Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 28.01.2010, 13:44:58
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ce spui tu aici se leaga de actiunea Duhului Sfant si de misiunea apostolica... nu s-a plimbat el prin lume dupa bunul plac si nici nu avea cum sa le ceara oamenilor sa se faca evrei sau romani...
In contextul in care Sf Ap Pavel a scris ca in Hristos nu este nici iudeu, nici grec, era o dilema a primilor crestini: ar trebui barbatii greci sau ne-evrei care vor sa devina crestini sa fie circumcisi sau nu? Fiindca asta si insemna circumcizia: marturie a promisiunii lui Dumnezeu catre Avraam ca va inmulti neamul sau (evreii) cat stelele de pe cer, deci circumcizia era un semn al apartenentei la neamul lui Avraam. Sau in alta ordine de idei: trebuie intai sa devii evreu ca apoi sa poti deveni crestin? Sf Ap Petru spunea ca da, barbatii ne-evrei trebuie circumcisi, Hristos a fost, toti sf apostoli au fost...etc. Sf Ap Pavel a spus ca nu, Hristos este pentru oricine, indiferent de cultura. Si asa s-a intrunit primul sinod apostolic in anul 50, si cu ajutorul Sf Duh ideea Sf Ap Pavel a prevelat.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 28.01.2010, 13:46:37
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Omubun

Poate eu gresesc insa cum vad lucrurile arata asa:

In vremea cand eram eu foarte tanar si am descoperit (adaug: daca nu se intampla, poate n-as mai fi trait) ortodoxia, era asa clar trasat in societate cine erau "baietii buni" si cine erau "baietii rai" ca aproape nu existau discutii. Steinhardt a fost botezat "interconfesional" in puscarie, de un ortodox si un grecocatolic. Pastorul Wurmbrand a ramas luteran in inchisoare si a murit ortodox deunazi. Au fost atatea ridicari si caderi incat stiau toti un lucru: e razboi, e unul nemilos, nu e timp de palavrageala. Stiau si spuneau toti ca uciderea in inchisoare te face "cel mai" crestin, ca asta depaseste orice problema confesionala pentru ca nu poate nimeni sa urce la Hristos si sa spuna "da-l jos pe talharul de-a dreapta de langa Tine ca nu spune Crezul cum ne place noua". Parintele Cleopa a spus formidabil de bine ca nu exista un singur fel de marturisire, concordant cu ce spune Apostolul Ioan: sunt trei care marturisesc pe pamant: duhul (dreapta credinta), apa (ritualul) si sangele (martiriul) si acesti trei una sunt (si adaug eu: risc infricosator isi asuma cine judeca pe aproapele incercand sa desparta una de alta). Nu voi continua acum ca nu e vorba direct de asta.

In vremurile noi, neexistand un dusman comun, vizibil, mare, constrangator, multi oameni zelosi simt ca ar face ceva bun pentru marturisirea dreptei credinte dar nu exista o tinta. E vremea unei tinte mai interiorizate, cred eu, si a maximului discernamant inainte de a pune degetul si a zice "priviti, dusmanul". Asta e tot. Nu s-a schimbat ortodoxia. S-a schimbat razboiul. E bine ca exista zel sa discernem ce si cum. Ar fi mult mai rau sa nu mai existe.

Exprimarile mele... pai, frate eu sunt medic si acum lucrez pe ambulanta. Sunt obisnuit sa tip, sa vorbesc autoritar, sa dau ordine, sa n-am pe nimeni deasupra mea ca sef cand sunt in exercitiul functiunii (afara de sefii care nu se vad, hehe). N-am zis ca-s sfant. Abia daca as incepe sa ma comport ca si cum as fi, dati-ma afara de aici pana nu iese ceva mai rau :)

Last edited by inorog; 28.01.2010 at 13:54:14.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 28.01.2010, 14:00:34
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
(...) Mie mi se pare logic sa fim intrebati ce am facut pentru comunitate in sensul larg al cuvantului... pentru tara. Ca uite, daca nu erau inaintasii nostri care sa se jertfeasca pentru noi, in diferite feluri (nu doar pe campul de lupta, in inchisori sau revolutii, nu!jertfe nestiute) ca sa pastreze credinta, mai aveam eu biserici la care sa ma duca bunica cand eram bebe? Mai aveam eu ore de religie, mai aveam carti? Nu ar trebui sa dau si eu ceva inapoi, sa rascumpar cumva bogatia pe care am primit-o?
Daca fiecare dintre noi ar constientiza aceasta menire, cred ca ne-ar fi mult mai usor sa ne controlam orgoliile, nervii si rautatile. Fiecare dintre noi trebuie sa fie un bun "semanator" si sa inmulteasca "talantul" iubirii, cu rabdare si chibzuinta! Dar noi avem tendinta de a face praf si pulbere prin bagajele altora, fara sa realizam ca nici in bagajele noastre, ordinea nu este chiar punctul nostru forte!...
Reply With Quote
  #214  
Vechi 28.01.2010, 15:12:11
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Ma intreb ,din ceea ce cunosc eu cat de cat,mai aproape de zilele noastre.....

Oare cand Romania suferea in razboaie,cele doua mondiale,existau rugatori pentru Romania!?

Sau in toata perioada comunista au fost oameni care s-au rugat pentru Romania!!! ?

Parintii Gheorghe Calciu,Cleopa,Arsenie Boca si toti marii duhovnici pe care i-am avut in aceasta perioada,au putut scurta timpul acela groaznic al comunismului?

