Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.01.2013, 13:29:19
ignatiu ignatiu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.09.2011
Mesaje: 385
Implicit Intoarcerea raului Iordan - numai pe stil vechi

Raul Iordan se intoarce, imaginile acestea sunt elocvente. Dumnezeu ne trimite un semn pentru noi necredinciosii. Data este aceasi ca si acum 2000 de ani, de Boboteaza pe stil vechi.

http://www.youtube.com/watch?v=s2sf8w6F0Ao
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.01.2013, 16:07:16
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Frumos filmuletul! Porumbelul acela alb statea pe carja unui episcop
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.01.2013, 16:22:41
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ignatiu Vezi mesajul
Raul Iordan se intoarce, imaginile acestea sunt elocvente. Dumnezeu ne trimite un semn pentru noi necredinciosii. Data este aceasi ca si acum 2000 de ani, de Boboteaza pe stil vechi.

http://www.youtube.com/watch?v=s2sf8w6F0Ao
O fi pentru ca in Tara Sfanta se tine inca pe stilul vechi, iar slujba de Boboteaza se face pe 19 ianuarie?

Ce legatura are data cu cinstirea unui moment din istoria mantuirii? Sau exista vreo baza cum ca Hristos ar fi fost Botezat pe 6 ianuarie?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.01.2013, 21:12:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Tot asa cum Lumina Sfanta vine la sfantul Mormant numai pe stil nou si numai la ortodocsi. Si aici sunt pusi in incurcatura cei de pe stilul vechi.
Si vine sambata la pranz, nu duminica. Asta inseamna oare ca Hristos a inviat sambata?!
Fireste ca nu. Personal gasesc buna explicatia lui Lucian008, atunci se oficiaza acolo slujba si rugaciunea pentru sfintirea apei, respectiv, pentru venirea Sfintei Lumini.
In inselare sunt cei care considera calendarul o dogma si nu o conventie.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.01.2013, 23:02:48
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Tot asa cum Lumina Sfanta vine la sfantul Mormant numai pe stil nou si numai la ortodocsi. Si aici sunt pusi in incurcatura cei de pe stilul vechi.
Si vine sambata la pranz, nu duminica. Asta inseamna oare ca Hristos a inviat sambata?!
Fireste ca nu. Personal gasesc buna explicatia lui Lucian008, atunci se oficiaza acolo slujba si rugaciunea pentru sfintirea apei, respectiv, pentru venirea Sfintei Lumini.
In inselare sunt cei care considera calendarul o dogma si nu o conventie.
Eu stiam ca data Sfintelor Pasti a fost pastrata din calendarul iulian. Rusii, sarbii sarbatoresc Pastile in aceasi zi cand romanii si grecii il sarbatoresc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.01.2013, 23:29:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Eu stiam ca data Sfintelor Pasti a fost pastrata din calendarul iulian. Rusii, sarbii sarbatoresc Pastile in aceasi zi cand romanii si grecii il sarbatoresc.
Ah, multumesc de atentionare, Laura. Asa este, ai dreptate. In urma sinodului panortodox din 1948, toate Bisericile Ortodoxe sarbatoresc Pastile in aceeasi zi, dupa calendarul iulian, pentru unitate...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.01.2013, 23:49:35
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ah, multumesc de atentionare, Laura. Asa este, ai dreptate. In urma sinodului panortodox din 1948, toate Bisericile Ortodoxe sarbatoresc Pastile in aceeasi zi, dupa calendarul iulian, pentru unitate...
Si pentru ca numai la acea data vine Sfanta Lumina. :) Parca mai avem cateva sarbatori care si-au pastrat data veche sau am retinut eu gresit.

Treaba cu calendarul este mai complicata. Intr-avedar nu este dogma, harul este in Biserica Ortodoxa romana si greaca, numai ca felul in care s-a produs aceasta schimbare nu este prea frumos. A produs dezbinare. Nu vorbesc de calendar in sine, ci de intentiile din spatele schimbarii calendarului.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.05.2015, 18:56:56
mr nobody mr  nobody is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2015
Mesaje: 7
Post sfanta impartasanie.

a o intrebare am observat tot mai des in ultima vreme ca sunt oameni ce postesc doar 2 saptamani din postul mare s-au din oricare post apoi merg si iau sfanta impartasanie chiar daca in timpul postului au fumat,baut si alte lucruri necuviincioase au facut, oare nu ar trebui ca sfanta impartasanie sa o iei intr-u curatie atat sufleteasca cat si trupeasca ? mie duhovnicul mi-a explicat ca postul e ca o scara spre rai si ca nu poti sari de la primele 2 trepte pana la ulimele ci trebuie sa le parcurgi pe toate asa cum si postul trebuie parcurs in intregime deci eu in cazul in care nu postesc nu primesc sfanta impartasanie si chiar daca postesc dar am facut pacate mai grele aghizama mare primesc pe cand in vecinatate aud de la prieteni ca au postit ba 2 sapatamani ba una la sfarsit si una la inceput si tot primesc sfanta impartasanie.. deci astept si de la voi o parere un punct de vedere NU STIU DACA AM ASEZAT CUM TREBUIE INTREBAREA E PRIMA DATA CAND SCRIU AICI SCUZELE MELE
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatorie stil vechi Andrreea Nunta 289 06.09.2019 18:44:23
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 20:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
Biserica Ortodoxa de Rasarit(Stil Vechi) Luly Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1170 17.12.2008 15:56:29
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 16:06:59