Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.12.2006, 13:47:30
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Ati fost vreodata deochiati?
Cum ati iesit din acea stare. Vi s-a descantat?
Ati incercat sa intelegeti in ce consta deochiul?
Faceti deosebirea, in viata de zi cu zi, intre deochiul pozitiv si deochiul negativ? Mie mi s-a parut foarte interesant ca fenomen.
Si am vazut foarte multi oameni care inconstient cred, ii deoache pe altii.


Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.12.2006, 16:54:51
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

CM, Chiar ieri preotul care preda religia la noi la scoala mi-a adus cartea "Infruntand diavolul si vrajitoria" in care am gasit un capitol special dedicat deochiului. Din punct de vedere religios, deochiul e vazut ca o "lucrare a diavolului". Se afirma apoi ca "deochiul poate afecta pe oricine care este lipsit de aparare, care nu este inzestrat cu armele necesare infruntarii diavolului: rugaciunea, postul, spovedania si Dumnezeiasca Impartasanie".
Hai sa fim seriosi! Cei mai afectati de deochi sunt copiii. Bineinteles ca se spune sa nu apelam la descantecele celor care se pricep si sa mergem la preot. Pai, pana il gasesti pe preot, iti moare copilul in brate. Mie nu mi s-a intamplat niciodata sa ma deoache cineva, dar copilului meu da! i s-a intamplat si medicul care mi-l ingrijea, deci om de stiinta! mi-a spus sa-i pun ceva rosu la manuta, el credea in deochi si chiar mi-a spus ca se poate muri din asa ceva. Stiu ca atunci cand s-a intamplat, eram pe strada, copilul a plans dintr-o data groaznic, pe urma a inceput sa se invineteasca si sa se lungeasca. O femeie care trecea pe langa mine si-a dat seama despre ce este vorba, l-a luat in brate si ce-mi amintesc e ca, la un moment dat, i-a suflat peste cap in timp ce copilul s-a linistit ca prin minune si a adormit imediat.
Nu am auzit pana acum de "deochiul pozitiv" ori nu am citit ce trebuie.
Asta stiu si eu, ca deochiul este un fenomen spontan si ca oamenii care il provoaca nu au nici o vina. Dar, pentru ca exista un dar: care sunt oamenii care provoaca deochiul si de ce numai anumiti oameni pot declansa asa ceva, inca o data, fara vina lor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.12.2006, 17:54:43
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Imagineaza-ti ca am fost deochiata acum cativa ani de un coleg de breasla.
Habar nu aveam ce este si nici nu luam in seama cand cineva pomenea de acest fenomen. radeam si ziceam ca este o prostie.
Asa ca am fost luata pe nepregatite. Cel care m-a deochiat, bineinteles ca o facea inconstient. Numai ca avea o anumita intensitate a privirii. Dupa aceea, am reluat "experienta" in mod constient si am vazut cum functioneaza.
Vorbeam de deochi pozitiv, eu l-am denumit asa pentru ca se intampla cand cineva te admira. Cred ca este si cazul care ti s-a intamplat tie, mai precis copilului tau, cineva pe strada l-a admirat si l-a deochiat totodata.
In sens negativ este cand cineva se uita "urat" la tine, cred ca stii despre ce este vorba.
Explicatia religioasa este deosebit de lipsita de continut, am cautat si eu dar, nu prea am gasit multe.
Bineinteles ca se foloseste acel uzual si atat de indragit personaj, uratul.
sa zicem ca o alta explicatie ar fi ca persoana deochiata, victima, este practic "vampirizata" energetic de cel care o deoache.
Si ca o paranteza, ai remarcat ca preotii, mai ales calugarii nu te privesc direct in ochi, isi feresc privirea, tocmai pentru ca prin ochi (poarta sufletului dealtfel) se transmite imediat orice tip de informatie, sau energie cum vrei sa spui si este posibil sa nu fii pregatit pentru intalnirea cu oamenii.
