Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.08.2009, 19:04:36
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Nu zice nimeni asemenea absurditate ca femeile sa se impreuneze la menstruatie ;asa ceva e foarte periculos si femeia poate sa moara daca face asa ceva.
E riscant pentru sanatate, dar nu are rost sa exageram, viata nu-i este pusa deloc in pericol.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.08.2009, 20:36:48
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@cristina2012 - nu ma refeream al ciclu, ma refeream la perioade de post, sau zile de post din sapatamana, la perioade cand nu mai faci copii (dupa o anumita varsta etc.).
Ce spui tu stiu si este clarm dar tocmai asta este problema in discutie. De ce sa fie ne-curat sa ai relatii cu sotul/sotia in zi de post.
De ce exista aceasta idee ca daca ai grija de sotul/sotia ta nu poti fi crestin bun pe placul lui Duumnezeu, sau nu-i acorzi destul atentie.
Din 24 ore, suntem cu sotul/sotia numai cateva minute (socotesc actiunea efectiva), in rest odihna si altele. Dar restul timpul timpului Dumnezeu ne este in gand si fapta. Nu este suficient?
Si alta intrebare era de ce sa legi relatiile trupesti numai de facerea de copii, cand ea reprezinta ceea ce este mai frumos pe lumea asta: iubire.
Nu ma gandesc aici (eu una nu, nu stiu altii), la adevaratul desfrau (unii numesc desfrau chiar relatia normala intre soti), cu adultere, sau perversiuni.
De ce sa fie iubirea necurata?
Asa cum spui tu, Cristina, poti trai intru Dumnezeu f.bine si iubind pe sotul/sotia ta, sau mancand de dulce.
Fiecare cum vede aceasta traire intru Dumnezeu. Daca la unii numai de asta se leaga, atunci da, ii inteleg. Pentru mine inseamna mult mai mult.

In alta ordine de idei - stiu de endometrioza. Dar sa stii ca chinuri la menstruatie nu ai numai de la endometrioza. Eu nu stiu cate femei au ciclul total fara dureri, probleme si stari proaste. Chiar sunt curioasa sa stiu. Si sa nu mai spui vreodata ca daca ti-ai scos uterul si esti la menopauza este mai bine si nu mai suferi. Cate femei nu se chinuie la menopauza cu tulburari de nu mai stii de tine! Nici la dusmance nu-i de dorit. Da tu esti tanara inca, nu stii.

Ce sustine B.C stiu. De ce sustin asa nu stiu.
Cu nasterile aste imaculate, fara relatii trupesti vad ca nu este clar. Cert este ca Dumnezeu i-a ajutat pe acesti oameni si le-a dat copii si ei au devenit sfinti (Ana, Ioachim, Elisabeta, Zaharia, Maria, Ioan Botezatorul etc.). B.C nu prea ii baga in seama, este adevarat si m-a surpris si pe mine.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.08.2009, 12:22:43
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De ce sa fie ne-curat sa ai relatii cu sotul/sotia in zi de post.
De ce exista aceasta idee ca daca ai grija de sotul/sotia ta nu poti fi crestin bun pe placul lui Duumnezeu, sau nu-i acorzi destul atentie.Din 24 ore, suntem cu sotul/sotia numai cateva minute (socotesc actiunea efectiva), in rest odihna si altele. Dar restul timpul timpului Dumnezeu ne este in gand si fapta. Nu este suficient?
A te infrana nu este mai mare decat a iubi. Dar a iubi si a te infrana este cu adevarat maret.
Acum fiecare face dupa putinta lui si a celui de langa el. Important este sa fie armonie in familie, altfel se pierde toata nevointa, ba chiar mai rau face.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si alta intrebare era de ce sa legi relatiile trupesti numai de facerea de copii, cand ea reprezinta ceea ce este mai frumos pe lumea asta: iubire.
Eu una nu leg realtiile trupesti strict de reproducere, dar nici nu le pot desparti categoric de ea. Nici Sf Ioan Gura de Aur nu le leaga strict de facerea de copii.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu ma gandesc aici (eu una nu, nu stiu altii), la adevaratul desfrau (unii numesc desfrau chiar relatia normala intre soti), cu adultere, sau perversiuni.
De ce sa fie iubirea necurata?
Iubirea nu este necurata si nici noi nu trebuie sa o facem necurata. Parerea mea este ca exista interdictii referitoare la realtii sexuale inainte de impartasanie spre exemplu pentru ca adesea noi nu suntem in stare sa pastram realtia trupeasca atat de curata pe cat ar trebui sa fie. Ma gandesc ca ar trebui sa fi m preocupati doar sa daruim, doar ca uneori se mai aluneca in cautarea placerii proprii si automat folosirea celuilalt spre obtinerea acestei placeri. Uneori intamplarile din intimitate ne "imbata" alteori ne aduc trairi foarte itense, uneori ne pot nemultumi sau ne pot supramultumi si in felul acesta ne distrag de la ceea ce e mai important in acel moment: linistirea, pacea necesare curatirii interioare si rugaciunii. Parerea mea e ca acolo unde exista iubirea adevarata exista si infranare.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Asa cum spui tu, Cristina, poti trai intru Dumnezeu f.bine si iubind pe sotul/sotia ta, sau mancand de dulce.
Fiecare cum vede aceasta traire intru Dumnezeu. Daca la unii numai de asta se leaga, atunci da, ii inteleg. Pentru mine inseamna mult mai mult.
Parerea mea e ca trebuie sa ne recunoastem neputinta acolo unde este neputnta si sa nu ne cautam justificari ca sa ne indreptatim. Trebuie sa fim sinceri si judecatori drepti cu noi insine. Daca nu putem, sa ne asumam neinfranarea ca pe o neputinta a noastra si sa lucram sa o slabim. Cu rugaciune se pot multe. Pe Dumnezeu nu trebuie sa incetam a-L iubi in ciuda nevredniciei noastre. Oricum suntem nevrednici in multe privinte. Unele se vad mai pregnant, asa cum sunt diferitele neinfranari ca si toate pacatele trupesti, altele sunt mai discrete, dar nu mai putin distrugatoare (ca de exemplu mandria, slava desarta, deznadajduirea).

