Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.04.2009, 16:51:21
andreidiniasi andreidiniasi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Va rog din toata inima rugati-va pentru mine !

Buna ziua frati crestini,


Inca din primele randuri vreau sa imi cer scuze .... sunt putin emotionat si nu prea ma pricep la vorbe. Desi am cateva luni decand sunt inregistrat aici pe acest forum, deabea acum mi-am luat inima in dinti si m-am hotarat sa postez.
Am sa va spun pe scurt, povestioara mea. Am sa incerc ca sa fiu cat de scurt pot, ca sa nu va plictisesc.

Numele meu este Ciobanu Andrei am 24 de ani si sunt din Iasi. Eram un tanar foarte sanatos, fara nici un fel de probleme grave de sanatate. Asta pana in anul 2006, cand am avut o operatie banala de apendicita. Dupa acea operatie, dupa 2-3 luni am fost diagnosticat cu o infectie a ficatului, si anume Hepatita C. De atunci viata mea s-a schimbat radical.
Dumnezeu a facut minuni asupra mea, si m-a ajutat enorm. Pentru aceasta boala este un tratament, insa doar jumatate din pacienti se vindeca. Dumnezeu a ascultat rugile mele si ale familei mele si am primit acest tratament, anul trecut in luna iulie. Acum sunt in luna a 9a de tratament, si ma rog Domnului si Maicutei Domnului sa imi dea putere si credinta sa merg mai departe. Mai am putin ..... inca 8 saptamani din tratamentul asta si apoi termin. Apoi, vom vedea daca sunt vindecat.

Sunt momente in care sunt foarte speriat, ma cuprinde spaima si teama. Sunt speriat si ma gandesc doar "daca nu ma voi vindeca...." . Am o prietena, cu care sunt impreuna de cand eram la liceu, de aproximativ 5 ani. Ea a fost langa mine si m-a sustinut din prima clipa decand a aflat de boala mea. Se roaga pentru mine si mergem impreuna la Sfanta Liturghie, la Mitropolie la Sfanta Parascheva sau la Sfantul Nectarie. Am niste parinti minunati care au facut si fac sacrificii enorme pentru mine. Nu imi doresc altceva decat sa fiu iar sanatos, sa imi intemeiez o familie si sa imi ajut si eu parintii, pentru ca ei imbatranesc si vreau sa le fiu sprijin si sa nu le mai fac eu probleme cu boala mea.

Va rog din inima, rugati-va si pomeniti-ma si pe mine in rugaciunile Dumneavoastra. va rog mult sa va rugati Bunului Dumnezeu si Maicii Domnului sa ma intareasca in credinta, sa ma intareasca in lupta cu boala , sa ma apere de vrasmas ! Numele meu de botez este Andrei.

Va multumesc din inima !
__________________
Cel mai bun medicament este RUGACIUNEA !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.04.2009, 17:57:06
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Ma voi ruga din tot sufletul si pt. tine Andrei. Lupta cu viata si nu deznadajdui. Toti avem incercari grele la un moment dat, tocmai pt. a ne intari in credinta, a ne recunoaste neputinta noastra ca oameni si a cunoaste in schimb putinta si marea dragostye a lui Dumnezeu. Si sa fi sigur ca te faci bine avandu-l pe Sf. Nectarie langa tine. Doar cere-i asta din toata inima. Fa-o!
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2009, 21:22:41
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Bine ai venit pe Forum!