Cum te poti pazi, greu de spus.
Oricum, eu nu am apelat la descantec, care este o forma de magie si al carui principiu de functionare nu-l cunosc.
Am apelat pur si simplu la rugaciunea inimii si intr-un interval de timp scurt, dupa cascaturi interminabile, mi-a trecut asa precum venise.
Am incercat sa-i "educ" putin pe cei de langa mine, care mai sunt deochiati din cand in cand si sa-i invat sa-si rezolve singuri problema, pentru ca este foarte simplu, nu este nevoie sa apelezi la altii.
Dar oamenii nu vor in nici un caz sa-si rezolve singuri problemele, este un fel de dependenta de altii, de fapt o dependenta de propriile probleme.
Este ca si dependenta de uratul, pot spune ca a ajuns un drog pentru unii, fara de el, nu ar putea trai.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.12.2006, 18:36:24
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Cred ca doar coincidenta a facut ca zilele acestea sa am cartea de care am pomenit mai sus si sa citesc despre deochi. Stiu ca deochiul presupune un transfer de energii negative de la persoana-donator la parsoana-receptor. Mai stiu ca nu te deochi doar de foarte frumos sau foarte urat. Pur si simplu e ceva care se intampla si fiecare ar trebui sa fie cat de cat pregatit...
Cand i s-a intamplat copiluli meu, eu habar nu aveam ce e ala deochi, in casa la noi nu am auzit vorbindu-se despre asa ceva. Mama, Dumnezeu s-o odihneasca! n-a fost superstitioasa, noi copiii nu am avut probleme de asa natura ca ea sa ne pregateasca in vreun fel, insa sunt convinsa ca, daca atunci as fi realizat eu insami ce se intampla si i-as fi spun copilului rugaciunea "Tatal nostru", Lucian si-ar fi revenit foarte repede, sau eu stiu... M-am speriat tare pentru ca a fost neasteptat si eu nepriceputa...
In legatura cu calugarii si nu numai: in general, mi-e teama de oamenii care atunci cand imi vorbesc, nu ma privesc in ochi. Am eu retinerile mele, s-ar putea sa gresesc, dar... Si elevilor mei le spun sa ma priveasca in ochi atunci cand raspund la lectii sau cand, pur si simplu, vorbim. Eu am o privire extrem de patrunzatoare, dar nu am deocheat niciodata. N-as fi putut sta intre copii.
Persoanele mature sunt mai greu de educat, de invatat lucruri care, de fapt, sunt pentru binele lor. Eu am facut la scoala un club numit "Ioana" in care incerc sa-i invat pe copii cate ceva din tainele medicinii naturiste si abordez subiecte de interes general. Am vorbit pana acum mult despre superstitii. Unii copii sunt receptivi, au inteles fenomenul, insa multa rezistenta intampin la copiii crescuti de bunici sau la tara. Ei, copiii spun ca sunt credinciosi, dar ca stiu si vin cu argumente chiar ca asa este, asa se intampla in anumite imprejurari.
