Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.10.2012, 12:04:15
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit A nu lucra in zile de sarbatoare

Oare cunoasteti ceva scrieri despre acest lucru ale unor sfinti parinti?

Eu ieri m-am straduit sa nu lucrez, dar azi parca tot imi vine sa lucrez pe considerentul: este mai util sufletului sa lucrezi cu straduinta de a spune in timpul acesta ganduri de rugaciune catre Sfantul Dimitrie Basarabov, decat sa nu lucrezi deloc, sa te uiti la TV sau sa astepti sa treaca timpul pe calculator etc..

Aveti cateva link-uri despre importanta respectarii zilelor de sarbatoare?

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.10.2012, 15:16:17
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
este mai util sufletului sa lucrezi cu straduinta de a spune in timpul acesta ganduri de rugaciune catre Sfantul Dimitrie Basarabov, decat sa nu lucrezi deloc, sa te uiti la TV sau sa astepti sa treaca timpul pe calculator etc..
La asta m-am gandit si eu sa fiu sincer. Zic ca nu spal vase, nu calc, nu fac nicio activitate in casa in schimb stau la calculator de imi "sar" ochii...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.10.2012, 18:43:40
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
sa te uiti la TV sau sa astepti sa treaca timpul pe calculator etc..

Aveti cateva link-uri despre importanta respectarii zilelor de sarbatoare?

Doamne ajuta!
http://cleopasihastria.wordpress.com...ele-sarbatori/

http://www.sinaxa.net/abc/2010/11/pa...vnice%C8%99te/

sunt putine sarbatori si multe zile de lucru.Dumnezeu a randuit sarbatorile pentru a ne odihni trupul si sufletul prin rugaciuni si post.

Last edited by Andreea2012; 27.10.2012 at 18:48:29.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.10.2012, 14:21:31
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Oare cunoasteti ceva scrieri despre acest lucru ale unor sfinti parinti?

Eu ieri m-am straduit sa nu lucrez, dar azi parca tot imi vine sa lucrez pe considerentul: este mai util sufletului sa lucrezi cu straduinta de a spune in timpul acesta ganduri de rugaciune catre Sfantul Dimitrie Basarabov, decat sa nu lucrezi deloc, sa te uiti la TV sau sa astepti sa treaca timpul pe calculator etc..

Aveti cateva link-uri despre importanta respectarii zilelor de sarbatoare?

Doamne ajuta!
Puteti sa cititi ,sa va plimbati,
In zilele de sarbatoare nu e bine sa muncim ,dar cred ca Dumnezeu nu se supara daca spal vase sau fac o portie de cartofi prajiti
Aceste zile e bine sa fie dedicate Domnului ,adica macar o mica parte din zi sa citim o carte duhovniceasca ,sa ne rugam etc.
In timpul sfintei Liturghii ,duminica sau zilele de sarbatoare ar fi bine sa mergem la slujba daca nu avem servici.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.10.2012, 15:20:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Zilele de sarbatoare sunt intelese ca zile de inactivitate de unele persoane. Dar nu asa trebuie traite aceste zile. Trebuie sa fim activi, dar mai mult pentru Domnul. Daca sunt persoane care ii pot dedica Domnului toata ziua de sarbatoare, le felicit, dar se intampla ca multi sa se opreasca din anumite activitati fara sa inmulteasca rugaciunea, dand astfel lenei toate mijloacele de a se dezvolta. Si cum o patima cheama alte patimi, ne putem da seama ce ajungem sa praznuim in zilele de sarbatoare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Craciunul , sarbatoare crestina? Stancu Generalitati 19 15.12.2015 16:39:27
Biserica Podeanu in sarbatoare cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 1 12.05.2010 01:21:26
Ce sarbatoare este in mai la machedoni? suflet si inima si constiinta Generalitati 1 23.04.2010 23:27:18
TECHIRGHIOL IN SARBATOARE ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 24.08.2008 15:00:44
Munca in zi de sarbatoare! georgeta1 Generalitati 20 17.05.2007 21:40:59