Draga Andrei, ma bucur ca ai avut curaj sa te prezinti si sa ne povestesti problemele cu care te confrunti.
In primul rand ceea ce noua oamenilor ni se pare imposibil de realizat, la bunul Dumnezeu toate sunt cu putinta. Deci, ai reusit sa treci cu bine prin tratamentul de loc usor al hepatitei, ma bucur ca ai credinta, ca umbli pe la biserici si manastiri, ca te rogi si ca prietena ta iti este alaturi.
Te rog din suflet sa mergi incontinuare pe acest drum, e drumul ce duce spre insanatosire, spre vindare, dar nu intr-o clipa, ci cand hotareste Dumnezeu.
Sa ai nadejde ca totul va fi bine, sa gandesti pozitiv, sa ai ganduri bune si toate ti se vor implini. Ce fericit esti ca ai parinti buni, care-ti sunt aproape, care te inteleg si te ajuta. Doamne ajuta!
Ai ganduri frumoase, sa-ti intameiezi o familie si ce frumos ai spus, ca vrei sa-ti ajuti si tu parinti cand dansii nu vor mai putea sa faca fata greutatilor ce parca nu ne mai ocolesc, ci vin asa, zi de zi, peste noi.
Te voi pomeni cu drag in rugaciunile mele si-ti doresc din suflet sa te vindeci si sa fi stalp de nadejde familiei tale si celor dragi tie.
Cuvioasa Paraschiva, Sfantul Nectarie si Maica Domnului sa te ocroteasca si sa te aiba in paza lor! Va fi bine pana la urma, ai sa vezi! Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.04.2009, 22:41:58
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Să-ți ajute Dumnezeu in tot lucrul bun pe care vrei să-l faci, să-ți de-a Domnul multă putere, te voi pomeni cu drag in rugăciunile mele.Sănătate multă .....Doamne ajuta!
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.04.2009, 01:48:29
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Andrei draga, se vede treaba ca Domnul Dumnezeu te-a iubit peste masura, deoarece vezi tu ca abia dupa ce ai avut probleme de sanatate, mergeti mai mult pe la slujbe, deci probabil ca asa a incercat Domnul sate apropie.

Boala ta se va vindeca, ai primit o infectie de HepC in urma instrumentelor prost dezintefectate in spital, sau nici macar dezinfectate.

Te voi pomeni si eu cu drag in rugaciunile mele, draga Andrei, si nu dispera, est edoar o modalitate de a suferi, pentru apropierea de Dumnezeu.

Domnul Domnezeu sa-ti dea vindecare si bucurie in viata!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.04.2009, 02:39:49
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreidiniasi Vezi mesajul
Buna ziua frati crestini,


Inca din primele randuri vreau sa imi cer scuze .... sunt putin emotionat si nu prea ma pricep la vorbe. Desi am cateva luni decand sunt inregistrat aici pe acest forum, deabea acum mi-am luat inima in dinti si m-am hotarat sa postez.
Am sa va spun pe scurt, povestioara mea. Am sa incerc ca sa fiu cat de scurt pot, ca sa nu va plictisesc.

Numele meu este Ciobanu Andrei am 24 de ani si sunt din Iasi. Eram un tanar foarte sanatos, fara nici un fel de probleme grave de sanatate. Asta pana in anul 2006, cand am avut o operatie banala de apendicita. Dupa acea operatie, dupa 2-3 luni am fost diagnosticat cu o infectie a ficatului, si anume Hepatita C. De atunci viata mea s-a schimbat radical.
Dumnezeu a facut minuni asupra mea, si m-a ajutat enorm. Pentru aceasta boala este un tratament, insa doar jumatate din pacienti se vindeca. Dumnezeu a ascultat rugile mele si ale familei mele si am primit acest tratament, anul trecut in luna iulie. Acum sunt in luna a 9a de tratament, si ma rog Domnului si Maicutei Domnului sa imi dea putere si credinta sa merg mai departe. Mai am putin ..... inca 8 saptamani din tratamentul asta si apoi termin. Apoi, vom vedea daca sunt vindecat.

Sunt momente in care sunt foarte speriat, ma cuprinde spaima si teama. Sunt speriat si ma gandesc doar "daca nu ma voi vindeca...." . Am o prietena, cu care sunt impreuna de cand eram la liceu, de aproximativ 5 ani. Ea a fost langa mine si m-a sustinut din prima clipa decand a aflat de boala mea. Se roaga pentru mine si mergem impreuna la Sfanta Liturghie, la Mitropolie la Sfanta Parascheva sau la Sfantul Nectarie. Am niste parinti minunati care au facut si fac sacrificii enorme pentru mine. Nu imi doresc altceva decat sa fiu iar sanatos, sa imi intemeiez o familie si sa imi ajut si eu parintii, pentru ca ei imbatranesc si vreau sa le fiu sprijin si sa nu le mai fac eu probleme cu boala mea.

Va rog din inima, rugati-va si pomeniti-ma si pe mine in rugaciunile Dumneavoastra. va rog mult sa va rugati Bunului Dumnezeu si Maicii Domnului sa ma intareasca in credinta, sa ma intareasca in lupta cu boala , sa ma apere de vrasmas ! Numele meu de botez este Andrei.

