera!
Sa recapitulam: din 9 puncte, ai dreptate in 2 (partial). Iti doresc mult succes in finalizarea topicului si in a ajunge la concluzii. De fapt, eu chiar acum am migrat de pe topicul Univers/Cosmos unde se vorbea despre infinitate si finitate. M-am inselat. Exista infinit: discutia asta.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 11.02.2011 at 20:26:43.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.03.2011, 23:14:29
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit burden of proof

@flying&Traditie:

Poate s-a pierdut ideea in schimbul de replici dar tot nu am aflat ce carti/articole stiintifice va sustin afirmatiile. Faceti tot felul de afirmatii despre evolutie dar nu aduceti nicio dovada. Dati si voi macar o sursa necreationista care sa va sustina opiniile. Am tot auzit de la voi ca evolutia se bazeaza pe intamplare si atat. N-am citit eu foarte multe carti despre evolutie dar nici macar una nu spunea asa ceva. "Culmea", toate sustineau ca evolutia nu inseamna intamplare asa cum masina nu inseamna roti.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.03.2011, 22:11:54
lugrez lugrez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
Tu susții că selecția naturală ar fi opusă întâmplării ceea ce e o aberație din două motive:

-selecția naturală tot în cadrul hazardului se manifestă, potrivit t.e.
-selecția naturală e un mit fabricat ca să susțină teoria evoluției.
Fii atent la un exemplu. Aici avem inaltimi aleatoare:

Cod:
* *
****  **
********
După cei excesiv de inalti mor (cost energetic mare, coane Fanica, necesita efort mare la hranire), avem asa:

Cod:
 * *  **
 * *****
Curat aberatie, n-am ce zice. Numai daca nu pricepi lucruri elementare precum faptul ca orice caracteristica intra in economia biologica si influenteaza sansele de reproducere, deci de propagare a acelor caracteristici.

Caracteristici favorabile => sanse de reproducere mai mari, sanse mai mari de propagare a acelor caracteristici.
Caracteristici nefavorabile => sanse de reproducere mai mici, sanse mici de propagare a acelor caracteristici.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.03.2011, 22:45:16
submihail's Avatar
submihail submihail is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Va certati pe lucruri complexe ca sa dovediti inexistenta/existenta Proniei Dumnezeiesti.

*Anul acesta*, ateii (doar cei un pic mai deschisi la minte) isi vor da seama ca nu este nimic din intamplare. Mandria si datu' asta din coate va priveaza de ratiune SIMPLA. Nu iti trebuie ratiune de savant sa iti dai seama ca oamenii nu sunt un accident.

Culmea cum ateii au cunostinte atat de vaste incepand de la astrofizica si chimie microbiologica pana la inginerie IT si algoritmi complecsi de ajuns pe Luna.


Va indemn doar sa lasati mandria!!! Nimic mai simplu. Si daca ati da pe la un calugar mai experimentat sa va puna la curent cu ce e in jurul vostru ar fi chiar... super.

:)

PS: daca nu strapungeti stratul asta de mandrie si 'ratiune complexa', nu o sa ajungeti la partea spirituala. Eram ateu muuult mai convins decat voi. Erati mici copii pe langa mine.
Tot ce a trebuit a fost sa las mandria, sa gandesc pentru mine,ci nu sa conving pe altii, la sfatul unui bun prieten.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.03.2011, 11:01:54
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de submihail Vezi mesajul
Va certati pe lucruri complexe ca sa dovediti inexistenta/existenta Proniei Dumnezeiesti.

*Anul acesta*, ateii (doar cei un pic mai deschisi la minte) isi vor da seama ca nu este nimic din intamplare. Mandria si datu' asta din coate va priveaza de ratiune SIMPLA. Nu iti trebuie ratiune de savant sa iti dai seama ca oamenii nu sunt un accident.

Culmea cum ateii au cunostinte atat de vaste incepand de la astrofizica si chimie microbiologica pana la inginerie IT si algoritmi complecsi de ajuns pe Luna.


Va indemn doar sa lasati mandria!!! Nimic mai simplu. Si daca ati da pe la un calugar mai experimentat sa va puna la curent cu ce e in jurul vostru ar fi chiar... super.

:)

PS: daca nu strapungeti stratul asta de mandrie si 'ratiune complexa', nu o sa ajungeti la partea spirituala. Eram ateu muuult mai convins decat voi. Erati mici copii pe langa mine.
Tot ce a trebuit a fost sa las mandria, sa gandesc pentru mine,ci nu sa conving pe altii, la sfatul unui bun prieten.
"anul acesta"?! esti vreun profet necunoscut?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.03.2011, 11:06:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de submihail Vezi mesajul
Eram ateu muuult mai convins decat voi. Erati mici copii pe langa mine.
Tot ce a trebuit a fost sa las mandria, sa gandesc pentru mine,ci nu sa conving pe altii, la sfatul unui bun prieten.
iar vrajeala asta cu: eram ateu convins iar acum sunt mare credincios?
nici nu indraznesc sa te intreb pe ce se baza ateismul tau, ca iar o sa fiu facut satanism si reclamat la admin.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.03.2011, 13:42:52
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit ok !

baiatu', e un tip revoltat, probabil cu probleme mari de viata personala !
el jongleaza psihologic, fara sa-si dea seama cu argumente de tip evolutionist,pentru a-si servi cauza revoltei fata de problemele lui personale prin negarea divinitatii !

Noi,nu suntem ipocriti,desigur, si recunoastem clar, ca si noi am avut destule momente de acest gen,asa ca ,sa nu creada baiatu' ca il infieram noi pentru asa vina !!!

Concluzia e una singura ,pt baiat, mai degraba :

In toata vorbaria asta pro sau anti-creationism, omul fiinta slaba si lumeasca nu se poate detasa complet de sentimentalismul vietii sale personalede succesele sale sau de esecuri, adica,,asa ca depinde in ce zona a destinului se percepe a fi plasat si apoi vine, el smecherul sa-si construiasca discursul apeland la carje ajutatoare de tip stiintific sau religios !
Asta nu insemana insa ca omul, e total subiectiv, si in momentele sale de liniste interioara, adunand toate datele din diverse domenii ale experientei sale, si ascultand vocea limpede a logicii aristotelice,nu poate concluziona clar : mai degraba,pare ca exista Dumnezeu,ca o forta absoluta dotata cu constiinta !!!
Multe multe lucruri,si franturi de aspecte,experiente proprii sau ale altora, ne indreapta spre aceasta directie si concluzie !!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce este prostia asta cu feng shui? ingerul_pazitor Generalitati 29 07.10.2010 12:22:57
Parintele Steinhardt - CRESTINISMUL RESPINGE PROSTIA SI PASIVITATEA LAȘĂ CA PE EREZII andrei_im Generalitati 49 15.01.2010 01:01:10
uneori adevarul doare alexa.oni Generalitati 33 28.09.2008 13:36:28
CLD: "De ce nu ne doare pacatul?" vsovi Generalitati 32 06.04.2008 18:59:57