Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.04.2009, 22:46:24
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Cum v-ati simti daca vine un catolic si incearca sa va zica greselile ortodoxe,sau sa arate unde e falsa ortodoxia?Eu nu cred ca faceti pacat daca va casatoriti mai ales ca sunteti crestini apropiati.Aveti acelasi Mantuitor ,aceleasi idei despre Dumnezeu,diferentele nu o sa afecteze relatia parerea mea.Daca iubirea exista si e cu Dumnezeu nu o sa se intample nimic.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.04.2009, 23:06:31
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ba sunt diferente foooarte mari! de care cineva (ortodox)nici nu isi poate da seama daca nu are un prieten/o prietena catolica. sa nu se amageasca cineva crezand ca daca avem acelasi Dumnezeu lucrurile nu pot iesi prost!
fiindca diferentele nu constau (numai) in dogme si canoane, ci si in modul in care este perceputa credinta si viata in general. si daca doresti sa fii cat mai aproape de Biserica ortodoxa, adica cu tot sufletul, iar celalalt este catolic, aproape sigur nu va intelege! nu va intelege lucruri elementare, de exemplu de ce e slujba ortodoxa atat de lunga, de ce trebuie sa stai in picioare la slujba, si pana la lucruri mai mari, nu intelege postul nostru, si alte si alte lucruri care i se vor parea ciudate. veti spune ca daca te iubeste, iti va intelege religia si te va accepta asa. in teorie, asa o fi.dar discutii intotdeauna exista..acuma depinde si de cat de catolic/a e, si ce fel de persoana e;


Nina a spus ca si dumneai e casatorita cu un (fost)catolic. consider ca e o exceptie fericita, ceva ce tine de puterea si de credinta ei, ca sotul ei a trecut la ortodoxie.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.05.2009, 11:29:13
Lordys Lordys is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Mesaje: 2
Implicit

Si eu sunt cam in aceiasi situatie eu sunt ortodox si viitoarea sotie catolica dar sa hotarat sa facem cununia la o biserica ortodoxa, mai trebuie facut ceva ? inainte de cununie .. ? avem si un copil mic nebotezat nou nascut. Va multumesc
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.05.2009, 11:38:04
Lordys Lordys is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lordys Vezi mesajul
Si eu sunt cam in aceiasi situatie eu sunt ortodox si viitoarea sotie catolica dar sa hotarat sa facem cununia la o biserica ortodoxa, mai trebuie facut ceva ? inainte de cununie .. ? avem si un copil mic nebotezat nou nascut. Va multumesc
Inainte de casatorie scuze am gresit....
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.02.2010, 00:28:53
ihodios's Avatar
ihodios ihodios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ihodios Send a message via Skype™ to ihodios
Implicit termenul catoliki este de la greci furat-ei dupa schisma de la 1054 sunt PAPISTASI!

http://www.youtube.com/watch?v=NMbEvFupbMk
Reply With Quote
  #46  
Vechi 22.02.2010, 05:55:04
dan. h. dan. h. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leloup Vezi mesajul
Prietena mea este de religie catolica. Nu spun asta ca o condamnare caci eu cred ca ea are dreptul de a crede in ceea ce vrea si stiu ca familia ei a fost catolica inca de demult. Eu am planuri serioase in legatura cu relatia noastra si nu gasesc o cale pt a ii putea arata, cumva, ca nu aceea e calea.

De multe ori am discutat despre aceasta. La inceput f des, iar acum mai deloc. Acum am inceput sa facem astfel: duminica, mergem impreuna la slujbele de la ambele rituri. Vreau sa o inteleg. Pt ca inteleg ca si ea este sigura de credinta ei.
Ce as putea oare face ca sa ma apropii de ea si ca sa ne putem cumva converge religiile noastre, ramanand in dreapta credinta?
Si acum raman acestea trei: credinta, nadejdea si dragostea. Iar mai mare dintre toate este dragostea. (1 Corinteni 13: 13)

Domnul sa va inmulteasca si sa prisositi in dragoste unul catre altul si catre toti. (1 Tesaloniceni 3:12)

Acum esti lamurit?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 28.07.2011, 11:24:08
fratelemaimare fratelemaimare is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit asa ati incercat?

