Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 26.10.2010, 17:06:06
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Nu-i vorba de virginitate. Eu luam in discutie "starile" extreme, valabile si pt barbati si pt femei. Cine doreste sa se casatoreasca cu un om depravat, fie si pocait ? Nimeni !
Nu trebuiesc stigmatizati, dar nici bagati in pat.
Si atunci ce rol are pocainta pentru tine? Bineinteles, in cazul in care pocainta nu inseamna un "Doamne iarta-ma" spus printre dinti, si gata! De ce mai mergi la spovedanie daca dupa pocainta esti tot cel dinainte? Iar daca nu esti tot cel dinainte, atunci de crezi ca numai tu te poti indrepta prin spovedanie si pocainta si altii nu?
Ai grija frate ca faci tainele bisericii simple obiceiuri!
Mai vezi si tu viata Mariei Egipteanca si altele asemenea... vezi ce inseamna pocainta ca unor desfranati care s-au pocait le citim acatistele!
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
  #272  
Vechi 26.10.2010, 17:16:55
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Si atunci ce rol are pocainta pentru tine? Bineinteles, in cazul in care pocainta nu inseamna un "Doamne iarta-ma" spus printre dinti, si gata! De ce mai mergi la spovedanie daca dupa pocainta esti tot cel dinainte? Iar daca nu esti tot cel dinainte, atunci de crezi ca numai tu te poti indrepta prin spovedanie si pocainta si altii nu?
Ai grija frate ca faci tainele bisericii simple obiceiuri!
Mai vezi si tu viata Mariei Egipteanca si altele asemenea... vezi ce inseamna pocainta ca unor desfranati care s-au pocait le citim acatistele!
Pocainta te duce in Rai, nu in patul altui crestin !
  #273  
Vechi 26.10.2010, 17:25:17
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Pocainta te duce in Rai, nu in patul altui crestin !
Ai dreptate, dar asta se intampla dupa moarte. Pana la moarte vei alege una din caile ce te pot duce acolo:
1. calugarie
2. castitate
3. intemeierea unei familii - in sensul lasat de Dumnezeu!

Eu cred ca dupa marturisire si pocainta (semnul adevaratei pocainte este nerepetarea pacatelor anterioare) omul este pe drumul cel bun, si pe acest drum te poti intovarasi cu el.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
  #274  
Vechi 26.10.2010, 17:31:31
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

"Deci, dacă este cineva în Hristos, este făptură nouă; cele vechi au trecut, iată toate s-au făcut noi." 2 Cor 5:17

Ai inteles, Ionel? Cine s-a pocait si sta in Hristos este o faptura noua, un alt om, nu un depravat. Omul vechi si depravat a murit, in locul lui s-a nascut un om nou in care locuieste Hristos. Si daca Hristos nu se sfieste sa locuiasca cu dansul, suntem noi mai mari ca El?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #275  
Vechi 26.10.2010, 17:37:28
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
"Deci, dacă este cineva în Hristos, este făptură nouă; cele vechi au trecut, iată toate s-au făcut noi." 2 Cor 5:17

Ai inteles, Ionel? Cine s-a pocait si sta in Hristos este o faptura noua, un alt om, nu un depravat. Omul vechi si depravat a murit, in locul lui s-a nascut un om nou in care locuieste Hristos. Si daca Hristos nu se sfieste sa locuiasca cu dansul, suntem noi mai mari ca El?
Adevarat- daca este pocainta sincera.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #276  
Vechi 26.10.2010, 19:30:58
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Il inteleg pe IonelS, nici eu nu cred ca as putea sa merg in viata alaturi de un om cu un trecut ... glorios, chiar daca intre timp s-a indreptat. Cred ca astfel de persoane sunt predispuse sa isi reia vechile obiceiuri in casnicie sau in afara ei, contrar opiniei majoritatii cred ca e de preferat ca mirii sa fie cat mai nevinovati.
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
  #277  
Vechi 26.10.2010, 19:48:49
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Indicat este ca cel ales sa aiba si ceva minte in cap, caci daca este atat de " nevinovat " si la creier, s-ar putea sa nu mai foloseasca inocenta aceia trupeasca si sa va treziti in mojlocul unor probleme iremediabile.
Caci minte, slabe sanse sa mai dobandesti, curatirea trupeasca , Da !
Prostia este un lucru grav, ei i se asociaza multe lucruri dezgustatoare, patimi, ura, razboi si indolenta....sa nu mai vorbim de mandrie. Analizati o suma considerabila de divorturi ( si nu doar) si veti intelege.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 26.10.2010 at 20:21:19.
  #278  
Vechi 26.10.2010, 22:14:09
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Multe din aceste persoane nu se pocaiesc ca Maria Egipteanca ! Mai vor o "runda" sau mai multe !
Din cate intrezaresc eu din expunerile tale de mai sus si nu numai,nu atat chestiunea religioasa este o motivatie pentru convingerile tale,ci lipsa sigurantei: te simti nesigur alaturi de o femeie care a avut experiente intime si cu alti barbati si te temi ca pe viitor sa nu fii cumva trisat,parasit etc.
Pot sa iti spun doar atat: nesiguranta este in tine si vei simti acelasi lucru mai devreme sau mai tarziu si alaturi de o femeie pe care ai luat-o "din cutie".
Garantii pe viata nu iti poate oferi nimeni si nu conditionandu-i pe ceilalti iti vei gasi linsitea si stabilitatea.
Nesiguranta generaza teama,iar teama este opusul iubirii si din ea pot izvori multe neajunsuri daunatoare in primul rand tie,dar si unei eventuale relatii de casatorie.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
  #279  
Vechi 17.01.2011, 00:28:43
ihodios's Avatar
ihodios ihodios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ihodios Send a message via Skype™ to ihodios
Implicit salut,, intelepciune,,

