Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.02.2010, 14:45:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Morala ar fi cam asa: desi unii sunt atei, agnostici, rataciti, nepocaiti, talhari, desfranati, ucigasi, smintitori, cu toate astea Dumnezeu inca ii asteapta sa se opreasca de la a face raul, sa se intoarca spre bine, chiar sa se sfinteasca si sa se desavarseasca. Inca mai vede o sansa, cat de mica, sa-i scape de Iad. Deci fratilor, ori de cate ori discutati de exemplu cu un ateu sau cu un sectar pe forum, nu uitati ca Dumnezeu il iubeste si il asteapta cu rabdare, dandu-i mereu ocazia sa se destepte. Poate si cu ajutor de la noi, pe cat este cu putinta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.02.2010, 15:29:03
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Morala ar fi cam asa: desi unii sunt atei, agnostici, rataciti, nepocaiti, talhari, desfranati, ucigasi, smintitori, cu toate astea Dumnezeu inca ii asteapta sa se opreasca de la a face raul, sa se intoarca spre bine, chiar sa se sfinteasca si sa se desavarseasca. Inca mai vede o sansa, cat de mica, sa-i scape de Iad. Deci fratilor, ori de cate ori discutati de exemplu cu un ateu sau cu un sectar pe forum, nu uitati ca Dumnezeu il iubeste si il asteapta cu rabdare, dandu-i mereu ocazia sa se destepte. Poate si cu ajutor de la noi, pe cat este cu putinta.
Sunt intru totul de acord. Se cuvine noua nu a-i judeca pe ceilalti pentru pacatele sau chiar necredinta lor, ci a-i purta pe cat putem in rugaciune. Asta, daca intr-adevar, cautam spre binele lor si al nostru.

Intotdeauna mi-au mers la inima cuvintele Sfantului Ioan Gura de Aur: "Domnul este binevoitor si primeste si pe ultimul venit. El da pace celui ce vine in ultima clipa asa cum da si celui ce a trudit din primul ceas."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.02.2010, 15:57:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Sunt intru totul de acord. Se cuvine noua nu a-i judeca pe ceilalti pentru pacatele sau chiar necredinta lor, ci a-i purta pe cat putem in rugaciune. Asta, daca intr-adevar, cautam spre binele lor si al nostru.

Intotdeauna mi-au mers la inima cuvintele Sfantului Ioan Gura de Aur: "Domnul este binevoitor si primeste si pe ultimul venit. El da pace celui ce vine in ultima clipa asa cum da si celui ce a trudit din primul ceas."
"Să ne pocăim, să obișnuim mâinile noastre să dea milostenie, să ne smerim , să ne întristăm, să plângem. Toate acestea sunt mici. Mari, mai presus de puterile noastre, sunt cele pe care ni le va da Dumnezeu, raiul și împărăția cerurilor, în care fie să intrăm cu toții, cu harul Lui "( SF. Ioan Gură de Aur ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.02.2010, 16:21:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
... raiul și împărăția cerurilor, în care fie să intrăm cu toții, cu harul Lui "( SF. Ioan Gură de Aur ) .
Deci si Sfantul Ioan Gura de Aur face distinctie intre Rai si Imparatia Cerurilor! Interesant.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.02.2010, 19:11:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Deci si Sfantul Ioan Gura de Aur face distinctie intre Rai si Imparatia Cerurilor! Interesant.
Da, așa este Ionuț ! Să dea Bunul Dumnezeu să moștenim una din ele, doar Iadul nu ! Această moștenire a Raiului sau a Impărăției Cerurilor am mai întâlnit-o la un alt Sfânt Părinte dar acum îmi scapă. Voi căuta și voi reda pasajul respectiv. Probabil că cei mai vrednici vor moșteni Împărăția Cerurilor și alții Raiul , dar oricum fără harul Lui mai nimeni nu va fi vrednic de-o veșnicie liniștită , plină de bucurie și lumină. Dumnezeu să ne ajute pe toți deopotrivă !+

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.02.2010, 20:16:23
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit Când vom muri?

Păi, oridecâteori cu un păcat micuț ne despărțim prin liberă alegere de dragostea Domnului, prin liberă lepădare, de fiecare dată murim, căci nu este moarte mai amarnică și mai mare decât pierderea neprihănirii din relația plină de milă umilă cu Dumnezeu, și de fiecare dată când din liberă alegere nu alegem cu dragoste liberă binele căci binele este Dumnezeu ci alegem cunoașterea răului ori a binelui și a răului prin păcatul săvârșit, de tot atâtea ori am murit cu desăvârșire înviind duhul morții în noi, ce crește apoi falnic și îngâmfat și semeț exact ca o buruiană sănătoasă... și la gușe groasă.

Iar morților e greu să le mai grăiești apoi ca să-i urnești dacă nu ai harul lui Dumnezeu de la Dumnezeu primit căci nimeni nu se poate ridica din moarte la porunca tiranului szmeu szmintit... ce iată ai devenit!

căci omul se iubește pe sine prin păcat și prin păcat omul se iubește pe sine pentru ca să fie numai el singur, singur cu el... în gînd numai...

iar când vine Dumnezeu la el, din mila Lui pentru om, ca să-l scoată pe om din uitare, se va mira amarnic omul cum de a reușit performanța de a risipi toată clipa frumoasă în pustiul slavei deșarte ce vine de la groozăvia slavei de la frații săi egoiști... și lucrând astfel cu temeinicie la amăgirea și ispitirea Domnului precum și a sa, a omului... deznădăjduit gLumește și hulind și simțind că astfel se răcorește... și crezând că devine și mântuitor... delănsând și nepăsând.

