Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 13.02.2010, 11:36:05
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Asa este !!! Si mie mi-a schimbat viata, in bine !!!!



Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Exista mii de marturii ca aceasta. Exista, dar tot nu sunt de ajuns. Bun, nu credeti. O parte din ele poate ca mai contin si exagerari. Dar, chiar toti sa se fi inselat atat de tare? Repet, sunt mii, zeci de mii de marturisitori. Credeti ca au fost inselati. Pai cum sa fie inselati daca s-au intors la Dumnezeu? Sa zicem ca gasim si pentru aceasta intrebare un raspuns favorabil inselarii. Dar, va intreb si eu ca in marturisirea de mai jos, de ce nu va duceti la Prislop? Unii sunteti departe, nu puteti. De ce nu cititi cele 3 carticele cu marturii stranse de ASCOR, cele din seria "Marturii din Tara Fagarasului?" Costa doar 24 RON (echivalentul a 8 euro) si le puteti primi acasa, oriunde ati fi in lume. Toti cei pe care i-am intalnit acolo sau aiurea, au spus, practic un singur lucru: "de cand s-au intalnit cu Sfantul Arsenie Boca legatura lor cu Dumnezeu s-a adancit" E inselare sa aprofundezi legatura cu Dumnezeu?

http://vestitorul.blogspot.com/2008/...printelui.html

Cu tot dragul, Doamne-ajuta!
  #132  
Vechi 13.02.2010, 11:47:40
boakey boakey is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2009
Mesaje: 8
Implicit

2dintre acele carti le puteti descarca in format audio de aici

http://carti-audio.blogspot.com/2009...enie-boca.html
  #133  
Vechi 14.02.2010, 20:26:17
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit De la Sf Apostol Pavel citire:

Doamne-ajuta!

Apropo de retinerea pe care am avut-o, practic toti cei care am citit marturisiri despre dansul, cand am aflat ca se intampla ca Sf Arsenie Boca sa mai spuna cu voce din cele ce inainte vedea despre unii dintre noi. Acest gen de pedagogie, care recunosc ca m-a cam mirat si pe mine la inceput, iata ca nu este nicicum gresit. Sf Apostol Pavel ii scria lui Timotei in finalul unui sir de indemnuri si povatuiri:

"20. Pe cei ce pacatuiesc mustra-i de fata cu toti, ca si ceilalti sa aiba teama.
21. Te indemn staruitor inaintea lui Dumnezeu si a lui Iisus Hristos si a ingerilor alesi, ca sa pazesti acestea, fara a lua o hotarare inainte, nefacand nimic cu partinire." (1 Timotei 5-20, 21).

Dar, as vrea sa subliniez faptul ca nu acest mod de corectare era regula, ci exceptia, la Sf Arsenie Boca. Rar, foarte rar si din motive pe care doar Sfantul le stia, apela la acest fel de indreptare. Insa, atunci cand o facea, bineinteles ca cei prezenti o retineau ca pe un moment exceptional, pentru ca trebuie sa recunoastem ca nu ne e dat sa auzim asa ceva des in biserica, foarte putini din preotii sau calugarii pe care ii cunoastem avand harisma vederii dincolo de lumea si timpul acesta. Si, cand ai fericirea sa intalnesti un om care se bucura de asemenea daruri de la Dumnezeu, nu te mai miri ca procedeaza asa pentru ca sigur o face cu acordul Lui. Altfel, o stiu si sfintii, o stim si noi, a doua zi ar fi unul din cei multi.

