Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 21.11.2017, 16:25:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cerinta catre colegul nostru e frumoasa si crestineasca.
Daca ati avea si o atitudine pe masura ar fi excelent.
Si ati avea si autoritatea sa solicitati cele de mai sus.

Insa, v-o spun prieteneste, postari ca cea de mai jos, va decredibilizeaza:
Am autoritate și accentuez că ești un mare IMBECIL , și RĂTĂCIT, alungat de pe acest forum și revenit cu o nerușinare ieșită din comun .
Cine te cunoaște cu adevărat, se ingretoseaza la maxim.
În fine , nici nu am dorit să-ți răspund, dar deja pute atât de mult în jurul tău și al amicilor tăi alungați de atâtea ori de pe acest Forum încât mă întreb dacă este cineva cu adevărat normal psihic în "credința " voastră?
Nu , nu cred .

Punct.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #232  
Vechi 21.11.2017, 16:37:35
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Boss, nu merit asa multa atentie din partea ta. Si atat de lungi caracterizari. Nu te supara, esti in post, probabil cam nervos, cel rau te ispiteste mai abitir. Probabil ai si alte probleme, mai grele. Nu are rost sa-ti faci inima rea. Mai bine ai sterge postarea aia. Ai scris-o la nervi si nu-ti face cinste. Parerea mea.

P.S. Te inteleg si NU iti voi da report.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 21.11.2017, 20:21:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
In sfarsit!
Invata-i si pe coreligionarii tai sa nu se mai invarta dupa coada!
S-au terminat argumentele, acum faci sondaje de opinie printre forumisti sau vecini? Acelasi lucru l-am zis si eu, doar ceea ce tine de dogma nu se poate schimba niciodata, in rest Biserica poate imbunatati ceva. Niciodata impotriva invataturii, numai imbunatatire. Ca si in cazul apiscopilor, care sunt alesi dintre cei descrisi de Sfantul Apostol. Exast asta am spus pana acum in fiecare mesaj.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 21.11.2017, 20:48:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
N-ai raspuns, ala e raspuns?!?, dar nu mai conteaza ca am obosit. Doua chestiuni, sensul locului pustiu e ca n-au gasit formatiuni statale, nu oameni, anonymus spune ca "acestia sunt cei mai saraci oameni din lume".,,
Insa vorbim de evul mediu si de un regat apostolic, conta daca au gasit oameni sau formatiuni statale?
Cataline, in momentul in care pui celibatul atat de sus, care in opinia mea este o anomalie daca este autoimpus din motive de credinta, pentru un laic, nu mai poti sa contesti superioritatea morala a preotimii catolice.
Nu, istoricii aceia spuneau ca nu au gasit nimic, nu doar state formate. Erau, la inceput, istorici habsburgi, care doreau sa aiba o motivatie dupa ce au inglobat Transilvania. Istoricii maghiari au luat ce au spus acestia (unii din istorici maghiari). La un moment dat au spus chiar ca acea cronica nu e de incredere, desi era scrisa de un cronicar maghiar. Ceva foarte interesant, un studiu pe baza ADN-ului, facut de cercetatori maghiari, pe maghiari din Ungaria si secui de la noi nu a gasit gene de la poporul venit din Urali decat la un singur secui. Au fost comparate din ADN-urile de la caetva morminte din sec. X ale maghiarilor. Practic maghiarii de azi sunt vechile populatii maghiarizate, in cea mai mare parte.

