Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.08.2007, 19:53:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Bai frate Cosmin nu spune nimeni ca ortodoxia nu-i adevarata ci faptul ca nici pe departe nu incearca catolicii sa ne asimileze sau sa ne convinga de altceva. Le este egal mai ales ca majoritatatea nici n-au auzit de ortodoxie! Iar chestia cu lumina este lipsita de importanta pt majoritatea lumii. Crezi ca ii convinge pe islamici existenta ei intr-atita incit sa se converteasca? De ce i-ar convinge atunci pe catolici care au un pas mai mic de facut?
Draga Marius, nu inteleg pana la urma framantarea noastra pana la urma urmei. Sa ne vedem de ale noastre, precum ai spus si ei le vad pe ale lor, fara se ne afecteze catusi de putin. Noi trebuie sa ne intarim prin ortodoxie si ortodoxia prin noi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.08.2007, 21:00:24
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acum Crisi eu poate ma cred mai destept decit altii:rolleyes: Nu prin stiinta ci prin locatia mea. Eu traiesc intr-o alta tara cu catolici /evanghelici ca majoritate. STIU (nu mi s-a spus) ca nu au habar de ortodoxie si ca atare nici dorinta de a ne convertii.
Pe mine ma framinta conceptia falsa a romanilor nostrii ortodocsi!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.08.2007, 22:19:02
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Acum Crisi eu poate ma cred mai destept decit altii:rolleyes: Nu prin stiinta ci prin locatia mea. Eu traiesc intr-o alta tara cu catolici /evanghelici ca majoritate. STIU (nu mi s-a spus) ca nu au habar de ortodoxie si ca atare nici dorinta de a ne convertii.
Pe mine ma framinta conceptia falsa a romanilor nostrii ortodocsi!
-Oamenii,cred ca ar putea invata multe din modul de viata al furnicilor( care in caz de inundatii de ex. fac pod viu din trupurile lor si mor innecate pentru salvarea grupului)si sa inteleaga ca nu se poate mantui omul singur,in afara grupului.
-Putem fi recunoscuti ca suntem in biserica cea adevarata daca avem iubire de aproapele,iubire care nu o poti trai si intelege decat in ortodoxie ,ori tocmai din acest motiv ne framantam oarecum ,nu ca suntem mai buni sau inaintea altor confrati ci pentru ca atunci cand afli adevaratul izvor de apa vie suferi pentru cei nestiutori si te simti datorsa-i ajuti,desigur fara prozelitism.
-Pentru lucruri "lipsite de importanta" mii de martiri si-au dat viata, ca sa ne lase noua o credinta curata,neschimbata,nemodernizata si neactualizata,suntem datori s-o pastram asa mai departe pentru copiii nostri in primul rand si pentru toti cei ce vor sa se mantuiasca,nu cred ca trebuie sa existe o dorinta de convertire,mai degraba una de mantuire mai intai si pe urma daca e cazul convertirea.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.10.2008, 23:28:53
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Unica Biserica este aceea al carei cap este Mantuitorul.biserica al carui cap este un om este o biserica eretica!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.08.2009, 23:19:26
MOLDOVANIOAN85 MOLDOVANIOAN85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2009
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit salut

Citat:
În prealabil postat de moro.d Vezi mesajul
dmb, noi deja ne consideram unici ... in mod normal, Biserica Ortodoxa considera k Ea insasi este unik Biserica autentik. dak mai sunt unele fete bisericesti kre sustin contrariul si induc lumea in eroare e altceva.
presupun k multi dintre voi spuneti Crezul si... nu stiti ce spuneti, de fapt. acest Crez, Simbol al credintei, a fost modificat si rasmodificat de catre Sfintii Parinti pana l-au adus la cea mai buna forma cu cel mai bun continut. astazi, din fericire, ink mai avem acelasi Crez pe kre ei ni l-au transmis si contine toata credinta noastra in cuvinte bine alese. fiecare cuvant din Crez e important si fiecare inseamna ceva.. scoaterea vreununui cuvant modifica si intelesul adanc al Crezului...
am mai spus aceasta pe forum, am s-o mai spun. in Crez spuneti foarte clar "Cred intr-una sfanta soborniceasca si apostoleasca Biserica" (cred intr-UNA, nu in doua, trei sau mai multe. cred numai intr-UNA). numai UNA este autentica.
si catolicii spun la fel in Crezul lor...
insa acest document (kre este egal cu 0 in fata lui Dumnezeu... infiferent cine il semneaza, catolicii, ortodocsii sau altii) are un scop bine determinat ink de dinainte. un scop politic, evident. pe kre il va atinge... pt k, dak in fata lui Dumnezeu hartia (documentul) nu are valoare, nu la fel stau lucrurile in fata oamenilor.
in crezul de la catolici se spune:ÎNTRUNA SFÂNTĂ, CATOLICĂ SI APOSTOLICĂ BISERICĂ.
SA AVEM GRIJA DE CE ANALIZAM!
PARINTELE CLEOPA FACEA UN LUCRU SIMPLU SI FOARTE CORECT II DECLARA ERETICI SI ATÂT!
__________________
Doamne fă-mă,să nu am nevoie de alinare,ci eu să alin durerea celorlalți,
să nu am nevoie de înțelegere,ci să înțeleg pe ceilalți,
să nu am nevoie de iubire ,ci eu iubesc din toată inima.din toată inima...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.08.2009, 23:25:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MOLDOVANIOAN85 Vezi mesajul
in crezul de la catolici se spune:ÎNTRUNA SFÂNTĂ, CATOLICĂ SI APOSTOLICĂ BISERICĂ.
SA AVEM GRIJA DE CE ANALIZAM!
PARINTELE CLEOPA FACEA UN LUCRU SIMPLU SI FOARTE CORECT II DECLARA ERETICI SI ATÂT!
Sau "biserică incompletă" D. Stăniloae
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.02.2010, 01:55:11
ihodios's Avatar
ihodios ihodios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ihodios Send a message via Skype™ to ihodios
Implicit