Va multumesc din inima !


Draga Andrei ,
rugaciunea mea nu stiu cat poate fi de primita(pt ca sunt pacatoasa) dar cu siguranta ia v-a exista , chiar imi doresc sa ajung la Pestera Sf Andrei in curand peste o saptamana cred...poate ca nimic nu este intamplator ..mai ales ca te cheama Andrei ,citeste acatistul Sf Andrei ..eu am auzit ca Sfantul caruia ii purtam numele ar trebui zilnic pomenit in rugaciunile noastre ..dar eu nu prea reusesc sa aplic la mine ..
Dumnezeu sa te ajute ,sa implinesti tot ce iti doresti mai ales ca sunt ganduri curate si minunate ...stii tu : ''Nu te supara cand te cearta si te mustra Dumnezeu, ca Dumnezeu cearta tot omul pe care il iubeste si pedepseste ca un tata pe tot omul care ii este drag iar la urma vine mangaierea si bucuria.''
eu zic sa ai nadejde ...uite-te in jurul tau si spune-mi daca nu tot sufletele pe care le vezi cele mai calde si bune ...ele au probleme de sanatate,financiare ,etc....
Multa lumina si speranta !
Sf Nectarie m-a ajutat si pe mine mult..
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.04.2009, 04:19:58
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Frate Andrei,
In primul rand vreau sa remarc modul cum ai relatat povestea ta. Se vede ca Bunul Dumnezeu a sadit in tine mult har si intelepciune, chiar daca ai numai 24 ani. Uneori, in trecerea noastra prin viata lumeasca, suntem supusi unor incercari, mai mari sau mai mici, dupa puterile fiecaruia. Cu rabdare, cu vointa, cu dragoste, dar mai ales cu nadejde in Dumnezeu, putem trece cu bine de aceste incercari. Observ ca tu ai inteles asta si esti pe drumul cel bun, fapt care ma bucura. Ma mai bucura faptul ca tu ai planuri nobile si importante pentru viitor, motiv pentru care te voi pomeni in rugaciunile mele si ma voi ruga sa-ti fie bine.

Te-as ruga, daca se poate, sa ne mai tii la curent cu starea sanatatii tale.

Dumnezeu sa-ti dea putere si sanatate!
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.04.2009, 13:40:30
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit Cu Dumnezeu inainte!

Toate sunt cu putinta la Dumnezeu!
Sa-ti dea Dumnezeu din Harul Sau si sa te vindece!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.04.2009, 15:10:00
simona76 simona76 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2008
Mesaje: 61
Implicit

Dumnezeu sa-ti ajute si sa te vegheze, Andrei!

Sa-ti dea Domnul si Maicuta Lui sanatate, liniste sufleteasca si rabdare!


Doamne ajuta-l pe Andrei!!
__________________
[SIZE=3]Nadejdea mea este Tatal, scaparea mea este Fiul, acoperamantul meu este Duhul Sfant, Treime Sfanta, Slava Tie![/SIZE]
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.04.2009, 18:21:44
snowdrop's Avatar
snowdrop snowdrop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Locație: vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Smile

doamne ajuta, andrei! sunt sigura ca te vei face bine, ai acolo in iasi o prietena de nadejde, pe cuvioasa Parascheva, te va ajuta! Cand eram in iasi la facultate m-a ajutat mult. ai o varsta frumoasa si dumnezeu te va ajuta! ma voi ruga pt tine, andrei, s te faci sanatos. si sa nu iti mai fie frica ca maica domnului si cuvioasa e cu tine.
__________________
"Nu de DUMNEZEU ma tem, fiindca e atotbun, ci de mine insumi ma tem, liber si rau fiind, pot sa nu-I deschid usa."(MARCEL JOUHANDEAU)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog, rugati-va pentru mine Ana-Maria N Umanitare 15 20.07.2011 13:55:40
Rugati+va si pentru mine! andrutza151 Umanitare 23 11.07.2011 02:08:17
Va rog rugati-va pentru mine !! lumyclau Umanitare 35 13.09.2009 15:30:48
Va rog, rugati-va pentru mine maniucu Generalitati 28 20.03.2009 15:22:01
Va rog rugati-va pentru mine !! lumyclau Rugaciuni 1 12.09.2008 20:21:53