Oare cand era omorata toata elita intelectuala,tot ce era mai pur romanesc,in inchisori ,se ruga cineva pentru Romania? (Mircea Vulcanescu,Valeriu Gafencu si toti cei cunoscuti sau mai putin cunoscuti,dar patrioti si buni crestini)

Oare suferim noi acum mai mult decat a suferit acest popor in cele doua razboaie si in timpul comunismului?

Era mai multa credinta atunci ,sau acum?

Miscarea legionara care a vrut sa faca ceva pentru Romania,si a creat chiar si un sistem prin care oamenii sa-si imbunatateasca viata ,sa devina buni crestini,de ce oare a fost nimicita pana la dizolvarea completa?
Chiar daca au fost vremuri grele pentru ortodoxie si la noi si in Rusia ,rugatori nu au lipsit ,ca dovada ca putea fi mult mai rau.
In Paraclisul Maicii Domnului se spune:
"Ca daca nu ai fi stat tu inainte rugandu-te cine ne-ar fi izbavit pe noi din atatea nevoi
Sau cine ne-ar fi pazit pina acum slobozi"
Si rugaciunea pentru trezirea neamului acesta la credinta eu cred ca e foarte necesara.Copiii nostri traiesc in anturaje de tineri atei ,ai caror parinti nu dau pe la biserica.Unii elevi de liceu marturisesc faptul ca parintii lor nu merg la biserica .
Ce pot face acesti copii ,chiar daca au parinti credinciosi daca vad la tot pasul tineri injurand sau avand obiceiuri rele ?
Ispitele sunt multe si la tot pasul.
Sf.Nicon de la Man.Optina spunea ca mantuirea nu poate fi conceputa decat in relatia cu aproapele.

Last edited by anita; 28.01.2010 at 15:15:21.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 28.01.2010, 15:34:52
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Ba nu, Anca. Se referea la oameni care provin din culturi diferite, nu la oameni cu religii diferite. Si chiar sa fi fost asa, nu vad care ar fi fost diferenta.
Pe acea vreme erau tot felul de rivalitati, daca iti aduci aminte evreii se credeau mai cu mot fiindca sunt "poporul ales" , grecii se credeau mai invatati, sau oricum cu o cultura mai adanca si mai sofisticata. Si Sf Ap Pavel spune ca in Hristos, si odata ce devii crestin, oricum nu conteaza ce esti din punct de vedere cultural, fiindca Hristos este deschis oricui.
Exact la asta m-am refrit si eu, doar cu alte cuvinte.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 28.01.2010, 15:42:55
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Exact la asta m-am refrit si eu, doar cu alte cuvinte.
Pai cum. Eu spun ca nationalitatea nu conteaza in Hristos, deci in crestin nu ar trebui sa-si faca griji si probleme pe domeniul asta. PE cand tu spui ca nationalitatea unui om e foarte importanta. Cum spunem aceleasi lucruri, ca eu nu vad?
Reply With Quote
  #217  
Vechi 28.01.2010, 20:56:05
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poti fi crestin indiferent de nationalitate. Asta nu anuleaza nationalitatile, odata ce Dumnezeu le-a creeat. Dar si fariseul, si filosoful pot deveni crestini; ei raman insa, unul evreu si celalat grec, dar de religie crestina.
Noi daca suntem ortodocsi, nu mai suntem români? Si daca la judecata nu va avea importanta nationalitatea, atunci de ce le-a mai creeat Dumnezeu?!? Nu cred ca exista ceva inutil pe lumea asta, care sa fie de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 28.01.2010, 20:58:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa nu uitam ca mai este o catisma disponibila: 17
Reply With Quote
  #219  
Vechi 28.01.2010, 21:04:17
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Poti fi crestin indiferent de nationalitate. Asta nu anuleaza nationalitatile, odata ce Dumnezeu le-a creeat. Dar si fariseul, si filosoful pot deveni crestini; ei raman insa, unul evreu si celalat grec, dar de religie crestina.
Noi daca suntem ortodocsi, nu mai suntem români? Si daca la judecata nu va avea importanta nationalitatea, atunci de ce le-a mai creeat Dumnezeu?!? Nu cred ca exista ceva inutil pe lumea asta, care sa fie de la Dumnezeu.
Dar cine spune ca Dumnezeu a creat nationalitatile???? Dumnezeu ne-a creat fiinta umana, barbat si femeie, si nu mai mult, cred eu.

Adica poti sa spui ca Dumnezeu ingaduie existenta natiunii, dar nu cred ca a creat diferente care au dat nastere la suferinte enorme, pierderi de vieti, atrocitati.

Sigur ramai grec, romana, etc, dar nu mai conteaza! In Hristos toti suntem egali, fie romani, fie orice alt neam, ceea ce inseamna ca intr-o ecuatie natiunea nu schimba datele problemei cu nimic.

Last edited by Noesisaa; 28.01.2010 at 21:07:03.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 28.01.2010, 21:14:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In biblie nu scrie de natiuni, ci de neamuri (NT), semintii (VT).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Salvati Copenhaga! andreicozia Generalitati 7 03.01.2010 04:45:16
salvati o viata andreicosminus Umanitare 0 30.12.2009 17:57:32
SOS!Salvati viata unui copil nou-nascut! heaven Umanitare 8 10.09.2009 21:13:19
Salvati Iconostasul de la Cotroceni simona76 Stiri, actualitati, anunturi 1 26.03.2009 09:56:37
salvati un suflet bm Generalitati 18 02.09.2007 15:10:53