Citat:
În prealabil postat de legionar Vezi mesajul
Papa Benedict al 16-lea a făcut un gest care ar putea provoca tensiuni în întreaga lume creștină. Suveranul pontif a semnat un document care afirmă că unica și adevărata Biserică a lui Hristos e cea catolică. Biserica ortodoxă e calificată drept o biserică particulară. Cât despre cultele protestante, se spune că nu pot fi numite biserici. Documentul a fost elaborat de Congregația pentru Doctrina Credinței, care a fost condusă de Benedict înainte să fie ales papă.

Suveranul pontif și-a asumat astfel responsabilitatea de a corecta așa-zisele interpretări eronate ale Conciliului Vatican 2. Acestea susțineau că, alături de Vatican, și celelalte culte creștine sunt îndreptățite să se numească Biserici ale lui Hristos.

http://www.youtube.com/watch?v=B1RIG...eature=related
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.02.2010, 01:57:23
ihodios's Avatar
ihodios ihodios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ihodios Send a message via Skype™ to ihodios
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Mie mi se pare ca a facut ce trebuia de pe pozitia lui!
Mi-asi dorii ca si noi sa facem acelasi lucru. Daca ne credem (cum se cred si ei) singura biserica adevarata sa o sustinem indiferent de consecinte.Desigur catolicii sint mult mai puternici economic si isi pot permite luxul acesta dar noi avem adevarul si ar trebuii in ciuda tuturor dezavantajelor sa o facem si noi.Din pacate noi ne cam vindem.
http://www.tuberoze.com/watch?v=B1RI...eature=related http://www.youtube.com/watch?v=NMbEvFupbMk
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.02.2010, 03:20:36
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Stie cineva sa-mi spuna ce se intelege prin "biserica particulara"? Mersi.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.02.2010, 08:44:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

În dreptul canonic al Bisericii Catolice, prin "Biserică Particulară" se înțelege o unitate eclezială condusă cel puțin de un episcop. Deci, o Biserică Particulară este o episcopie sau asocieri de mai multe episcopii (mitropolii, patriarhii). De exemplu, Biserica Română Unită este Biserică Particulară, fiind condusă de Sf. Sinod al BRU. În "Scrisoarea către Efeseni" să zicem, Apostolul se adresează unei Biserici Particulare: cea din Efes.
Este un model eclezial în care avem, deci, o Biserică Universală (=Catolică) și mai multe Biserici Particulare, ca un trunchi din care pleacă ramuri (parabola măslinului). Bisericile Particulare care își mențin legătura cu trunchiul sunt Biserici Particulare Catolice. Bisericile Particulare care au rupt legătura cu trunchiul, sunt Biserici Particulare în stare de schismă (=rupere). Ele rămân Biserici Particulare, fiind conduse de episcopi adevărați, care au descendență apostolică validă. De aceea, pentru noi, catolicii, Bisericile Ortodoxe sunt Biserici Particulare, chiar dacă în stare de schismă.
Comunitățile ecleziale, așa cum sunt cele protestante, care nu numai că au pierdut legătura cu trunchiul, dar s-a pierdut și descendența apostolică nu mai pot fi numite Biserici. Episcopii lor, chiar dacă își iau acest titlu, nu sunt episcopi adevărați, adică nu au descendență apostolică, nu sunt urmași legitimi ai apostolilor.

Diferența este enormă: ceea ce fac episcopii ortodocși este valid: când ei hirtononesc, e o hirotonie validă. Când împărtășesc, Prefacerea este reală. Dacă cineva se împărtășește cu Sfintele Daruri de la un preot ortodox și moare în această stare, neconștientizând că Biserica Ortodoxă este în schismă, atunci nu face el însuși un act schismatic și, acela fiind chiar Trupul și Sângele Mântuitorului, se împărtășește cu vrednicie. În acest fel, Bisericile Ortodoxe pot avea funcție mântuitoare, deși sunt în stare de schismă.
Nu același lucru putem spune despre comunitățile ecleziale protestante. Acolo nici hirotonia, nici împărtășania nu sunt reale. Cine se "împărtășește" acolo, mănâncă pâine și vin. Au și ele un anumit grad de putere salvifică în virtutea faptului că Botezul lor este, de regulă, valid. În principiul, dacă cineva se botează la protestanți și după aceea duce o viață curată, nu mai are nevoie de Sfântul Trup și Sânge și va fi mântuit.

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.02.2010 at 08:49:33.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica catolica ca si cladire elcipo Biserica Romano-Catolica 153 12.08.2015 14:07:40
Biserica Catolica unica! AlexandruC Biserica Romano-Catolica 92 16.07.2013 11:39:26
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51