Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.01.2011, 21:40:22
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
In tare multe locuri din Biblie este trecut si despre candele, si despre tamiie si despre ulei, si despre sfintirea obiectelor. Nu le putem insira pe toate aici. Aici aveti citeva versete din a doua carte a lui Moise. In versetul 25 veti vedea ca Moise a aprins candelele pentru ca asa poruncise Domnul, nu pentru ca aveau nevoie de iluminat.

4. Apoi să aduci înăuntru masa și să așezi pe ea toate lucrurile ei; și sfeșnicul să-l duci înăuntru și să aprinzi într-însul candelele lui.
5. Să așezi jertfelnicul cel de aur pentru tămâiere înaintea chivotului legii și să atârni perdeaua la intrare în cortul adunării.
6. Apoi să așezi jertfelnicul arderilor de tot înaintea intrării în cortul adunării.
7. Iar între cortul adunării și jertfelnic să așezi baia și să torni în ea apă;
8. Și împrejurul cortului să așezi împrejmuirea curții și la intrarea curții să atârni perdeaua.
9. După aceea să iei mir de ungere și să ungi cortul și toate cele din el și să-l sfințești pe el și toate lucrurile lui și va fi sfânt;
10. Să ungi jertfelnicul arderilor de tot și toate lucrurile lui și să sfințești jertfelnicul și va fi sfințenie mare;
25. Și a aprins candelele lui înaintea Domnului, precum poruncise Domnul lui Moise.

Si iata ca iarasi ne aratati ca sectele/neo-protestantii nu respecta Sfinta Scriptura.
Mai înainte de toate, fiți convinsă că lumânările nu sunt candele; apoi că în Noul Legământ Hristos nu ne mai spune să ne facem candele ca pe vremea Vechiului.

Evanghelistul Ioan relatează ceea ce Mântuitorul a spus despre Sine:
"Deci iarăși le-a vorbit Iisus zicând: Eu sunt Lumina lumii; cel ce Îmi urmează Mie nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieții." (Ioan 8,12).
Adevărata explicație este dată de Mântuitorul Însuși: creștinii nu foloseau lumânări decât pentru iluminat, deoarece un creștin adevărat nu este în întuneric atîta vreme cât îl urmează pe El.

Mântuitorul Iisus Hristos este adevărata lumină spirituală a omului! Omul are nevoie de lumină și călăuzire spirituală, nu de lumina și călăuzirea date de lumânare. Cum poate lumina lumânării să facă lumină în lumea spirituală? Folosirea lumânărilor dă o impresie de religiozitate și spiritualitate chiar, dar este doar o impresie. Datorită acestei autoînșelări, oamenii nu mai caută Adevărata Lumină. Pe măsură ce oamenii nu mai studiau învățătura apostolilor, erau mai ușor de manipulat, iar preoții manifestau o preocupare mai mare pentru interesul lor personal decât pentru păstrarea neschimbată a învățăturii apostolilor. Producerea și comercializarea lumânărilor este monopolul celor care și impun folosirea lor. Cu cât se cere mai mult folosirea lor, cu atât cresc veniturile!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.01.2011, 22:02:31
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Mai înainte de toate, fiți convinsă că lumânările nu sunt candele; apoi că în Noul Legământ Hristos nu ne mai spune să ne facem candele ca pe vremea Vechiului.

Evanghelistul Ioan relatează ceea ce Mântuitorul a spus despre Sine:
"Deci iarăși le-a vorbit Iisus zicând: Eu sunt Lumina lumii; cel ce Îmi urmează Mie nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieții." (Ioan 8,12).
Adevărata explicație este dată de Mântuitorul Însuși: creștinii nu foloseau lumânări decât pentru iluminat, deoarece un creștin adevărat nu este în întuneric atîta vreme cât îl urmează pe El.