Dupa vacanta intersemestriala, din februarie, am sa abordez si subiectul acesta, numai ca eu insami ar trebui sa-mi lamuresc niste lucruri. Dar mateiale informative sunt, se gasesc! Si dorinta de a sti exista!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.12.2006, 18:48:24
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu stiu ce sa spun de deochi,in tara noastra exista multe superstitii,care au tendinta de a-si desfasura fenomenul in mod real tocmai pentru ca romanii cred in el.Cand am fost in Japonia cu copilul meu,i-am pus ata rosie la manuta ca sa nu se deoache,insa cumnatul meu mi-a spus ca este o minciuna si sa i-o dau jos.Asa am si facut,baietelul meu este blondut cu ochi albastri,ori pentru japonezi asemenea bebelus reprezenta o raritate si toata lumea se mira de el,uneori,in unele magazine chiar se strangeau angajatii in jurul carutului sa-l priveasca si sa se joace cu el,si timp de trei luni nu a avut nimic.In mod normal,dupa cat s-au mirat japonezii de el ar fi trebuit sa fie deocheat,dar nu sa-ntamplat,ori japonezii nu au asemenea superstitii si n-au nimic.Insa,am vazut si acolo la o emisiune tv.o femeie bolnava,posedata,care era in ingrijirea unui preot budist.Pe de o parte,intr-un fel cred ca exista o oarecare forma de deochi si,de asemeni,de descantece,am auzit despre multe cazuri,unele chiar extreme,dar nu stiu ce sa spun mai exact despre acest fenomen.Fereasca Dumnezeu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.12.2006, 19:02:11
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Ory, fenomenul exista, este o realitate recunoscuta si de biserica. Nu stiu daca ai citit cu atentie ce am scris. Nici eu nu am crezut pana nu i s-a intamplat copilului meu. Nu-i obligatoriu sa se intample oricui. Mie si fratilor mei nu ni s-a intamplat niciodata, si noi am fost copii, si noi traim intre oameni, de asta de acasa nu am stiut nimic. Deochiul nu este superstitie, este ceva ce se intampla, dar nu la toata lumea. Cu siguranta va veni timpul cand fenomenul va putea fi explicat. Ori nu a fost indelung/temeinic studiat, ori inca nu se lasa explicat fiind un fenomen foarte dificil. Nu stiu.
Faci o afirmatie care ma socheaza ca venind de la tine, pentru ca esti o persoana cu picioarele pe pamant si nu delirezi: spui ceva de o femeie posedata. Nu exista asa ceva. Da-mi voie sa te contrazic. Este vorba de o boala psihica, daca nu ma insel, epilepsia, mai de curand explicata, a carei simptome sunt puse, din lipsa de informare, pe seama necuratului. Sa nu ma faci sa cred ca esti de acord cu ceea ce s-a intamplat la Tanacu, Vaslui si ca biata Irina Cornici, cea care a murit, a fost posedata. Doamne fereste! Uite ca dau si eu in mintea lui Laurentiu, numai ca sper sa fi invocat numele Domnului la locul si momentul potrivit.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.12.2006, 19:52:53
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Silvestar,am spus ca acest fenomen poate sa capete sens si dintr-o pura superstitie,dar poate sa fie si real datorita atator relatari ale unor oameni care s-au confruntat cu asa ceva.Deci,intr-un fel sunt neutra din acest punct de vedere,si sincer,uneori cand mi se pare ca nu sunt in regula rog si eu o prietena sa-mi spuna "Tatal Nostru",sau vre-un descantec scurt stiut de la bunici,dar nu sunt extrem de increzatoare in aceste lucruri.
Cat despre fata aceia pe care am vazut-o la televizor in Japonia,nu stiu eu ce sa spun ca se-ntampla cu adevarat cu ea,fiindca nu i-am analizat situatia,spun doar ceea ce se afirma pe post de catre japonezi,si deci,am vrut sa evidentiez faptul ca se-ntampla si pe la budisti asemenea lucruri.Iar despre cazul Tanacu,din cate am auzit la televizor,cred ca acea fata era doar bolnava psihic,necesita tratamentul adecvat...tratament care,de altfel i s-a administrat in cele din urma cu o doza mult prea mare care a si ucis-o.Iar preotul si maicutele nu trebuiau sa o primeasca ca si caz de competenta bisericii.Insa,Silverstar,sa stii ca eu cred ca exista anumite cazuri care nu sunt identificate ca facand parte de latura problemelor