Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 31.07.2009, 14:30:50
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Ma Caminaris, ai inca mult sa inveti despre evrei.

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Pe vremea aceea nu toata lumea stia sa scrie si sa citeasca, ori cei care ar fi inteles, nu stiau o boaba. Ei aveau suflet mare dar erau indepartati si tinuti in nestiinta de catre preotii farisei (copaci fara roada dar cu frunze multe). Ei, preotii, NU VROIAU sa-l vada ca le strica ploile cu predicile Lui. Erau multumiti asa: lumea le aducea zeciuiala la templu din tot ce castiga, toata lumea le facea plecaciune pana la pamant pe unde treceau, erau bogati (si camila era mai inteleapta ca ei). Si nu vroiau sa-si schimbe o astfel de viata de huzur. Ca urmare uitasera sau n-au vrut sa stie de Mesia. Ba mai mult, le-au inchis si gura celor ce strigau: a venit Mesia! Le-au inchis-o rastignindu-L, fara sa inteleaga ca astfel fac chiar voia lui Dumnezeu!!!
Si azi,ca in trecut, Poporul Evreu este chemat "Poporul Cartii". In trecut pentru Cartea Cartilor ce au dat omenirii,carte sfanta la trei religii monoteiste,Biblia . Azi inca ne chemam asa deoarece Israel este tara cu cele mai multe publicatii anuale de carti. Cam 30 PE ZI.
Religia Judaica se sprijina pe citire zilnica din Tora. Capii evrei incep sa invete sa citeasca de la gradinita si in special cei din familii religioase,cand ajung la 6 ani la clasa intaia stiu sa citeasca si in parte si sa scrie.Evreii in general dau mare importanta instructiei siinvataturii.
In poporul ista nu o sa gasesti analfabeti.
De unde scri tu balivernele tale despre evrei? Esti abonat la un jurnal nazist-legionar sau pur si simplu inventezi singur?
Ia in consideratie un fapt istoric : Cand evreii au scris Biblia, in Europa ,multe popoare inca nu s`au dat jos din pomi.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 31.07.2009, 14:55:00
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Desigur.Israelul este un centru regional

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Moshe, uite cineva intreaba daca in Izrael exista asemena oameni care vindeca. Banuiesc ca de aceea a a intrat pe Iudaism.
Ai auzit de cineva pe la voi care face vindecari?
pentru vindecarea bolnavilor.Avem 11 spitale mari,de la 1500 la 7500 de paturi. Cel mai renumit este Spitalul Tel Hashomer care este renumit nu numai in orientul apropiat ci in lume.
La spitalele astea se dau tratamente medicale si la nu putini cetateni Palestinieni si de multe ori la persoane din toate tarile arabe, uneori inca in stare de razboi cu noi. Asta nu impiedica ca sa se faca transplantari de maduva oaselor la persoane bolnavi de Leucemia,
Tratamente de radiatii la bolnavi de cancer si altele.
Afara de spitale avem si nenumarate centre medicale care sunt de fapt spitale unde se fac operatii mai mici, ambulatorii si......

Scuzati. M`am indepartat putin de la subiect. Evreii nu cred in minuni si nu in vindecari "instant". Cei religiosi nu cred deoarece una din cele 631 de porunci care trebuie sa implineasca este sa nu mearga dupa astrologi ,scamatori care fac "miniuni" si nu dupa
"Avoda zara" (credinte straine).Evreii laici bineinteles ca nu cred in minuni .
Dupa cat vad la televizie, in SUA,sunt o groaza de secte unde este inflatie de vindecatori.

Personal, as propune unui bolnav sa capete tratament medical si sa nu piarda vreme si bani cu scamatori. In Judaism este inca o porunca care zice: Dumnezeu ajuta numai la cine se ajuta singur.
Reply With Quote
  #253  
Vechi 31.07.2009, 14:58:59
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Smile Andrei, permitemi sa-ti remarc o mica gresala,

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Moshe, uite cineva intreaba daca in Izrael exista asemena oameni care vindeca. Banuiesc ca de aceea a a intrat pe Iudaism.
Ai auzit de cineva pe la voi care face vindecari?
Tara mea se cheama Israel si nu cum au scris. In tara mea este o mare vale care se numeste Valea Izrael dar cred ca nu la ea te-ai referit.....
Reply With Quote
  #254  
Vechi 31.07.2009, 15:17:09
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit I-mi pare rau ca asta este impresia ta