Eu nu spun nimic, am dat ce spune Sfanta Scriptura. Tu nu stii de ce calugaria e apreciata in ortodoxie, pentru ca citesti alte carti decat cele ortodoxe. Si nu e o contradictie, pentru ca Sfantul Apostol spune ca nu e pentru oricine calugaria, pentru ca nu oricine poate rezista ispitelor de acest gen.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 21.11.2017, 21:01:06
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu, istoricii aceia spuneau ca nu au gasit nimic, nu doar state formate. Erau, la inceput, istorici habsburgi, care doreau sa aiba o motivatie dupa ce au inglobat Transilvania. Istoricii maghiari au luat ce au spus acestia (unii din istorici maghiari). La un moment dat au spus chiar ca acea cronica nu e de incredere, desi era scrisa de un cronicar maghiar. Ceva foarte interesant, un studiu pe baza ADN-ului, facut de cercetatori maghiari, pe maghiari din Ungaria si secui de la noi nu a gasit gene de la poporul venit din Urali decat la un singur secui. Au fost comparate din ADN-urile de la caetva morminte din sec. X ale maghiarilor. Practic maghiarii de azi sunt vechile populatii maghiarizate, in cea mai mare parte.

Eu nu spun nimic, am dat ce spune Sfanta Scriptura. Tu nu stii de ce calugaria e apreciata in ortodoxie, pentru ca citesti alte carti decat cele ortodoxe. Si nu e o contradictie, pentru ca Sfantul Apostol spune ca nu e pentru oricine calugaria, pentru ca nu oricine poate rezista ispitelor de acest gen.
pe bune daca stiu de unde le scoti.

1.treaba cu calugaria, ce calugarie, nene, a aparut la secole dupa pavel!
2.la fel ca ungurii despre care vorbesti sunt si niste polonezi care zic ca se trag direct din noe. ungurii au sumedenie de istorici seriosi, ca si la noi unii bat campii. vezi la noi dacomaniacii de astazi sau scoala ardeleana de ieri.
3.daca as fi ungur te-as intreba doua chestiuni: cand s-au crestinat protoromanii si cum? si a doua: stii cand am avut primul episcop in tarile romane?
4.in ceea ce priveste adn-ul lui peste scrii ca sa scrii, ungurii sunt omogeni, noi suntem eterogeni.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 21.11.2017, 21:26:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
pe bune daca stiu de unde le scoti.

1.treaba cu calugaria, ce calugarie, nene, a aparut la secole dupa pavel!
2.la fel ca ungurii despre care vorbesti sunt si niste polonezi care zic ca se trag direct din noe. ungurii au sumedenie de istorici seriosi, ca si la noi unii bat campii. vezi la noi dacomaniacii de astazi sau scoala ardeleana de ieri.
3.daca as fi ungur te-as intreba doua chestiuni: cand s-au crestinat protoromanii si cum? si a doua: stii cand am avut primul episcop in tarile romane?
4.in ceea ce priveste adn-ul lui peste scrii ca sa scrii, ungurii sunt omogeni, noi suntem eterogeni.
1. Acum te prefaci ca ai uitat ca ai comentat chiar tu citatul din Sfantul Pavel pe care l-am dat eu? Ai scris despre celibat.
2. Pai asta era argumentul meu, ca sunt si istorici care spun lucruri eronate.
3. Nu vad ce vrei sa continuam discutia cu ungurii, eu am spus doar de niste istorici. daca vrei un raspuns, episcopi din Dobrogea au participat si la primele sinoade. Peste tot unde erau crestini trebuia sa fie si episcop, chiar daca nu sunt mentionati pe undeva.
4. Ce am scris avea legatura ce ceea ce am spus. Ca ungurii sunt omogeni sau nu ce legatura are cu tot ceea ce vorbeam? Majoritatea ungurilor sunt oameni ca si noi, nu-s de acord cu extremismul unora. Eu m-am inteles bine cu ungurii de pe aici, intotdeauna.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 21.11.2017, 22:27:59
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
1. Acum te prefaci ca ai uitat ca ai comentat chiar tu citatul din Sfantul Pavel pe care l-am dat eu? Ai scris despre celibat.
2. Pai asta era argumentul meu, ca sunt si istorici care spun lucruri eronate.
3. Nu vad ce vrei sa continuam discutia cu ungurii, eu am spus doar de niste istorici. daca vrei un raspuns, episcopi din Dobrogea au participat si la primele sinoade. Peste tot unde erau crestini trebuia sa fie si episcop, chiar daca nu sunt mentionati pe undeva.
4. Ce am scris avea legatura ce ceea ce am spus. Ca ungurii sunt omogeni sau nu ce legatura are cu tot ceea ce vorbeam? Majoritatea ungurilor sunt oameni ca si noi, nu-s de acord cu extremismul unora. Eu m-am inteles bine cu ungurii de pe aici, intotdeauna.
Esti praf! Nu mai pot continua un astfel de dialog maniac, de ambele parti, dovada e ca nu ma pot abtine sa raspund.