Iertati-ma, va rog, pentru ca am incercat sa lamurim si acest aspect. O fac doar pentru ca mi-as dori sa ii iesiti Sfantului Arsenie Boca in intimpinare. Pentru ca, daca a gasit atata iertare si atat ajutor pentru un pacataos ca mine, pentru fratiile voastre mult mai mult folos v-ar aduce. Eu azi sunt aici, maine e posibil sa nu mai fiu si atunci sigur mi-ar parea rau ca as fi putut spune si nu am spus. Inca o data, nu va fie cu suparare ca am insistat si poate v-am suparat.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #134  
Vechi 15.02.2010, 10:35:16
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Iata un alt gen de discurs. Fara duritati, fara soparle, fara minciuni. O mare bucurie sa va citesc. Pare paradoxal, dar nu e nimic contradictoriu. Sora draga, multumesc pentru cele scrise, chiar daca nu suntem de aceeasi parte in privinta Sf Arsenie Boca. Va respect punctul de vedere si va voi prinde in rugaciuni. Sunt convins ca mai devreme sau mai tarziu Dumnezeu ne va lamuri pe amandoi.

In ceea ce priveste faptul ca ma gandesc si scriu despre Parintele Arsenie Boca raportandu-mi cuvintele la dansul ca la un sfant, va rog, nu luati aceasta ca un act de sminteala, ci ca unul de sinceritate si recunostinta. Nu pot sa vorbesc despre dansul cu alt apelativ atata vreme cat nu voi fi senil. Aveti dreptate in ceea ce scrieti, ca trebuie sa asteptam sa il faca Dumnezeu Sfant prin Sfanta Biserica. Repet, la modul general si in vremuri normale, asa e. In cazul meu este un act de marturisire. Sa nu spun ca parintele Arsenie Boca este sfant este ca si cum as trece pe langa sau as intra in biserica si m-as inchina, dar nu mi-as scoate palaria.

Sa stiti ca si eu am avut ceva umbre de indoiala dupa primele lecturi despre Sf Arsenie Boca. Nu ai cum sa nu iti pui anumite intrebari citind relatarile despre dansul. Dar, slava Domnului, am avut ocazia sa merg si sa vorbesc cu oameni de toate categoriile, care l-au cunoscut personal. La acestea s-au adaugat cele ce mi s-au intamplat mie, cele ce am citit despre Sfant si cele scrise chiar de dansul (atat cat am parcurs pana acum). Pot sa spun ca in cele scrise de altii sunt si cateva exagerari sau inflorituri. Este caracteristic imaginativului uman. Dar ele pot fi sesizate usor si nu sunt multe. Eu am incercat sa ma ghidez in incercarile mele de a afla pe "Bate si ti se va deschide". M-am rugat si am batut la toate usile la care timpul mi-a permis sa ajung. Am facut mii de km prin tara, am consumat ore peste ore de convorbiri telefonice. Am citit cat am putut pe aceasta tema si mai am de citit si de calatorit. Va spun aceasta pentru ca mi-as dori sa va raspund cu aceeasi sinceritate si caldura si pentru ca sa intelegeti ca eu chiar am vrut sa aflu. Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a oferit asa o sansa nemeritata si nesperata.

Deci, iertati-ma daca v-am suparat ca ii spun sfant, dar daca nu i-as spune asa as simti ca vorbesc cu jumatati. Azi, cand minciuna este regina absoluta a comunicarii, a nu marturisi, eu cred este pacat.

Inca o data, cu tot dragul, va felicit a fost o oaza de pace postarea de mai sus (un mic minus, poate doar pentru acel "bate campii").

Doamne-ajuta!
Eu am mare evlavie la parintele Arsenie .
Dupa ce am citit cartile dumnealui mi-am dat seama ca alta ar fi fost viata mea daca l-as fi cunoscut sau i-as fi citit cartile imediat dupa anii '90.
Nu mi-am pus prea multe intrebari in legatura cu sfintenia dumnealui ,dar daca stau si ma gandesc ,ca model de viata si propovaduire a ortodoxiei ar putea fi canonizat.
Sfantul Nicon de la man.Optina nu era vazator cu duhul ,dar pentru vietuirea lui a fost canonizat de biserica Rusa.
Faptul ca parintele Arsenie spunea in fata unor persoane ceea ce trebuia spus nu a fost un lucru gresit ,el spunea in functie de starea sufletesca a acelor persoane ,pentru indreptarea lor.
Doamne ajuta !
  #135  
Vechi 28.02.2010, 02:34:46
ihodios's Avatar
ihodios ihodios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ihodios Send a message via Skype™ to ihodios
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Si eu l-am visat cu vreo doi ani in urma pe parintele Arsenie Boca, desi nu l-am cunoscut. Era primavara si era o perioada cand bantuia gripa. Se facea ca eram impreuna cu alti crestini pe un deal. Parintele Arsenie Boca se afla undeva pe o stanca mai sus si ne-a spus in graiul sau ardelenesc: ,,Mancati catina, ma!''