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Andrei, VT si NT se intrepatrund. Am dat un citat, ce-i drept din NT, dar despre venirea mesagerului pe care il asteptau evreii, si anume ingerul Gavriil, care anunta nasterea lui Ioan, devenit apoi Sf. Ioan Botezatorul, si nasterea Pruncului, Fiu al lui Dumnezeu.
Era deci, un raspuns la afirmatia lui Moshe, precum ca mesagerul asteptat de evrei nu a venit...
Daca tot esti mediator, Andrei, ai grija si de afirmatiile jignitoare la adresa NT, din care Moishe presara cu mare darnicie.
ca te asigur ca nu este ce vreau eu. Incearca sa intelegi: Eu, evreul, ma aflu aci ca sa va raspund la intrebari despre Judaism si daca voi reusi sa fac sa inteleaga persoane de aci care nu a ideie despre Judaism si din lipsa de informatii cad prada la idei tampite, mincinoase si nu putin barbare despre evrei.
Ca evreu, tu nu poti sa ma convingi de ceva aducand citate din carte care eu nu o cred ca culmea adevarului. Mie, ca evreu, am voie,tu nu. VT este o carte in care credeti si voi crestinii si poate fi baza la discutii. Tu nu poti sa ceri de la mine ca sa cred in NT ca conditie la discutie.Eu ma straduiesc sa nu ma impiedic in cuvinte si sa jignesc religia ta si mi se pare ca fac asta cu succes deplin.
Reply With Quote
  #255  
Vechi 31.07.2009, 16:17:03
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citeste Noul Testament mai intai altfel vorbim pe limbi diferite.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #256  
Vechi 31.07.2009, 17:00:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Citeste Noul Testament mai intai altfel vorbim pe limbi diferite.
Nu Camina, Aici pe Iudaism mai intii citim VT si daca avem nelamuriri in legatura cu povestirile si Profetii Izraelului punem intrebari si asteptam pe Moshe sa ne lamureasca, atit cit stie si el.
Deci aici tema centrala este V.Testament
Reply With Quote
  #257  
Vechi 31.07.2009, 17:06:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Daca tot esti mediator, Andrei, ai grija si de afirmatiile jignitoare la adresa NT, din care Moishe presara cu mare darnicie.
Da o sa am mare grija, insa sa nu uitam ca Moshe a fost mereu atacat jignitor la persoana primul dupa care normal ca s-a aparat si el cum a putut.
Deci sa facem bine si sa ne concentram pe cunoastere si intelegere a civilizatiilor si a religiei Iudaice bazate pe VT al nostru al tuturor, nu pe frustrarile personale si sechelele de natura antisemita si legionara adunate din mers si in timp cu sau fara voia noastra
Reply With Quote
  #258  
Vechi 31.07.2009, 17:16:55
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Andrei, VT si NT se intrepatrund.
Din nou, asta este parerea crestinilor si repet pentru Moshe care poate mai are ezitari in lb romana, evreii cred ca NT a fost scris ca sa se potriveasca manusa cu VT pentru credibilitate, intelegi?
Deci astea sunt datele problemei in discutia de fata.
Acum, incearca pasnic, fara stari de tensiune si frustrari nerecurgind la NT ci exclusiv la VT sa demonstrezi esenta NT iar Moshe iti va da lamuriri din studiul sau teologic iudaic al VT, studiu care btw si multi dintre preoti, profesori de teologie si episcopii Romaniei au facut-o cu burse la Ierusalim. vezi pe cel din Cluj, de care se amintea pe generalitati
Reply With Quote
  #259  
Vechi 31.07.2009, 17:28:22
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Exista un evreu care cunoaste cel mai bine pe evrei

Exista un evreu care cunoaste cel mai bine pe evrei; si care e mai autorizat sa vorbeasca decat orice evreu; Iisus Hristos. Pe Care unii nu-l recunosc, altii Il asimileaza unui om oarecare, altii Ii diminueaza Puterea si Rangul... Iar pentru altii este viu si are putere sa invete... prin nevazute cai (de lumina, energie...) chiar si azi. Si nu prin mass-media, asta e puterea altcuiva, a potrivnicului... Iar de tine "andreicozia" e bine sa se fereasca omul. esti abscons si nu esti corect....
Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Din nou, asta este parerea crestinilor si repet pentru Moshe care poate mai are ezitari in lb romana, evreii cred ca NT a fost scris ca sa se potriveasca manusa cu VT pentru credibilitate, intelegi?
Deci astea sunt datele problemei in discutia de fata.
Acum, incearca pasnic, fara stari de tensiune si frustrari nerecurgind la NT ci exclusiv la VT sa demonstrezi esenta NT iar Moshe iti va da lamuriri din studiul sau teologic iudaic al VT, studiu care btw si multi dintre preoti, profesori de teologie si episcopii Romaniei au facut-o cu burse la Ierusalim. vezi pe cel din Cluj, de care se amintea pe generalitati

Last edited by marioad24; 31.07.2009 at 17:33:51.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 31.07.2009, 17:38:03
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Eu ma straduiesc sa nu ma impiedic in cuvinte si sa jignesc religia ta si mi se pare ca fac asta cu succes deplin.
Da, stradania ta de a nu te impiedica in cuvinte da rezultate, caci reusesti sa ne jignesti aproape la fiecare postare; si culmea ca nu se sesizeaza nici unul dintre credinciosii, care nu sunt "habotnici" (eu fiind una din cei habotnici), ca sa te mai tempereze putin. Vad ca nu deranjeaza pe nimeni invectivele tale la adresa ortodocsilor sau chiar la adresa credintei ortodoxe. Si totusi ne aflam pe site-ul CrestinOrtodox.ro ...
Nu numai ca nu ne-ai adus nici un fel de clarificare in ceea ce priveste VT, dar ne-ai umplut de postari inutile, care nu spun nimic. Eu vad prezenta ta pe acest site conditionata de o anumita decenta in vorbire si gandire.

Deci ceea ce tu numesti "succes deplin", pentru noi este "insucces deplin", caci nu ai nici un drept sa ne vorbesti in acest fel.
Ma gandesc acum la Admin; oare el ce gandeste?!?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evreii din viata mea cristipuiu Intamplari adevarate 100 26.11.2011 02:24:19
Talmudul Babilonian- cel recunoscut de Sinagogile evreiesti podolski_2 Generalitati 27 03.07.2011 13:44:15
Evreii Mesianici Danut7 Generalitati 0 23.01.2010 10:48:28
divort recunoscut de biserica? alex190 Nunta 48 05.10.2009 20:54:05
evreii jezisovi_pivo_nelej Iudaismul 28 14.07.2009 19:07:27