psihice,chiar si unii doctori au facut asemenea constatari.Este usor sa dam vina pe deviatiile psihice la orice fenomen deplasat care se poate intampla cu un om,fiindca,oricum psihiatria este vasta si in acelasi timp,incompleta gasind oricand loc problemelor care ies din normal.Daca exista persoane care se ocupa cu magia neagra sau alba(impropriu spus),atunci exista si victimele acestora care lupta cu efectele acestor magii malefice,in aceasta categorie se spune ca intra si oamenii posedati,care prin puterea spirituala a credintei pot fi tamaduiti.De la varsta de 14 ani am fost foarte des prin manastiri si am intalnit cateva cazuri de acest fel,cazuri care m-au cutremurat si pentru perioada aceia m-au schimbat.Am stat chiar ceva timp la capataiul unor astfel de persoane si am putut sesiza puterea ce le domina,o forta care nu se intalneste la persoanele cu probleme psihice,putere atat fizica cat si mentala.Imi pare rau ca te dezamagesc,dar,chiar daca adopt o imagine mai realista supra lucrurilor inconjuratoare,viata mea a trepidat intr-un ritm divers si nu pot contesta anumite lucruri care nu sunt fantasme.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.12.2006, 21:05:47
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Da, Ory, eu nu sunt superstitioasa, nu am idei fixe, nu mi-e teama... Dar, a fost sa se intample... Cred, dupa cum a spus si CM, ca si singuri ne putem apara de consecintele acestui fenomen. Cu o rugaciune, cu o cruce si cu multa luciditate. Sa stii ca si eu am avut uneori momente cand simteam ca ceva nu e in ordine, dar o rugaciune spusa sau citita, candela aprinsa m-au ajutat. Nu cred ca trebuie ca neaparat sa fie cineva in preajma sau sa depindem de cineva. Puterea sta in noi si noi avem puteri nebanuite, trebuie sa nu le ignoram si sa apelam la ele, sa le folosim la nevoie.
Ory, din cate stiu eu, neuropsihiatria are inca extrem de multe semne de intrebare si necunoscute. Ca sa se ajunga la cunoasterea in intregime a omului, cel putin in aceste domenii, mai trebuie multa munca si cercetare.
Stiu, eu insami am auzit de multe ori pe medici sfatuind anumite persoane sa mearga la biserica sau la babe pentru ca in cazul lor nu mai au ce face. Cred ca exista cazurile de care pomenesti (puterea schizofrenicilor este inimaginabila, am o vecina care lucreaza la psihiatrie si-mi mai povesteste cate ceva, din cand in cand) dar aceste boli psihice nu stiu daca trebuie puse totusi pe seama posedarii. Despre tanara de la Tanacu, Vaslui se stia ca este bolnava, avea fisa la psihiatrie, ea facea urat doar pentru ca intrerupsese un tratament. Si are si parintele partea lui de vina: s-a bagat intr-un domeniu care nu era de competenta lui. Imi este foarte greu sa vorbesc. Pentru ca la fel de vinovati, dupa mine, sunt si medicii. In cazul ei exista un diagnostic prestabilit, ori preotul necunoscand simptomele unei boli psihice, a pus comportamentul ei pe seama posedarii... Asa gresesc oamenii... Dar cu timpul, lucrurile se vor lamuri, poate lumea va cauta sa se informeze mai bine si progresele vor fi evidente.
Cred ca CM ar putea veni in domeniu cu mai multe informatii decat o pot face eu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.12.2006, 21:49:06
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Deochiul este o privire cu gand rau(invidie,ura)a unor oameni mai putin credinciosi.Vindecarea se face la preot si nu la descantatori care sunt o ramura a vrajitorilor.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.12.2006, 22:00:17
Abis Abis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.12.2006
Mesaje: 22
Implicit

Asa este. Bine spus Negroponte. Cred ca este si o ispita mai ales pentru parinti, deoarece multi alearga asa cum ai zis, la vrajitori. Cred ca parintii care isi impartasesc regulat copilasii le creeaza un scut impotriva acestor deochiuri. :D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre deochi anisoara Generalitati 53 12.01.2013 23:10:45
despre descantece si deochi mara2008 Rugaciuni 3 04.07.2008 18:08:04
Despre deochi Elena78 Generalitati 3 09.05.2008 00:19:31