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Unele postari de aici chiar ma socheaza.
1. Viitoarea sotie a preotului trebuie sa fie virgina. Unde scrie asta? Se verifica? Trebuie sa aduca certificat de la ginecolog? Sau sa jure pe Biblie?
Eu inteleg cerinta, teoretic. Normal asa ar trebui.
Dar in ziua de azi nici viitorul preot nu mai este virgin cred (in multe cazuri).
Nu stiu cum este la calugari si la maici, daca este cerinta obligatorie.

2. Cum se intampla acum? Marturiseste fata de la prima intalnire, sau intreaba baiatul, sau se cer ceva dovezi, sau o verifica baiatul? Sau cum.

3. Si eu am trait experienta, ca baietii te evita daca afla ca esti virgina.

4. La cununia religioasa, teoretic trebuie sa fii in rochie alba care inseamna puritate, virginitate. Dar nu se cere dovada.

Si eu inca mai prefer regula batraneasca: baiatul trebuie sa aibe experienta la pat si nu sa fie nepriceput, plus ca are niste nevoie speciale.
Se spunea ca fata trebuie sa fie virgina.
Eu am constatat doua probleme majore si de aceea spun ca si fata trebuie sa fie invatata, pregatita pentru casatorie chiar si pentru pat si chiar e bine sa aibe o proba: pot apare nepotriviri care sa faca o casnicie imposibila, se poate depista o problema de infertilitate care trebuie cunoscuta si acceptata in prealabil de viitorii soti. Altfel se intra cu minciuna in casatorie.

Si inca ceva: poate ca nu stiti ca virginitatea poti s-o pierzi si accidental, fara barbat. V-ati gandit la asta?
citeste-te bine da bine si vezi cum te contrazici..1 . poi pe infertile le-a lasat ASA TOT VOIA DOMNULUI SI TOT EL ESTE CEL CARE II DA ACELUI sot acea femeie si problema poate fii din cauza lui...2 deci dupa tine chipurile regula batraneasca ce ai visat-o este sa te arzi bine inainte si apoi sa te imbraci in alb... pardon...3 auzi pot aparea nepotriviri.. culme ca pe centura se potrivesc toti si toate de mama focului !!! . poate ca tu ai avut ceva surprize din astea sau ai aflat multe CAZURI din astea cu ,,,nepotrivirea......ia pune ochii si citeste mai sus ca a scris o tipa cum de bine sau potrivit vreo 7 ani in concubinaje de mama focului si dupa un an de casatorie s-au spart familiile cladite pe pacate.. si citeste pana iti intra in cap potrivirea....4..plus ca are niste nevoie speciale...ce nevoi speciale sa aibe ..doar ea nu vede si nu-i simte ca i se intareste caracterul de cate ori il ia de mana si-o cuprinde ..5 .Si eu am trait experienta, ca baietii te evita daca afla ca esti virgina...poi te pazea Dumnezeu pana i-ai intors spatele..ca alta expicatie la asternerea acestui text nu vad.. 6.Eu inteleg cerinta, teoretic. Normal asa ar trebui. si practic ca daca nu e minciuna
Dar in ziua de azi nici viitorul preot nu mai este virgin cred (in multe cazuri) AICI AI DREPTATE DE VINA E ...COMUNISTI SOPHIA ,CARE FABRICA POPILE PT BANILE NUMAI BINE DE LA HRISTOS Domnul!!
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †

Last edited by ihodios; 17.01.2011 at 00:32:41.
  #280  
Vechi 17.01.2011, 00:42:41
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Indicat este ca cel ales sa aiba si ceva minte in cap, caci daca este atat de " nevinovat " si la creier, s-ar putea sa nu mai foloseasca inocenta aceia trupeasca si sa va treziti in mojlocul unor probleme iremediabile.
Caci minte, slabe sanse sa mai dobandesti, curatirea trupeasca , Da !
Prostia este un lucru grav, ei i se asociaza multe lucruri dezgustatoare, patimi, ura, razboi si indolenta....sa nu mai vorbim de mandrie. Analizati o suma considerabila de divorturi ( si nu doar) si veti intelege.
Mare dreptate ai...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viitorul meu sot si prietena mea eudiana Nunta 67 11.06.2011 02:33:24
prietena penticostala ionell Generalitati 26 17.11.2010 10:35:27
prietena mea nu este fecioara livadarufelix Nunta 184 11.08.2010 20:47:30
ajutati-ma, sa ajut o prietena! maria_aura Secte si culte 37 12.03.2010 20:26:33