Mântuitorul Iisus Hristos este adevărata lumină spirituală a omului! Omul are nevoie de lumină și călăuzire spirituală, nu de lumina și călăuzirea date de lumânare. Cum poate lumina lumânării să facă lumină în lumea spirituală? Folosirea lumânărilor dă o impresie de religiozitate și spiritualitate chiar, dar este doar o impresie. Datorită acestei autoînșelări, oamenii nu mai caută Adevărata Lumină. Pe măsură ce oamenii nu mai studiau învățătura apostolilor, erau mai ușor de manipulat, iar preoții manifestau o preocupare mai mare pentru interesul lor personal decât pentru păstrarea neschimbată a învățăturii apostolilor. Producerea și comercializarea lumânărilor este monopolul celor care și impun folosirea lor. Cu cât se cere mai mult folosirea lor, cu atât cresc veniturile!
Din cate stiu eu, poate am ramas in urma cu moda, dar in Biserca Ortodoxa se folosesc candele cu ulei, la icoane, si lumanari de ceara, dar ca daruri.
Ca daruri se aduc de cand crestinismul lumanari, candele care se foloseau la iluminat, atat in altar, cat si la icoane.
Iar ele sunt cosiderate sfinte deoarece au fost daruite lui Dumnezeu.
Faza cu lumnarile aprinse la vii si morti, e mai moderna, fiindca a aparut electricitatea,( desi in multe locuri inca in timpul slujbelor se mai folosesc lumanari) si nu mai au ce sa faca cu ele, si atunci le zic sa le aprinda afara.
Daca darul e adus din inima curata nu vad care e problema. Dar la fel de bine sunt primite si florile, fructele, icoanele, cartile etc.
Lumanarile/candelele mai au menirea si sa aminteasca omului de Inviere, cand lumina a biruit intunericul.
De aceea se si poarta lumanari la Pasti, ca sa vestim Invierea. Nu ele sunt Lumina, ci amintesc de acel moment, cand in toiul noptii, Lumina a biruit. E un mod de a arata bucuria ta si altora. Ce e rau in asta?
Evident ca nu e pacat ca nu ai lumanare de Pasti, sau ca nu aprinzi 20 de lumanari cand mergi la biserica.
Ba din contra mi se pare foarte aiurea sa vezi doamne cochete cum se inghesuie la lumanari Duminica dimineata in loc sa se roage impreuna cu ceilalti la slujba.
Sunt urate aceste gesturi de grandomanie, de a te umple de cruci, lumanari si obiecte "sfinte" doar de dragul de a avea, si de a te da important.
Dar nu vad nimic rau in a darui la Dumnezeu ceva, fie si ceva mic, cum ar fi o floare sau o lumanarica.
Important e sa fie cu adevarat din inima, sa fie un pic din efortul tau (pe vremuri oamenii confectionau candelele si lumanarile, nu le cumparau in graba) si sa daruiesti cu bucurie.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.01.2011, 22:13:19
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Mai înainte de toate, fiți convinsă că lumânările nu sunt candele; apoi că în Noul Legământ Hristos nu ne mai spune să ne facem candele ca pe vremea Vechiului.

Evanghelistul Ioan relatează ceea ce Mântuitorul a spus despre Sine:
"Deci iarăși le-a vorbit Iisus zicând: Eu sunt Lumina lumii; cel ce Îmi urmează Mie nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieții." (Ioan 8,12).
Adevărata explicație este dată de Mântuitorul Însuși: creștinii nu foloseau lumânări decât pentru iluminat, deoarece un creștin adevărat nu este în întuneric atîta vreme cât îl urmează pe El.

