Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1371  
Vechi 24.01.2012, 20:43:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
A devenit obsesiva acesta absurditate, de a incerca sa argumentezi teoria sufletului nemuritor cu o pilda in care nu se fofolseste absolut deloc cuvantul "suflet". Dimpotriva, ca sa inteleaga omul ca este o pilda care nu trebuie luata literar, se vorbeste despre parti trupesti. Au "sufletele" parti trupesti (degete, limba, etc) si suferinte trupesti?

Interesant si trist este ca, foarte, foarte rar s-a amintit de invatatura pe care ne-o da pilda si care se gaseste, ca o concluzie, la sfarsitul pildei. In schimb, despre ceea ce nu vorbeste pilda, se vorbeste in mod obsesiv.

Cand aveti de gand sa lasati pilda sa ne invete ceea ce ne invata, fara sa o folositi pentru a argumenta ceea ce nu spune nicidecum?
Grasule dar ce inseamna o "pilda" ? Avem destule pilde in Biblie.Ce anume inseamna o pilda ? Adica avem o poveste imaginara de fiecare data dar sant descrise intamplari posibile acolo sau nu ? Ce rost ar avea o pilda daca tu aberezi,daca nu descrii ceva ce este crezut de oamenii aia ?
  #1372  
Vechi 24.01.2012, 20:53:06
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Grasule dar ce inseamna o "pilda" ? Avem destule pilde in Biblie.Ce anume inseamna o pilda ? Adica avem o poveste imaginara de fiecare data dar sant descrise intamplari posibile acolo sau nu ? Ce rost ar avea o pilda daca tu aberezi,daca nu descrii ceva ce este crezut de oamenii aia ?
8. S-au dus odată copacii să-și ungă împărat peste ei. Și au zis către măslin: Domnește peste noi!
9. Iar măslinul a zis: Lăsa-voi eu oare grăsimea mea, cu care se cinstește Dumnezeu și oamenii se mândresc și mă voi duce să umblu prin copaci?
10. Atunci copacii au zis către smochin: Vino tu și domnește peste noi!
11. Dar și smochinul a răspuns Să-mi las eu oare dulceața mea și fructul meu cel bun și să mă duc să cârmuiesc copacii?
12. Apoi au zis copacii către vița de vie: Vino tu de domnește paste noi!
13. Și vița de vie a zis către ei: Cum să-mi las eu mustul meu care veselește pe Dumnezeu și pe oameni și să mă duc să cârmuiesc copacii?
14. În cele din urmă au zis toți copacii către un spin: Vino tu și domnește peste noi!
15. Iar spinul a zis către copaci: Dacă voi mă puneți cu adevărat împărat peste voi, atunci veniți și vă odihniți sub umbra mea; iar de nu, atunci va ieși foc din spini și va arde cedrii Libanului."
(Judecători 9 - versiunea Sinodală)
  #1373  
Vechi 24.01.2012, 21:01:20
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
8. S-au dus odată copacii să-și ungă împărat peste ei. Și au zis către măslin: Domnește peste noi!
9. Iar măslinul a zis: Lăsa-voi eu oare grăsimea mea, cu care se cinstește Dumnezeu și oamenii se mândresc și mă voi duce să umblu prin copaci?
10. Atunci copacii au zis către smochin: Vino tu și domnește peste noi!
11. Dar și smochinul a răspuns Să-mi las eu oare dulceața mea și fructul meu cel bun și să mă duc să cârmuiesc copacii?
12. Apoi au zis copacii către vița de vie: Vino tu de domnește paste noi!
13. Și vița de vie a zis către ei: Cum să-mi las eu mustul meu care veselește pe Dumnezeu și pe oameni și să mă duc să cârmuiesc copacii?
14. În cele din urmă au zis toți copacii către un spin: Vino tu și domnește peste noi!
15. Iar spinul a zis către copaci: Dacă voi mă puneți cu adevărat împărat peste voi, atunci veniți și vă odihniți sub umbra mea; iar de nu, atunci va ieși foc din spini și va arde cedrii Libanului."
(Judecători 9 - versiunea Sinodală)

Eu vorbeam despre pildele lui Iisus nu despre literatura SF.Avem foarte multe in Biblie.Cate din ele sant imposibile pentru mintea noastra ? Doar asta cu Lazar si cu bogatul ?
  #1374  
Vechi 24.01.2012, 21:04:10
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Așa cum ți-am răspuns deja la această întrebare aici, Dumnezeu a folosit o vorbire figurativă, doar nu ai pretenția să afirmi că sângele ar avea gură să strige. Cain de bună seamă a înțeles, căci nu cere explicații. Nu-mi spune că era prea respectuos să ceară explicații! Câteva momente mai înainte a știut să fie obraznic cu Dumnezeu.
Dumnezeu continuă vorbirea figurativă:

"Și acum ești blestemat de pământul care și-a deschis gura sa, ca să primească sângele fratelui tău din mâna ta."(Facerea 4,11 - versiunea Sinodală)

Asemeni sângelui, nici pământul nu are gură să înghită, iar Cain a înțeles și de data aceasta, căci nu cere explicații.

