Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.04.2009, 13:01:53
Archaeopteryx Archaeopteryx is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2009
Mesaje: 4
Implicit Care e scopul existentei lui Dumnezeu?

Cred ca toti oamenii s-au intrebat care e scopul vietii, care e scopul Universului.
Desigur, raspunsul general e ca totul are un scop divin.

Totusi, care e scopul existentei lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.04.2009, 13:33:44
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Scopul existenței umane

http://www.parohiamacin4.org/1_scop_existenta_umana.htm
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.04.2009, 13:34:37
turneai turneai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2007
Mesaje: 14
Implicit

existenta lui Dumnezeu nu are un scop.Dumnezeu exista de la sine si prin sine,el este ivorul vietii,Dumnezeu nu are cauza a exiztentei sale.nu mai gandi prostii
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.04.2009, 13:35:20
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cunoasterea lui Dumnezeu dupa Sfantul Maxim Marturisitorul

http://www.crestinortodox.ro/alte-ar...marturisitorul
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.04.2009, 13:38:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Archaeopteryx Vezi mesajul
Cred ca toti oamenii s-au intrebat care e scopul vietii, care e scopul Universului.
Desigur, raspunsul general e ca totul are un scop divin.

Totusi, care e scopul existentei lui Dumnezeu?
Dragul meu, a răspunde eu sau ori și cine care este scopul existenței lui Dumnezeu, înseamnă a mă ( ne ) situa cel puțin , repet cel puțin la nivelul dumnezeirii însăși și chiar deasupra Acesteia . Întrebarea însăși are o mare eroare în ea, pentru că raportează existența la un scop în sine, deci la ceva limitat, iar limitarea este proprie gândirii noastre. De vrei un răspuns pe "mărimea" întrebării tale , scopul existenței lui Dumnezeu, este însăsi existența în sine, dar este un răspuns parțial eronat, datorat întrebării tale, care raportează totul la un simplu scop. Dumnezeirea nu are cum să aibă un scop în sine, nefind creată la rândul ei de nimeni , ea find , existând și atât, fiind fâră început sau sfârșit, find fără scop în sine și pentru sine.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.04.2009, 13:52:59
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In cele din urma draga Archaeopteryx,inteleg ca pe tine insuti te cunosti foarte bine si scopul tau in viata e bine definit. Asadar,daca eu stiu ce ii cu mine si stiu ce scop am,de ce sa nu imi muncesc gandurile si sa ma intreb:De ce exista Dumnezeu si care e scopul Lui?
Pentru a intelege aceasta,este bine a ne da seama,ce e cu noi insasi,de ce existam si care e scopul nostru in aceasta viata.Nimic nu este fara sens si fara logica,dupa cum bine stim,toate intamplarile isi urmeaza cursul lor firesc.Insa eu ca om am fost creat si mi sa insuflat viata,cuiva datorez recunostinta,asta nu inseamna ca nu sunt liber sa fac ce vreau eu,insa trebuie sa pretuim esenta existentei noastre,prin natura noastra suntem oameni si sa ne pastram asa,fara a ne degrada moral si sufleteste,lasandu-ne prada tuturor patimilor si zbuciumelor,care vin departarea noastra de Dumnezeu.Ne incarcam constiinta cu o sumedenie de intrebari si zacem in neliniste,impovarandune sufletul,fara ca nimeni sa ne mustre sau sa ne necajeasca.Singuri de multe ori ne facem rau,atata noua cat si celor din jur.
Pace si liniste sufleteasca.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.04.2009, 14:26:46
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Scopul unui lucru tine direct de natura lui creata.

Daca am intreba care este scopul lui Dumnezeu, ar insemna ca il credem pe Acesta creat. Prin urmare, am crede ca ar fi existat un timp cand Dumnezeu nu exista, fiind creat la un moment dat fix, dintr'o anumita cauza si spre un anumit scop.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.04.2009, 14:34:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Scopul unui lucru tine direct de natura lui creata.

Daca am intreba care este scopul lui Dumnezeu, ar insemna ca il credem pe Acesta creat. Prin urmare, am crede ca ar fi existat un timp cand Dumnezeu nu exista, fiind creat la un moment dat fix, dintr'o anumita cauza si spre un anumit scop.
Deci am fi în mare greșeală crezând că însăși Creatorul a fost creat, iar întrebările ar curge fără sens și ne-am împovăra minte și sufletul cu alte și alte frământări ce nasc frământări la nesfârșit. Și oare cine vrea să ne disperseze gândirea fără rost ? . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.04.2009, 15:51:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Dumnezeu este. Punct.

Mai mult nu putem spune. Nu putem sa-l descriem folosind substantive, adjective, verbe - cuvinte cu care discutam existenta noastra si ceea ce ne inconjoara. Nimic din Universul creat nu este fara de inceput, deci noi nu putem constientiza nici macar vesnicia mai presus de timp. Nu putem sa-L caracterizam pe Dumnezeu nicicum. Chiar si a afirma ca El exista sau ca nu exista este riscant, pentru ca trebuie sa intelegi exact ce inseamna existenta sau a exista.

El ne-a revelat doar atat: "Eu sunt Cel ce sunt." Acum ne mai ramane doar sa ne filosofam impreuna cu Heidegger: Ce este ESTE-le?...

Totul este o taina, inclusiv natura Universului in care traim, despre care stim foarte putine. Si unii se intreaba ce sau cum este Dumnezeu... :))
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.04.2009, 16:12:18
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

eram mai mica si l-am intrebat pe tati : de ce exista D-zeu ?
tati mi-a raspuns : daca D-zeu nu ar mai exista ,nimeni nu ar mai avea frica de nimic,si nimeni nu ar mai respecta viata !
D-zeu exista pentru ca noi sa nu ne mai simtim singuri ! sau
D-zeu exista ca noi sa avem la cine sa ne rugam etc
Eu nu stau sa caut o explicatie ,pentru mine conteaza ca D-zeu exista ,ca ma iubeste ,ca niciodata nu a uitat de mine ,desi eu am crezut ca a uitat!
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Argumentele in privinta existentei lui Dumnezeu bogdan81 Biserica Romano-Catolica 125 08.06.2015 00:00:45
Care este scopul vietii? amatyyy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 53 23.05.2013 20:57:02
In ce consta esenta existentei umane? amatyyy Umanitare 8 27.12.2012 02:59:52
Despre miza uitata si scopul adevarat al insesi existentei noastre NECTARIE Generalitati 0 02.01.2011 12:06:01
Care este scopul credintei pentru voi si ce repezinta mantuirea? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 74 09.06.2009 12:17:58