Mântuitorul Iisus Hristos este adevărata lumină spirituală a omului! Omul are nevoie de lumină și călăuzire spirituală, nu de lumina și călăuzirea date de lumânare. Cum poate lumina lumânării să facă lumină în lumea spirituală? Folosirea lumânărilor dă o impresie de religiozitate și spiritualitate chiar, dar este doar o impresie. Datorită acestei autoînșelări, oamenii nu mai caută Adevărata Lumină. Pe măsură ce oamenii nu mai studiau învățătura apostolilor, erau mai ușor de manipulat, iar preoții manifestau o preocupare mai mare pentru interesul lor personal decât pentru păstrarea neschimbată a învățăturii apostolilor. Producerea și comercializarea lumânărilor este monopolul celor care și impun folosirea lor. Cu cât se cere mai mult folosirea lor, cu atât cresc veniturile!
Adevarat, Mintuitorul e adevarata Lumina, insa nicaieri nu ne spune Mintuitorul sa nu mai folosim candele, luminari sau tamiie. Chiar din contra, cind Isus a fost in vizita la Marta si Maria, nu a avut nici un gest de impotrivire. Aceasta "impresie de religiozitate" despre care vorbiti dumneavoastra, este de fapt o parte din adevarata religiozitate, iar ea strabate tot Vechiul Testament (respectiv sfintirea, tamiirea, folosirea candelelor, ungerea cu ulei).Nu stiu cum v-ati dat seama ca preotii manipulau pentru ca este trecut, negru pe alb, in Vechiul Testament despre toate acestea, asa cum v-am aratat. Daca unii vor sa faca negot cu luminari, vor fi ei judecati. Deocamdata noi, ca si catolici (si presupun ca si ortodocsii gindesc la fel), nu ne facem nici un fel de griji ca ar fi pacat sa folosim lumanarile. Este trecut in Vechiul Testament. Apelam si la sfintirea obiectelor, pentru ca Dumnezeu le-a dat adevaratilor preoti puterea sa faca acest lucru dupa cum ati vazut in citatele date anterior. Iar daca Dumnezeu spune ca un obiect sfintit e sfint, cum as avea curajul sa-L contrazic?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.01.2011, 07:27:03
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Adevarat, Mintuitorul e adevarata Lumina, insa nicaieri nu ne spune Mintuitorul sa nu mai folosim candele, luminari sau tamiie. Chiar din contra, cind Isus a fost in vizita la Marta si Maria, nu a avut nici un gest de impotrivire. Aceasta "impresie de religiozitate" despre care vorbiti dumneavoastra, este de fapt o parte din adevarata religiozitate, iar ea strabate tot Vechiul Testament (respectiv sfintirea, tamiirea, folosirea candelelor, ungerea cu ulei).Nu stiu cum v-ati dat seama ca preotii manipulau pentru ca este trecut, negru pe alb, in Vechiul Testament despre toate acestea, asa cum v-am aratat. Daca unii vor sa faca negot cu luminari, vor fi ei judecati. Deocamdata noi, ca si catolici (si presupun ca si ortodocsii gindesc la fel), nu ne facem nici un fel de griji ca ar fi pacat sa folosim lumanarile. Este trecut in Vechiul Testament. Apelam si la sfintirea obiectelor, pentru ca Dumnezeu le-a dat adevaratilor preoti puterea sa faca acest lucru dupa cum ati vazut in citatele date anterior. Iar daca Dumnezeu spune ca un obiect sfintit e sfint, cum as avea curajul sa-L contrazic?
V-ați cantonat definitiv și iremediabil în Vechiul Testament în niște simboluri desuete ce de mult și-au terminat lucrarea de conducere către Adevărata Lumină venită de 2.000 de ani să ne lumineze pe toți.
O singură idee ați început legată de Iisus și vizita Lui la Marta și Maria pe care n-am înțeles-o. Ce anume gest de ne-împotrivire a avut cu acea ocazie? E vorba cumva de lumânări? Detaliați vă rog.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.01.2011, 09:27:29
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
V-ați cantonat definitiv și iremediabil în Vechiul Testament în niște simboluri desuete ce de mult și-au terminat lucrarea de conducere către Adevărata Lumină venită de 2.000 de ani să ne lumineze pe toți.
O singură idee ați început legată de Iisus și vizita Lui la Marta și Maria pe care n-am înțeles-o. Ce anume gest de ne-împotrivire a avut cu acea ocazie? E vorba cumva de lumânări? Detaliați vă rog.

Scopul vietii mele este sa ma cantonez definitiv si iremediabil in Dumnezeu, adica Tatal, FIul si Sfintul Duh. Sa ma ajute Dumnezeu in aceasta propunere. Nu sa ma cantonez in Vechiul testament, sau in Noul, sau in vreun verset din Biblie. Daca Dumnezeu, prin prooroci, a spus ca preotii pot sfinti obiecte, cred. Singurul care ar fi putut sa ne dea o noua regula este Isus. Nu ne-a dat aceasta regula. Din contra, a intarit cele din Vechiul Testament, de exemplu la vizita la Maria si Marta (despre care am mai vorbit), sau la Inaltare (din Luca):
50. Și i-a dus afară până spre Betania și, ridicându-Și mâinile, i-a binecuvântat.
51. Și pe când îi binecuvânta, S-a despărțit de ei și S-a înălțat la cer.

In Vechiul Testament preotii au sfintit obiecte, Isus a binecuvintat, acelasi lucru il fac si preotii nostri. In vechiul Testament e scris s-au folosit candele, ca s-au facut rugaciuni pentru morti, ca altarul Domnului s-a sfintitit etc, Isus nu a contrazis nimic din toate acestea, nici sfintii apostoli, deci acelasi lucru il facem si noi.

Referitor la vizita lui Isus la Maria- Marta, scuze, am gresit. Ma refeream la Maria care i-a spalat picioarele lui Isus cu mir de pret, iar Isus nu s-a impotrivit. Acelasi lucru il facem atunci cind folosim lucruri de pret pe si la altar, pentru ca pe acest altar se aseaza Trupul si Singele Lui Isus si e firesc sa folosim cele mai de pret lucruri.

Last edited by nutucutu; 14.01.2011 at 21:14:58.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.01.2011, 12:05:07
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Scopul vietii mele este sa ma cantonez definitiv si iremediabil in Dumnezeu, adica Tatal, FIul si Sfintul Duh. Sa ma ajute Dumnezeu in aceasta propunere. Nu sa ma cantonez in Vechiul testament, sau in Noul, sau in vreun verset din Biblie. Daca Dumnezeu, prin prooroci, a spus ca preotii pot sfinti obiecte, cred. Singurul care ar fi putut sa ne dea o noua regula este Isus. Nu ne-a dat aceasta regula. Din contra, a intarit cele din Vechiul Testament, de exemplu la vizita la Maria si Marta (despre care am mai vorbit), sau la Inaltare (din Luca):
50. Și i-a dus afară până spre Betania și, ridicându-Și mâinile, i-a binecuvântat.
51. Și pe când îi binecuvânta, S-a despărțit de ei și S-a înălțat la cer.