Eu chiar aveam niste borcane de catina cu miere pe care le ocoleam. A doua zi nu mi-am mai pus intrebari ce fel de vis a fost acela. Pur si simplu am inceput sa mananc catina cu miere si, astfel, am traversat cu bine Postul Mare. De atunci numai neglijez acest remediu naturist.
SUPERRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR
,,Mancati catina, ma!''
  #136  
Vechi 29.04.2010, 10:46:17
sorin.ovidiu sorin.ovidiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2010
Mesaje: 3
Exclamation acest mesaj nu e pentru toti, ci pentru cei ...pentru acei ce sunt

Iertati-ma, dar pe care-l/o mai prind ca se ia de Parintele nostru, ii sparg mecla. Nu ma intereseaza distinsa voastra indignare, ca nu ar fi crestin sau faze de acest gen. La urma urmei, bataia este rupta din rai. Grija la cele ce cuvantati si Doamne ajuta!
Sa nu uitam ca in Ziua Judecatii vom da socoteala pentru fiecare cuvant in desert pe care-l spunem si ca in viata noastra cu greu de vom putea acoperi macar unul din miile de mii pe care le pronuntam, adesea fara minima socoteala! (Asa cum si eu voi da socoteala pentru cele ce tocmai am scris, nu va faceti voi probleme pentru mine.)
Iertare si Doamne ajuta!
  #137  
Vechi 29.04.2010, 12:54:24
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Masura, domnule Iorga, masura!

Citat:
În prealabil postat de sorin.ovidiu Vezi mesajul
Iertati-ma, dar pe care-l/o mai prind ca se ia de Parintele nostru, ii sparg mecla. Nu ma intereseaza distinsa voastra indignare, ca nu ar fi crestin sau faze de acest gen. La urma urmei, bataia este rupta din rai. Grija la cele ce cuvantati si Doamne ajuta!
Sa nu uitam ca in Ziua Judecatii vom da socoteala pentru fiecare cuvant in desert pe care-l spunem si ca in viata noastra cu greu de vom putea acoperi macar unul din miile de mii pe care le pronuntam, adesea fara minima socoteala! (Asa cum si eu voi da socoteala pentru cele ce tocmai am scris, nu va faceti voi probleme pentru mine.)
Iertare si Doamne ajuta!
Doamne-ajuta!

Spunea Sf. Arsenie, referindu-se la cei rataciti de sectari, ca unii de duc in iad cu Biblia in mana. Ma tem ca si unii dintre noi riscam sa apucam aceeasi cale, cu modelul Sf Arsenie inaintea ochilor daca pierdem din vedere esentialul, adica modelul Hristic. Cum Dumnezeu Cuvantul ne-a lasat foarte clar explicat ce avem de facut pentru a ne mantui si, cum acest Indreptar nu prevede ca sa "spargem mecle", din pacate, frate draga, un astfel de discurs, si Doamne fereste, un asemenea "dialog" fizic, nu numai ca aduce doar prejudicii "marturisitorului", dar da apa la moara si celor care acuza ortodoxia. Probabil ca o prezenta ceva mai temperata si altfel argumentata ar aduce mai mult folos.