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In alta ordine de idei - stiu de endometrioza. Dar sa stii ca chinuri la menstruatie nu ai numai de la endometrioza. Eu nu stiu cate femei au ciclul total fara dureri, probleme si stari proaste. Chiar sunt curioasa sa stiu. Si sa nu mai spui vreodata ca daca ti-ai scos uterul si esti la menopauza este mai bine si nu mai suferi. Cate femei nu se chinuie la menopauza cu tulburari de nu mai stii de tine! Nici la dusmance nu-i de dorit. Da tu esti tanara inca, nu stii.
Eu stiu ca endometrioza aduce multe dureri cu ea, dar nu este singura pricina de chinuri. Chiar si femeile cu cel mai sanatos aparat reproductiv tot au ceva dureri si stari proaste la ciclu. Uneori insa endometrioza aduce dureri atat de mari incat toate necazurile histerectomiei + menoapuza precoce (mai rea decat cea fireasca) sunt de preferat.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.09.2010, 23:13:36
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Ca impreunarea sexuala din casatorie intre soti pentru zamislirea de prunci e foarte curata iata ca marturiseste Biserica Ortodoxa adica Biserica Drept-slavitoare prin doua sarbatori:
Serbarea zamislirii Sfantului Ioan Botezatorul:
http://www.calendar-ortodox.ro/luna/...ptembrie23.htm
Serbarea zamislirii Maicii Domnului:
http://www.calendar-ortodox.ro/luna/...ecembrie09.htm
Care Sfinte zamisliri s-au facut prin impreunare.Si asa marturiseste Biserica Ortodoxa.

Se poate observa si cele doua Sfinte Icoane care prezinta pe Sfintul prooroc Zaharia si Sfanta Elisabeta parintii Sfantului Ioan Botezatorul imbratisati sarutandu-se in Sfanta Icoana prin care se cinsteste zamislirea Sfantului Ioan Botezatorul;
si pe Sfintii Ioachim si Ana parintii Maicii Domnului imbratisati sarutandu-se in Sfanta Icoana prin care se cinsteste zamislirea Maicii Domnului.

De unde se poate vedea ca unirea trupeasca dintre soti nu e deloc necurata si nici nu produce moarte sufleteasca ci dimpotriva e foarte cinstita si sfanta de se foloseste pentru ce a lasat-o Dumnezeu sa fie adica pentru nasterea de prunci.
Din sfintenia lor,din pocainta lor,din postul lor,din rugaciunea lor neincetata,din viata lor cinstita si daruita lui Dumnezeu ca aparatori si marturisitori ai credintei ,din martiriul multor sfinti care s-au sacrificat prin dovezi clare si palpabile pentru Biserica drept-maritoare aratata in Pateric,Filocalie,Sf.Scriptura si din orice fel de scrieri filocalice ale Sf.Parinti ai Bisericii...imbratisarea sotilor din sfintele icoane nu sunt scop trupesc si necurat,ci reprezinta tocmai bucuria duhovniceasca creata in sufletele lor de venirea pe lume a pruncilor lor...este semn de iubire Dumnezeiasca dusa la desavarsire,nicidecum la necuratie...Spor duhovnicesc iti urez...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.10.2010, 23:00:41
credo 325 credo 325 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Mesaje: 10
Implicit pt sophia