Citat:
În prealabil postat de leloup Vezi mesajul
Prietena mea este de religie catolica. Nu spun asta ca o condamnare caci eu cred ca ea are dreptul de a crede in ceea ce vrea si stiu ca familia ei a fost catolica inca de demult. Eu am planuri serioase in legatura cu relatia noastra si nu gasesc o cale pt a ii putea arata, cumva, ca nu aceea e calea.

De multe ori am discutat despre aceasta. La inceput f des, iar acum mai deloc. Acum am inceput sa facem astfel: duminica, mergem impreuna la slujbele de la ambele rituri. Vreau sa o inteleg. Pt ca inteleg ca si ea este sigura de credinta ei.
Ce as putea oare face ca sa ma apropii de ea si ca sa ne putem cumva converge religiile noastre, ramanand in dreapta credinta?
Inlocuiti mersul la cele doua slujbe cu mersul la o terasa. Acolo comandati bere italieneasca (deci catolica) si bere romaneasca, din muntenia, ca sa fiti siguri ca nu-i greco-catolica ci ortodoxa. Turnati in pahar cite putin din fiecare. Dupa 6-12 sticle nu cred ca deosebirile religioase vi se vor mai parea atit de importante. Cu putina insistenta si intelegere, puteti ajunge la o comuniune completa.
__________________
Pamintul e drept. Ramineti uniti! Amin !
Reply With Quote
  #48  
Vechi 28.07.2011, 13:02:44
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Se pare ca singurul punct pina la care se pot converge cele doua credinte este perceptia faptului ca ambele doctrine sint la fel de bune iar diferentele (amanunte pe care multi nu le stiu nici macar in ceea ce priveste propria doctrina) nu fac ca binecuvintarile sa fie diferentiate.
Nici macar bisericile ortodoxe nu sint intrutotul identice, difentele nu sint deci capitale.
Este f bine sa va rugati impreuna,
De ex referitor la sarbatorile pascale puteti vb intre voi in legatura cu o eventuala solutie -cum ve-ti proceda - din cite am mai auzit alte cupluri similare sarbatoresc impreuna un an dupa rit ortodox, un an dupa cel catolic, nu cred ca Dumnezeu ca un parinte mai intelept decit oamenii ar deveni brusc nervos din cauza asta, ci dimpotriva.

PS. Auzisem de un caz in care fiecare studiind religia celuilallt ambi s-au convertit la religia celuilalt.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 28.07.2011, 13:47:04
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Cum v-ati simti daca vine un catolic si incearca sa va zica greselile ortodoxe,sau sa arate unde e falsa ortodoxia?Eu nu cred ca faceti pacat daca va casatoriti mai ales ca sunteti crestini apropiati.Aveti acelasi Mantuitor ,aceleasi idei despre Dumnezeu,diferentele nu o sa afecteze relatia parerea mea.Daca iubirea exista si e cu Dumnezeu nu o sa se intample nimic.
Bine grăiești dragă tiger din același "Avalon" ca mine ! Nu este un păcat să se căsătorească creștinii între ei...De fapt dacă țin bine minte nu scrie nicăieri în Biblie că e interzisă cununia între persoane diferite și ca neam...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 28.07.2011, 14:33:19
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ihodios Vezi mesajul

Termenul "catolic" era folosit dinainte de schisma si inseamna universal , de aceea este pastrat termenul inca si astazi in Crezul ortodox, Crez preexstent in momentul schismei.

referitor la aberatiile (scuzati expresia) continute in documentul redactat la Conciliul vatican 1 dupa cite se pare la conciliul vatican 2 au fost mult imblinzite asa incit a ramas doar o autoritate limitata strict la pozitia privilegiata din care poate studia (ajutat de un intreg consiliu de teologi) asa incit sa dea cele mai bune solutii.
Chiar si asa se demonstreaza ca sinodul si papa nu pot avea o infailibitate decit in ochii mirenilor-fiind folosit si termenul "de credinta" -adica trebuie sa crezi caci altfel nu se poate demonstra.

Cu toate astea Dragostea divina si binecuvintarile nu se opresc a curge asupra celor care implinesc Legea si poruncile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox fiind, savarsesti un mare pacat rugandu-te intr-o Biserica Catolica? AndruscaCIM Reguli in Biserica 276 22.11.2016 09:01:19
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Cum ar trebui sa fie o relatie fata-baiat? ramona21 Generalitati 44 28.07.2011 11:19:53
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01