Cu tot dragul si cu nadejdea ca nu te vei supara,
Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #138  
Vechi 30.04.2010, 14:38:12
sorin.ovidiu sorin.ovidiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2010
Mesaje: 3
Implicit in retrospectiva, gandindu-ma ca nu pentru mine am grait

Nu ma supar, frate, dimpotriva. Prilej de bucurie imi esti. Dar, uite ca exista un dar, si nu e intotdeauna de la drac(i).

http://www.youtube.com/watch?v=-vf8xGejCL8

"Și a intrat Iisus în templu și a alungat pe toți cei ce vindeau și cumpărau în templu și a răsturnat mesele schimbătorilor de bani și scaunele celor care vindeau porumbei.
Și a zis lor: Scris este: "Casa Mea, casă de rugăciune se va chema, iar voi o faceți peșteră de tâlhari!" (Matei, 21:12-13)

http://www.danionvasile.ro/blog/2009...na-si-pe-bici/

Iarta-ma si, la randul celorlalti, va rog iertati si Doamne ajuta!
  #139  
Vechi 30.04.2010, 17:01:16
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sorin.ovidiu Vezi mesajul
Iertati-ma, dar pe care-l/o mai prind ca se ia de Parintele nostru, ii sparg mecla. Doamne ajuta!
Doar atit? Sparge-le si dintii cu un ciocan, sau mai bine fa-ti un buzdugan din acela care smulge carnea de pe om ca sa-i iasa spiritul critic din cap..ca prea si-au luat-o multi in cap cu libertatea asta de expresie
Am auzit ca exista si filme "educationale" in sensul asta. Colectia de aur a lui "SAW".

..si tot asa da-i cu Doamne Ajuta!..
  #140  
Vechi 30.04.2010, 18:31:36
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit "Sa ai intelegere fata de neputinta omeneasca"

Citat:
În prealabil postat de sorin.ovidiu Vezi mesajul
Nu ma supar, frate, dimpotriva. Prilej de bucurie imi esti. Dar, uite ca exista un dar, si nu e intotdeauna de la drac(i).

http://www.youtube.com/watch?v=-vf8xGejCL8

"Și a intrat Iisus în templu și a alungat pe toți cei ce vindeau și cumpărau în templu și a răsturnat mesele schimbătorilor de bani și scaunele celor care vindeau porumbei.
Și a zis lor: Scris este: "Casa Mea, casă de rugăciune se va chema, iar voi o faceți peșteră de tâlhari!" (Matei, 21:12-13)

http://www.danionvasile.ro/blog/2009...na-si-pe-bici/

Iarta-ma si, la randul celorlalti, va rog iertati si Doamne ajuta!
Doamne-ajuta!

Multumesc pentru link. Foarte frumoasa spusa parintelui Arsenie: "Cultura e armonie". Si m-am bucurat ca parintele Arsenie Papacioc a vorbit si despre ispitirea de-a dreapta, cand trebuie sa fim atenti sa nu deranjam pe cei din jurul nostru cu credinta noastra. Ca trebuie sa avem grija ca sa pastram masura in tot ce facem.

Acel incident din templu este singurul moment de violenta fizica din partea Mantuitorului. Si este un raspuns la intrebarea "pana unde se poate intoarce si obrazul celalalt?" Pana unde poti ramane in rugaciune pentru cei care pacatuiesc? Pana la terfelirea Bisericii. Ca individ poti intoarce si obrazul celalalt, dar Sfanta Biserica nu are voie sa intoarca si obrazul celalalt. Datoria noastra este sa facem cat mai mult bine si niciodata, nimanui, rau. Cu singura exceptie mentionata mai sus.

Ca o remarca, as vrea sa va spun ca apreciez foarte mult tonul calm si elegant al celor cativa frati de pe forum care nu cred in Dumnezeu. Niciodata nu m-am simtit stanjenit in dialogurile cu ei. Pana la urma este doar un for in care ne intalnim ca sa ne lamurim. Iar Sf Arsenie Boca spunea ceva de genul ca Mustrarea invinge, dar nu convinge. Asa-i?

Daca gresesc va rog pe fratiile voastre sa ma iertati si sa ma corectati. Daca nu, Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."

Last edited by laurschepsis; 30.04.2010 at 19:19:18.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10