Așa că lasă-te și tu divagații și răspunde concret: unde scrie că sufletul e nemuritor ?
tot Biblia zice ca sangele are suflet. Adica...?
  #1375  
Vechi 24.01.2012, 22:39:48
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ci v-ați apropiat de muntele Sion și de cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc și de zeci de mii de îngeri, în adunare sărbătorească,
Și de Biserica celor întâi născuți, care sunt scriși în ceruri și de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, și de duhurile drepților celor desăvârșiți,

Prin credință, Abel a adus lui Dumnezeu mai bună jertfă decât Cain, pentru care a luat mărturie că este drept, mărturisind Dumnezeu despre darurile lui; și prin credință grăiește și azi, deși a murit.
  #1376  
Vechi 24.01.2012, 23:01:16
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
tot Biblia zice ca sangele are suflet. Adica...?
Unde ai citit tu că sângele are suflet?
  #1377  
Vechi 24.01.2012, 23:04:43
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ci v-ați apropiat de muntele Sion și de cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc și de zeci de mii de îngeri, în adunare sărbătorească,
Și de Biserica celor întâi născuți, care sunt scriși în ceruri și de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, și de duhurile drepților celor desăvârșiți
  1. drepții aceia sunt vii, nu sunt "fantome" de drepți morți
  2. acolo (Evrei 12,22.23 - iar ai uitat să menționezi referința) scrie "duhuri", nu suflete.
Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Prin credință, Abel a adus lui Dumnezeu mai bună jertfă decât Cain, pentru care a luat mărturie că este drept, mărturisind Dumnezeu despre darurile lui; și prin credință grăiește și azi, deși a murit.
Păi cine grăiește? Abel, ori mărturia "grăitoare" a credinței lui? Textul spune clar că Abel e mort, mai rămâne o posibilitate... Deci?
  #1378  
Vechi 24.01.2012, 23:12:56
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
  1. drepții aceia sunt vii, nu sunt "fantome" de drepți morți
  2. acolo (Evrei 12,22.23 - iar ai uitat să menționezi referința) scrie "duhuri", nu suflete.
Păi cine grăiește? Abel, ori mărturia "grăitoare" a credinței lui? Textul spune clar că Abel e mort, mai rămâne o posibilitate... Deci?
Mda eram sigur ca revii la fantome.Pai duhurile dreptilor sant ...fantome.Asta inseamna suflete fara trup ca si ingerii(care probabil in mintea ta sant tot fantome).
De unde reiese din textul ala ca dreptii de acolo sant vii ? Ai vazut tu pe Discovery ? Textul e destul de clar la fel cum e si cel despre Abel.Dar daca tu crezi ca "mortii nu stiu nimic" pentru ca atat intelege mintea ta din ce nu scrie in Ecclesiast de ce mai ceri dovezi ?
  #1379  
Vechi 25.01.2012, 07:34:02
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Mda eram sigur ca revii la fantome.Pai duhurile dreptilor sant ...fantome.Asta inseamna suflete fara trup ca si ingerii(care probabil in mintea ta sant tot fantome).
De unde reiese din textul ala ca dreptii de acolo sant vii ? Ai vazut tu pe Discovery ? Textul e destul de clar la fel cum e si cel despre Abel.
Reiese din modul de exprimare și din context, căci Pavel se adresează celor vii din Biserica Invizibilă, el nu vorbește cu morții. Nu te-ai prins că se folosește din abundență metafora? Este evident că numai într-un sens figurat creștinii vii pot să se adune înaintea tronului lui Dumnezeu, așa cum e zugrăvit în versetele 22–24. În același sens, în cap. 4,16 el îi invită să vină „cu încredere la tronul harului”. În același sens figurat creștinii vii găsesc „duhurile” altor oameni „drepților celor desăvârșiți” adunate acolo în duh, nu într-o stare imaginară în afara trupului. A face „duhurile drepților celor desăvârșiți” să se refere la „duhuri” ale celor morți, înseamnă a-l pune pe scriitorul acestei epistole în contradicție cu declarațiile clare ale Sfintelor Scripturi cu privire la starea omului în moarte (Eclesiastul 3,21; 12,7; Ioan 11,11; Facerea 2,7 și cele 10 texte de până acum). Și apoi... trebuie să te decizi odată care e fantoma aia de trăiește mai departe afară din trupul omului mort: sufletul, ori duhul ?

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar daca tu crezi ca "mortii nu stiu nimic" pentru ca atat intelege mintea ta din ce nu scrie in Ecclesiast de ce mai ceri dovezi ?
Ca să te convingi și tu că morții nu știu nimic și că sufletul moare. Căci remarc un lucru ciudat: deși nu ai găsit niciun text cu "nemurirea sufletului" continui să crezi cu putere în această absurditate. Credo quia absurdum.
  #1380  
Vechi 25.01.2012, 07:46:46
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit sufletul moare (11)

"Și a zis Samson: "Mori, suflete al meu, cu Filistenii!" Apoi s-a sprijinit cu toată puterea și s-a prăbușit casa peste fruntașii Filistenilor și peste tot poporul ce era în ea. Și cei pe care i-a ucis Samson la moartea sa au fost mai mulți decât toți cei pe care-i ucisese în viața sa." (Jud.16,30 - versiunea Sinodală)


...și a murit sufletul lui Samson împreună cu alte 3.000 de suflete. Eh, cum mai e cu cele 3.000 de suflete "nemuritoare" ale lor? Cum ar fi să cer și eu 3.000 de cazuri biblice în care "sufletul nu moare" ?

Last edited by osutafaraunu; 25.01.2012 at 07:49:13.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre moarte si pomenirea mortilor AnnaEnache Intrebari utilizatori 42 13.06.2012 09:43:28
SA VORBIM DESPRE URA,PEDEAPSA SI MOARTE. bitza Generalitati 28 20.03.2011 02:05:27
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Marturii despre moarte Iustin44 Generalitati 14 31.03.2009 23:59:56
despre randuielile de la moarte cuiva si parastase mara2008 Generalitati 1 20.05.2008 15:07:31