Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.06.2013, 23:34:35
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit de ce injura barbatii femeile?

Postez acest topic in speranta ca voi gasi raspuns la o intrebare ce ma macina de pe la varsta la care mi-am dat seama cum sunt privite femeile, si anume de ce barbatii injura femeile , si mai ales de ce le "agreseaza" pe strada (nu ma refer la infractiuni). Exclud tipul de femei care vor sa atraga privirile prin machiaj/gesturi/haine ostentative.
De ce?
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.06.2013, 00:33:25
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Postez acest topic in speranta ca voi gasi raspuns la o intrebare ce ma macina de pe la varsta la care mi-am dat seama cum sunt privite femeile, si anume de ce barbatii injura femeile , si mai ales de ce le "agreseaza" pe strada (nu ma refer la infractiuni). Exclud tipul de femei care vor sa atraga privirile prin machiaj/gesturi/haine ostentative.
De ce?
Lipsă de educație.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.06.2013, 00:50:05
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Lipsă de Dumnezeu.

Bucurii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.06.2013, 00:54:51
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Lipsă de Dumnezeu.
Nu, doar lipsă de educație. Eu sunt ateu și nu ai să mă vezi pe mine făcând așaceva niciodată.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.06.2013, 00:56:01
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În cazul ăsta, ești ateu, dar nu lipsit de Dumnezeu :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.06.2013, 01:00:37
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

nu este vorba de educatie, inclusiv profesori, medici, ingineri, nu conteaza educatia ci sexul. inclusiv barbati din familia mea vorbesc infect despre femei, sau zic numai glume deplasate. peste tot acelasi lucru, pe strada , la tv, in orice local, sau anturaj. ma deranjeaza doar pe mine? poate sunt eu prea sensibila da cand aud lucruri urate la adresa femeilor parca dau in mine
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.06.2013, 07:03:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
de ce barbatii injura femeile , si mai ales de ce le "agreseaza" pe strada (nu ma refer la infractiuni).
Așa știu ei să-și defuleze frustrările, poate din cauză că mama i-a părăsit cînd erau mici sau nu au primit destulă atenție din partea mamei sau poate au crescut orfani sau nu sînt în stare să-ți găsească nevastă sau și-au găsit una, da-i mai urîtă ca femeia de pe stradă sau poate arată bine dar nu le face de mîncare sau fac bășcălie pentru hazul camarazilor de lîngă ei sau... motive nu sînt?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.06.2013, 08:12:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Postez acest topic in speranta ca voi gasi raspuns la o intrebare ce ma macina de pe la varsta la care mi-am dat seama cum sunt privite femeile, si anume de ce barbatii injura femeile , si mai ales de ce le "agreseaza" pe strada (nu ma refer la infractiuni). Exclud tipul de femei care vor sa atraga privirile prin machiaj/gesturi/haine ostentative.
De ce?
Pe masura sporirii necredintei si a acordarii de drepturi homosexualilor, femeia tinde sa fie privita ca un obiect sexual.

Iisus Hristos a innobilat femeia, aducandu-i postul si rugaciunea si dandu-i misiunea sa nasca si sa educe sfinti.

Femeii moderne se pare ca nu-i place acest rol. Si atunci Dumnezeu se retrage... Barbatii care procedeaza asa au fost educati tot de... femei!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.06.2013, 13:15:07
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pe masura sporirii necredintei si a acordarii de drepturi homosexualilor
Ai stat să gândești umpic ce ai formulat? Ce legătură au drepturile homosexualilor cu, cum sunt tratate femeile?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.06.2013, 13:54:20
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Echilibru si credinta

Sincer, mi se pare cam penibil topicul si s-a si deviat inutil. Dar iata cum vad eu lucrurile:

Barbatul si femeia au fost creati nu pe principiul egalitatii, ci pe principiul echilibrului (complementaritatii). Barbatul are putere fizica, iar femeia are putere psihologica. Barbatii injura mai des, in special cand vine vorba de relatia lor cu femeile, pentru ca sunt invinsi psihologic, iar orice barbat cu un gram de constiinta si educatie nu se impune prin violenta fizica in fata femeii, deci imiplicit, singura refulare ii ramane vulgaritatea cuvintelor.

Cat despre dezbaterea off-topic, de ce in VT femeia era discriminata atat de evident, cam asa as interpreta eu lucrurile:Una dintre diferentele fundamentale a starii omului in VT si NT, o reprezinta ridicarea pacatului (blestemului) stramosesc, prin Invierea lui Hristos. Aceasta a fost o realitatea istorica, in spatiu si timp. Cand Adam si Eva au fost izgoniti din Rai, femeia a primit canonul sa fie supusa barbatului (nu mai stiu exact citatul, poate completati voi). In VT acest canon, ca si multe alte lucruri era aplicat mult mai drastic, ad-litteram, pentru ca doar odata cu Hristos, a fost restabilit omul duhovnicesc. Si in zilele noastre este valabila supunerea femeii fata de barbat, aceasta porunca data de Dumnezeu femeii. Insa este spiritualizata, femeia trebuie sa fie un liman sufletesc si psihologic pentru barbat, este chiar o datorie, iar atunci cand limanul ii este refuzat, el isi pierde echilibrul moral.

Este doar o parere, nu cunosc interpretarea Sf. Parinti pe tema asta, sau cel putin nu imi amintesc exact, analiza acestei teme.

Toate cele bune!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
Răspunde