Căci păcatul se face dulceață în om și apoi omului dulceața îi este fericire, iar dragostea lui se autolipește mereu, feromagnetic, de ispistețitul piteu ispispitidiot... căci firește are tot felul de idei noi, doar ca să se laude că el nu mai ascultă devenind un exemplu căzut și „fericit” dar și ca să se revolte apoi nemulțumit pentru că nu stăpânește destul!

și astfel omul se lasă păcătuit la nesfârșit prin magnetismul viclean al sfidărilor fermecătrufiei fascinante a lenectualului modern, ce a devenit... adulându-se cu fascinație mereu înaintea rânjetului îngăduitor și apreciativ și adulator al lui „Dumnezeu” pentru el și păcatele lui... căci omul crede că Dumnezeu îl mângâie pe el între cornițe oridecâteori se mândrește cu încă o cădere în păcat... dar defapt se îngâmfă omul crezând că doar el este fiu al lui Avraam ori cunoscut al lui Hristos și cade astfel prin femeie exact ca luțifer în infern... iar de acolo el devine un nou tată al minciunii pentru ultimii fii ai lui Adam... câți vor mai fi.

Last edited by vsovivi; 17.02.2010 at 20:44:28.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.02.2010, 20:32:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Păi, oridecâteori cu un păcat micuț ne despărțim prin liberă alegere de dragostea Domnului, prin liberă lepădare, de fiecare dată murim, căci nu este moarte mai amarnică și mai mare decât pierderea neprihănirii din relația plină de milă umilă cu Dumnezeu, și de fiecare dată cănd din liberă alegere nu alegem cu dragoste liberă binele căci binele este Dumnezeu ci alegem cunoașterea răului ori a binelui și a răului prin păcatul săvârșit de tot atâtea ori am murit cu desăvârșire înviind duhul morții în noi ce crește apoi falnic și îngâmfat și semeț ca o buruiană sănătoasă... și cu gușe groasă.

Iar morților e greu să le mai grăiești apoi ca să-i urnești dacă nu ai harul lui Dumnezeu de la Dumnezeu primit căci nimeni nu se ridică din moarte la porunca tiranului szmeu szmintit!

căci omul se iubește pe sine prin păcat și prin păcat omul se iubește pe sine pentru ca să fie el singur, singur cu el... în gînd.

iar când vine Dumnezeu la el să-l scoată din uitare se va mira amarnic cum de reușit performanța de a risipit toată clipa în pustiul slavei deșarte ce vine de la groozăvia slavei de la oameni... lucrând cu temeinicie amăgirea și ispitirea lui Iisus și a omului...

Căci păcatul se face dulceață în om și apoi omului, iar dragostea lui se autolipește feromagnetic de ispispiteul ispispitidiot... căci firește are tot felul de ideui noi, doar ca să se laude că el nu ascultă și ca să se revolte nemulțumit că nu stăpânește destul! și astfel se lasă păcătuit prin magnetismul viclean al sfidărilor fermecătrufiei lenectualului modern.
Feromagnetic sau nu , cu si prin Harul Lui vom izbuti ! Nadejde , credinta , dragoste si intelepciune ( seriozitate )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.02.2010, 20:48:47
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

mai pe scurt? ( seriozitate )

atunci

să nu-mi fac idol după idol după idol din săvârșirea păcatelor pentru ca să mănânc carne ori pentru ca să postesc! iar altora eu nu le cer nimic, e treaba lor...

Last edited by vsovivi; 17.02.2010 at 20:52:08.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.02.2010, 20:54:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
mai pe scurt? ( seriozitate )

atunci

să nu-mi fac idol după idol din săvârșirea păcatelor! iar altora eu nu le cer nimic, e treaba lor...
Nepasarea fata de cel de langa tine se sanctioneaza , si apoi e scris :' Invata-voi pe cei fara delege caile Tale si cei necredinciosi la tine se vor intoarce "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.02.2010, 21:01:49
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nepasarea fata de cel de langa tine se sanctioneaza , si apoi e scris :' Invata-voi pe cei fara delege caile Tale si cei necredinciosi la tine se vor intoarce "
Dar cei fărădelege sunt în mine... iar cei necredincioși sunt înșiși ochii mei, și astfel singuri se sancționează toți gânditorii szmei ... atei... așa, papagalind din greu ca pui de lei... papagalind frumos cei drept, după Hristos,

măcar și atât și tot nu-i de prisos.

căci dacă e să mori, atunci să mori zburând în sus
cu aripile fremătând fenomenal
și astfel doar, oricât ai fi de mort și dus
mori numai în picioare, ca cel mai tare papagal.

Last edited by vsovivi; 17.02.2010 at 21:13:02.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mi s-a spus ca voi muri peste 3 ani... pacatoasa Vrajitoria 215 30.12.2017 22:11:59
Dreptul de a muri linistit acasa cozia Eutanasia 46 01.12.2014 15:58:13
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 14:12:43
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 12:14:14