In Vechiul Testament preotii au sfintit obiecte, Isus a binecuvintat, acelasi lucru il fac si preotii nostri. In vechiul Testament e scris s-au folosit candele, ca s-au facut rugaciuni pentru morti, ca altarul Domnului s-a sfintitit etc, Isus nu a contrazis nimic din toate acestea, nici sfintii apostoli, deci acelasi lucru il facem si noi.

Referitor la vizita lui Isus la Maria- Marta, scuze, am gresit. Ma refeream la Maria care i-a spalat picioarele lui Isus cu mir de pret, iar Isus nu s-a impotrivit. Acelasi lucru il facem atunci cind folosim lucruri de pret pe si la altar, pentru ca pe acest altar se aseaza Trupul si Singele Lui Isus si e firesc sa folosim cele mai de pret lucruri.
Ca să rămânem strict în cadrul topicului, nu găsesc nicio binecuvântare ori sfințire a lumânărilor în viața și activitatea lui Isus Christos și nici nici în cea a sfinților apostoli.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.01.2011, 12:18:52
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ca să rămânem strict în cadrul topicului, nu găsesc nicio binecuvântare ori sfințire a lumânărilor în viața și activitatea lui Isus Christos și nici nici în cea a sfinților apostoli.
In viata Lui Isus gasim binecuvintarea oamenilor, a piinii, a vinului si a pestilor, iar in Vechiul Testament gasim sfintirea candelelor, a altarului si a obiectelor de cult.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.01.2011, 15:41:32
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
In viata Lui Isus gasim binecuvintarea oamenilor, a piinii, a vinului si a pestilor, iar in Vechiul Testament gasim sfintirea candelelor, a altarului si a obiectelor de cult.
Nimic nou sub soare. Asta spuneam și eu: nimic despre binecuvântarea/sfințirea lumânărilor în NT.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.01.2011, 16:00:47
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nimic nou sub soare. Asta spuneam și eu: nimic despre binecuvântarea/sfințirea lumânărilor în NT.
Nici pentru mine nu e nimic nou sub soare: daca Isus a binecuvintat oamenii, piinea, pestii, vinul, inseamna ca a binecuvintat. Preotii nostri fac acelasi lucru, chiar daca, in unele locuri candela a fost inlocuita de lumanare.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.01.2011, 16:21:10
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Adevarat, Mintuitorul e adevarata Lumina, insa nicaieri nu ne spune Mintuitorul sa nu mai folosim candele, luminari sau tamiie. Chiar din contra, cind Isus a fost in vizita la Marta si Maria, nu a avut nici un gest de impotrivire. Aceasta "impresie de religiozitate" despre care vorbiti dumneavoastra, este de fapt o parte din adevarata religiozitate, iar ea strabate tot Vechiul Testament (respectiv sfintirea, tamiirea, folosirea candelelor, ungerea cu ulei).Nu stiu cum v-ati dat seama ca preotii manipulau pentru ca este trecut, negru pe alb, in Vechiul Testament despre toate acestea, asa cum v-am aratat. Daca unii vor sa faca negot cu luminari, vor fi ei judecati. Deocamdata noi, ca si catolici (si presupun ca si ortodocsii gindesc la fel), nu ne facem nici un fel de griji ca ar fi pacat sa folosim lumanarile. Este trecut in Vechiul Testament. Apelam si la sfintirea obiectelor, pentru ca Dumnezeu le-a dat adevaratilor preoti puterea sa faca acest lucru dupa cum ati vazut in citatele date anterior. Iar daca Dumnezeu spune ca un obiect sfintit e sfint, cum as avea curajul sa-L contrazic?
+++ +++ +++ +++

Zisa IIsu In SF. vetuire a lui pe pamInt ; Nu am venit sa stric legea si prorocii , ce am venit sa Implinesc atunci El nu a venit nici sa strice Invataurile Legi si nici porucile date de Dumnezeu Sfintilor Prooroci si nici RInduiala lasata de ei pentru ca sa fim siguri ca nu tot ce a fost revelat de Dumnezeu Sfintilor este si scris In vreo carte pentru ca nu era nimeni de fata ca sa auda si sa scrie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintirea icoanei costel Generalitati 8 25.01.2012 13:11:34
Sfintirea icoanelor georgeval Generalitati 7 20.05.2011 18:58:46
sfintirea cruciulitelor Ioana-Andreea Generalitati 47 17.02.2011 21:03:46
VINZAREA obiectelor de cult cristiboss56 Reguli in Biserica 33 24.08.2010 20:01:45
Targul Obiectelor Bisericesti ( TOB) MadalinaM Generalitati 3 09.06.2009 21:16:16