Celibatul e celibat, calugaria e calugarie. Aaa ca vrei tu\voi sa gasiti alte si alte intelesuri mereu, asta e meteahna veche....
Nu e niciun argument al tau, vezi-ti primul mesaj.
Dobrogea era parte din lumea elenistica, are legatura cu romanii si formarea poporului roman cum are si attila hunul. Nu exista, vericule, daca exista un episcop totul se schimba si hai sa-ti zic eu, d'abia in sec 14 avem episcop.
Pai habar n-ai ce implica omogenitatea genetica, comentezi doar asa, din ambitie.
Reply With Quote
  #238  
Vechi 21.11.2017, 23:16:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
nu mai incerca, am inteles ca tie ti se permite orice mizerie asa ca nu am sa-ti mai raspund.
Deocamdata se pare ca tie ti se permite mizerii de habarnist care se da interesant cu faze de trol :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 21.11.2017, 23:16:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul

si ca sa revin, cum se ajungea episcop in primele secole de crestinism? chiar nu stie nimeni?
Adica vrei sa spui ca nu intereseaza pe nimeni opinia ta pe subiectul asta?

Ai dreptate. Macar de data asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 21.11.2017, 23:40:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
Esti praf! Nu mai pot continua un astfel de dialog maniac, de ambele parti, dovada e ca nu ma pot abtine sa raspund.

Celibatul e celibat, calugaria e calugarie. Aaa ca vrei tu\voi sa gasiti alte si alte intelesuri mereu, asta e meteahna veche....
Nu e niciun argument al tau, vezi-ti primul mesaj.
Dobrogea era parte din lumea elenistica, are legatura cu romanii si formarea poporului roman cum are si attila hunul. Nu exista, vericule, daca exista un episcop totul se schimba si hai sa-ti zic eu, d'abia in sec 14 avem episcop.
Pai habar n-ai ce implica omogenitatea genetica, comentezi doar asa, din ambitie.
La fel ca si alte dati, tu nu stii aproape nimic, dar crezi ca stii si ceilalti sunt nestiutori. Nu trebuie sa citesti carti si istorii, macar sa dai o cautare pe net sau sa citesti pe wikipedia sau orice articole de pe net pe tema asta. S-au gasit doua biserici crestine datand inca din secolul III, langa Zalau. De aceea ti-am spus ca oriunde sunt crestini trebuie sa fie si episcop. Tu ai prins ceva, dar ai inteles complet gresit. Era vorba ca nu s-au crestinat dacii atunci cand a venit Sfantul Andrei la grecii din Dobrogea, ci cativa ani mai tarziu. In niciun caz ca abia in secolul 14 ar fi devenit crestini. De asemenea, s-au gasit numeroase artefacte crestine din primele secole. Macar acest articol: https://ro.wikipedia.org/wiki/Istori...n_Rom%C3%A2nia

Legat de omogenitate, nu am stiut ca te-ai referit tot la genetica, pentru ca ai spus de "ADN-ul lui peste". Oricum, e complet gresit ce spui, au aproape aceeasi diversitate genetica, la fel cu a noastra. Uite un site maghiar: http://hungarianspectrum.org/2015/05...n-great-plain/ Ideea era alta, ca nu au gasit urme genetice a primilor maghiari care au descalecat, ei sunt de fapt urmasii populatiilor care erau in aceste teritorii: romani, slavi si germani.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
imbracamintea la calugari gheorghie Generalitati 12 09.09.2010 14:30:20
Falsii calugari puciosi, andreicozia Calugarul 0 20.04.2010 01:32:12
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 14:51:55