sophia, numai Maica Domnului a zamislit de la Duhul Sfant. pentru ca l-a zamislit pe bunul nostru Mantuitor. in rest, chiar si Maica Domnului a fost zamislita omeneste, prin impreunare ci nu prin imaculata conceptiune, prin Duh Sfant as acum sustin catolicii. ideea asta este condamnata ca erezie de Biserica Ortodoxa.eu asa am citit
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.10.2010, 23:12:07
credo 325 credo 325 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Mesaje: 10
Implicit raspuns

ziua de post ar trebui inchinata Domnului. este o jertfa pe care o aducem noi Mantuitorului nostru. na, noi nu ne jertfim pe cruce dar ne cere dragul nostru Dumnezeu mici jertfe. nu ne cere pielea de pe noi si nici sa ne aruncam in mare in numele Sau. ne cere un pic de post, infranare dupa puteri, un pic de milostenie. infranarea si taierea voii ne umple de Duh Sfant. Duhul Sfant este atat de gingas si delicat ca pe cat ede mare bucurie iti face cand se aseaza cate un pic in sufletul tau pe atat te lasa de intristat cand pleaca. pentru ac Duhul Sfant nu sta pe nimic necurat. eu am vazut pe pielea mea, dupa un canon facut cum trebuie si un post altfel se simte sufletul meu. cand o lalai cu rugaciunea, gata Duhul Sfant se indeparteaza un pic. noi dupa ec am cazut din rai ne-am intunecat de pacate, am devenit opaci si Duhul Sfant pe ce sa se mai odihneasca. rugaciunea si postul il aduc din nou in vietile noastre.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.10.2010, 23:15:26
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de credo 325 Vezi mesajul
sophia, numai Maica Domnului a zamislit de la Duhul Sfant. pentru ca l-a zamislit pe bunul nostru Mantuitor. in rest, chiar si Maica Domnului a fost zamislita omeneste, prin impreunare ci nu prin imaculata conceptiune, prin Duh Sfant as acum sustin catolicii. ideea asta este condamnata ca erezie de Biserica Ortodoxa.eu asa am citit
Ati citit prost. Nu asta inseamna Imaculata Conceptie. S-a explicat de "n" ori deja.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.10.2010, 23:41:44
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Indiferent ce inseamna Imaculata Conceptie, aceasta nu este o dogma a Bisericii Ortodoxe. Ar fi frumos din vartea Dv. sa nu incercati sane convingeti de contrariul.
Petnru cei interesati:
Pr. Dumitru Staniloae: Invatatura despre Maica Domnului la ortodocsi si catolici
Este o lucrare scurta dar f bine documentata.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.11.2010, 00:05:52
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Indiferent ce inseamna Imaculata Conceptie, aceasta nu este o dogma a Bisericii Ortodoxe. Ar fi frumos din vartea Dv. sa nu incercati sane convingeti de contrariul.
Petnru cei interesati:
Pr. Dumitru Staniloae: Invatatura despre Maica Domnului la ortodocsi si catolici
Este o lucrare scurta dar f bine documentata.
Eu nu incerc sa va conving de nimic.

Ce, am sustinut undeva aceasta dogma ?!

Dar ar fi frumos din partea dumneavoastra ca, atunci cand atacati o dogma a BC, sa o faceti documentat, nu construind oameni de paie.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.11.2010, 00:47:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Eu nu incerc sa va conving de nimic.

Ce, am sustinut undeva aceasta dogma ?!

Dar ar fi frumos din partea dumneavoastra ca, atunci cand atacati o dogma a BC, sa o faceti documentat, nu construind oameni de paie.
Despre ce "oameni de paie" e vorba?!? La ce va referiti?
Afirmatia mea era adresata unui ortodox, pe un topic de pe forumul crestin-ortodox, iar autorul, la care fac referire este marele tolog ortodox Pr. Dumitru Staniloae.
Eu nu am nimic cu dogma catolica; atata doar ca nu e valabila la ortodocsi. Si asta o spune Biserica Ortodoxa, nu eu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa Romana este ... savudanmihai Biserica Ortodoxa Romana 9 14.08.2013 13:19:52
Un frate de-al nostru este foarte stramtorat N.Priceputu Umanitare 7 16.01.2012 17:10:44
casatorie intre o ortodoxa si un evanghelist o copila Generalitati 60 08.01.2011 15:41:29
campania pt o biserica curata initiata de webmaste sofiaiuga Stiri, actualitati, anunturi 2 08.03.2008 22:00:11