Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 29.11.2017, 19:50:26
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
noroc ca am aratat atunci ca sfaturile lui erau foarte bune.
Așa, așa ... "noroc" că mai e unul ca tine să se bată cu pumnul în piept. Dar se înțelege, ținând cont că ai amintit de Oastea Domnului.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 29.11.2017, 19:53:56
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
demetrius si jonny, voi va considerati "toba" de teologie ortodoxa, cel putin asa reiese din ce postati, dar habar n-aveti de lucrurile importante.
...:)) zise toba de șunculiță ... :))
Reply With Quote
  #273  
Vechi 29.11.2017, 20:15:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

el e toba de "istorie alternativa" ca musiu celalat care a fost banat deja de vreo 3 ori da' tot revine cu glorioase povesti ... :))

E drept ca alalat este "pe invers", "istoria alternativa" ar trebui sa aduca nemuritoare glorie ortodoxiei, da' in esenta si consecinte ambii troli sunt frati. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #274  
Vechi 29.11.2017, 20:32:21
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
...:)) zise toba de șunculiță ... :))
si tu ca si alalalt, cum e cate-un post cum va ganditi numa la sunci...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 29.11.2017, 20:40:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
de fapt amandoi va ascundeti.

in primul rand eu sunt sigur ca episcopul s-a spovedit curat,
...

acum, in ceea ce priveste topicul cu polutia, nu observasem ca nu mai este, a fost sters pentru ca taman seful forumului sustinea cu totul altceva decat este pe site. alta motivatie nu este. polutia este ceva biologic, fara legatura cu "gandurile"....
Sunt sigur ca nu te intereseaza, dar eu n-am vorbit absolut nimic despre episcop, insa tinand cont de fixatia polutiei tale in... biologic, parca-parca imi vine sa pariez ca-n poker (blind), ca spovada aia ar trebui data la "Nufarul".
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #276  
Vechi 29.11.2017, 20:46:41
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca vezi informatiile date de mine, descoperirile au fost facute in ultimii ani. Primul istoric nici nu a prins ultimele descoperiri, iar ultimul afirma multe lucruri gresite. Unii au diferite interese sa prezinte o alta istorie. Am spus ca istoricii habsburgi si apoi cei maghiari au avut interesul lor. Unii din Scoala Ardeleana greco-catolici au avut interesul lor, sa prezinte trecerea la ortodoxie datorita bulgarilor, pana atunci noi am fi avut ritul latin. Rusii au avut si au si acum interesul sa prezinte o alta istorie.
Am citit acum ca avarii s-au crestinat prin secolul IX, deci dupa venirea bulgarilor. Dar dovezile pe care ti le-am dat sunt cu multe secole inainte.
ca si ceilalti cunosti o istorie d'aia, din auzite. si chestie pur romaneasca ai impresia ca toti scriu dupa interes, ca rumunii. nu-i deloc asa, dar nu mai insist.

insa iti pun o intrebare, te-ai gandit vreodata care este "dreptul" nostru in dobrogea?

ps.nici tu nu stii cum se ajungea episcop in primele doua secole de crestinism?
ps2.avarii s-au crestinat inaintea bulgarilor, cred ca cu peste o suta de ani inainte, nu mai stiu exact cand i-au trimis pe chiril si metodiu in bulgaria si nu mai caut.
ps3.vezi pp panaitescu pentru crestinarea protoromanilor de catre bulgari. pp panaitescu a fost cel mai important slavist al nostru.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 29.11.2017, 20:56:53
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Sunt sigur ca nu te intereseaza, dar eu n-am vorbit absolut nimic despre episcop, insa tinand cont de fixatia polutiei tale in... biologic, parca-parca imi vine sa pariez ca-n poker (blind), ca spovada aia ar trebui data la "Nufarul".
foarte rau. nu e fixatie, teica, asa scrie pe site, vrei sa reiterez? tu ai o fixatie, DE FAPT, pentru ca implica un fals, in cazul tau un punct de vedere fals.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #278  
Vechi 29.11.2017, 21:42:01
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
si tu ca si alalalt, cum e cate-un post cum va ganditi numa la sunci...
Ce să-i faci, dacă în sensul asta inspiri omul ... :))
Reply With Quote
  #279  
Vechi 29.11.2017, 22:09:40
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ce să-i faci, dacă în sensul asta inspiri omul ... :))
nope, nu e inspiratie, e rautate.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #280  
Vechi 29.11.2017, 22:29:33
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Astea-s argumentele tale in discutia referitoare la dublarea pacatelor marturisite?
Nu, tu nu te ascunzi dupa deget, ci dupa toate degetele.
Da ,am avut mai multe zile agitate in ultima perioada. Si nu prea e sansa sa scap de agitatie in zilele urmatoare,nu intru in detalii ca e prea mult de zis. Dupa atata agitatie cred ca nu te-am inteles eu prea bine,poate ai avut si o exprimare mai neclara ptr mine frate Demetrius. Vezi m-a luat gura pe dinainte si acuma imi pare rau, dar cuvintele, uratele de ele, raman.Cred ca te-am inteles gresit ,scuza-ma.

Lucrez in domeniul tehnic ,sunt genul de om care imi place sa spun totul foarte simplu.Si legat de dublarea pacatelor marturisite , Dumnezeu cred ca a lasat mullte vorbe ca sa ne temem, sa nu batem campi,si daca continuam in greseala ne va fi mai rau,dar daca la un moment dat ne oprim din greseala,nu numai ca nu le dubleza dar chiar sterge pacatele si vin binecuvantarile.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 23:35:07
imbracamintea la calugari gheorghie Generalitati 12 09.09.2010 15:30:20
Falsii calugari puciosi, andreicozia Calugarul 0 20.04.2010 02:32:12
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 15:51:55